Περού Αμαζόνιος- Iquitos, Πουερτο Μαλδοναδο ή Manu

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Ευχαριστω και εσενα Σωκρατη! Ακουγετε πολυ ωραια αυτη η εκδρομη! Στη Λιμα εχουμε μονο μια ολοκρηρη μερα...την τελευταια του ταξιδιου μας..οποτε θα ειναι δυσκολο να το κανουμε ετσι. Εαν δεν καναμε 4 μερες το trek και τον Αμαζονιο θα προλαβαιναμε απλως αυτα τα 2 τρωνε πολλες μερες...ισως εαν απο το Πουνο παμε Αρεκιπα για μια μερα και μετα παρουμε το Cruz del Sur...που νομιζω κανει σταση εκει κοντα. Στα floating islands ειχες παει ;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οχι αλλα νομιζω πως μπορεις να περιορισεις το Iquitos σε 3 μερες/2 διανυκτερευσεις. Αν φυγεις πολυ νωρις απο Λιμα φτανεις νωρις, κανεις ενα συντομο τουρ στο Ικιτος (σε συνεννοηση με αυτον που θα αναλαβει να σε παει στο λοτζ) και εξοικονομεις μια μερα. Floatin islands δεν εχω παει.
Οταν λες 4ημερο τρεκ τι ακριβως περιλαμβανει? Οχι οτι προτεινω να μεινετε λιγοτερο απο 3 βραδια στο Κουσκο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, αρκετές φορές. Εμένα μου αρέσουν, αλλά πολλοί συμφορουμίτες τα βρίσκουν τουριστικά. Όπως και να έχει, το τοπίο και η διαδρομή για εκεί είναι πολύ όμορφα κι έχει και πάρα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στο ενδιάμεσο.

Για τόσο λίγες μέρες, μάλλον θα έβγαζα το Inca Trail και θα πήγαινα σε άλλα μέρη των Άνδεων. Αλλά θέμα γούστου είναι.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Οχι αλλα νομιζω πως μπορεις να περιορισεις το Iquitos σε 3 μερες/2 διανυκτερευσεις. Αν φυγεις πολυ νωρις απο Λιμα φτανεις νωρις, κανεις ενα συντομο τουρ στο Ικιτος (σε συνεννοηση με αυτον που θα αναλαβει να σε παει στο λοτζ) και εξοικονομεις μια μερα. Floatin islands δεν εχω παει.
Οταν λες 4ημερο τρεκ τι ακριβως περιλαμβανει? Οχι οτι προτεινω να μεινετε λιγοτερο απο 3 βραδια στο Κουσκο.
Θα φτασουμε Λιμα κα απο εκει θα παρουμε πτηση κατευθειαν για Κουσκο θα μεινουμε 3 μερες και την τεταρτη θα ξεκινησουμε το Inca Trail που ειναι τετραημερο τρεκ ( 40 km) και την τεταρτη μερα φτανεις στο Macchu Picchu. Μεχρι εκει ειναι ολα ηδη κανονισμενα γιατι επρεπε να κλεισουμε απο τωρα τα πασα για το τρεκ οποτε δεν μπορουμε να αλλα. Μετα το προγραμμα ειναι ανοιχτο..λεγαμε να παμε προς Λιμνη Τιτικακα. Δεν ξερω ομως εαν αξιζει να κανουμε την διανυκτερευση σε αυτα τα νησια....
Τωρα στον Αμαζονιο ..εχω βρει ενα lodge 340 χμ απο το Ικιτος..κοινως θελεις μια μερα να πας και μια να γυρισεις....θα μπορουσα να βρω κατι πιο κοντα βεβαια και να μειωσω τις μερες αλλα ολοι ( συμπεριλαμβανομενου του Yorgou) λενε οσο μακρια τοσο καλυτερα....εσυ πηγες προς το Ικιτος και εαν ναι που εμεινες?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
κατσε να βρω καμια φωτο απο το lightroom για να θυμηθω. Παντως οπως εγραψε και ο Γιωργος το trail σας τρωει πολλες μερες. Αν εχετε παθος με την πεζοπορια παω πασο, χανεται χρονος ομως αν θελετε να δειτε και αλλα απο Περου ή και Βολιβια που ειναι 20 τσιγαρα δρομος απο το Πουνο.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Ναι, αρκετές φορές. Εμένα μου αρέσουν, αλλά πολλοί συμφορουμίτες τα βρίσκουν τουριστικά. Όπως και να έχει, το τοπίο και η διαδρομή για εκεί είναι πολύ όμορφα κι έχει και πάρα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στο ενδιάμεσο.

Για τόσο λίγες μέρες, μάλλον θα έβγαζα το Inca Trail και θα πήγαινα σε άλλα μέρη των Άνδεων. Αλλά θέμα γούστου είναι.
οκ..θα παμε τοτε και στην Τιτικακα.. θελουμε πολυ να το κανουμε το τρεκ..και το εχουμε ηδη κλεισει ετσι και αλλιως..ιδανικα θελαμε και αλλες μερες αλλα δυστυχως ητανε δυσκολο με τις αδειες!
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοηθεια και προτασεις σας. Μολις επιστρεψαμε απο το Περου και ητανε φανταστικα! Τελικα πηγαμε στο Ικιτος , σε αυτο το lodge 340 χμ απο το Ικιτος...12 ωρες σε σκαφος/κανο ητανε μοναδικη εμπειρια!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
καλώς ορίσατε. χαλαρώστε και εμείς εδώ θα είμαστε για να ακούσουμε τις λεπτομέρειες και να δούμε τις φωτογραφίες που τραβήξατε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom