Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:haha: :haha: :haha:
ισχύει!!! Απορία το είχα και εγώ!! Μπράβο που την τελείωσες. Ξέχασες στα θετικά και την μουσική.

Οπότε η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου είναι αν θα την ξαναέβλεπες έναντι κάποιου χρηματικού ποσού. :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βλέποντας πρόσφατα είδα ενα επεισόδιο μιας σειράς ντοκυμαντερ Spy Wars με αφηγητή τον Damian Lewis όπου διαπίστωσα το εξής.. Η σειρά The americans είναι μάλλον εμπνευσμένη απο κάποια πραγματικά γεγονότα που έλαβαν χώρα στην Αμερική. Δηλαδή Ρωσων κατασκόπων που το "παίζαν" αμερικάνοι και μάλιστα υπήρχε ένα ζευγάρι που είχε και 2 παιδιά..
Η ιστορία αφορά στην ανταλλαγή κατα τα πρότυπα του ψυχρού πολέμου παρα το γεγονός ότι έιμαστε στο 2010 (με Ομπάμα και Μεντβάντεφ).. Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση, όσοι θυμούνται, όπου οι Ρώσοι δηλητηρίασαν πρωην Ρώσο κατασκόπου και την κόρη του στη Αγγλία..

Εχει πολύ ενδιαφέρον αυτη η σειρά όπου κάθε επεισόδιο αφορά και μια διαφορετική ιστορία κατασκοπίας..
Έτσι ακριβώς είναι, είχα διαβάσει συνέντευξη των δημιουργών της σειράς. Η απορία μου ήταν γιατί επέλεξαν να κάνουν μεταφορά στη δεκαετίατου 80, αφού έτσι ανέβαινε το κόστος. Κατά αυτούς η ατμόσφαιρα 80ς έδινε περισσότερα καύσιμα στο σενάριο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
:haha: :haha: :haha:
ισχύει!!! Απορία το είχα και εγώ!! Μπράβο που την τελείωσες. Ξέχασες στα θετικά και την μουσική.

Οπότε η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου είναι αν θα την ξαναέβλεπες έναντι κάποιου χρηματικού ποσού. :haha:
Ισχύει, η μουσική είναι πάρα πολύ καλή. Γενικά είναι καλογυρισμένη, ατέρμονη και σκοτεινή είναι.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.754
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό για να ειμαι ειλικρινής με απογοήτευσε. Ενώ η αρχή ήταν όντως δυνατή (μου θύμισε κάπως και big little lies που έπαιζε ομοίως η Νικόλ), όσο περνούσαν τα επεισόδια μου "κλωτσουσε" κάπως, για να με απογοητεύσει οικτρά στο φινάλε και τη λύση του μυστηρίου. Αναμένω και δικές σου εντυπώσεις 🙂
Όντως ξενερωτικό το τέλος...δεν βλέπω πάντως 2ο κύκλο λογικά ολοκληρώθηκε το θέμα για να μην πω ότι το τράβηξαν από τα μαλλιά!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Lupin Σειρά Γαλλικής παραγωγής στο Netflix.
Πρώτη σεζόν με 5 επεισόδια που τα είδα μονορούφι. Περιμένουμε την δεύτερη σεζόν με αγωνία.
Συμφωνώ απόλυτα! Ηθοποιαρα ο Omar Sy, απίστευτες σκηνές δράσεις, ωραίο κοφτό μοντάζ, και βέβαια πανέμορφες εικόνες από Paris mon amour🙂. Το καλοκαίρι νομίζω θα βγουν και τα επόμενα επεισόδια
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδα μονορούφι χθες στο netflix την νέα βρετανική μίνι σειρά έξι επεισοδίων
"Πίσω απο τα μάτια της" βασισμένη στο ομώνυμο best seller μυθιστόρημα της Σάρα Πίνμπορο.


"Ο Ντέιβιντ κι η Αντέλ φαντάζουν το ιδανικό ζευγάρι. Εκείνος επιτυχημένος ψυχίατρος, εκείνη η όμορφη σύζυγος που τον λατρεύει. Γιατί, όμως, την ελέγχει τόσο; Και γιατί εκείνη κρύβει τόσο πολλά;
Καθώς η Λουίζ, η γραμματέας του Ντέιβιντ, έρχεται όλο και πιο κοντά στο ζευγάρι, καταλήγει με περισσότερα ερωτήματα παρά απαντήσεις. Το μόνο απολύτως ξεκάθαρο είναι ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά σ’ αυτό τον γάμο. Αλλά ούτε που της περνάει από το μυαλό τι μπορεί να είναι αυτό το «κάτι» και πού μπορεί να φτάσει κανείς για να προστατεύσει τα μυστικά του.
Δύο μπορούν να κρατήσουν ένα μυστικό εφόσον ο ένας είναι νεκρός."

Δεν θα το χαρακτήριζα ως αριστούργημα αλλά σίγουρα είναι ένα πολύ καλό ερωτικό ψυχολογικό θρίλερ που σε κρατάει σε αγωνία μέχρι το τελευταίο επεισόδιο πράγμα που είναι και το ζητούμενο μου προσωπικά όταν βλέπω σειρές . Πολύ πειστική και εκφραστική στον παγερό πρωταγωνιστικό ρόλο της Αντέλ η Ιβ Χιούσον, (η κόρη του Bono των U2), αλλά και γλυκύτατη η πανέμορφη Σιμόνα Μπράουν στον ρόλο της Λουίζ.

Ιδανικό για να ξοδέψεις τις πολλές ώρες της καραντίνας του Σαββατοκύριακου.

Μόλις είδα τα 2 πρώτα επεισόδια, και πραγματικά είναι εθιστική. Εάν δεν με είχε ζαλίσει λίγο ένα κρασάκι που ήπια και εάν δεν δούλευα αύριο πρωί , θα την εβγαζα απνευστί όλη (μάλλον λάθος βράδυ βρήκα να την ξεκινήσω😄). Btw, τί παίδαρος ο Σκωτσέζος ηθοποιός που κάνει τον ψυχίατρο 🙂😜(Αν και με άσχημη χροιά φωνής που σε συνδυασμό με το σκωτσεζικο του accent ακούγεται κάπως...🤪)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.754
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κριτικές online υπάρχουν πολλές θετικές και αρνητικές.Προσωπική άποψη όμως μπορείς να αποκτήσεις μόνο εφόσον την δεις.
Πάει το πρώτο επεισόδιο....Προσωπική άποψη με το καλημέρα...ότι είναι μέτριο, μετριότατο.
Από όλες τις απόψεις. Ευχάριστα βλέπεται αλλά όλα λίγο πολύ καλογυρισμένα είναι δε λέει κάτι...
Θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμη μήπως και με κερδίσει στο...καλησπέρα.

Btw, τί παίδαρος ο Σκωτσέζος ηθοποιός που κάνει τον ψυχίατρο 🙂😜(Αν και με άσχημη χροιά φωνής που σε συνδυασμό με το σκωτσεζικο του accent ακούγεται κάπως..
Κούκλος ναι, κρυόπλασμα δε....δεν φτάνει η ομορφιά , ερωτισμό δεν βγάζει με την καμία. Τουλάχιστον πάει σετ με την (τηλεοπτική) γυναίκα του. Μια από τα ίδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom