Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Είδα και το πρώτο επεισόδιο από το This is us που πάλι το προτείνατε....Το κόνσεπτ με κέρδισε από το πρώτο λεπτό! Να δούμε παρακάτω....
ω ναι, ξεκίνησα να το βλέπω μασουλώντας ένα ντόνατς και μου έμεινε στο λαιμό..
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
τωρα δεν ξερω τι να κάνω .. να το δω ή να μην το δω;; εχω δει τα 2 season και δεν θυμαμαι και πολλά..
Η αλήθεια είναι ότι θα είναι λίγο πρόβλημα αν δε θυμάσαι βασικά σημεία. Αλλά δε βαριέσαι. Δες το και εσύ, και μετά κανόνισε με τον @Yorgos να έρθετε να με...βρείτε. Να ξέρω και πόσοι με καταζητούν.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Delhi Crime: Βασίζεται σε αληθινή ιστορία, σε ένα αποτρόπαιο έγκλημα που έγινε το 2012 όταν και μία 23χρονη φοιτήτρια έπεσε θύμα ομαδικού βιασμού από 6 άνδρες την ώρα που βρισκόταν σε ένα λεωφορείο αφού πρώτα οι 6 άνδρες είχαν ξυλοκοπήσει τον φίλο της. Η υπόθεση ξεκινάει με την αστυνομία να βρίσκει το νεαρό ζευγάρι γυμνό και κακοποιημένο στην άκρη ενός δρόμου και στα 7 επεισόδια που διαρκεί, η σειρά επικεντρώνεται στην πλευρά της αστυνομίας και στο πως θα καταφέρει να συλλάβει τους δράστες αλλά και στην αντίδραση του κόσμου στην είδηση ενός τέτοιου φρικαλέου γεγονότος. Συγκλονιστική ιστορία, θέλει γερό στομάχι.
Delhi Crime:

Δελχι Ινδια 2012. Αν και στην Ινδια οι βιασμοι κ η κακομεταχειριση των γυναικων ειναι καθημερινο φαινομενο, η συγκεκριμενη υποθεση σοκαρε παγκοσμιως την κοινη γνωμη για την βαναυσοτητα της (δεν θα πω περισσοτερα αλλα θελει γερο στομαχι).

Παρακολουθουμε τον αγωνα δρομου που κανει η αστυνομικος που αναλαμβανει την υποθεση προκειμενου να βρεθουν οι ενοχοι κ να αποδοθει δικαιοσυνη.

Περαν της συγκλονιστικης ιστοριας, βλεπουμε εικονες της ινδικης κοινωνιας και καταλαβαινουμε πολλα για την ινδικη κουλτουρα.
Πολύ δυνατή σειρά, το γεγονός ότι βασίζεται σε αληθινή ιστορία έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, καθώς παρακολουθούμε την υπέρτατη προσπάθεια μιας χούφτας αστυνομικών για να συλλάβουν τα κτήνη αυτού του εγκλήματος, γιατί ανθρώπους δεν τους λες και παράλληλα βλέπουμε την σαπίλα που υπάρχει στους πολιτικούς που προσπαθούν να αμαυρώσουν την αστυνομία για τα δικά τους συμφέροντα. Αυτά τα κτήνη δεν θελαν κρεμάλα...αλλά βασανιστήρια μέχρι τελευταίας πνοής...μόνο τότε ίσως να υπήρχε δικαιοσύνη...όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Δεν έχω επισκεφτεί την Ινδία αλλά έχασα πάσα ιδέα για αυτή τη χώρα και πόσο πίσω είναι γενικά, αυτή η σειρά όσο και η ταινία White Tiger σου δίνουν να καταλάβεις πολλά πράγματα για το τι συμβαίνει εκεί πέρα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πολύ δυνατή σειρά, το γεγονός ότι βασίζεται σε αληθινή ιστορία έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, καθώς παρακολουθούμε την υπέρτατη προσπάθεια μιας χούφτας αστυνομικών για να συλλάβουν τα κτήνη αυτού του εγκλήματος, γιατί ανθρώπους δεν τους λες και παράλληλα βλέπουμε την σαπίλα που υπάρχει στους πολιτικούς που προσπαθούν να αμαυρώσουν την αστυνομία για τα δικά τους συμφέροντα. Αυτά τα κτήνη δεν θελαν κρεμάλα...αλλά βασανιστήρια μέχρι τελευταίας πνοής...μόνο τότε ίσως να υπήρχε δικαιοσύνη...όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Δεν έχω επισκεφτεί την Ινδία αλλά έχασα πάσα ιδέα για αυτή τη χώρα και πόσο πίσω είναι γενικά, αυτή η σειρά όσο και η ταινία White Tiger σου δίνουν να καταλάβεις πολλά πράγματα για το τι συμβαίνει εκεί πέρα.
Ευχαριστώ τα ψάχνω αυτά που είναι λίγα επεισόδια γιατί η αλήθεια είναι σειρές με 80 επεισόδια θέλει πολύ κουράγιο και το είχα μόνο για το GOT
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.415
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η αλήθεια είναι ότι θα είναι λίγο πρόβλημα αν δε θυμάσαι βασικά σημεία. Αλλά δε βαριέσαι. Δες το και εσύ, και μετά κανόνισε με τον @Yorgos να έρθετε να με...βρείτε. Να ξέρω και πόσοι με καταζητούν.
Ή πλέον λατρεμένη μου αμερικανική σειρά των τελευταίων 5 χρόνων. Αισίως είναι στον 5ο της κύκλο. Σήμερα έβλεπα μάλιστα ένα πραγματικά απίστευτο επεισόδιο της στο cosmote tv που φώτιζε το πώς ο κάθε άντρας κουβαλάει και μετουσιώνει το βίωμα της σχέσης πατέρα- γιου. Είναι μια σειρά που όλα αυτά τα χρόνια με έχει συγκινήσει αρκετές στιγμές
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλλον για άλλη σειρά λες! Εμείς λέμε για το Dark, και για το πόσοι θα αντέξουν να το δουν!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.415
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μάλλον για άλλη σειρά λες! Εμείς λέμε για το Dark, και για το πόσοι θα αντέξουν να το δουν!
Έχεις δίκιο...έκανα λάθος παράθεση post. Φυσικά και αναφερόμουν στο this is us
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.415
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δηλαδή προτείνεις να δούμε την πέμπτη σεζόν;
Προτείνω όλες τις σεζόν ανεξαιρέτως. Σπάνιο ψυχογράφημα το πως γενικά τα παρελθοντικά βιώματα (ή γιατί όχι τα "βαρίδια") που κουβαλάει μια οικογένεια, μπορεί έστω και ενδόμυχα ή και ασυνείδητα να επηρεάζουν συμπεριφορές και επιλογές που κάνουν τα παιδιά (ή ακόμα και τα εγγόνια). Στις διάφορες δε υποπλοκές των χαρακτήρων θίγονται και πολλά επίκαιρα κοινωνικά ζητήματα. Καταπληκτικές ερμηνείες ειδικά από τον Sterling K Brown & τη Mandy Moore
Παραθέτω μια πολύ ωραία παρουσίαση της σειράς που μόλις ανακάλυψα για όσους ενδιαφέρονται
Το This Is Us είναι η σειρά που θα σε εκπλήξει όσο καμία
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δηλαδή προτείνεις να δούμε την πέμπτη σεζόν;
Εγω στην πρώτη σαιζόν είμαι ακόμα έεεχω μέλλον!

Ξεκίνησα εμβόλιμα το Undoing στο Νέτφλιξ. Ψυχολογικό θρίλερ (τ αγαπημένο μου είδος) κ μόνο 6 ωριαία επεισόδια . Κίντμαν κ Χιού Γκραντ οι πρωταγωνιστές.
Δυνατή η αρχή. Το χρήμα ρέει...το στόρι αινιγματικό, κούκλα η Κίντμαν ενώ ο Χ.Γκραντ παππούδιασε...
Πάμε παρακάτω κ βλέπουμε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.092
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom