Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα την τουρκική σειρά ήθος και πραγματικά δεν ήθελα να τελειώσει. Πρόκειται για τη σύγκρουση των δυο κόσμων στην Τουρκία, αυτόν του συντηρητισμού κι αυτόν του προοδευτισμού. Με δεξιοτεχνικό τρόπο ξεδιπλώνονται οι όλες οι πτυχες και οι εκφάνσεις, τιποτα δε μένει κρυφό, οι τραγικοί ήρωες οφείλουν με αυτογνωσία να αντιμετωπίσουν τη ζωή και τη μοίρα τους. Εξαιρετική σειρά! Παραγωγή νετφλιξ.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
The Stranger στο Netflix . αγγλικης παραγωγης 8 επεισοδιων. Μια ξενη αποκαλυπτει μυστικα σε διαφορα προσωπα ,εκβιαζοντας τα για χρηματα. Αρκετα καλη , με σασπενς ,καλες ερμηνειες , ανατροπες , αρκετα προσωπα εμπλεκονται στην ιστορια γιατι οπως λεει και το μοτο της σειρας << We all have secrets >>
Ωραία σειρά και παρόλο που είναι μικρή δεν χάνεις καθόλου το ενδιαφέρον σου, κατά κάποιον τρόπο μπορώ να πω ότι ''παραπλανήθηκα'' από την γυναίκα του πρωταγωνιστή καθώς τα πράγματα δεν ήταν όπως φαίνονταν τελικά και αυτό πιθανόν να ήταν που είχε ενδιαφέρον σε αυτή την σειρά.
Η σειρά βασίζεται στο ομότιτλο αστυνομικό μυθιστόρημα του Χάρλαν Κόμπεν.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
8 αιώνες μετά, την τελείωσα :haha:
Λοιπόν να κάνω ένα disclaimer αρχικά, μου αρέσουν θεματικά οι κατα συρροήν δολοφόνοι, όμως αν δεν υπάρχει κάποια αναλυτική forensic περιγραφή βλέπε Criminal Minds ή κάποιες στιγμές στο Manhunt, κατα τα αλλα η διαδικασία του κυνηγιου κλπ δε με τρελαίνει κιόλας, προτιμώ να βλέπω τους φόνους (όχι αναλυτικά, απλά το "κυνήγι").

Με βάση αυτό λοιπόν, τα πρώτα 3-4 επεισόδια με είχαν ξετρελάνει, αυτό το σασπενς τώρα θα τους σκοτώσει-δε θα τους σκοτώσει, το πώς τους "ψάρευε" καθώς και η γνώση των επικείμενων δολοφονιών μου άρεσσαν πάρα πάρα πολύ (καιρό είχε να μου αρέσει κάτι τόσο). Μετά που ο φίλος πήρε την κατιούσα και η σειρά έδειξε ότι δεν είναι άτρωτος, ότι κινδυνεύει να πιαστεί κλπ δε μου άρεσε και τόσο. Στις τελευταίες σκηνές, που εξιστορούσε την κατάληξη των πραγματικών χαρακτήρων, μου θύμισε πως δεν είναι ακόμη μια ιστορία για πριν τον ύπνο, αλλά ότι αυτός ο άνθρωπος υπήρξε και υπάρχει, το κακό που έκανε ήταν υπαρκτό και για τα παιδιά που σκότωσε αλλά και γι'αυτούς που κατάφεραν να ξεφύγουν, που κουβαλάν όλο αυτό και θα το κουβαλάν μέχρι να πεθάνουν. Εκεί με άγγιξε.


Ένα ακόμη θετικό, δεν έχω βρεθεί ποτέ στην Ασία, αλλά τα πλάνα από διάφορες ασιατικές πόλεις στην υποτιθέμενη δεκαετία του '70, μεγάλο πλας. Διότι μέλη σε ταξιδιωτικό φόρουμε είμαστε και κάτι τέτοια τα εκτιμάμε, ειδικά σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς.
Κι εμένα μου άρεσε ο συνδιασμός Ασία του '70, σασπένς - περισσότερο του πρώτου είδους που αναφέρεις, συμφωνώ, και ρεαλιστικό - και πραγματική ιστορία. Κάποιες στιγμές η σειρά με επηρέασε πολύ, σκεπτόμενος τον εαυτό μου σε τέτοιες καταστάσεις. Άλλες εποχές τότε βέβαια, ο κόσμος πλέον πιο υποψιασμένος, αλλά γίνονται.

Είδα τον πραγματικό Ολλανδό διπλωμάτη που κινηγούσε τον Σομπραζ σε συνέντευξη στο youtube και λέει το μήνυμα που θέλει να δώσει με την σειρά είναι να είμαστε πιο υποψιασμένοι στα ταξίδια. Επίσης σε άλλες συντεύξεις είχε πει πόσο αηδιαστικό έβρισκε το γεγονός ότι, όταν είχε αποφυλακιστεί ο Σομπραζ του δίναν ένα σωρό λεφτά Αμερικάνοι επιχειρηματίες για να δειπνίσουν με έναν notorious criminal. Τον καλούσαν επίσης σε τοκ σόου κτλ. Σοκαριστικό.
Και τελικά αυτόι οι δύο δεν συναντήθηκαν ποτέ στην ζωή τους μέχρι τώρα.
Φοβερό δεν είναι πόσο εύκολα μπορούσες να πλαστογραφήσεις διαβατήριο μερικές δεκαετίες πριν;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κι εμένα μου άρεσε ο συνδιασμός Ασία του '70, σασπένς - περισσότερο του πρώτου είδους που αναφέρεις, συμφωνώ, και ρεαλιστικό - και πραγματική ιστορία. Κάποιες στιγμές η σειρά με επηρέασε πολύ, σκεπτόμενος τον εαυτό μου σε τέτοιες καταστάσεις. Άλλες εποχές τότε βέβαια, ο κόσμος πλέον πιο υποψιασμένος, αλλά γίνονται.

Είδα τον πραγματικό Ολλανδό διπλωμάτη που κινηγούσε τον Σομπραζ σε συνέντευξη στο youtube και λέει το μήνυμα που θέλει να δώσει με την σειρά είναι να είμαστε πιο υποψιασμένοι στα ταξίδια. Επίσης σε άλλες συντεύξεις είχε πει πόσο αηδιαστικό έβρισκε το γεγονός ότι, όταν είχε αποφυλακιστεί ο Σομπραζ του δίναν ένα σωρό λεφτά Αμερικάνοι επιχειρηματίες για να δειπνίσουν με έναν notorious criminal. Τον καλούσαν επίσης σε τοκ σόου κτλ. Σοκαριστικό.
Και τελικά αυτόι οι δύο δεν συναντήθηκαν ποτέ στην ζωή τους μέχρι τώρα.
Φοβερό δεν είναι πόσο εύκολα μπορούσες να πλαστογραφήσεις διαβατήριο μερικές δεκαετίες πριν;
Νομίζω είναι λίγο τύχη, εκτός από κοινή λογική. Αλλά και να προφυλάσσεσαι και να μην "αφήνεσαι" το θεωρώ μεγαλύτερο κακό, γιατί ποτέ δε ξέρεις πού και πότε θα σε βρει και χάνεις και πολύτιμες εμπειρίες. Επίσης είναι τόσο δύσκολο, γιατί πραγματικά υπάρχουν άπειρα τεχνάσματα για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη κάποιου, ακόμη κι αν είναι αρκετά υποψιασμένος.

Ένα χρόνο στη λατινική Αμερική, εκτός από μια μινι-κλοπη απο τσαντα που αφηνα ξεκλειδωτη σε χοστελ, δε μου συνεβη τίποτα άλλο. Και έχω μπει σε αμάξι με αγνώστους, έχω εμπιστευτεί πολύ κόσμο που εκ των υστέρων σκεφτόμουν πώς ήμουν τόσο αφελής. Φυσικά ήταν τύχη, αλλά και λίγο προαίσθημα πιστεύω (που οκ δεν είναι πάντε ενδεικτικό). Όταν γύρισα Ελλάδα, μου επιτέθηκαν (ανεπιτυχώς-ευτυχώς) κάτω από το σπίτι μου. Στις 8 το βράδυ. 50 μέτρα από τη λεωφόρο Στρατού.

Αυτοί οι πλούσιοι είναι λίγο βαρεμένοι, άμα είναι και αμερικανοί δε μου κάνει και πολύ εντύπωση να κάνουν κάτι τέτοιο. Πάντως η ιδέα του να έχεις μπροστά σου έναν κατα συρροήν δολοφόνο μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να εξιτάρει κάποιους. Ο άνθρωπος αυτός πιστεύω είναι κοινωνιοπαθής, έτσι μόνο μπορώ να εξηγήσω την έλλειψη εμπάθειας και την εμφανή δίψα για δημοσιότητα. Οι φόνοι γι αυτό ήταν στο παρασκήνιο μάλλον. Προσωπικά και επειδή έχω ασχοληθεί κάπως με νευροεπιστήμη στο παρελθόν, θα ήθελα πολύ να δω το ηλεκτροεγκεφαλογράφημά του, τέτοιοι άνθρωποι παρουσιάζουν διαταραχές στους λοβούς (η τρελή).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτοί οι πλούσιοι είναι λίγο βαρεμένοι, άμα είναι και αμερικανοί δε μου κάνει και πολύ εντύπωση να κάνουν κάτι τέτοιο. Πάντως η ιδέα του να έχεις μπροστά σου έναν κατα συρροήν δολοφόνο μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να εξιτάρει κάποιους. Ο άνθρωπος αυτός πιστεύω είναι κοινωνιοπαθής, έτσι μόνο μπορώ να εξηγήσω την έλλειψη εμπάθειας και την εμφανή δίψα για δημοσιότητα. Οι φόνοι γι αυτό ήταν στο παρασκήνιο μάλλον. Προσωπικά και επειδή έχω ασχοληθεί κάπως με νευροεπιστήμη στο παρελθόν, θα ήθελα πολύ να δω το ηλεκτροεγκεφαλογράφημά του, τέτοιοι άνθρωποι παρουσιάζουν διαταραχές στους λοβούς (η τρελή).
Offtopic: μ' αρέσει που βλέπω πλέον κι εξπέρ χρήστες που αλλάζουν μέχρι και τον τίτλο στο spoiler, εύγε :haha:
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.289
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
The Stranger στο Netflix . αγγλικης παραγωγης 8 επεισοδιων. Μια ξενη αποκαλυπτει μυστικα σε διαφορα προσωπα ,εκβιαζοντας τα για χρηματα. Αρκετα καλη , με σασπενς ,καλες ερμηνειες , ανατροπες , αρκετα προσωπα εμπλεκονται στην ιστορια γιατι οπως λεει και το μοτο της σειρας << We all have secrets >>
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Το the stranger τι στόρι είπαμε έχει? (δεκτές απαντήσεις μόνο σε σπόιλερ με τίτλο)
Είναι καλή σειρά. Να την δεις. Λίγο μπερδεύετε ο θεατής από τα πολλά άτομα, αλλά
μείνεις ικανοποιημένος.

Η Χάνα Τζον Κάμεν καρακουκλάρα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν επειδή το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο προχωράω σε ένα ακόμα απίθανο σπόιλερ που έχει όντως συμβεί. Η ταινία είναι παλιά, θρίλερ με Ρόμπερτ Ντε Νίρο Ντακότα Φάνινγκ, Hide and seek. Όσοι την έχετε δει πατήστε άφοβα.
Φίλος έχει κατεβάσει την ταινία από το...πατάρι και ξεκινά να τη δει. Μετά τους πρώτους υπότιτλους τύπου "η dreamworks παρουσιάζει...", ο απίθανος τύπος που έκανε τον υποτιτλισμό βάζει υπότιτλο "ο Ντε νίρο είναι ο δολοφόνος, δε σας χάλασε". Χαχαχαχαχαχαχαχα. Τrue story.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λοιπόν επειδή το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο προχωράω σε ένα ακόμα απίθανο σπόιλερ που έχει όντως συμβεί. Η ταινία είναι παλιά, θρίλερ με Ρόμπερτ Ντε Νίρο Ντακότα Φάνινγκ, Hide and seek. Όσοι την έχετε δει πατήστε άφοβα.
Φίλος έχει κατεβάσει την ταινία από το...πατάρι και ξεκινά να τη δει. Μετά τους πρώτους υπότιτλους τύπου "η dreamworks παρουσιάζει...", ο απίθανος τύπος που έκανε τον υποτιτλισμό βάζει υπότιτλο "ο Ντε νίρο είναι ο δολοφόνος, δε σας χάλασε". Χαχαχαχαχαχαχαχα. Τrue story.
Ε όχι ρε συ :haha: :haha: :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom