Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356
Ακατέργαστα διαμάντια. Βέλγικο. Νetflix.
Η ιστορία μιας οικογένειας Χασιδικών Εβραίων της Αμβέρσας που αγωνίζεται να κρατήσει ζωντανή την επιχείρησή της
Ο Noah Wolfson είναι ο δύστροπος γιος ενός επιφανούς Εβραίου μεγιστάνα διαμαντιών, ο οποίος εγκαταλείπει την υπερορθόδοξη εβραϊκή ανατροφή του, αλλά επιστρέφει στην Αμβέρσα 15 χρόνια μετά, για να σώσει την αποτυχημένη επιχείρηση της οικογένειάς του, όταν ο μικρότερος αδερφός Wolfson αυτοκτονεί.
Αρκετά καλή.
Καλή ψαριά. Πορτογαλικό. Netflix

Καλό σενάριο, άσχημο παίξιμο, διάλογοι χάλια.
Πρόκειται για μια ομάδα νεαρών στις Αζόρες που βρήκαν κοκαίνη όταν ένα κότερο που μετέφερε
τα ναρκωτικά αντιμετώπισε κακοκαιρία και τα πήρε η θάλασσα.
Fubar. Με τον Σβαρτσενέγκερ. Έξυπνο, ελαφρώς αστείο, αλλά αν βγάλει δεύτερη σεζόν δεν θα την δω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.927
Likes
14.953
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιατί άσχημο παίξιμο Παναγιώτη ; Μήπως σου φαίνεται περίεργη η προφορά, απλά ; Όλοι τους είναι καλοί ηθοποιοί και οι περισσότεροι έχουν παίξει και στη Γκλόρια που είναι πολύ αξιόλογη σειρά. Εμένα μου αρέσει πολύ το rabo de peixe, δείχνει και όμορφα τοπία από Açores.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356
Μήπως σου φαίνεται περίεργη η προφορά, απλά ;
Μπα, όχι. Αν ζεις και ακούς κάθε μέρα Καταλανικά, τα Πορτογαλέζικα σου φαίνονται σαν τραγούδι.
Ίσως ήμουν αυστηρός με τους ηθοποιούς και ήταν κακή η σκηνοθετική καθοδήγηση.
Μου φάνηκε σαν προσπάθεια προσαρμογής της σειράς σε θεατρικό. Με τις υπερβολές στους διαλόγους. Αν και τα γυρίσματα έγιναν στο νησί S.Miguel και ειδικά στο χωριό που έγιναν τα πραγματικά γεγονότα, στην πραγματικότητα από το χωριό βλέπουμε μόνο ένα στενό και μέρος από
το λιμάνι του. Επίσης έγιναν κάποια γυρίσματα σε μία παραλία.
Πολύ ωραία χρήση του drone με εικόνες από ψηλά που έδεσε με την σειρά και έδωσε την ψευδαίσθηση
των διαφορετικών τοποθεσιών των γυρισμάτων.
Κάποιες φορές οι εικόνες επαναλαμβάνονταν. Ίσως λόγω μπάτζετ.
υγ.
Η σειρά υποτίθεται διαδραματίζεται το 2001. Η απόχρωση των μαλλιών της κούκλας ηθοποιού είναι
φάουλ. Η ροζ βαφή είναι μια τάση που ξεκίνησε δειλά την δεκαετία του 10 . Σε καμία περίπτωση δέκα χρόνια πίσω σε ένα μικρό ψαροχώρι που ήταν απομονωμένο από τον σύγχρονο κόσμο και το μόνο
που έβλεπαν ήταν βιντεοκασέτες. Λεπτομέρεια θα μου πεις. Ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά αυτή είναι
η γνώμη μου για την σειρά. Σκηνοθετική προχειρότητα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356
Και ένα ακόμα φάουλ. Ενώ τα γεγονότα συνέβησαν το καλοκαίρι του 2001 οι συναλλαγές της κόκας
γινόταν σε ευρώ,ένα νόμισμα που κυκλοφόρησε την 1/1/2002
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.927
Likes
14.953
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και ένα ακόμα φάουλ. Ενώ τα γεγονότα συνέβησαν το καλοκαίρι του 2001 οι συναλλαγές της κόκας
γινόταν σε ευρώ,ένα νόμισμα που κυκλοφόρησε την 1/1/2002
Μόλις το τελειώσαμε. Δεν είδα συναλλαγές σε ευρώ αλλά σε πορτογαλικό νόμισμα. Μήπως μπερδεύεσαι; Όσο για το ροζ μαλλί το συζητήσαμε κι εμείς και στη Θεσσαλονίκη το θυμάμαι σίγουρα γιατί όταν ήμουν 15 ήθελα κι εγώ να τα κάνω όλα ροζ. Υπάρχουν δηλ οι βαφές από τα late 90’. Πάντως το ντύσιμο που είναι y2k το έχουν πετύχει άψογα. Απορώ που τα βρήκαν τόσα χαμηλοκάβαλα αφού όταν έφυγαν από τη μόδα τα στείλαμε όλες για ανακύκλωση 😂😂
ΥΓ το ‘10 ήταν μόδα τα πράσινα μαλλιά, βαμμένα μόνο στις άκρες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356
Δεν είδα συναλλαγές σε ευρώ αλλά σε πορτογαλικό νόμισμα. Μήπως μπερδεύεσαι;
screenshot-www.netflix.com-2023.06.14-06_59_48.png

screenshot-www.netflix.com-2023.06.14-07_08_25.png

screenshot-www.netflix.com-2023.06.14-07_03_07.png
screenshot-www.netflix.com-2023.06.14-07_15_23.png
screenshot-www.netflix.com-2023.06.14-07_16_20.png

Εδώ μιλάνε για ευρώ. Και μια μικρή λεπτομέρεια. Στην τελευταία φωτογραφία ο ποδοσφαιριστής
δεξιά, φοράει φανέλα μπάσκετ.
Τέλος πάντων. Γούστα είναι αυτά. Σε σας άρεσε, σε μένα όχι. Πάμε για άλλες σειρές.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.927
Likes
14.953
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
View attachment 432615
View attachment 432616
View attachment 432617 View attachment 432618 View attachment 432619
Εδώ μιλάνε για ευρώ. Και μια μικρή λεπτομέρεια. Στην τελευταία φωτογραφία ο ποδοσφαιριστής
δεξιά, φοράει φανέλα μπάσκετ.
Τέλος πάντων. Γούστα είναι αυτά. Σε σας άρεσε, σε μένα όχι. Πάμε για άλλες σειρές.
Κι εμείς το 2001 μιλούσαμε για το ευρώ. Αλλά δε συναλασσομασταν ακόμα με αυτό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356
Κι εμείς το 2001 μιλούσαμε για το ευρώ. Αλλά δε συναλασσομασταν ακόμα με αυτό.
Το ευρώ σαν νόμισμα κυκλοφόρησε το 2002. Είναι αδύνατον να πουλάς ναρκωτικά η οτιδήποτε
άλλο σε ευρώ το 2001. Για ένα διάστημα μέσα στο 2002 κυκλοφορούσαν και τα δυο νομίσματα.Μάλιστα αν θυμάσαι ο φίλος του συνέχεια τον ρωτούσε να του μετατρέψει το ευρώ σε Εσκούδο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.927
Likes
14.953
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το ευρώ σαν νόμισμα κυκλοφόρησε το 2002. Είναι αδύνατον να πουλάς ναρκωτικά η οτιδήποτε
άλλο σε ευρώ το 2001. Για ένα διάστημα μέσα στο 2002 κυκλοφορούσαν και τα δυο νομίσματα.Μάλιστα αν θυμάσαι ο φίλος του συνέχεια τον ρωτούσε να του μετατρέψει το ευρώ σε Εσκούδο.
Παιδί μου ο,τι συναλλαγές έκαναν έγιναν σε εσκούδο. Απλά μιλάνε για το ευρώ, στην τελική πρέπει κι ο τηλεθεατής να καταλάβει. Το 2001 το εισιτήριο του λεωφορείου του οασθ έγραφε 300 δραχμές 0,30€. Το ίδιο κάναμε κι εμείς με τη μετατροπή, το ίδιο κάνουν στην σειρά. Βοηθά και τον τηλεθεατή. Ολόκληρη σειρά νετφλιξ είναι, προσεγμένη είναι. Δεν είναι λάθη αυτά που αναφέρεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356
Το 2001 το εισιτήριο του λεωφορείου του οασθ έγραφε 300 δραχμές 0,30€.
Αν έγραφε αυτό που λες θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί η ισοτιμία ευρώ-δραχμής είναι
διαφορετική.
Το ίδιο κάναμε κι εμείς με τη μετατροπή, το ίδιο κάνουν στην σειρά.
Ναι, αλλά αυτό έγινε στην Ευρώπη ένα χρόνο μετά και όχι το 2001.
Μπερδεύεις την ισοτιμία με τα τραπεζογραμμάτια. Πουθενά στην Ευρώπη δεν γινόντουσαν
συναλλαγές στην καθημερινότητα σε ευρώ το 2001. Δεν πήγαινες στον εισπράκτορα του
ΟΑΣΘ και του έλεγες το εισιτήριο κάνει 90 λεπτά, πάρε 300 δραχμές το 2001.
Αυτές οι συναλλαγές γινόντουσταν το 2002 που ήταν ένα μεταβατικό στάδιο και κυκλοφορούσαν
και τα δυο νομίσματα.
Δεν είναι λάθη αυτά που αναφέρεις.
Άποψη σου. Σεβαστή, αλλά δεν συμφωνώ. Όταν γυρίζεις ένα έργο μιας εποχής, συμβαδίζεις με την
εποχή που διαδραματίζονται τα γεγονότα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Πάμε για άλλα.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
50
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Για τους λάτρεις του δυστοπικού sci-fi με μυστήριο κλπ κλπ είδους, σήμερα είναι η πρεμιέρα του 6ου κύκλου του black mirror στο netflix. Νομίζω αφού ανέλαβαν την σειρά οι Αμερικάνοι έχασε λίγο σε ποιότητα. Aν θυμάμαι καλά απ τον 4ο κύκλο και μετά. Για να δούμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom