Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Ναι, πήγα να το κάνω edit αλλά με πρόλαβες!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Bajo sospecha (οι ύποπτοι), ισπανική σειρά πολύ καλή με δυο κύκλους. Κάθε κύκλος διαφορετική υπόθεση αλλά σε κρατάει σε αγωνιά προσπαθώντας να ανακαλύψεις ποιος μπορεί να είναι ο δολοφόνος.
Τελείωσα την πρώτη σεζόν.Απλά υπέροχη σειρά.Πολύ καλό σενάριο με συνεχόμενες ανατροπές.Χαλάλι το ξενύχτι για να την δω.
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Μολις τελείωσα το The Spy παραγωγης netflix.Ειναι η αληθινή ιστορία του Eli Cohen ισραηλινου κατασκοπου στην Συρια από το 1961-1965. Πρωταγωνιστεί ο Σάσα Μπάρον Κοέν, 6 επεισόδια.
Ιδίως το τελευταίο επεισόδιο ήταν πολυ δυνατό, η ασπρόμαυρη απεικόνιση κ η παραθεση των πραγματικων σκηνών.
Να προτεινω κ μια ακόμη που δεν έχει αναφερθεί καθόλου. Είναι δανέζικη, λέγεται "Rita" κ είναι η ιστορία μια αντισυμβατικής καθηγήτριας. Μου άρεσε παρα πολυ, η σκιαγραφηση των χαρακτήρων υποδειγματική.
Επίσης είχε ενδιαφέρον για μένα (ίσως κ λόγω ίδιου επαγγέλματος) να βλέπω πως παρουσιαζει το Δανέζικο σχολείο κ τους μαθητές.
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Delhi Crime: Βασίζεται σε αληθινή ιστορία, σε ένα αποτρόπαιο έγκλημα που έγινε το 2012 όταν και μία 23χρονη φοιτήτρια έπεσε θύμα ομαδικού βιασμού από 6 άνδρες την ώρα που βρισκόταν σε ένα λεωφορείο αφού πρώτα οι 6 άνδρες είχαν ξυλοκοπήσει τον φίλο της. Η υπόθεση ξεκινάει με την αστυνομία να βρίσκει το νεαρό ζευγάρι γυμνό και κακοποιημένο στην άκρη ενός δρόμου και στα 7 επεισόδια που διαρκεί, η σειρά επικεντρώνεται στην πλευρά της αστυνομίας και στο πως θα καταφέρει να συλλάβει τους δράστες αλλά και στην αντίδραση του κόσμου στην είδηση ενός τέτοιου φρικαλέου γεγονότος. Συγκλονιστική ιστορία, θέλει γερό στομάχι.

O Mecanismo: Βασίζεται κι αυτό σε πραγματικά γεγονότα και πιο συγκεκριμένα σε ένα τεράστιο οικονομικό σκάνδαλο στη Βραζιλία. Η Operacao Lava Jato ή ελληνιστί "Eπιχείρηση Πλυντήριο Αυτοκινήτων" ξεκινά ως έρευνα για ξέπλυμα χρήματος σε ένα βενζινάδικο αλλά σύντομα αποδεικνύεται ότι κρύβεται κάτι τεράστιο πίσω από αυτό. Αναιτιολόγητα χρήματα σε τραπεζικούς λογαριασμούς, εκατοντάδες εμπλεκόμενοι, από τον υδραυλικό της γειτονιάς μέχρι τα πιο υψηλόβαθμα στελέχη των πολιτικών κομμάτων, υπεράκτιες εταιρίες, χαμούλης. Δημιουργός της σειράς ο Jose Padilha που είναι γνωστός για το Narcos και το Elite Squad. Παρ’ όλο που μια τέτοια ιστορία έχει προδιαγραφές για κάτι πολύ καλό, προσωπικά βρήκα τη σειρά ολίγον μπλεγμένη και μπερδεμένη, με θολά σημεία, με μεγάλα χρονικά άλματα και χωρίς να έχει τη σουπερ ουάου δράση. Ενιγουέι παρήγγειλα το βιβλίο που οι κριτικές λένε ότι τα εξηγεί καλύτερα τα πράγματα.

Bodyguard: Ένας αστυφύλακας και πρώην βετεράνος πολέμου αναλαμβάνει υπεύθυνος ασφαλείας της Αγγλίδας υπουργού εσωτερικών, μιας γυναίκας της οποίας ο ίδιος δεν ενστερνίζεται καθόλου τα ιδεώδη και τις απόψεις της. Η σειρά είναι μία σφιχτή καλογυρισμένη περιπέτεια που επικεντρώνεται στις πολιτικές συνομωσίες χωρίς να ξεφεύγει ποτέ από το αστυνομικό θέμα. Η σειρά έκανε και ρεκόρ μιας και όταν προβλήθηκε αρχικά από το BBC One είχε μ.ο. τηλεθέασης πάνω από 15 μύρια κόσμο. Ότι πρέπει για 6ωράκι σερί τώρα που είμαστε και σε mode #cocooning.

The Valhalla Murders: Ύστερα από έναν στυγνό φόνο στο λιμάνι του Ρέικιαβικ, μια φιλόδοξη ντετέκτιβ αναλαμβάνει να εντοπίσει το δολοφόνο ενώ για να βοηθήσει στην έρευνα και τη διαλεύκανση της υπόθεσης επαναπατρίζεται και ένας ντετέκτιβ που βρίσκεται στο Όσλο. Μετά τον πρώτο φόνο ακολουθεί και δεύτερος και μία σειρά εξελίξεων όπου η αστυνομία ψάχνει να βρει το τι συνδέει τους φόνους μεταξύ τους αλλά και με κάποια παλιότερα περιστατικά. Δεν την βρήκα τόσο καλή όσο το Trapped αλλά είναι μία σκοτεινή αστυνομική σειρά που βλέπεται άνετα. Στην αρχή είναι κάπως αργή αλλά ο ρυθμός αυξάνεται κλιμακωτά όσο προχωράει η σειρά.

When They See Us: Βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία, το Central Park jogger case. Πέντε έφηβοι από το Harlem παγιδεύονται σε έναν εφιάλτη όταν κατηγορούνται άδικα για τον βιασμό μιας γυναίκας στο Central Park. Απλά, δείτε το! Κι όταν το τελειώσετε (μαζί και την εκπομπή της Oprah Winfrey που έχει καλεσμένους τόσο τους 5 της υπόθεσης όσο και τους ηθοποιούς της σειράς) δείτε στο Youtube τα βίντεο από τις καταθέσεις των παιδιών το '89. Συγκλονιστικό.
Συμφωνώ! Το είδα το "when they see us".
Όντως συγκλονιστικό, απλά είχα δει μόλις πριν το "O. J. Simpson" (Φοβερό!!!) κ είχα εκεί το μυαλό μου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ιδίως το τελευταίο επεισόδιο ήταν πολυ δυνατό, η ασπρόμαυρη απεικόνιση κ η παραθεση των πραγματικων σκηνών.
Να προτεινω κ μια ακόμη που δεν έχει αναφερθεί καθόλου. Είναι δανέζικη, λέγεται "Rita" κ είναι η ιστορία μια αντισυμβατικής καθηγήτριας. Μου άρεσε παρα πολυ, η σκιαγραφηση των χαρακτήρων υποδειγματική.
Επίσης είχε ενδιαφέρον για μένα (ίσως κ λόγω ίδιου επαγγέλματος) να βλέπω πως παρουσιαζει το Δανέζικο σχολείο κ τους μαθητές.
Το Ριτα το είδα και μου άρεσε.
Καλογυρισμένο και καλοι ηθοποιοί
Πηρα γευση για την Δανέζικη κοινωνια που μου είναι άγνωστη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Με δυσκολευεις.Δεν έχω τηλεόραση.Απο τον θείο στο Σικάγο.
Ωστε ετσι ο θείος ; ;)
Για το Νετφλιξ δεν χρειαζεται να εχεις τηλεόραση .
Εγω εχω στον υπολογιστη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ωστε ετσι ο θείος ; ;)
Για το Νετφλιξ δεν χρειαζεται να εχεις τηλεόραση .
Εγω εχω στον υπολογιστη.
Το ξέρω μου το έχει περάσει στο λάπτοπ ο γιός μου,αλλά επειδή το σπίτι είναι καινούργιο δεν πρόλαβα να βάλω ιντερνέτ και του τηλεφώνου τα γιγα τελειώνουν παρόλο που έχω 6.Προτιμώ
βιντεοκλησεις με τα παιδιά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Για όποιον έχει βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια:

https://www.imdb.com/title/tt11823076/https://www.netflix.com/gr/title/81115994
Μια εκπληκτικά παράλογη ψυχογραφία της Αμερικής του midwest, όπου το κάθε απίθανο διαδέχεται ένα απιθανότερο (sic). Φοβερό γέλιο και κάθε 3' να λες "έλα ρε μαλάκα δε γίνονται αυτά" και αυτό να κλιμακώνεται.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μόλις τέλειωσα το "Ασφαλείς" (Netflix). 8 επεισόδια μόνο, μια και έξω δηλαδή.

Πρωταγωνιστεί ο Hall, γνωστός και ως Dexter....
Η σειρά ξεκινά με την εξαφάνιση της κόρης του πρωταγωνιστή και ακολουθούν πολλές ανατροπές και μπόλικο μυστήριο. Πραγματικά μετά τα πρώτα λεπτά αρχίζεις κοιτάς με μισό μάτι τους πάντες. Φαίνονται όλοι ύποπτοι.

Αρκετά συμπαθητική, βλέπετε εύκολα. Αυτό που ΔΕΝ μου άρεσε ρε παιδιά ήταν ο πρωταγωνιστής. Δε δε δε. Κάθε του γκριμάτσα, κάθε του ατάκα μου φαινόταν σαν ψεύτικη. Δεν μου ταίριαξε καθόλου. Οι υπόλοιποι όλοι μια χαρά.


Στο Netflix επίσης είδα και το Bloodline (3 σεζόν), δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί, εδώ στο τέλος δεν θα θυμάμαι πώς με λένε.
Πολύ καλό, πολύ μυστήριο, πολύ καλές ερμηνείες από όλους (παίζει και ο κόουτς της καρδιάς μας, κόουτς Τέιλορ από Friday night lights για τους γνώστες), πολύ ωραίο σενάριο το οποίο κρύβει πολλές ανατροπές.

Σας έφτιαξα πάλι.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Estoy vivo (Η επιστροφή), ένας αστυνομικός σκοτώνεται την ώρα που κυνηγάει να συλλάβει έναν κατά συρροή δολοφόνο και επιστρέφει στη ζωή 5 χρόνια αργότερα με το πρόσωπο ενός άλλου αστυνομικού. Προκειμένου να κερδίσει την «αιώνια ζωή», αναγκάζεται να κρύψει την πραγματική του ταυτότητα.
Έξυπνη σειρά φαντασίας με στοιχειά κωμωδίας και χιούμορ αλλά και περιπέτεια, δεν κουράζει και βλέπετε ευχάριστα, περνάει και κάποια κοινωνικά μηνύματα και όταν φτάνει το φινάλε σου πετάει και το απρόβλεπτο και μένεις κόκκαλο....:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom