Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ άρχισα το brooklyn 99, με το οποίο πλέον κόλλησα - έχει έξυπνο χιούμορ και 6 ολόκληρες σεζόν με 20λεπτα επεισόδια, οπότε ενδείκνυται για binge watching.
Homeland κάποτε έβλεπα φανατικά (ναι ακόμα και μετά το ξενέρωμα της 3ης σεζόν) αλλά μετά το τέλος και της 6ης σεζόν το παράτησα.
Αφού τελειώσω το brooklyn, θα πιάσω το derry girl που μου έχουν προτείνει φίλοι. Και έχω στα υπόψην και το spy και το chernobyl που αναφέρθηκαν ήδη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Estoy vivo (Η επιστροφή), ένας αστυνομικός σκοτώνεται την ώρα που κυνηγάει να συλλάβει έναν κατά συρροή δολοφόνο και επιστρέφει στη ζωή 5 χρόνια αργότερα με το πρόσωπο ενός άλλου αστυνομικού. Προκειμένου να κερδίσει την «αιώνια ζωή», αναγκάζεται να κρύψει την πραγματική του ταυτότητα.
Έξυπνη σειρά φαντασίας με στοιχειά κωμωδίας και χιούμορ αλλά και περιπέτεια, δεν κουράζει και βλέπετε ευχάριστα, περνάει και κάποια κοινωνικά μηνύματα και όταν φτάνει το φινάλε σου πετάει και το απρόβλεπτο και μένεις κόκκαλο....:bleh:
Πολύ ωραία σειρά.
Ειδα τον πρώτο κυκλο στην ΕΡΤ και μετά τίποτα!
Το φινάλε που το είδες ;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δε ξερω αν εχουν αναφερθει. Πολυ καλες σειρες στο netflix που βασιζονται σε αληθινες ιστοριες φονων ειναι το Η Ιστορία ενός Εγκλήματος: Λουίς Ντονάλντο Κολόσιο:
Το 1994, η δολοφονία του Μεξικανού υποψήφιου προέδρου Λουίς Ντονάλντο Κολόσιο οδηγεί την ετοιμοθάνατη γυναίκα του σε έναν αγώνα για να βρει τον δράστη.

και το Η Ιστορία ενός Εγκλήματος: Λουίς Αντρές Κολμενάρες:
Μετά από ένα πάρτι για το Χάλοουιν, ο φοιτητής Λουίς Αντρές Κολμενάρες βρίσκεται νεκρός. Ήταν ατύχημα ή δολοφονία; Εμπνευσμένο από πραγματικά γεγονότα.
 
  • Like
Reactions: GTS

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το φινάλε που το είδες ;
Σωστά το θέτεις το ερώτημα σου αλλά από την στιγμή που η σειρά είναι παραγωγής 2017 και δεν βρήκα να υπάρχει κάπου 2ος κύκλος θεωρώ ότι η σειρά είναι κατά κάποιο τρόπο σαν να έχει τελειώσει. Ο τρόπος που τελειώνει το 13 επεισόδιο μπορεί να ερμηνευτεί και με τις δυο όψεις ας πούμε, είτε ότι θα υπάρχει 2ος κύκλος είτε ότι τελειώνει η σειρά και τα συμπεράσματα του κάθε τηλεθεατή δικά του.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Σωστά το θέτεις το ερώτημα σου αλλά από την στιγμή που η σειρά είναι παραγωγής 2017 και δεν βρήκα να υπάρχει κάπου 2ος κύκλος θεωρώ ότι η σειρά είναι κατά κάποιο τρόπο σαν να έχει τελειώσει. Ο τρόπος που τελειώνει το 13 επεισόδιο μπορεί να ερμηνευτεί και με τις δυο όψεις ας πούμε, είτε ότι θα υπάρχει 2ος κύκλος είτε ότι τελειώνει η σειρά και τα συμπεράσματα του κάθε τηλεθεατή δικά του.
Εχει 3 κυκλους.
Μου το εστειλε μια φίλη Ισπανιδα πριν πολύ καιρό αλλά εμπλεξα και δεν το το είδα.
Φθανει μεχρι 39 επεισοδια .
Που θα τα βρούμε είναι το θέμα. Δεν εχω και θειο απο Σικάγο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έτσι, γράψτε ωραίες σειρές στα ισπανικά γιατί μαθήματα γιοκ και πρέπει να κρατήσουμε επαφή!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχει 3 κυκλους.
Μου το εστειλε μια φίλη Ισπανιδα πριν πολύ καιρό αλλά εμπλεξα και δεν το το είδα.
Φθανει μεχρι 39 επεισοδια .
Που θα τα βρούμε είναι το θέμα. Δεν εχω και θειο απο Σικάγο!
rtve.es πας στις σειρες και εκει θα βρεις τα επεισοδια, ειναι και τα 39.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
rtve.es πας στις σειρες και εκει θα βρεις τα επεισοδια, ειναι και τα 39.
Τι ευχαριστη εκπληξη είναι αυτη. Σε πεθυμήσαμε.
Που βρίσκεσαι;

Συγγνώμη για το εκτος θέματος αλλά εδω εχουμε παλιά και εκλεκτη συμφορουμιτισσα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τελείωσα την πρώτη σεζόν.Απλά υπέροχη σειρά.Πολύ καλό σενάριο με συνεχόμενες ανατροπές.Χαλάλι το ξενύχτι για να την δω.
Την ξεκίνησα όταν την είδα στο φόρουμ, μπερδεύτηκα και ξεκίνησα από τον 2ο κύκλο :haha:
Απ'ότι κατάλαβα δεν συνδέονται αν εξαιρέσουμε τους πρωταγωνιστές αστυνομικούς, οπότε μάλλον δεν πειράζει. Δεν είμαι και πολύ της θέασης, οπότε το πάω σιγά σιγά, είναι και μεγάλα τα επεισόδια.
Πάντως εντάξει καλή είναι αλλά δε συγκλονίστηκα κιόλας.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Για όσους αντέχετε ακόμα και δεν έχετε φτάσει σε υψηλά επίπεδα παράνοιας με τον εγκλεισμό, σας έχω τη λύση! (σχωράτε με αν έχει υποθεί, έχω χάσει τη μπάλα)

Twins Peaks του ΤΙΤΑΝΑ Ντέιβιντ Λιντς!

Στην ομώνυμη πόλη λοιπόν βρίσκεται το πτώμα ενός όμορφου κοριτσιού, κατοίκου της πόλης, και ξεκινά ένα μυστήριο για το ποιος είναι ο δολοφόνος. Όλοι μοιάζουν ύποπτοι σε σατανικό βαθμό, και καλείται ειδικός πράκτορας του FBI να λύσει την υπόθεση.
Σειρά του 92 αν δεν κάνω λάθος, πολύ μπροστά από την εποχή της. Περίοδο μάλιστα που ο κόσμος προφανώς και δεν έβλεπε με τέτοιο ρυθμό σειρές.

Το οποίο twin peaks πήγε εξαιρετικά και φυσικά συνεχίστηκε για δεύτερη σεζόν. Και κάπου εκεί ξεκινούν τα περίεργα. Από εδώ και κάτω συνεχίστε με δική σας ευθύνη!!
Οι παραγωγοί πίεζαν να αποκαλυφθεί ο δολοφόνος στην αρχή της 2ης σεζόν καθώς πίστευαν ότι θα χάσει το ενδιαφέρον ο κόσμος αν τραβάει σε μάκρος το μυστήριο. Ο Λιντς διαφωνούσε αλλά τελικά υπέκυψε. Από εκείνο το σημείο αρχίζει η πτώση της τηλεθέασης, η σειρά αλλάζει μέρες, ώρες και ο Λιντς τα παράξενα....Ήταν πλέον η κατάλληλη στιγμή να κάνουν την εμφάνιση τους εξωγήινοι, παράλληλοι κόσμοι, νάνοι, μυστικά σε σπηλιές, φώτα στον ουρανό και διάφορα άλλα απλά καθημερινά πράγματα.

Όπως καταλαβαίνετε η σειρά πήρε μια εντελώς άλλη τροπή, και υποπτεύομαι ότι ο Λιντς το έκανε επίτηδες για να μάθουν οι παραγωγοί να μην ανακατεύονται. :haha:

Τα περίεργα όμως δεν σταματούν εδώ. 25 χρόνια μετά, η σειρά επιστρέφει (δεν κατάλαβα? πού το περίεργο) με μια 3η σεζόν! Συνεχίζουν κανονικά πολλοί από τους αρχικούς ηθοποιούς, απλά ελαφρώς...γερασμένοι. Αν και φαν του Λιντς, ομολογώ ότι έφτασα μέχρι το 6ο επεισόδιο της όπου και το παράτησα. Άνθρωποι που λιώνουν και περνάνε μέσα από μπρίζες, διαστημόπλοια στο άσχετο, 3 ταυτόχρονοι ρόλοι του πρωταγωνιστή, κάποιοι άσχετοι που παρακολουθούν ένα...ον και πολλά άλλα με κούρασαν....λιγάκι.

Προτείνεται για όσους το δουν μέχρι την αποκάλυψη του δολοφόνου, ή και για όσους βιτσιόζους (σαν εμένα) το συνεχίσουν κανονικά! Ή τέλοσπάντων μέχρι εκεί που αντέξουν.

Υ.Γ. Ντέιβιντ είδωλο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τεταρτος κύκλος Casa de papel.
Πολύ μάπα το καρπουζι!
Και το χειροτερο θα εχει και πέμπτο.
Αυτό που συνεχιζουν με το ζόρι θαρρεις επιτυχημενες σειρές δεν το καταλαβαίνω.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τεταρτος κύκλος Casa de papel.
Πολύ μάπα το καρπουζι!
Και το χειροτερο θα εχει και πέμπτο.
Αυτό που συνεχιζουν με το ζόρι θαρρεις επιτυχημενες σειρές δεν το καταλαβαίνω.
Επιτελους το ειπε καποιος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom