Γερμανία Αμβουργο

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Καλησπέρα!!
Ετοιμάζομαι για εκδρομή στο Αμβούργο το Νοέμβριο!
Ξέρει κανείς ποια περιοχή βολεύει για ξενοδοχείο; Ταξιδεύουμε κοριτσοπαρέα οπότε θα θέλαμε κάτι κεντρικό...
Ευχαριστώ!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εγώ θα έμενα και πέντε μήνες αν ήταν εδώ:
View attachment 161927
πες τα βρε Χρυσόστομε,
εμεινα 7 μερόνυχτα και ξετρελάθηκα, οχι μονο φυσικά με την εικονιζόμενη σπάιχερστατ.
Ηδη προσανατολίζομαι ξανά του χρόνου για τα γενεθλεια λιμανιου με την μεγάλη παρέλαση οτιδήποτε κινειται στο νερό!
Τι Βερολίνα και Μόναχα.
μία ειναι η γερμανική πόλη και λέγεται Χαμπουρχ...
Τυχαίο που βγήκε η 10η καλύτερη πόλη παγκοσμίως για να ζει κανεις; δεν νομίζω :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
πες τα βρε Χρυσόστομε,
εμεινα 7 μερόνυχτα και ξετρελάθηκα, οχι μονο φυσικά με την εικονιζόμενη σπάιχερστατ.
Ηδη προσανατολίζομαι ξανά του χρόνου για τα γενεθλεια λιμανιου με την μεγάλη παρέλαση οτιδήποτε κινειται στο νερό!
Τι Βερολίνα και Μόναχα.
μία ειναι η γερμανική πόλη και λέγεται Χαμπουρχ...
Τυχαίο που βγήκε η 10η καλύτερη πόλη παγκοσμίως για να ζει κανεις; δεν νομίζω :)
Mόναχο O-16 (εκπαίδευση)
Βερολίνο 17-40 (ζωή)
Μόναχο 41-55 (αναγνώριση)
Αμβούργο 56 - death (ξεκούραση)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εντάξει για τα δύο πρώτα.Αλλά γιατί ξανά Μόναχο και όχι κατευθείαν Αμβούργο;Δεν είναι τόσο γεροντίστικο....
ok, είμαι επηρεασμένος από τη δουλειά μου και που βρίσκεται το καλύτερο πανεπιστήμιο. Δεν γνώρισα το Αμβούργο πριν την ένωση που λένε ότι ήταν πιο 'προχωρημένο'' και από το Βερολίνο. Εγώ το βρίσκω πανέμορφο και μοναδικό αλλά για τα γούστα μου λίγο περισσότερο σοβαροφανές. Εντάξει όμως, βρες μου μια δουλειά εκεί και φεύγω σούμπιτο (και ας είμαι λίγο παρακάτω από 55)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Αν είναι θέμα πανεπιστημίου και δουλειάς συμφωνώ για Μόναχο.Για δουλειά στο Αμβούργο θα πρέπει να ψάξουμε και οι δυο....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ok, είμαι επηρεασμένος από τη δουλειά μου και που βρίσκεται το καλύτερο πανεπιστήμιο.... Εντάξει όμως, βρες μου μια δουλειά εκεί και φεύγω σούμπιτο (και ας είμαι λίγο παρακάτω από 55)
κοιταξες, εψαξες και δεν βρήκες;
γιατι εγω εψες ειπα να δω ετσι για πλάκα και
μπίνγκο... ευρηκα.

το σκέφτομαι στα σοβαρα να στειλω ενα βιογραφικό και οτι ηθελε ...προκύψει!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Θα ειμαι Αμβουργο τον Φεβρουάριο για 4 βραδια! Ποια άλλη πόλη προτείνετε να επισκεφθω εκεί κοντά; Κάτι συγκεκριμένο που έχετε να προτείνετε για το Αμβουργο; Σκεφτόμουν να πάω επίσης στην Βρέμη...
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε δύο γεμάτες μέρες το βλέπεις το Αμβούργο, που είναι και η αγαπημένη μου γερμανική πόλη από όσες έχω δει.
Για εκδρομή θεωρώ ότι η Βρέμη είναι καλή επιλογή, όπως επίσης και το Λύμπεκ, η κατά παράδοση ανταγωνίστρια πόλη του Αμβούργου. Δεν έχω πάει όμως σε κάποια από τις δύο παραπάνω πόλεις. Πήγα για λίγο στο Flensburg στα σύνορα με τη Δανία, το οποίο βρήκα συμπαθητικό και συνδυάζεται με το Glücksburg και το κάστρο του, της γνωστής οικογενείας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Θα ειμαι Αμβουργο τον Φεβρουάριο για 4 βραδια! Ποια άλλη πόλη προτείνετε να επισκεφθω εκεί κοντά; Κάτι συγκεκριμένο που έχετε να προτείνετε για το Αμβουργο; Σκεφτόμουν να πάω επίσης στην Βρέμη...
Συμφωνώ για Βρέμη.

Αν ενδιαφέρεσαι για Μουσεία να κάνεις το Kunstmeile,πέντε μουσεία με ένα εισιτήριο.
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Τελεια, ευχαριστώ πολύ! Η πτήση επιστροφής είναι στις 6 το πρωί βεβαια :p Απ’ο,τι είδα έχει τρένο για να πάμε στο αεροδρόμιο ε; Με μια γρήγορη αναζήτηση στο DB μου εμφανίζει δρομολόγια ακόμα και στις 4 το πρωί... Λέτε να έχουμε κανένα πρόβλημα; Κάτι που πρέπει να προσέξω;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.912
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τελεια, ευχαριστώ πολύ! Η πτήση επιστροφής είναι στις 6 το πρωί βεβαια :p Απ’ο,τι είδα έχει τρένο για να πάμε στο αεροδρόμιο ε; Με μια γρήγορη αναζήτηση στο DB μου εμφανίζει δρομολόγια ακόμα και στις 4 το πρωί... Λέτε να έχουμε κανένα πρόβλημα; Κάτι που πρέπει να προσέξω;
Το DB είναι πολύ αξιόπιστο. Δίνει όλες τις πληροφορίες για τα δρομολόγια, ακόμη και τις εναλλακτικές διαδρομές λόγω συντηρήσεων των γραμμών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom