Γερμανία Αμβούργο του σαλονιού και του λιμανιού

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Είσαι φάουλ, γιατί η Γερμανή ξεναγός πριν μας πάει στον Αγ. Νικόλαο, μας πέρασε από ένα σωρό "μνημεία" που αναφέρονται στους ναζί, (όπως πχ. το αποκεφαλισμένο γυναικείο αγάλμα απέναντι από τον St. Jakobi), και δεν μασούσε τα λόγια της όσoν αφορά την πλευρά των Γερμανών στον πόλεμο. Όμως προτίμησα να βάλω, όπως προσπαθώ συνήθως, την λιγότερο γνωστή πλευρά της ιστορίας (για μένα τουλάχιστον) που ήταν οι απώλειες του Αμβούργου στον πόλεμο που ήταν άλλωστε το σημαντικότερο γεγονός στην ιστορία του.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Είσαι φάουλ, γιατί η Γερμανή ξεναγός πριν μας πάει στον Αγ. Νικόλαο, μας πέρασε από ένα σωρό "μνημεία" που αναφέρονται στους ναζί, (όπως πχ. το αποκεφαλισμένο γυναικείο αγάλμα απέναντι από τον St. Jakobi), και δεν μασούσε τα λόγια της όσoν αφορά την πλευρά των Γερμανών στον πόλεμο. Όμως προτίμησα να βάλω, όπως προσπαθώ συνήθως, την λιγότερο γνωστή πλευρά της ιστορίας (για μένα τουλάχιστον) που ήταν οι απώλειες του Αμβούργου στον πόλεμο που ήταν άλλωστε το σημαντικότερο γεγονός στην ιστορία του.
Νομίζω ότι τα ελληνικά μου είναι αρκετά καλά ώστε να γίνεται σαφές σε τι ακριβώς αναφέρομαι εγώ, το οποίο δεν έχει κατ' ανάγκη σχέση με την δική σου αντίληψη και πρόσληψη του χώρου που επισκέφθηκες, οπότε μάλλον κακώς έλαβες την απάντησή μου ως επίθεση.
Για τα υπόλοιπα, δεν νομίζω ότι κατηγόρησε κανείς τους Γερμανούς ότι κρύβουν την ιστορία τους, αντίθετα όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά το περιβόητο German guilt, άρα οι αναφορές στα πικρά δάκρυα της ξεναγού σας μάλλον δεν βοηθούν στην εξέλιξη της ιστορίας.
Αν ο βομβαρδισμός του Αμβούργου είναι η σημαντικότερη στιγμή της ιστορίας του, τότε συμβαίνει το ίδιο σχεδόν για κάθε πόλη και χωριό της Ευρώπης. Ευτυχώς για το Αμβούργο τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, καθώς γνώρισε στην πορεία του μια τόσο σπουδαία ανάπτυξη έως σήμερα, που μόνο μερικές δεκάδες πόλεων στην Ευρώπη μπορούν να καυχηθούν για κάτι αντίστοιχο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
άρα οι αναφορές στα πικρά δάκρυα της ξεναγού σας μάλλον δεν βοηθούν στην εξέλιξη της ιστορίας.
Σε ποια ιστορία αναφέρεσαι; Γιατί πάλι έχω την εντύπωση ότι το μήνυμα σου είναι γεμάτο υπονοούμενα και υπαινιγμούς;
Εν πάση περιπτώσει έδωσα την απάντηση που έκρινα, δεν θα συνεχίσω να συζητάω γι' αυτό το ζήτημα γιατί δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης του. Οι κάτοικοι του Αμβούργου αναπόφευκτα προκαλούν (και) την λύπηση των τουριστών, και όχι γιατί είναι έξυπνοι (αν ήταν τόσο έξυπνοι δεν θα είχαν την μισή πόλη τους κατεστραμένη και ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού τους νεκρό).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Είναι αρκετά ειρωνικό που σήμερα τα γνωστότερα βομβαρδισμένα μνημεία είναι συγκεντρωμένα στη Γερμανία (ευτυχώς που ο αντίστοιχος καθεδρικός της Δρέσδης επανήλθε σχεδόν στην αρχική του μορφή) και αυτό μάλλον δείχνει ότι οι Γερμανοί είναι εξυπνότεροι από όσο πάει το μυαλό μας.
Πώς ακριβώς έπεισαν οι ηττημένοι Γερμανοί τους Συμμάχους που διοίκησαν αρκετά χρόνια τη χώρα τους μετά τον Πόλεμο να μην καταστρέψουν τα βομβαρδισμένα μνημεία;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Eεεεε! είμαστε και εμεις εδω! Αφηστε τις διαφορες σε πμ. κι αφήστε μας να μαθουμε για το ταξιδι.
υγ1. Αγαπώ εξίσου Borealis και interted. Υφος, στυλ, αποψη, για μένα είναι κορυφαίοι.
υγ.2 Borealis οταν θα ερθω στα μερη σου θελω συναντηση (ασε τις υπεκφυγες).
υγ.3 interted λατρευω τις ιστοριες σου γιατί είναι κατηγοριοποιημένες.
Θα συνεχίσουμε? Εεε? Αντε τωρα μην θυμώσω και με τους δυο σας και σας συστησω ξενοδοχειο για το επόμενο ταξίδι σας....
Μουσιε Νορθ: Σπέρνεις διχονοια στους αγαπημενους (μου).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν φάνηκε από τα μνμ μου ότι θέλω να παρέμβω ή να χαλάσω την ιστορία του Interted. Οι μοντς έχουν το ελεύθερο να τα εξαφανίσουν.
Δυστυχώς ή ευτυχώς μερικές φορές στα ταξίδια μας ερχόμαστε αντιμέτωποι με την ιστορία και τον εαυτό μας και εκεί κάπου είναι που που το ταξίδι μας αποκτά πραγματική σημασία. Φανταστείτε έναν Έλληνα και ένα συντηρητικό Άγγλο μπροστά στα Ελγίνεια, ένα κομμουνιστή μπροστά σε ένα ξεχασμένο άγαλμα του Λένιν στη σημερινή Μόσχα, ένα Χρυσαυγίτη στο Άουσβιτς. Μέχρι πριν λίγα χρόνια εκδρομείς με πούλμαν έφταναν στο Βίτσι για να δουν πως εξοντώθηκαν οι αντάρτες με τις Ναπάλμ. Αυτά από μένα και ξανά συγγνώμη.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Borealis δυστυχως ειναι πολυ ευκολο ο γραπτος λογος να παρερμηνευθει-προσφατα εξαλλου κατι τετοιο συζητουσαμε-.Για μενα που τωρα (ξανα)ασχολουμαι με Πομερανια,Σιλεσια και Πρωσια καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις.Ο ταλαντουχος συγγραφεας του συγκεκριμενου πονηματος ειμαι βεβαια οτι αν σε γνωριζε ισως δεν θα περερμηνευε...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Να απολογηθώ κι εγώ για όποια σημεία παρερμήνευσα το πνεύμα του συμφορουμίτη Borealis. Σίγουρα δεν βοηθάν οι περιορισμοί του φόρουμ και της μη-γνωριμίας, σε κάποια άλλη βάση θα είχε αρκετό ενδιαφέρον αυτή η συζητήση.

ps. Dim Kyr αν μας συστήσεις ξενοδοχείο, για αντίποινα έχω να σου συστήσω το καλύτερο παγκάκι για να κοιμηθείς το βράδυ στο Δουβλίνο (κάτι κύριοι δίπλα με κάτι σύριγγες δεν θα σε πειράξουν καθόλου, είναι στον κόσμο τους άλλωστε)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νούμερο 5: Μουσείο Miniatur Wunderland


Πρόκειται για μια συλλογή από μικροσκοπικά μοντέλα που αναπαριστούν το Αμβούργο σε διάφορα στάδια της ιστορίας του αλλά και διάφορα γενικά τοπία πόλεων-βουνών-υπαίθρου σε διάφορες περιοχές της Γης (από το Λας Βέγκας ως στην Σκανδιναβία). Η λεπτομέρεια και η ποσότητα των μοντέλων είναι εντυπωσιακή (αν και τα ίδια το μοντέλα μοιάζουν κάπως φτηνές κατασκευές). Υπάλληλοι του μουσείου ελέγχουν τις κινήσεις των οχημάτων-αεροπλάνων-καραβιών από ένα σταθμό ελέγχου που μοιάζει με κέντρο ελέγχου αεροδρομίου. Θα δεις από νοσοκομεία, γήπεδα ποδοσφαίρου μέχρι υπαίθρια φεστιβάλ και διαστημικές βάσεις.
Ένα ενδιαφέρον κομμάτι με το όνομα 'Utopia' έχει μοντέλα ενός πιθανού (ή απίθανου) μέλλοντος όπως τα φανταστήκαν οι διάφοροι καλλιτέχνες τους. Από κοινωνίες που θυμίζουν 1984 του Όργουελ, οικοκατασκευές, ένα μείγμα πρωτόγονων αναρχικών κοινωνιών να συνυπάρχει με υπερεξελιγμένες τεχνολογικά περιοχές, κομμουνιστικά καθεστώτα, σκηνικά καταστροφής και απόλυτης χλιδής... Διαλέξτε και πάρτε...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
. Τέλος η επίσκεψη στον πιο όμορφο ναό, τον Αγ. Πέτρο (St. Petri), έναν φωτεινό καθεδρικό με επιχρυσωμένο διάκοσμο, συνοδεύτηκε από μια ενδιαφέρουσα ...κατακόρυφη περιπλάνηση, αλλα περισσότερα γι' αυτό αργότερα.
Εντάξει, πες μου ότι κρεμάστηκες με βίντσι και την έκανες, να σκάσω απ' τη ζήλεια μου...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νούμερο 4: Τσιλεχάουζ (Chilehaus) και λοιπές τούβλινες φαντασίες

449px-Chile_Haus_abend_1.JPG

πηγή: wikipedia

Η μπουρζουαζία του Αμβούργου λατρεύει τα καράβια. Η Χανσεατική ένωση (αλλιώς Χάνσα - σας φέρνει κάτι στο μυαλό ως συνθετικό άραγε; ) ήταν μια ένωση συνδικάτων διαφόρων πόλεων της Β. Ευρώπης με σκοπό να προστατεύσουν τα εμπορικά τους δικαιώματα (και να γλιτώσουν φόρους) που ξεκίνησε από τον 12ο μόλις αιώνα. Ειδικά στα τέλη του 19ου αιώνα η χρήση του λιμανιού για διατλαντική μεταφορά προϊόντων έδωσε τα πρωτεία στο Αμβούργο το οποίο κατάφερε να διατηρήσει την οικονομική του ανάπτυξη ακόμα και στην περίοδο του μεσοπολέμου. Απόδειξη όλων αυτών το πιο γνωστό ίσως κτίριο του Αμβούργου, το Τσιλεχάουζ, που θυμίζει (ή θα έπρεπε τουλάχιστον) το αγαπημένο μέσο εμπορίου των Χανσεατών.
Το Τσίλεχάουζ είναι ένα από τα πολλά Κοντορχάουζ (Kontorhaus) της περιοχής, κτίρια που εξυπηρετούσαν τις λογιστικές ανάγκες του λιμανιού και έδωσαν τον καμβά για ποικίλες εκφράσεις του Γερμανικού τούβλινου εξπρεσιονισμού! Άλλωστε ακόμα και ο καπιταλισμός έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom