Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το Toy boy βλέπεται για άλλους λόγους απο τις γυναίκες!

Μεγάλη πατάτα μου φάνηκε.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μολις τελείωσα το The Spy παραγωγης netflix.Ειναι η αληθινή ιστορία του Eli Cohen ισραηλινου κατασκοπου στην Συρια από το 1961-1965. Πρωταγωνιστεί ο Σάσα Μπάρον Κοέν, 6 επεισόδια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μολις τελείωσα το The Spy παραγωγης netflix.Ειναι η αληθινή ιστορία του Eli Cohen ισραηλινου κατασκοπου στην Συρια από το 1961-1965. Πρωταγωνιστεί ο Σάσα Μπάρον Κοέν, 6 επεισόδια.
Είναι πολύ καλό και με αληθινά γεγονότα.
Και ο Κοέν αριστος . Καμία σχεση με τις καρικατουρες που μας εχει συνηθίσει στυλ Σεφερλή.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
"Το Élite κάνει χαμό σε πολλές χώρες (no1 στο ελληνικό νετφλιξ αυτές τις μέρες), προσωπικά το βρήκα υπερεκτιμημένο σε σχέση με τον ντόρο που έχει δημιουργήσει. Η πρώτη σεζόν "τρέχει" πολύ γρήγορα χωρίς λόγο και έχει κενά, η δεύτερη είναι η πιο καλή για τα δικά μου μάτια και στην τρίτη πέφτει ο ρυθμός, οι μαθητές φαίνεται να ωριμάζουν στη σκέψη τους και να γίνονται πιο σοβαροί. Όλοι πάνε με όλους, μπόλικα πάρτι και ναρκωτικά, έχει γενικά κοινά στοιχεία με το 13 Reasons Why και το Riverdale. Λένε ότι θα βγει 4η και 5η σεζόν με διαφορoποιημένο cast. Σε ότι αφορά σειρά με σχολεία, μαθητές, φόνους κλπ για μένα πάντα νο1 θα είναι το El Internado!!"

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Κακέκτυπο του - εξαιρετικού κατά τη γνώμη μου- 13 reasons why είναι το elite. Το ξεκίνησα προχθές, αλλά ήδη νομίζω πως είναι πολύ υπερεκτιμημενο κ μάλλον soap. Και όπως σωστά είπες "τρέχει" υπερβολικά. Ίσως η δημοφιλία του να οφείλεται στην ύπαρξη των ηθοποιών που έκαναν τους Ρίο κ Ντενβερ στο casa de papel. Όντως παραπέμπει λιγο κ στην πρώτη σεζόν του Riverdale (αυτό πάλι στα μισά της δεύτερης μου φαινόταν ηδη ανυπόφορο κ το άφησα)
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Δεν μας κάνεις όταν τοπ-10 σειρών εσύ που τις αντεχεις; και ευρωπαϊκών και ξένων.
Το δικό μου τοπ10 θες; Δεν ξέρω, ποτέ δεν έκατσα να τις βάλω σε σειρά όλες τις σειρές που έχω δει, αλλά θα σου πω ποιες θεωρώ καλύτερες ξεκινώντας από τις αμερικάνικες.

Sons of Anarchy: Υπέροχο cast, σειράρα, ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ. Αν έβαζα μία σειρά top1, αυτή θα έβαζα.
Breaking Bad: Αν εξαιρέσουμε το επεισόδιο Fly που είναι φάρμακο κατά της αϋπνίας (45 λεπτά κυνηγάνε μια μύγα), η σειρά είναι έργο τέχνης. Δεν είναι άδικα η σειρά με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στο IMDB.
Better Call Saul: Spin-off του ΒΒ και είναι ίσως το καλύτερο prequel που έχει γυριστεί ποτέ. Ξεκινάει με αργό ρυθμό αλλά φαίνεται πιο ρεαλιστικό και στη συνέχεια απογειώνεται. Εξαιρετικά γραμμένη σειρά, μεγάλο μπράβο στον Gilligan. Ίσως είναι και λίγο υποτιμημένη.
Sopranos: E-ξαι-ρε-τι-κό! Επικός ο συγχωρεμένος ο Gandolfini.
House of Cards: Όσο παίζει ο Spacey είναι απίθανη, τελευταία σεζόν δεεεν.
Prison Break: Η πρώτη σειρά που είδα ποτέ! Η πρώτη σεζόν είναι ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ σε σεζόν, την έχω δει τόσες φορές που έχω μάθει απ'έξω τους διαλόγους. Στα μείον ότι όσο περνάνε οι σεζόν ξεχειλώνει λίγο το σενάριο και κάνει κάποιες επαναλήψεις με αποκορύφωμα την αχρείαστη 5η και τελευταία σεζόν.
True Detective: Και εδώ η 1η σεζόν είναι κορυφαία, αριστούργημα.
Fargo: Καλογραμμένη, φοβερές ερμηνείες, μαύρο χιούμορ, ατμoσφαιρικότατη, απίθανη σειρά. Είμεθα εν αναμονή της 4ης σεζόν.

Από ισπανικές εμένα πάντα αγαπημένη μου θα είναι το El Internado. Ίσως λόγω ηλικίας, ίσως γιατί ήταν η αφορμή να μάθω ισπανικά ίσως λόγω Blanca Suarez και Ana de Armas. Θεωρώ ότι η πιο άρτια γυρισμένη ισπανική σειρά είναι το Gran Hotel, ενώ το Vis a Vis το βρήκα εξαιρετικό ειδικά 3η 4η σεζόν που γίνεται πιο γρήγορο.

Από βρετανικές τι να επιλέξει κανείς, είναι όλες τόσο καλογυρισμένες και με έξοχη ατμόσφαιρα. Θα πω ως καλύτερες τις Peaky Blinders, Broadchurch και Luther μιας και από το Sherlock έχω δει μόνο τα 5 πρώτα επεισόδια. Επίσης τo Cuatro Estaciones en la Habana και το ισλανδικό Trapped έχουν υπέροχη ατμόσφαιρα και καλή φωτογραφία. Κάτι πλάνα της βραδινής Αβάνας και κάτι χιονισμένα τοπία της Ισλανδίας είναι απλά μαγικά.

Ανέφερα πάνω από 10, βγήκα λίγο εκτός θέματος:p

Το Toy boy βλέπεται για άλλους λόγους απο τις γυναίκες!
Μεγάλη πατάτα μου φάνηκε.
Έχω την αδερφή μου, δε σταμάτησε να μου λέει για τον Jose de la Torre χαχα. Βλέπεται, αλλά συμφωνώ απόλυτα ότι δεν λέει και πολλά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Κακέκτυπο του - εξαιρετικού κατά τη γνώμη μου- 13 reasons why είναι το elite. Το ξεκίνησα προχθές, αλλά ήδη νομίζω πως είναι πολύ υπερεκτιμημενο κ μάλλον soap. Και όπως σωστά είπες "τρέχει" υπερβολικά. Ίσως η δημοφιλία του να οφείλεται στην ύπαρξη των ηθοποιών που έκαναν τους Ρίο κ Ντενβερ στο casa de papel. Όντως παραπέμπει λιγο κ στην πρώτη σεζόν του Riverdale (αυτό πάλι στα μισά της δεύτερης μου φαινόταν ηδη ανυπόφορο κ το άφησα)
Casa de Papel και Elite έχουν πάνω κάτω το ίδιο fanbase, είναι και πάρα πάρα πολύ διαφημισμένα και τα 2, λογικό να έχει δημιουργηθεί τέτοιος ντόρος. Συμφωνώ και για 13RW και για Riverdale.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Με το που βγήκε σε ένα εξαωράκι τελείωσα το ENGLISH GAME!(Netflix), βασισμένο σε αληθινά γεγονότα. Εξαιρετική παραγωγή!
Αφορά το πως ξεκίνησε το ποδόσφαιρο καθώς και πως δημιουργήθηκε ο παλαιότερος ποδοσφαιρικός θεσμός το FA Cup. Δεν είναι όμως μόνο ποδοσφαιρικό, θήγει και κοινωνικά θέματα της τότε εποχής, καθώς και τις διαφορές στις τάξεις των φτωχών και των πλουσίων.
Βλέπετε άνετα και πολύ ευχάριστα
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο vivir sin permiso προσπαθώ να καταλάβω πώς γύρισαν σειρά στη Γαλικία χωρίς έστω μια σταγόνα βροχής, ένα πλάνο από τα islas Cies , μια εναέρια λήψη του Σαντιάγο ή ένα τυχαίο horreo. Σα να γυρίζω ταινία στο Παρίσι και να μην έχει ένα καφέ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στο vivir sin permiso προσπαθώ να καταλάβω πώς γύρισαν σειρά στη Γαλικία χωρίς έστω μια σταγόνα βροχής, ένα πλάνο από τα islas Cies , μια εναέρια λήψη του Σαντιάγο ή ένα τυχαίο horreo. Σα να γυρίζω ταινία στο Παρίσι και να μην έχει ένα καφέ...
χαχαχα το ιδιο σκεφτομουν και εγω για τη βροχη.
Καλοκαιρι παλιά που εμενα Βορρά ειχα σιχτιρίσει που όλο εβρεχε.

Τι είναι το horreo ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
χαχαχα το ιδιο σκεφτομουν και εγω για τη βροχη.
Καλοκαιρι παλιά που εμενα Βορρά ειχα σιχτιρίσει που όλο εβρεχε.

Τι είναι το horreo ;
Γαλικία χωρίς Horreo και κέλτικους σταυρούς, δεν είναι Γαλικία.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Delhi Crime: Βασίζεται σε αληθινή ιστορία, σε ένα αποτρόπαιο έγκλημα που έγινε το 2012 όταν και μία 23χρονη φοιτήτρια έπεσε θύμα ομαδικού βιασμού από 6 άνδρες την ώρα που βρισκόταν σε ένα λεωφορείο αφού πρώτα οι 6 άνδρες είχαν ξυλοκοπήσει τον φίλο της. Η υπόθεση ξεκινάει με την αστυνομία να βρίσκει το νεαρό ζευγάρι γυμνό και κακοποιημένο στην άκρη ενός δρόμου και στα 7 επεισόδια που διαρκεί, η σειρά επικεντρώνεται στην πλευρά της αστυνομίας και στο πως θα καταφέρει να συλλάβει τους δράστες αλλά και στην αντίδραση του κόσμου στην είδηση ενός τέτοιου φρικαλέου γεγονότος. Συγκλονιστική ιστορία, θέλει γερό στομάχι.

O Mecanismo: Βασίζεται κι αυτό σε πραγματικά γεγονότα και πιο συγκεκριμένα σε ένα τεράστιο οικονομικό σκάνδαλο στη Βραζιλία. Η Operacao Lava Jato ή ελληνιστί "Eπιχείρηση Πλυντήριο Αυτοκινήτων" ξεκινά ως έρευνα για ξέπλυμα χρήματος σε ένα βενζινάδικο αλλά σύντομα αποδεικνύεται ότι κρύβεται κάτι τεράστιο πίσω από αυτό. Αναιτιολόγητα χρήματα σε τραπεζικούς λογαριασμούς, εκατοντάδες εμπλεκόμενοι, από τον υδραυλικό της γειτονιάς μέχρι τα πιο υψηλόβαθμα στελέχη των πολιτικών κομμάτων, υπεράκτιες εταιρίες, χαμούλης. Δημιουργός της σειράς ο Jose Padilha που είναι γνωστός για το Narcos και το Elite Squad. Παρ’ όλο που μια τέτοια ιστορία έχει προδιαγραφές για κάτι πολύ καλό, προσωπικά βρήκα τη σειρά ολίγον μπλεγμένη και μπερδεμένη, με θολά σημεία, με μεγάλα χρονικά άλματα και χωρίς να έχει τη σουπερ ουάου δράση. Ενιγουέι παρήγγειλα το βιβλίο που οι κριτικές λένε ότι τα εξηγεί καλύτερα τα πράγματα.

Bodyguard: Ένας αστυφύλακας και πρώην βετεράνος πολέμου αναλαμβάνει υπεύθυνος ασφαλείας της Αγγλίδας υπουργού εσωτερικών, μιας γυναίκας της οποίας ο ίδιος δεν ενστερνίζεται καθόλου τα ιδεώδη και τις απόψεις της. Η σειρά είναι μία σφιχτή καλογυρισμένη περιπέτεια που επικεντρώνεται στις πολιτικές συνομωσίες χωρίς να ξεφεύγει ποτέ από το αστυνομικό θέμα. Η σειρά έκανε και ρεκόρ μιας και όταν προβλήθηκε αρχικά από το BBC One είχε μ.ο. τηλεθέασης πάνω από 15 μύρια κόσμο. Ότι πρέπει για 6ωράκι σερί τώρα που είμαστε και σε mode #cocooning.

The Valhalla Murders: Ύστερα από έναν στυγνό φόνο στο λιμάνι του Ρέικιαβικ, μια φιλόδοξη ντετέκτιβ αναλαμβάνει να εντοπίσει το δολοφόνο ενώ για να βοηθήσει στην έρευνα και τη διαλεύκανση της υπόθεσης επαναπατρίζεται και ένας ντετέκτιβ που βρίσκεται στο Όσλο. Μετά τον πρώτο φόνο ακολουθεί και δεύτερος και μία σειρά εξελίξεων όπου η αστυνομία ψάχνει να βρει το τι συνδέει τους φόνους μεταξύ τους αλλά και με κάποια παλιότερα περιστατικά. Δεν την βρήκα τόσο καλή όσο το Trapped αλλά είναι μία σκοτεινή αστυνομική σειρά που βλέπεται άνετα. Στην αρχή είναι κάπως αργή αλλά ο ρυθμός αυξάνεται κλιμακωτά όσο προχωράει η σειρά.

When They See Us: Βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία, το Central Park jogger case. Πέντε έφηβοι από το Harlem παγιδεύονται σε έναν εφιάλτη όταν κατηγορούνται άδικα για τον βιασμό μιας γυναίκας στο Central Park. Απλά, δείτε το! Κι όταν το τελειώσετε (μαζί και την εκπομπή της Oprah Winfrey που έχει καλεσμένους τόσο τους 5 της υπόθεσης όσο και τους ηθοποιούς της σειράς) δείτε στο Youtube τα βίντεο από τις καταθέσεις των παιδιών το '89. Συγκλονιστικό.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Delhi Crime: Βασίζεται σε αληθινή ιστορία, σε ένα αποτρόπαιο έγκλημα που έγινε το 2012 όταν και μία 23χρονη φοιτήτρια έπεσε θύμα ομαδικού βιασμού από 6 άνδρες την ώρα που βρισκόταν σε ένα λεωφορείο αφού πρώτα οι 6 άνδρες είχαν ξυλοκοπήσει τον φίλο της. Η υπόθεση ξεκινάει με την αστυνομία να βρίσκει το νεαρό ζευγάρι γυμνό και κακοποιημένο στην άκρη ενός δρόμου και στα 7 επεισόδια που διαρκεί, η σειρά επικεντρώνεται στην πλευρά της αστυνομίας και στο πως θα καταφέρει να συλλάβει τους δράστες αλλά και στην αντίδραση του κόσμου στην είδηση ενός τέτοιου φρικαλέου γεγονότος. Συγκλονιστική ιστορία, θέλει γερό στομάχι.
Τους δράστες τους απαγχόνισαν πριν λίγες μέρες (τους 5, γιατί ο 6ος όταν έγινε ήταν ανήλικος).
 
Last edited:

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Τους δράστες τους απαγχόνισαν πριν λίγες μέρες (τους 5, γιατί ο 6ος όταν έγινε ήταν ανήλικος).
Τέσσερις. Ο ένας βρέθηκε νεκρός στο κελί του το '13 κι ο άλλος όπως σωστά αναφέρεις ήταν ανήλικος και αφέθηκε ελεύθερος το '15.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.240
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom