Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μια πολύ σημαντική εξέλιξη φαίνεται ότι "κρύβει" η χτεσινοβραδυνή πρεμιέρα του GAME OF THRONES από το HBO, το κανάλι που έχει δώσει μερικές από τις καλύτερες παραγωγές σε σειρές στην τηλεοπτική ιστορία (band of brothers). Ο χαμός που έχει γίνει στις ΗΠΑ με το Game of Thrones (που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του George R.R. Martin) πριν καν ξεκινήσει να προβάλλεται, φαίνεται ότι κέντρισε το ενδιαφέρον του HBO για παρόμοιες παραγωγές στις οποίες το κανάλι δεν έχει ιδιαίτερη παράδοση.

Έτσι, πριν από μια βδομάδα, ο Neil Gaiman, συγγραφέας του πιο πολυβραβευμένου βιβλίου στη λογοτεχνία του φανταστικού, του American Gods ("Πόλεμος των Θεών" στα ελληνικά) ανακοίνωσε ότι τα δικαιώματα του βιβλίου του αγοράστηκαν και η ιστορία θα μεταφερθεί στην τηλεοπτική οθόνη. Οι φήμες φέρουν ως αγοραστή των δικαιωμάτων του αριστουργήματος του Gaiman το HBO και εταιρεία παραγωγής την Playtone, δηλαδή την ίδια εταιρεία του Tom Hanks που έκανε την παραγωγή και για το Band of Brothers.

Έχοντας μεγάλη αδυναμία στο βιβλίο του Gaiman, και τοποθετώντας το ανάμεσα σε κορυφαίες στιγμές της λογοτεχνίας τρόμου αλλά και πιο γενικά της λογοτεχνίας του φανταστικού, περιμένω με μεγάλη αγωνία τις εξελίξεις γύρω από αυτήν την είδηση.

:clap:

Και το βίντεο της ανακοίνωσης του Gaiman:

 
Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
τι ωραία.....τρελαίνομαι με τα σειριαλ του HBO......
και το αγαπημένοοοοοοο ROME που το έχω δεί 100 φορές στα τελευταία 4 χρόνια

...αλλα αγαπημένα

-CSI - εδώ και χρόνια επίσης με σειρα- Las Vegas, NY, Miami :)
-Ally McBeal -αχ.......για αυτήν πήγα νομική :)))))))))
-Bones - πολύ καλό, πέρυσι το ξεκίνησα
-Dr. House - τρελός γιατρούλης
- Private practice
-Samantha who? και οι δυό για διασκέδαση και χαλάρωση

παλιά

X files
Law & order
Felicity (teenage)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Prison break ΠΟΡΩΣΗ. Γραμμένα σε cd, είχε κάτσει ολόκληρο ΣΚ να κάτσω να το βλέπω. Φοβερό σασπένς και ιδιαίτεροι χαρακτήρες. Ξενέρωμα μεγάλο ο θάνατος της Σάρα. Ξενέρωμα μεγαλύτερο η "ανάστασή" της. Όσο το πλατιάζουν κι αυτό και δεν το τελειώνουν δεν έχει καμία σχέση με τους πρώτους κύκλους. Αξιοσημείωτο που ο Brad ως κακός αρχηγός των φυλακών, αλλάζουν οι ρόλοι για αυτόν και γίνεται κρατούμενος, άλλαζει η συμπεριφορά του και γενικά όλη του η υπόσταση (παρένθεση-έργο το πείραμα έχει μια τέτοια θεματική). Σούκρε φοβερή φάτσα και Τ bag φοβερή μορφή!!
Lost Ωραία σειρά, οι πρώτοι κύκλοι έχουν πολύ ενδιαφέρον κι έχουν μεγάλη αγωνία. Οι τελευταίοι κύκλοι μάπα, τους είδα μόνο και μόνο γιατί ήθελα να έχω δει όλη την η ιστορία. Κατά τα άλλα το μυστήριο δεν μου λύθηκε και τόσο. Ο Τζακ είναι κρύος κι Κέιτ αν και ομορφούλα ώρες ώρες το παρακάνει. Γενικά. Αγαπημένος ο Σόγιερ.
24 Έχω δει μόνο τους 2 πρώτους κύκλους λόγω ανυπαρξίας ελεύθερου χρόνου και είμαι ικανοποιημένη από την αγωνία που έχει μέχρι τώρα. Ελπίζω να μην χειροτερεύει το στόρι με κάθε κύκλο όπως συνηθίζεται. Με εκνευρίζει λίγο ο Σαδερλαντ γιατί είναι συνέχεια λαχανιασμένος και μιλάει λαχανιασμένα. Ακόμα και να κάθεται ή να στέκεται όρθιος αυτός μιλάει λαχανιαστά. Εκνευριστικός.

ΚΑΙ

Sex and the City Η απόλυτη σειρά για μένα κορίτσι πράγμα. 4 γυναικείοι χαρακτήρες cartoon που θυμίζουν στοιχεία από μας έστω κι αν είναι στην υπερβολή τους. Θεϊκές ατάκες, γέλιο πολύ, συγκίνηση, ψυχολογικά, ανασφάλειες, μόδα και φυσικά έρωτας. Όσες φορές και να δω οποιοδήποτε επεισόδιο από οποιοδήποτε κύκλο συν ακόμα τις ταινίες που έχουν βγει δεν βαριέμαι ποτέ. Νιώθω ότι παρακολουθώ φίλες μου που ξέρω καλά και γελάω. Ώρες ώρες πραγματικά με κάτι ατάκες ή κάτι εκφράσεις που παίρνουν οι πρωταγωνίστριες δεν μπορώ να μην γελάσω δυνατά ακόμα κι αν παρακολουθώ μόνη μου μια επανάληψη αργά το βράδυ. Είναι η καθεμιά τους ξεχωριστή.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Prison break ΠΟΡΩΣΗ. Γραμμένα σε cd, είχε κάτσει ολόκληρο ΣΚ να κάτσω να το βλέπω. Φοβερό σασπένς και ιδιαίτεροι χαρακτήρες. Ξενέρωμα μεγάλο ο θάνατος της Σάρα. Ξενέρωμα μεγαλύτερο η "ανάστασή" της. Όσο το πλατιάζουν κι αυτό και δεν το τελειώνουν δεν έχει καμία σχέση με τους πρώτους κύκλους. Αξιοσημείωτο που ο Brad ως κακός αρχηγός των φυλακών, αλλάζουν οι ρόλοι για αυτόν και γίνεται κρατούμενος, άλλαζει η συμπεριφορά του και γενικά όλη του η υπόσταση (παρένθεση-έργο το πείραμα έχει μια τέτοια θεματική). Σούκρε φοβερή φάτσα και Τ bag φοβερή μορφή!!
Μέσα στο Μάρτιο ξεκίνησε μια άλλη σειρά (όχι τίποτα το τρομερό, αλλά καλύτερη από το να βλέπεις το "Λάκη το γλυκούλη"), η οποία λέγεται Breakout Kings. Αφορά σε μια ομάδα αστυνομικών και "επίλεκτων" κρατουμένων, οι οποίοι κυνηγούν δραπέτες φυλακών.

Η έκπληξη του 3ου επεισοδίου ήταν ότι ο δραπέτης δεν είναι άλλος από τον Theodore Bagwell ή αλλιώς T-Bag.:shock:
Βλέποντάς τον στην αρχή, αναρωτήθηκα. Μα καλά, είχε επιτυχία στο ρόλο και ξεκίνησε να παίζει πλέον μόνο τον κρατούμενο? Όμως, τελικά έπαιζε απλά τον ίδιο χαρακτήρα σε διαφορετικό σήριαλ.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μαρία μια που είπες για lost στο τέλος τι κατάλαβες ότι έγινε?Από όσους έχω ρωτήσει οι μισοί δεν έχουν καταλάβει και οι υπόλοιποι λένε διάφορα.Έζησαν καθόλου στο νησί ή πέθαναν από τη στιγμή που έπεσε το αεροπλάνο την πρώτη φορά?Prisonbreak για μένα η καλύτερη σειρά δράσης.Πανέξυπνη,με συνεχείς ανατροπές και χωρίς να κουράζει.Στενόχωρο τέλος αλλά με νόημα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το lost το έβλεπα φανατικά! Κάποια στιγμή με κούρασε και φυσικά δεν έμαθα ποτέ τι γίνεται στο τέλος! Έχασα το ενδιαφέρον και παράτησα τη σειρά στον τελευταίο κύκλο, είχα δει μάλιστα και μερικά επεισόδια, αλλά ως εκεί!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πλάκα κάνεις?Εγώ επειδή δεν κατεβάζω ταινίες από το ίντερνετ και αργούσαν πάααρα πολύ να βγουν οι κύκλοι ξόδεψα τα τελευταία 3 χρόνια στη σειρά αυτή κ με απογοήτευσε πλήρως!Καλύτερα να μην την άρχιζα καν!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Βλέποντάς τον στην αρχή, αναρωτήθηκα. Μα καλά, είχε επιτυχία στο ρόλο και ξεκίνησε να παίζει πλέον μόνο τον κρατούμενο? Όμως, τελικά έπαιζε απλά τον ίδιο χαρακτήρα σε διαφορετικό σήριαλ.
:lol: σωστή! Εκμετάλλευση της μεγάλης επιτυχία του ρόλου αλλά με καλύτερο τρόπο!

greg_thess για το τέλος του λοστ τι να πω κι εγώ, μπερδεμένη είμαι! Πιστεύω πως έζησαν κανονικά στο νησί όμως. Πιο πολύ έθιξαν νομίζω τον δρόμο του καλού και του κακού. Αλλά και πάλι μπερδεμένα μας τα είπαν. Έχω την εντύπωση πως κάπου υπάρχει στο φόρουμ μια σχετική ανάλυση και κατάθεση γνωμεων όσο αφορά το τέλος του λοστ αλλά δεν θυμάμαι που βρίσκεται. Μην σου πω ότι είναι και στο ίδιο θέμα σε παλιότερα ποστς. Θα στο έψαχνα αλλά μπαίνω "κλεφτά" και δεν έχω χρόνο :D
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Θα το ψάξω κ εγώ αν είναι,μη σ' απασχολεί.Αν δεν ρωτήσεις το σκηνοθέτη πάντως,άκρη δεν θα βγάλεις νομίζω!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα το ψάξω κ εγώ αν είναι,μη σ' απασχολεί.Αν δεν ρωτήσεις το σκηνοθέτη πάντως,άκρη δεν θα βγάλεις νομίζω!!
Και πάλι μπορεί να μην είναι και ο ίδιος σίγουρος για το τέλος!:haha::haha::haha:
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Λες?Στο κάτω κάτω θα πει εγώ το έκανα το εργάκι ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του!Μάλλον έτσι είναι,να ξέρεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.904
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom