Γερμανία Αμβουργο

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Απο οτι προσεξα δεν λετε σχεδον τιποτα για Αμβουργο, απο φιλους και γνωστους εχω ακουσει πολυ καλα λογια και οτι επειδη ειναι μικρη πολη ειναι πολυ καλη επιλογη. Για μεταδωστε καμια εμπειρια ή ιδεα βρε παιδια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μικρή πόλη το Αμβούργο?
Η δεύτερη μεγαλύτερη στη Γερμανία με 1,8 εκκατομμύρια και 5 στην μητροπολιτική περιοχή?
Μήπως αναφέρεσαι σε κάποια άλλη?
 

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Μικρή πόλη το Αμβούργο?
Η δεύτερη μεγαλύτερη στη Γερμανία με 1,8 εκκατομμύρια και 5 στην μητροπολιτική περιοχή?
Μήπως αναφέρεσαι σε κάποια άλλη?
μηπως ειναι πολυ κοντα οι ''τουριστικες'' περιοχες τοτε?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
To Αμβουργο δν ειναι προορισμος Ελληνων γιατι μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καμια απευθειας πτηση απο Αθηνα (μονο seasonal για Θεσσαλονικη) και τα εισιτηρια ξεκινανε απο 230€ περιπου και συνηθως ειναι γυρω στα 300. Τωρα που αρχιζουν και η Easy και η Aegean θα το προτιμουν περισσοτεροι. Ειναι κατα την αποψη μου η πιο ομορφη πολη της Γερμανιας και διεθνως θεωρειται απο τους καλυτερους προορισμους. Και φυσικα ειναι πολυ μεγαλη πολη, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω η δευτερη μεγαλυτερη της χωρας μετα το Βερολινο. Αξιζει με τα χιλια να το επισκεφθειτε
 

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
To Αμβουργο δν ειναι προορισμος Ελληνων γιατι μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καμια απευθειας πτηση απο Αθηνα (μονο seasonal για Θεσσαλονικη) και τα εισιτηρια ξεκινανε απο 230€ περιπου και συνηθως ειναι γυρω στα 300. Τωρα που αρχιζουν και η Easy και η Aegean θα το προτιμουν περισσοτεροι. Ειναι κατα την αποψη μου η πιο ομορφη πολη της Γερμανιας και διεθνως θεωρειται απο τους καλυτερους προορισμους. Και φυσικα ειναι πολυ μεγαλη πολη, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω η δευτερη μεγαλυτερη της χωρας μετα το Βερολινο. Αξιζει με τα χιλια να το επισκεφθειτε
εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου που πρεπει να δουμε οπωςδηποτε?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου που πρεπει να δουμε οπωςδηποτε?
Κοιτα πανε και χρονια, δυο φορες μονοημερο εχω παει, πολυ χοντρικα Hafencity, δημαρχειο και η εκκλησια St. Michaelis ειναι τα βασικα αξιοθεατα. Τσεκαρε και αυτο, θα σε βοηθησει πιστευω
http://www.hamburg-travel.com/attractions/
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.904
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου που πρεπει να δουμε οπωςδηποτε?
Πριν από αρκετά χρόνια είχα πάει στο Αμβούργο. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η περιοχή γύρω από το λιμάνι.
Πριν από δύο μέρες διάβασα ότι η αστυνομία θεωρεί "επικίνδυνη περιοχή" το St. Pauli, λόγω κάποιων επεισοδίων. Έλεγξέ το.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία κοίταξε εδώ:
http://www.kunstmeile-hamburg.de/
Το αποκαλούν μίλι τής τέχνης.
Τα πράγματα στο St.Pauli δεν είναι τόσο τραγικά.Εξαρτάται που θα πέσεις.Πάντως γύρισε το κέντρο με τους πολλούς πεζοδρόμους και τα κανάλια.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
To Αμβούργο είναι φανταστική πόλη, συγκρίνεται μόνο με το Βερολίνο σε χαρακτήρα. Πόλη με προσωπικότητα, και του σαλονιού και του λιμανιού, αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη. Καλοκαίρι είναι ακόμη καλύτερα.

Εκτός από τα κλασικά εξιοθέατα, αξίζει να περιπλανηθεί κανείς στις περιοχές Schanze (για καφέ, ψώνια), Karoviertel (μια απ' τα ίδια), Fleet (για ένα γρήγορο καφεδάκι ή μικρό γεύμα), Speicherstadt (για βόλτα) και βέβαια τη Reeperbahn το βράδυ (για ποτό), να περπατήσει τη Marktstraße, το πάρκο Planten un Blomen, να κάνει το γύρο του λιμανιού με τα πλοία της τοπικής συγκοινωνίας (όχι τα τουριστικά!), αυτά μου έρχονται σε πρώτη φάση...

Eμένα η Ηafencity δε μου αρέσει καθόλου, αλλά γούστα είναι αυτά.
 

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
καταρχην σας ευχαριστω ολους για το ενδαιφερον σας και για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες..για το St.Pauli κατι ξερω και ειναι ενας απο τους λογους που ηθελα τοσο πολυ να παω Αμβουργο. Μαλλον θα κατσουμε 2-3 μερες,λες να συμφερει η καρτα? το σκεφτομαι ακομα,αν και ειναι ωραια ιδεα αν θες να δεις πολλα αξιοθεατα :/
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Δεν ξέρω, εγώ συνήθως δεν τις χρησιμοποιώ αυτές τις τουριστικές, νομίζω απόσβεση κάνεις μόνο αν χρησιμοποιείς πολλή συγκοινωνία και τρέχεις από μουσείο σε μουσείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom