Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να διευκρινίσουμε ότι είναι διαθέσιμο μόνον για κινητό ή tablet.Αργότερα και τηλεοράση.Για υπολογιστή/φορητό δεν αναφέρουν κάτι.
Και πολύ καλά κάνετε και το διευκρινίζετε γιατί εγώ είχα περάσει το faq γρήγορα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Night Stalker, το καλοκαίρι του 1985 χτύπησε το Λος Άντζελες μια σειρά δολοφονιών και σεξουαλικών κακοποιήσεων, οι οποίες έμοιαζαν αρχικά ασύνδετες. Τα θύματα ήταν άντρες, γυναίκες και παιδιά, ηλικίες μεταξύ 6 και 82 ετών. Έμεναν σε διαφορετικές γειτονιές και προέρχονταν από διαφορετικά φυλετικά περιβάλλοντα και κοινωνικοοικονομικά επίπεδα. Ποτέ άλλοτε στην ιστορία εγκλημάτων δεν υπήρξε ένας μεμονωμένος κατά συρροή δολοφόνος που να είναι υπεύθυνος για τόσο πολλά φρικαλέα εγκλήματα. Με εχθρό τον χρόνο, ο νεαρός ντετέκτιβ Γκιλ Καρίλο από το γραφείο του σερίφη της κομητείας του Λος Άντζελες και ο ερευνητής ανθρωποκτονιών Φρανκ Σαλέρνο προσπαθούν να σταματήσουν αυτό το νυχτόβιο τέρας. Καθώς δούλευαν ακούραστα για να λύσουν την υπόθεση, τα ΜΜΕ ακολουθούσαν τα ίχνη τους και πανικός κυρίευσε την Καλιφόρνια.
Πολύ καλό ντοκιμαντέρ!!! Σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος, ο ρυθμός του είναι σταθερός χωρίς να χάνεις το ενδιαφέρον σου ούτε για ένα λεπτό!!! Προσωπικά εκνευρίστηκα πάρα πολύ με τον ψυχάκια με το θράσος και την αλαζονεία του....η φυλακή για αυτό το απόβρασμα ήταν πολύ λίγο....αλλά τι να πεις....μίλησε η ΄΄δικαιοσύνη΄΄.....αποτελείτε από 4 επεισόδια και θα το βρείτε στο netflix.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τελείωσα τις 4 χρονιές το This is us. Έχει ξεκινήσει από ότι ξέρω και η πέμπτη σεζόν.
Πάρα πολύ καλή σειρά με πολύ καλή σκηνοθεσία. Πολύ καλό δέσιμο παρελθόντος ,
μέλλοντος και το σήμερα. Αν εξαιρέσουμε κάποια επεισόδια που είχε στοιχεία από τον
πόλεμο στο Βιετνάμ που για μένα προσωπικά είναι βαρετά, τα υπόλοιπα ήταν υπέροχα.
Ίσως δεν έπρεπε να γίνει η 5 σεζόν. Δεν την είδα ακόμα ,δεν έχω άποψη.
Μια μικρή σειρά που είδα επίσης είναι του BBC και είναι το Us. Ότι πιο άθλιο έχω δει.
Λάθη σκηνοθετικά, λάθη παραγωγής, λάθη, λάθη ,λάθη.
Για να πάρετε μια ιδέα ενώ περπατούσε το ζευγάρι στα στενά στην Βενετία, βρέθηκαν
να κάθονται σε πλατεία της Βαρκελώνης και να συνεχίζουν την βόλτα τους στην Χιρόνα,
αφού έκαναν μια περατζάδα από το Vic. Με άλλο σακάκι έβγαινε από το ξενοδοχείο, με άλλη
απόχρωση επέστρεφε.
The undoing. Πολύ καλό με ανατροπές που δεν τις περιμένεις.
Breaking Bad. Απλά υπέροχο.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Συνυπογράφω για This us είναι υπέροχη σειρα.
Ας προτεινω κι εγω κατι Νοτιοκορεατικες σειρες που βλεπουμε το τελευταιο διαστημα και θα βρειτε στο netflix:
-Stranger
-My Mister
-Prison Playbook
-Vagabond
-Kingdom
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Glace, γαλλικη μινι σειρα εξι επεισοδιων, γυρισμενη στα Πυρηναια. Δυο ιστοριες φαινομενικα ασχετες μεταξυ τους αλλα στο τελος συνδέονται , με αρκετο σασπενς ,σε κραταει μεχρι τελους.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μόλις ξεκίνησα τη νορβηγική σειρά Acquitted (Frikjent) που υπάρχει στο Nova On Demand και θα πρότεινα να δείτε το πρώτο επεισόδιο για τα μαγευτικά τοπία της νορβηγικής υπαίθρου και του φιορδ στη μικρή πόλη του Årdalstangen (στα βάθη του Sognefjord), όπου γυρίστηκε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Είδα την 7η σεζόν της blacklist. Στο ίδιο μοτίβο με τις προηγούμενες χρονιές. Το τελευταίο επεισόδιο μάλιστα λόγω καραντίνας έχει μια ιδιαιτερότητα. Έχει αρχίσει η 8η σεζόν . Νομίζω είναι στο τρίτο επεισόδιο.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Τhe Night Manager μινι σειρα 6 επεισοδιων, του BBC , απο το μυθιστόρημα του John Le Carre, με τους
Tom Hiddleston - ανετα ο νεος 007 , Hugh Laurie - Dr.House , Olivia Colman - The Favourite.
Ακριβη παραγωγη με γυρισματα σε πολλες χωρες , εστιαζει περισσότερο στους χαρακτηρες χωρις πολλους φονους και αιματα.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
The Fall, μια κούρσα ενάντια στο χρόνο μεταξύ δύο κυνηγών στις αντίθετες πλευρές του νόμου. Μια επιθεωρήτρια φτάνει από το Λονδίνο στο Μπέλφαστ, για να προβεί σε εξέταση μιας υπόθεσης δολοφονίας υψηλού προφίλ, όπου η αστυνομία δεν μπορεί να εξακρυβώσει. Εκείνη συνειδητοποιεί γρήγορα ότι η υπόθεση συνδέεται με άλλους φόνους και ότι υπάρχει ένας θανάσιμος κατά συρροή δολοφόνος. Ο κατά συρροή δολοφόνος, παραμονεύει τα θύματα του τυχαία μέσα και γύρω από το Μπέλφαστ. Ένα ψυχολογικό θρίλερ, που ακολουθεί την αστυνομική έρευνα, αποκαλύπτοντας την περίπλοκη ιστορία από τη ζωή, τόσο του δολοφόνου, όσο και των οικογενειών των θυμάτων.
Ωραία σειρά με ενδιαφέρον, περνάει και κάποια μηνύματα ανάλογα με το το πως βλέπει ο θεατής τα γεγονότα, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι αληθινή ιστορία. Η σειρά περιλαμβάνει τρεις κύκλους όπου ο πρώτος έχει πέντε επεισόδια και οι άλλοι δυο από έξι. Ο πρώτος και ο τρίτος κύκλος είναι πιο αργοί ως προς την ροή της υπόθεσης αλλά δεν κουράζουν και μάλλον αυτό επιδιώκει ο σκηνοθέτης,ο δεύτερος κύκλος έχει πιο γρήγορο ρυθμό και δράση. Γενικά θεωρώ ότι αξίζει να αφιερώσει κάποιος χρόνο για να δει αυτή την σειρά. Τους δυο πρώτους κύκλους θα τους βρείτε στο Netflix. Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους, η ανανεωμένη Gillian Anderson (από την κορυφαία σειρά της τότε εποχής X Files) και ο Jamie Dornan (50 αποχρώσεις του γκρι).
 
Last edited by a moderator:

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Την σύστησα κ γω 4-5 σελίδες πιο πίσω! Άπαιχτη η Γκίλιαν ε;;
Έχεις δίκιο....κάλα θυμόμουν ότι κάπου την είχα δει αλλά με την αναζήτηση που έβαλα δεν μου το έβγαλε και για αυτό την ανέφερα.
Η Αντερσον ως ηθοποιός μου άρεσε από το X Files και στο The Fall είναι άκομα καλύτερη!!!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
The Serpent (Amazon Prime) - 2021

Θα το χαρακτήριζα ταξιδιωτικό δράμα, βασισμένο στην πραγματική ιστορία του Charles Sobhraj. Κρίνοντας από το πρώτο επεισόδιο, ωραία ατμόσφαιρα που σε ταξιδεύει στην Μπανγκόνγκ του 1975, με καλό κάστ με Αμερικάνικες, Ολλανδικές, Γερμανικές, Αγγλικές, Πακιστανικές, Αυστραλέζικες κτλ. προφορές. Καλοδουλεμένο σενάριο - άλλωστε είναι από τον Richard Warlow που έγραψε το Ripper Street, μια από τις πιο καλογραμμένες σειρές που έχω δει. Θέλει να είσαι λίγο συγκεντρωμένος λόγω της πυκνής πλοκής, αλλά πολύ καλό ξεκίνημα, και σε μιά από τις πιο ενδιαφέρουσες δεκαετίες, τα '70s.
Επιπλέον, είχαν και τότε απαγόρευση κυκλοφορίας μετά από κάποια ώρα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom