Γερμανία Πολωνία Σουηδία Αμβούργο-Κρακοβία-Στοκχόλμη:Μια ταξιδιωτική περιπέτεια!!

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Πολύ ωραίο ταξίδι!!! Μέχρι τώρα, όταν σχεδίαζα ταξίδι, συνδύαζα μέρη που μπορείς να πας με το αυτοκίνητο. Αλλά αυτό το Ηρακλειο-Αμβουργο, Αμβουργο-Κρακοβια, Κρακοβια-Στοκχολμη, Στοκχολμη-Χανια με έκανε να αρχίσω να ψάχνομαι τρελά!
Μπράβο για τις ιδέες που μας δίνεις αλλά και για την όμορφη περιγραφή!
Ευχαριστώ πολύ!!Χαίρομαι που οι ιδέες μου μπορούν να γίνουν πηγή έμπνευσης για άλλους ταξιδιώτες!!!Όταν υπάρχει θέληση και όρεξη για ψάξιμο πάντα βρίσκεις τρελές προσφορές.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Στοκχολμη!!
20160713_111228.jpg

Φτασαμε στο αεροδρομιο skavsta στις 21:00 δηλαδη μετα απο περιπου 1,5 ωρα πτησης,και μιας και το συγκεκριμενο αεροδρομιο βρισκεται 99 χλμ μακρια απο την πολη,χρειαστηκαμε αλλη 1,5 ωρα με το λεωφορειο flygbussarna με κοστος 160 κορωνες=17 ευρω για να φτασουμε στο κεντρο της πολης!Εδω να πω,οτι οπως και στη Νορβηγια,ετσι και εδω ολες τις συναλλαγες μας εγιναν με καρτα,με μια μικρη λεπτομερεια που πρεπει να προσεξει καποιος,οταν βαζετε την καρτα,σας ρωτανε σε ποιο νομισμα θελετε να πληρωσετε,δηλαδη ευρω ή κορωνα,προσοχη λοιπον επιλεξτε την κορωνα γιατι διαφορετικα θα πληρωνετε παντα κατι παραπανω.
Φτασαμε στο ξενοδοχειο ενω παρακολουθουσαμε τον τελικο του ευρωπαικου πρωταθληματος μεσω κινητου στο λεωφορειο και πηγαμε στο ξενοδοχειο μας Comfort hotel που βρισκοταν πολυ κοντα στο κεντρικο σταθμο των λεωφορειων.Οι 3 νυχτες μας κοστισαν 238 ευρω μαζι με πρωινο που ηταν εξαιρετικο,τιμη πολυ καλη για τα δεδομενα της πολης.
Ξυπνησαμε λοιπον και αφου φαγαμε καλο πρωινο φυγαμε για την νησο Djurgarden,και το περιφημο υπαιθριο μουσειο Skansen που ηταν ενα ονειρο!!!:lol:Το εισιτηριο του οποιου η τιμη αλλαζει αναλογα με ποια εποχη θα το επισκεφθειτε κοστισε 180 κορωνες αλλα για μενα αξιζε και ακομα περισσοτερα!
20160711_103117.jpg

Προκειται για ενα μουσειο που θα σας ταξιδεψει πολλα χρονια πισω και θα σας διηγηθει πως ζουσαν οι ντοπιοι αλλα και με ζωα της σκανδιναβιας!!Εγω παντως ενα τετοιο σπιτακι σαν το παρακατω εχω ονειρο να αποκτησω,τι λετε δεν ειναι υπεροχο;;;
20160711_121433.jpg

Η ιδεα της κατασκευης αυτου του πρωτοτυπου μουσειου ηταν του Artur Hazelius ο οποιος θελησε βλεποντας καποια επαγγελματα να χανονται καθως και την παραδοσιακη ζωη,να αγορασει σπιτια απο διαφορα μερη της επαρχιας και απο την Νορβηγια.Το καλυτερο απο ολα οτι μεσα στο χωριο,ετσι θελω να το λεω,υπαρχουν ηθοποιοι-κατοικοι με κοστουμια εποχης που θα σας περιγραψουν τις συνθηκες διαβιωσης κανοντας ταυτοχρονα και τις δουλειες τους.Εδω φτιαχνουμε τυρι απο το γαλα που αρμεξαμε απο την αγελαδα και βουτυρο απο την πετσα του!!!
20160711_114719.jpg
Θα μπειτε σε σπιτια που ανηκαν σε πλουσιες οικογενειες και ειχαν και υπηρετικο προσωπικο που επαιρνε ενα πενιχρο μισθο αλλα εμενε και ετρωγε εκει οποτε θεωρουνταν καλη δουλεια.Εδω τα λεμε με την υψηλη κοινωνια της εποχης....:haha:οπως καταλαβαινετε παντα θα υπαρχει αυτη η ανισοτητα πλουτου-φτωχειας!!!:mad:
20160711_104455.jpg

Αυτα τα σπιτια εχουν πολλες ανεσεις,ομορφα επιπλα και διαθετουν μεχρι και πιανο αλλα το σημαντικοτερο,σε αυτα μπορεις να σταθεις ορθιος,γιατι στα σπιτια που ανηκουν σε φτωχες οικογενειες ακομα και εγω εβρισκα στο ταβανι!!:shock:
20160711_104625.jpg

Γνωριζα οτι εφτιαχναν τα σπιτια με χαμηλο ταβανι για να μπορουν να τα ζεστανουν πιο ευκολα και για να καταναλωσουν λιγοτερα ξυλα οπως μας ειπαν,αλλα αυτα ειναι σαν εκεινα των Hobbit!!!:shock:
20160711_133914.jpg

Και για να καταλαβετε,μιλωντας με την υπηρετρια του σπιτιου μας εδειξε που κοιμοταν,ειναι το επιπλο στην παρακατω φωτογραφια που μοιαζει με τραπεζακι αλλα ανοιγει και γινεται ας πουμε κρεβατι!!o_O
20160711_104855.jpg

Ολος ο χωρος ειναι μαγικος,θα βρειτε μεσα διαφορα εργαστηρια,οπως για κατασκευες πηλινων αντικειμενων,απο φυσητο γυαλι,και απο ξυλο!!
20160711_105905.jpg

Δεν παραλειψαμε να παιξουμε και τα παιχνιδια εποχης που μας εδειξαν και συγκεκριμενα προσπαθησα να περπατησω επανω σε ξυλοποδαρα,για να δω και εγω πως ειναι να περπατας οντας ψηλος!!:haha:Τελικα δεν μου αρεσε και πολυ,οποτε συμβιβαστηκα να συνεχισω στα χαμηλα!!:haha:
20160711_112407(0).jpg

Ειδαμε και τις εξοχικες κατοικιες που ειχαν,οι οποιες ηταν πολυ μικρες σαν κουτια και σοκαριστικαμε οταν μαθαμε οτι υπηρχαν φτωχες οικογενειες που ζουσαν ακομα και σε αυτες μονιμα.Σιγουρα ολο το τοπιο θα σας φανει οπως και εμας ονειρικο,αλλα δεν θελω να σκεφτομαι πως μπορει μια οικογενεια να ζησει σε ενα σπιτι 2 χ 2!!:rolleyes-80:
20160711_112804.jpg

Συναντησαμε και μια προτεσταντικη εκκλησια,που ηταν λιτη αλλα ομορφη εσωτερικα,και οπως μας ειπαν η προτεσταντικη θρησκεια ηταν που επικρατουσε εκεινα τα χρονια στην χωρα.
20160711_130115.jpg

Σημερα υπαρχουν ολες οι θρησκειες,με την προτεσταντικη να εχει το μεγαλυτερο ποσοστο ομως ελαχιστοι παρακολουθουν τις Κυριακατικες λειτουργιες.:icon_evil:
IMG_0462.JPG

Υπαρχει και μια πλατεια με διαφορα μαγαζακια αλλα και καφετεριες οπου κατσαμε για να παρουμε μια ανασα.Περασαμε και απο ενα μαγαζακι που πουλουσαν σαλαμι ταρανδου,αλκης αλλα και σαλαμι καφε αρκουδας.:shock:Αν και νιωθω περιεργα να δοκιμαζω τετοιες γευσεις δεν αντισταθηκα και μπορω να πω οτι ηταν πολυ νοστιμο!!Ας με συγχωρεσουν οι φιλοζωοι αλλα ηταν καθαρα απο ταξιδιωτικη περιεργεια.:haha:
20160711_125928.jpg

Μετα απο μια ανασα λοιπον που πηραμε,χαθηκαμε ξανα στο μικρο σπιτι στο λιβαδι....πραγματικα ενιωθα οτι βρισκομουν καπου εκει,ειχα ξεχασει οτι προκειται για μουσειο.
IMG_0455.JPG

Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια σε ολους τους ανθρωπους που εργαζονται εκει γιατι ηταν πολυ ευγενικοι και με ομορφη διαθεση,εδειχναν οτι αγαπουν αυτο που κανουν.:)
20160711_142818.jpg

Αφου αρχισα και εκανα δουλειες μηπως και δουν οτι ειμαι εργατικος και μου βρουν και εμενα μια θεση εδω περα....:haha:
20160711_110018.jpg

Συνολικα υπαρχουν 150 σπιτια στο μουσειο που καταλαμβανει τεραστια εκταση,και πιστεψτε με απο τον ενθουσιασμο μας τα ειδαμε ολα,και περασαμε 5 ωρες χωρις να το καταλαβουμε!!!
20160711_112608.jpg

Περασαμε και μια βολτα απο το σχολειο,αν και ειχα δωσει ορκο οτι δεν θα ξανακατσω σε θρανιο,αλλα ειπαμε απο ταξιδιωτικο ενδιαφερον.Μονοθεσιο με μαθητες απο διαφορες ταξεις και διπλα απο την αιθουσα το σπιτι του δασκαλου,που μπορει να μην επαιρνε αρκετα χρηματα ομως εμενε εκει δωρεαν.Να μην εχεις διαβασει και να θες να ξεφυγεις απο την εξεταση,οντας ο μοναδικος μαθητης!:haha:
IMG_0456.JPG

Μπηκαμε και σε μια ομορφη φαρμα οπου μεσα η νοικοκυρα εφτιαχνε στον αργαλειο χαλια απο παλια ρουχα.Της ειπα να κανει ενα μαθημα στην γυναικα μου γιατι ερχονται δυσκολες εποχες,αργαλειο εχουμε στο χωριο οποτε μαθε τεχνη και ας τηνε...!!!
20160711_131749.jpg

Το συγκεκριμενο σπιτι ηταν χαμηλοταβανο,αλλα ηταν μεγαλο και ειχε και πλυντηριο παρακαλω!!!;)Δηλαδη πλυντηριο της εποχης,σαν καζανι που εβραζαν τα ρουχα,και στη συνεχεια τα ετριβαν.:haha:
20160711_132100.jpg

Κατι αλλο που μας εντυπωσιασε ηταν η επεξεργασια του μαλλιου απο τα προβατα το οποιο στη συνεχεια εβραζαν σε μια κατσαρολα μαζι με χορτα[πρασινο],κρεμμυδια[κοκκινο],φλουδες απο καρυδια[καφε]αναλογα με το χρωμα που ηθελαν να του δωσουν,και στη συνεχεια επλεκαν φτιαχνοντας ομορφα γαντια και καλτσες.
20160711_134605.jpg

Στη συνεχεια εγκαταλειφθηκε η συγκεκριμενη μεθοδος οταν οι Ισπανοι ανακαλυψαν την τεχνητη βαφη.
20160711_134151.jpg

Μετα καναμε και μια βολτα να δουμε τα ζωα του 'χωριου' που ειναι ενα δειγμα εκεινων που υπηρχαν στη σκαδιναβικη φυση.Ταρανδοι,αλκες,καφε αρκουδες,λυκοι,βισωνες,αγριογουρουνα και πολλα αλλα...
20160711_150009.jpg


IMG_0434.JPG

IMG_0441.JPG

Η ωρα ειχε παει 15:00 και το προγραμμα ελεγε αρμεγμα των αγελαδων,πηγα και εγω γεματος θετικη ενεργεια να βοηθησω,αλλα τους ειδαμε να τις αρμεγουν με το μηχανημα!!!:shock:Παραδοσιακα ειπαμε ρε παιδια!!Ειχατε και στο χωριο σας μηχανημα για το αρμεγμα;;;Εγω παντως προθυμοποιηθηκα να βοηθησω.:haha:
20160711_135303.jpg

Στη συνεχεια βρεθηκαμε και σε ενα σπιτι που ανηκε σε γαλαζοαιματους,με ακριβα επιπλα ομορφα διακοσμημενους τοιχους και ολα οσα χαρακτηριζουν ενα πλουσιο σπιτι.Να σας πω τωρα οτι πιο πολυ με εντυπωσιαζαν τα φτωχικα σπιτακια απο οτι αυτο εδω που εμοιαζε με παλατι.Ακομα και αν ειχα τη δυνατοτητα δεν θα επελεγα να ζω σε ενα τετοιο σπιτι!!!:eek:
20160711_123713.jpg

Σε καποιο σημειο υπαρχουν και ανεμομυλοι που ηταν πολυ ομορφοι,και απαραιτητοι για εκεινη την εποχη για να αλεθουν το σιταρι και να φτιαχνουν αλευρι.Θα ηταν ωραιο αν ηταν σε λειτουργια αλλα ενταξει μην τα θελουμε και ολα δικα μας....:)
20160711_111912.jpg

Υπαρχει και μια κατοικια σαν σκηνη απο αυτες που χρησιμοποιουσαν οι Σαμι,οι οποιοι ειναι αυτοχθονες πληθυσμοι που ζουν στα βορεια των χωρων Σουηδιας,Νορβηγιας,Φιλανδιας και στη χερσονησο kola της Ρωσιας.Εχουν αφομοιωθει στις συγχρονες κοινωνιες αλλα διατηρουν το παραδοσιακο τροπο ζωης και ενδυμασιας.
20160711_151124.jpg

Οι Σαμι ειναι γνωστοι για την εκτροφη των ταρανδων,και ακομα και σημερα περιπου 2.800 ανθρωποι ζουν απο αυτο το ειδος κτηνοτροφιας,χρησιμοποιοντας βεβαια συγχρονο εξοπλισμο αντι για σκι και σκυλια.
20160711_115257.jpg

Φυγαμε απο το μουσειο-χωριο γεματοι εικονες και ειπαμε να συνεχισουμε πηγαινοντας στο περιφημο μουσειο Vasa[κοστος 130 κορωνες].Προκειται για ενα μουσειο που μπορειτε να δειτε ενα πολεμικο πλοιο του 17 αιωνα,το οποιο βυθιστηκε στο πρωτο του ταξιδι καθως η επιθυμια του βασιλια να εχει οσο περισσοτερα κανονια γινοταν,και αν σκεφτει κανεις οτι ηταν εξοπλισμενο με 64 κανονια,με βληματα περιπου 11 κιλων και ζυγιζε 1200 τονους,ενας δυνατος ανεμος ηταν αρκετος για να παρει κλιση και να ανατραπει παρασυροντας μαζι του στο βυθο περιπου 30 μελη του πληρωματος.
IMG_0552.JPG

Επειτα απο 300 χρονια στο βυθο εγινε ανελκυση του πλοιου,και χρειαστηκαν πολλα χρονια για να γινει η συντηρηση του.Αρχικα ψεκαστηκε με νερο,και μετα με ενα ειδικο συντηρητικο το οποιο ποτιζει το ξυλο απομακρυνοντας το νερο.Το πιο εντυπωσιακο μερος του πλοιου ειναι τα γλυπτα του,των οποιων η συντηρηση εγινε ξεχωριστα και εφεραν ιχνη απο χρυσο και βαφη.
IMG_0549.JPG

Υπαρχει αιθουσα που προβαλλεται μια ταινια με την ιστορια του πλοιου,και της συντηρησης του.Οπως λεει και στο βιντεο αυτο,η συντηρηση του πλοιου ειναι συνεχεις και δεν ειναι δυνατο να καταφερουν να το διατηρησουν για παντα!!!
IMG_0531.JPG

Απο μικρος ειχα μεγαλη αγαπη για τα πολεμικα πλοια,οποτε το να βρεθω μπροστα σε ενα τετοιο θηριο με 52 μετρα υψος και 60 μετρα μηκος ηταν κατι σημαντικο για μενα.Τωρα γυρω απο το πλοιο υπαρχουν διαφορα αντικειμενα που σωθηκαν,αλλα και μικρογραφια για το πως ηταν εσωτερικα το πλοιο.Δεν ξερω για σας παντως για μενα αξιζε μια τετοια επισκεψη!!!:)
Ενω ημασταν μεσα στο μουσειο εξω ο καιρος ειχε αλλαξει και εκανε μια μπορα,υπενθυμιζοντας μας οτι εδω το καλοκαιρι ειναι αλλιως!!Για καλη μας τυχη παντως ειχε σταματησει και πηραμε το δρομο για το ξενοδοχειο για να παρουμε και μια ανασα.
Το απογευμα φυγαμε για την παλια πολη,η οποια πραγματικα ηταν απιστευτη!!!Φευγοντας απο την Κρακοβια πιστευα οτι ειχα δει μια απο τις ομορφοτερες μεσαιωνικες πολεις,ομως νομιζω οτι αυτη της Στοκχολμης ειναι μακραν καλυτερη,αφου εχει υπεροχα χρωματα,με αποκορυφωμα την πλατεια Stortorget που βρισκεται και το μουσειο Νομπελ.Αφηνω την εικονα να μιλησει απο μονη της....
IMG_0576.JPG

Περασαμε και απο το παλατι μια βολτα,το οποιο ειναι απο τα μεγαλυτερα της Ευρωπης,αλλα για να πω την αληθεια την δικη μου προσοχη εκλεψε η σκοπος στην εισοδο,μελος των ειδικων δυναμεων παρακαλω!!!;)
20160711_205344.jpg

Επειτα ειχα μια εκπληξη στη γυναικα μου,ενα εστιατοριο πειρατων Vikings!!Ναι καλα διαβασατε,προκειται για το Aifur!Η διακοσμηση,τα πιατα,τα πηρουνια,οι σερβιτοροι,ολα ειναι βγαλμενα απο ταινια και ο τυπος που σκεφτηκε αυτο το εστιατοριο αξιζει πολλα συγχαρητηρια.
20160711_221356.jpg

Δεν σας ειπα το καλυτερο[αυτη ηταν και η εκπληξη],μπαινοντας μεσα θα σας ρωτησει ο σερβιτορος[δηλαδη πιο πολυ πειρατης μοιαζει]:haha:τα ονοματα σας και απο ποια χωρα ειστε,επειτα θα στραφει στο κοινο με βαρια δυνατη φωνη,τραβωντας τους τη προσοχη και θα σας αναγγειλει:Αnd now my friend's please Welcome Ioannis and Vasiliki from Greece!!;)Και ξεσπανε ολοι σε χειροκροτηματα!!:clap:Η γυναικα μου εμεινε με το στομα ανοιχτο:shock:αλλα ακομα και εγω που ημουν προετοιμασμενος ξαφνιαστηκα!
20160711_214501.jpg

Αλλα και το φαγητο ηταν εξαιρετικο,εγω εφαγα χοιρινο,με λαχανακια βρυξελλων,και ενα κομματι αλμυρη ταρτα,και η γυναικα μου ενα κοτοπουλο,με ρυζι,σιταρι,και σταφιδες.Κατω απο καθε πιατο υπαρχει αναλυση και πληροφοριες με τη σχεση που εχει το συγκεκριμενο πιατο με τους Vikings.Το μονο αρνητικο οτι θα χρειαστει να δωσετε αρκετα χρηματα,αφου ειναι καπως ακριβο:rolleyes:.Δωσαμε 65 ευρω για 2 πιατα και 2 μπυρες αλλα δεν το μετανιωσα πραγματικα!!:)
Την επομενη μερα φυγαμε ξανα για το νησι του djurgarden γιατι ηθελα να παμε στο Grona lund Tivoli,δηλαδη ενα υπεροχο λουνα παρκ με τρενακια και πολλα αλλα που θα σας ανεβασουν την αδρεναλινη στα υψη!!Το εισιτηριο για την εισοδο στο παρκο κοστιζει 110 κορωνες και το πασο για να εχεις προσβαση σε ολα τα παιχνιδια 320 κορωνες.
20160712_124002.jpg

Περασαμε ενα υπεροχο πρωινο στο παρκο,το οποιο ηταν γεματο παιδια αλλα και μεγαλους,και παντου ακουγες φωνες και ουρλιαχτα απο τους επιβατες των τρενων!!Εχω παει σε πολλα τετοια παρκα,και δεν μπορω να πω οτι ηταν το καλυτερο,ομως ειχε ενα σημειο που ηταν πολυ τρομακτικο,την ελευθερη πτωση η οποια δεν καθοσουν σε καθισμα αλλα ησουν ορθιος και οταν εφτανε στην κορυφη,εγερνε μπροστα πριν βρεθειτε στο κενο.:shock:Εκεινο ομως που παρα το φοβο μου απολαυσα απο εκει ψηλα ηταν η θεα της πολης!!!:)
20160712_141713.jpg

Περασαμε 4 ωρες στο παρκο,οπου καποια στιγμη αρχιζει μια μπορα η οποια ειχε διαρκεια μιση ωρα,αλλα εριξε πολυ νερο και οσοι δεν προλαβαν να καλυφθουν αμεσως,εγιναν μουσκεμα.:haha:
Μετα πηγαμε στο ξενοδοχειο για να αλλαξουμε και να φαμε κατι και θα βγαιναμε πιο απογευμα,για να χαθουμε στα στενακια της παλιας πολης που μας ειχαν ξετρελανει!Να πω οτι αν δεν ειστε διατεθημενοι να ανεβειτε στο τρενακι για να δειτε τη θεα της πολης,υπαρχει και αλλος τροπος,να ανεβειτε στο πυργο του δημαρχειου πληρωνοντας 50 κορωνες.
20160712_200942.jpg

Δεν ξερω για εσας,παντως εμενα αυτη η πολη μου εβγαλε την απολυτη ισορροπια,και δεν εχει καμια σχεση με το γειτονικο Οσλο.Μια πολη που αποτελειται απο 1/3 θαλασσα,1/3 κτιρια,1/3 πρασινο,με ομορφους και ευγενικους κατοικους.Αποτελειται απο 14 νησια που επικοινωνουν μεταξυ τους με 57 γεφυρες,εξου και το ονομα 'Πολη αναμεσα σε γεφυρες' ή 'Βενετια του βορρα'.
Χαθηκαμε λοιπον στα στενακια της παλιας πολης αναζητωντας και το πιο στενο,μολις 90 εκατοστα,που βρισκεται λιγο πιο κατω απο το εστιατοριο Aifur,λεγεται Marten Trotzigs Grand και μπορει να ειναι διασημο αλλα οχι και το πιο ομορφο,αφου οι βαμμενοι με σπρευ τοιχοι ηταν αθλιοι!:eek:
20160712_205047-2.jpg

Ψωνισαμε και τα αναμνηστικα μας απο τα μαγαζακια,με οχι και τοσο καλες τιμες,αλλα ειπαμε,η Στοκχολμη ειναι μια ακριβη πολη.Για παραδειγμα ενα απλο μαγνητακι κοστιζει απο 3 εως 6 ευρω,οποτε παρτε κατι συμβολικο αν δεν θελετε να ξοδεψετε πολλα χρηματα.
20160712_213603.jpg

Κανοντας την βολτα μας δεν καταφεραμε να αντισταθουμε στη μυρωδια απο τις φρεκοψημενες βαφλες,οποτε φαγαμε μια γιατι μαλλον μας ειχε πεσει το ζαχαρο!!!:haha:Βεβαια κοστισε 69 κορωνες:shock:αλλα τι να κανουμε,τουλαχιστον γλιτωσαμε το υπογλυκαιμικο σοκ!!!:haha:
Τα στενα της παλιας πολης μας ειχαν μαγεψει,πρωτη φορα τριγυρναω σε μια πολη βγαζοντας τοσες φωτογραφιες τα στενα της!!:)
IMG_0601.JPG

13 Ιουλιου!!!Τελευταια μερα του ταξιδιου μας,και η ημερα των γενεθλιων μου!!:lol:Αποφασισαμε λοιπον να τα γιορτασουμε στο αρχιπελαγος της Στοκχολμης.:clap:Καναμε check out,αφησαμε τις βαλιτσες στο ξενοδοχειο αφου η πτηση μας ηταν στις 21:30,και πηγαμε απεναντι απο το κοινοβουλιο για να βγαλουμε τα εισιτηρια.Πηγαμε με την εταιρια stromma και μειναμε πολυ ικανοποιημενοι,κοστος για την 3ωρη κρουαζιερα 270 κορωνες[28,5 ευρω]λιγο ακριβη βεβαια αλλα ηταν πολυ ομορφα.
20160713_112817.jpg

Μεσα στο πλοιο γινεται ξεναγηση απο τα μεγαφωνα,δινοντας μας πληροφοριες για το τι ακριβως βλεπουμε.Το αρχιπελαγο της Στοκχολμης αποτελειται απο 30.000 νησακια και απανω σε αυτα υπαρχουν πολυ ομορφες εξωχικες κατοικιες!!
IMG_0680.JPG
Στη συνεχεια και αφου βρισκομασταν πλεον στη Βαλτικη θαλασσα,εσβησα και τα κερακια μου,αφου πρωτα εκανα την καθιερωμενη ευχη!!30 χρονων λοιπον,και ευχαριστω ολους τους φιλους μου για τις ευχες που μου εστειλαν,με καλυτερη ολων:Σου ευχομαι του χρονου να σβησεις τα κερακια στο Σινικο τειχος!!!;)Εγω παντως πιστευω στις ευχες!!:haha:
20160713_115647.jpg
Στη συνεχεια δεν αντεξαμε και βγηκαμε στη πλωρη του πλοιου για να εχουμε καλυτερη θεα!!Η αληθεια ειναι οτι ζηλεψα πολυ αυτα τα σπιτακια πανω στη θαλασσα,που μπορεις οποια στιγμη θελησεις να απομονωθεις!!
20160713_130509.jpg
Υπαρχουν πολλα τετοια στη διαδρομη η οποια τελειωνει στο νησι Vaxholms οπου κατεβηκαν καποιοι επιβατες.Απεναντι απο το νησι Vaxholms υπαρχει σε ενα μικρο νησακι και το ομωνυμο φρουριο.Χτιστηκε με εντολη του βασιλια Gustav Vasa,ωστε να αποτρεψει επικειμενες επιθεσεις.Και εγινε με επιτυχια οταν το 1612 απετρεψε την επιθεση των Δανων αλλα και το 1719 σταματησε την προσπαθεια των Ρωσων να φτασουν στη Στοκχολμη.Σημερα πλεον λειτουργει σαν μουσειο.
20160713_132925.jpg
Απεναντι απο το φρουριο υπαρχει ενα αλλο μικρο νησακι το Badholmen,που χρησιμοποιειται για γαμους και αλλες κοινωνικες εκδηλωσεις.
IMG_0702.JPG
Οταν επιστρεψαμε πισω,περιπλανηθηκαμε λιγο στη πολη για να τη χορτασουμε,καναμε και μια βολτα στα μαγαζια οπου βρηκαμε καλες τιμες στα μαγαζια της H&M που βρισκονται πραγματικα παντου!!
IMG_0562.JPG

Ετσι και αφου κατσαμε για ενα καφε για να κανουμε απολογισμο του ταξιδιου μας,καταληξαμε,οτι η Στοκχολμη μπορει να ειναι μια πολη ακριβη αλλα αξιζει τα λεφτα της,η Κρακοβια ειναι μια πολη που ολοι πρεπει να ταξιδεψουν,και το Αμβουργο ειναι μια πολη που δεν θυμιζει Γερμανια!
Φτανοντας τωρα στο αεροδρομιο Arlanda αυτη τη φορα,παλι με λεωφορειο της flygbussarna και κοστος αυτη τη φορα 140 κορωνες,πηγα στα duty free για να αγορασω 1 μπουκαλι βοτκα Absolut που ως γνωστον παραγεται στη Σουηδια,και οταν εφτασα στο ταμειο η κοπελα μου ειπε,οτι επειδη πηγαινω εντος Ευρωπης δεν μπορω να αγορασω αλκοολ!!!:shock:Μου εξηγησε οτι ειναι λογω φορολογιας,αλλα για να πω την αληθεια δεν καταλαβα ακριβως,κριμα γιατι το μπουκαλι 1 λιτρου κοστιζε μολις 11 ευρω!!
Ετσι λοιπον αλλο ενα ταξιδι εφτασε στο τελος του,και να πω οτι η Norwegian που επιστρεψαμε εχει wi-fi κατα τη διαρκεια της πτησης:shock:κατι που δεν γνωριζα,και εχει ασφαλως βραβευτει γι'αυτο επι σειρα ετων!!Καλα ταξιδια σε ολους φιλοι μου!!!
:pilot:
 
Last edited:

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Τα περάσατε όμορφα, όμορφα, όμορφα !!!!!!!!! :clap:
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Τα περάσατε όμορφα, όμορφα, όμορφα !!!!!!!!! :clap:
Όντως περάσαμε όμορφα....!!!:clap:Και τώρα αφού πέρασε αυτή η ταξιδιωτική περιπέτεια,συνεχίζουμε τις διακοπές μας στη Κρήτη μας!!Γιατί αν μένεις εδώ και ξέρεις να ζεις,όλη η ζωή σου είναι διακοπές!!:xalara:
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Από την Τήνο που είμαστε τώρα διακοπές απόλαυσα μέχρι και την τελευταία λέξη από την ιστορία σας.Μας έδωσες ιδέες για μελλοντικούς προορισμούς.Να είστε πάντα καλά και να ταξιδεύετε!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Από την Τήνο που είμαστε τώρα διακοπές απόλαυσα μέχρι και την τελευταία λέξη από την ιστορία σας.Μας έδωσες ιδέες για μελλοντικούς προορισμούς.Να είστε πάντα καλά και να ταξιδεύετε!
Καλές διακοπές λοιπόν....και χαίρομαι ιδιαίτερα που σας άρεσε!!Να πω βέβαια ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα,μένει μία μέρα στη Στοκχόλμη όπου κάναμε μια όμορφη κρουαζιέρα στο αρχιπέλαγος...!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Στοκχόλμη! Αχχχ τι μου θύμησες! Μόλις είδα στο Grona Lund τη φωτό του ride με τις άσπρες ράγες και τις μωβ σωλήνες μου κόπηκαν τα πόδια.... Μακράν ότι πιο extreme έχω κάνει σε πάρκο διασκέδασης, κανονικό φραπέ! Και το εστιατόριο με τους Βίκινγκς... Πόσο τέλειο; Θα ξαναπάω σίγουρα κάποια στιγμή και θα το επισκεφτώ! Ευχαριστούμε για την ξενάγηση :)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
φιλε, πολυ ομορφη κ καλογραμμενη η ιστορια με υπεροχες εικονες κ αφηγησεις!!! κ στα μελλοντικα ταξιδια με το καλο,κ στο ονειρεμενο συντομα!!! ;)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Πολύ ωραία! Νομίζω στο Αμβούργο έπρεπε να αφιερώσετε δυο μερούλες ακόμα, εμείς πήγαμε πριν από τα Χριστούγεννα και ήταν φανταστικά! Εχει πολλά μέρη για να δεις! Αντε και στο επόμενο ταξίδι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πολύ ωραία η ταξιδιωτική σου αφήγηση. Με χρήσιμες πληροφορίες, προσωπικές εντυπώσεις και φωτογραφίες.
Εύχομαι έτσι γελαστοί να κάνετε πολλά-πολλά ταξίδια.:)
Θα περιμένω την επόμενη ανταπόκρισή σου, όπου κι αν είναι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οι 3 νυχτες μας κοστισαν 238 ευρω μαζι με πρωινο
Απίστευτη τιμή! Επειδή το είχα ψάξει πολύ με τα ξενοδοχεία στην Στοκχόλμη έκανα τωρα μια δοκιμή στο συγκεκριμένο και δίνει για Σεπτέμβριο τιμή 187€!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom