Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.738
Likes
8.896
Εγώ βλέποντας αυτή τη σειρά σκεφτόμουν πώς ο ηθοποιός που βιωσε αυτή την κατάσταση, άντεξε ψυχολογικά να την ξαναβιωσει παίζοντας τον εαυτό του στη σειρά. Επίσης, πέρα από την stalker και ο ίδιος ο ηθοποιός (το θύμα δηλαδή) είναι challenging περίπτωση για κάθε ψυχολόγο.
Εγω σκεφτομουν οτι θελει πολλη τολμη να "ξεβρακωθεις" (ψυχικα εννοω) παγκοσμιως... μπορει και να βοηθηθηκε μεσω της σειρας να αντιμετωπισει, σε εναν βαθμο, το τραυμα του... ποιος ξερει...
 

8avos

Member
Μηνύματα
687
Likes
6.848
Εκεί που έλεγα, "δεν υπάρχουν πια σειρές" εχοντας να δω πολυ καιρο,επεσε στην αντιληψη μου ενα διαμαντι που παιζει αυτον τον καιρο στο Ερτφλιξ αλλα μονο ως τις 8 Ιουνιου.Πραγματικά πολυ δυνατο καθως τον τυπο τον λατρευα απ το Poldark ακομη.Εξαιρετικες ερμηνειες ιδιατερα ως Λεοναρντο Νταβιντσι

Λεοναρντο

IMG_2606.jpeg
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
1.015
Likes
2.145
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Εγώ βλέπω το magpie murders, παίζει και ο Αλέξανδρος Λογοθέτης (εντελώς άλλος ρόλος από την Παραλία αλλά πάλι Κρητικός!)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.741
Likes
17.227
"Project Blue book" ...καλουτσικη, λιγο κουραστικη και υποτιθεται βασιζεται σε κάποια αληθινα γεγονοτα με εναν επιστημονα και εναν πιλοτο να προσπαθουν να καταγραψουν και να εξηγησουν περιεργα φαινομενα ουφολογιας λιγα χρονια μετα τον ΒΠΠ.. γινεται αναφορα και στην υστερια των αμερικανων σχετικά με ενδεχόμενο πυρηνικο πολεμο με τους Ρωσους, εχει και λιγο κατασκοπία, κάμποσο Ρόσγουελ κλ..
για τους λατριες της ουφολογιας ειναι μπομπα.. του 2019, 2 σεζον απο 10 επεισοδια η καθε μια..


Το εγραψα και σε άλλο τοπικ αλλά εδω ειναι η θεση του..
 
Μηνύματα
2.505
Likes
3.232
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ βλέποντας αυτή τη σειρά σκεφτόμουν πώς ο ηθοποιός που βιωσε αυτή την κατάσταση, άντεξε ψυχολογικά να την ξαναβιωσει παίζοντας τον εαυτό του στη σειρά. Επίσης, πέρα από την stalker και ο ίδιος ο ηθοποιός (το θύμα δηλαδή) είναι challenging περίπτωση για κάθε ψυχολόγο.
Λοιπόν είχα ξεκινήσει να βλέπω τη σειρά...πριν από αρκετό καιρό και ήδη από την πολύ αρχή της την παράτησα...θεωρώντας ότι πρόκειται για χαζομάρα
ευτυχώς που διαβασα και τα σχόλια της varioathens
και φυσικά τα δικά σου ειδικά την αναφορά σου στο ότι ο οπρωταγωνιστής είναι το ίδιο το θύμα!και έτσι μου κίνησες το ενδιαφέρον και
μόλις πριν λίγο ολοκλήρωσα την σειρά!

Συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο σου (για το θύμα ..περίπτωση για κάθε ψυχολόγο)!!!
έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλη η εξέλιξη με την εμμονική κατάσταση..η οποία βέβαια αναγεται καθαρά καθαρότατα σε άκρως διαταραγμένη ψυχικά προσωπικότητα
(επίσης μεγάλο ενδιαφέρον η απόλυτη κωλυσιεργία των αστυν.αρχών έως κα βαρεμάρα..)
ΑΛΛΑ μεγάλο μερίδιο ευθυνης ...που παραπέμπει επίσης σε κάποιου βαθμού ψυχική διαταραχή που χρήζει ανάλυσης έχει το ίδιο το θύμα
ΑΛΛΩΣΤΕ προς το τέλος του 6 ου επεισοδίου η εξομολόγηση του σχετικά με την κακοποίηση ΑΛΛΑ κυρίως και όσον αφορά την εμπλοκή του με την εμμονική γυναίκα και την αυτοκριτική του είναι συγκλονιστική
όπως επίσης και το τέλος του τελευταίου επεισοδίου ..το φινάλε δηλ της σειράς!!παραπέμπει σε...προσωπικότητα ..ασταθή?διαταραγμένη??πάντως όχι ισορροπημένη που χρήζει βοήθειας
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
3.593
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Λοιπόν είχα ξεκινήσει να βλέπω τη σειρά...πριν από αρκετό καιρό και ήδη από την πολύ αρχή της την παράτησα...θεωρώντας ότι πρόκειται για χαζομάρα
ευτυχώς που διαβασα και τα σχόλια της varioathens
και φυσικά τα δικά σου ειδικά την αναφορά σου στο ότι ο οπρωταγωνιστής είναι το ίδιο το θύμα!και έτσι μου κίνησες το ενδιαφέρον και
μόλις πριν λίγο ολοκλήρωσα την σειρά!

Συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο σου (για το θύμα ..περίπτωση για κάθε ψυχολόγο)!!!
έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλη η εξέλιξη με την εμμονική κατάσταση..η οποία βέβαια αναγεται καθαρά καθαρότατα σε άκρως διαταραγμένη ψυχικά προσωπικότητα
(επίσης μεγάλο ενδιαφέρον η απόλυτη κωλυσιεργία των αστυν.αρχών έως κα βαρεμάρα..)
ΑΛΛΑ μεγάλο μερίδιο ευθυνης ...που παραπέμπει επίσης σε κάποιου βαθμού ψυχική διαταραχή που χρήζει ανάλυσης έχει το ίδιο το θύμα
ΑΛΛΩΣΤΕ προς το τέλος του 6 ου επεισοδίου η εξομολόγηση του σχετικά με την κακοποίηση ΑΛΛΑ κυρίως και όσον αφορά την εμπλοκή του με την εμμονική γυναίκα και την αυτοκριτική του είναι συγκλονιστική
όπως επίσης και το τέλος του τελευταίου επεισοδίου ..το φινάλε δηλ της σειράς!!παραπέμπει σε...προσωπικότητα ..ασταθή?διαταραγμένη??πάντως όχι ισορροπημένη που χρήζει βοήθειας
Συμφωνώ απόλυτα με κάθε λέξη από τα σχόλια σου. Αξίζει επίσης να επισημάνω ότι η πραγματική Μάρθα έκανε μήνυση στο Νετφλιξ για στρεβλη παρουσίαση της προσωπικότητάς της, ενώ καυτηρίασε και το γεγονός ότι έβαλαν μια μη γοητευτική ηθοποιό να την υποδυθεί (ασχολίαστο αυτό το δεύτερο 😁🤪). Όσο για τον πρωταγωνιστή Ρίτσαρντ Γκαντ πέρα από κάθε άλλο παρά ισορροπημένη προσωπικότητα (φαίνεται έντονα και στο φινάλε όπως ορθοτατα είπες), ας προσμετρησουμε και τον κυνικοτατο παράγοντα "χρήμα και δόξα 😏". Με άλλα λόγια, ζεις ξανά ο,τι σε τραυμάτισε ψυχικά ως τη μέρα της μαρμοτας μόνο που αυτή τη φορά το ζωάκι δεν είναι μαρμοτα, αλλά η κότα με τα χρυσά αυγά!!! Που μπορεί να του φέρουν στο μέλλον και καλές προτάσεις στην υποκριτική. Υπό αυτή την έννοια και "τηρουμένων των αναλογιών" δικαιολογώ τις μηνύσεις της Μάρθας😏. Θέλει και αυτή ένα χρυσό αυγουλακι από πιθανές αποζημιώσεις του Νετφλιξ 😏🙄😉
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
3.593
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προ ολίγου μιλούσα με φίλο μου ο οποίος είναι ψυχολόγος και μου είπε κάτι ενδιαφέρον και νομίζω ότι έχει δίκιο. Συγκεκριμένα μου είπε ότι ολη αυτή η εμπειρία των γυρισμάτων της σειράς μπορεί και να λειτούργησε ψυχοθεραπευτικα και λυτρωτικα για τον ηθοποιό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.738
Likes
8.896
Λοιπόν είχα ξεκινήσει να βλέπω τη σειρά...πριν από αρκετό καιρό και ήδη από την πολύ αρχή της την παράτησα...θεωρώντας ότι πρόκειται για χαζομάρα
ευτυχώς που διαβασα και τα σχόλια της varioathens
και φυσικά τα δικά σου ειδικά την αναφορά σου στο ότι ο οπρωταγωνιστής είναι το ίδιο το θύμα!και έτσι μου κίνησες το ενδιαφέρον και
μόλις πριν λίγο ολοκλήρωσα την σειρά!

Συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο σου (για το θύμα ..περίπτωση για κάθε ψυχολόγο)!!!
έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλη η εξέλιξη με την εμμονική κατάσταση..η οποία βέβαια αναγεται καθαρά καθαρότατα σε άκρως διαταραγμένη ψυχικά προσωπικότητα
(επίσης μεγάλο ενδιαφέρον η απόλυτη κωλυσιεργία των αστυν.αρχών έως κα βαρεμάρα..)
ΑΛΛΑ μεγάλο μερίδιο ευθυνης ...που παραπέμπει επίσης σε κάποιου βαθμού ψυχική διαταραχή που χρήζει ανάλυσης έχει το ίδιο το θύμα
ΑΛΛΩΣΤΕ προς το τέλος του 6 ου επεισοδίου η εξομολόγηση του σχετικά με την κακοποίηση ΑΛΛΑ κυρίως και όσον αφορά την εμπλοκή του με την εμμονική γυναίκα και την αυτοκριτική του είναι συγκλονιστική
όπως επίσης και το τέλος του τελευταίου επεισοδίου ..το φινάλε δηλ της σειράς!!παραπέμπει σε...προσωπικότητα ..ασταθή?διαταραγμένη??πάντως όχι ισορροπημένη που χρήζει βοήθειας
Δεν συμφωνω καθολου στο κομματι του μεριδιου ευθυνης που εχει ενα θυμα κακοποιησης. Δεν θελω να το ακουω ουτε για μια κοπελα που βγηκε ραντεβου και βιαστηκε (μα καλα τι δουλεια ειχε στο σπιτι ή στο αυτοκινητο του αλλουνου νυχτιατικα), ουτε για τους νεαρους που πηγαιναν στο σπιτι του Λιγναδη (μα καλα κι αυτοι γιατι ξαναπηγαιναν εκει) κλπ κλπ. Ειναι τετοια η χειραγωγηση του θυματος απο τον κακοποιητη, τετοιο το τραυμα που προκαλειται που το θυμα μπορει να δεχεται την κακοποιηση για χιλιους δυο λογους πχ γιατι θεωρει οτι του αξιζει, γιατι νεκρωνουν τα παντα μεσα του κλπ κλπ.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.505
Likes
3.232
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν συμφωνω καθολου στο κομματι του μεριδιου ευθυνης που εχει ενα θυμα κακοποιησης. Δεν θελω να το ακουω ουτε για μια κοπελα που βγηκε ραντεβου και βιαστηκε (μα καλα τι δουλεια ειχε στο σπιτι ή στο αυτοκινητο του αλλουνου νυχτιατικα), ουτε για τους νεαρους που πηγαιναν στο σπιτι του Λιγναδη (μα καλα κι αυτοι γιατι ξαναπηγαιναν εκει) κλπ κλπ. Ειναι τετοια η χειραγωγηση του κακοποιητη προς το θυμα, τετοιο το τραυμα που του προκαλει που το θυμα μπορει να δεχεται την κακοποιηση για χιλιους δυο λογους πχ γιατι θεωρει οτι του αξιζει, γιατι νεκρωνουν τα παντα μεσα του κλπ κλπ.
ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ,
για το μερίδιο ευθύνης αναφερθηκα και αναφέρομαι στην εμπλοκή του με την εμμονική γυναίκα!!!
η οποία (καταδίωξη από μεριάς της)τον αποδιοργάνωσε τελειως οπότε και δεν είχε σωστή σκεψη,δεν μπορούσε να πάρει σωστές αποφάσεις κλπ κλπ
αλλωστε σχεδόν όοολη η ταινία έχει σαν κεντρικό θέμα αυτό κυρίως!
όσον αφορά την κακοποίηση που υπέστη σαφώς και τάσσομαι με τις απόψεις σου αυτά τα υποκείμενα είναι εγκληματίες!!
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.738
Likes
8.896
ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ,
για το μερίδιο ευθύνης αναφερθηκα και αναφέρομαι στην εμπλοκή του με την εμμονική γυναίκα!!!
η οποία (καταδίωξη από μεριάς της)τον αποδιοργάνωσε τελειως οπότε και δεν είχε σωστή σκεψη,δεν μπορούσε να πάρει σωστές αποφάσεις κλπ κλπ
ΑΛΛΑ ακόμα και σε σχέση με τον κακοποιητή του (που σαφως και συμφωνώ μαζί σου,τέτοια υποκείμενα είναι εγκληματίες)στο σημείο της εξομολόγησης του και εκεί παραδέχεται κάποια πράγματα ότι τα συνέχιζε εν ..γνώσει του οχι πληρη βέβαια κλπ κλπ
Κι εγω στην αρχη αναρωτηθηκα γιατι της δινει τοσο χωρο αλλα εξηγειται μετα… ειναι αποτελεσμα της προτερης κακοποιησης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom