Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Δεν έχω δει ακόμα το "καλαμάρι", αλλά πρέπει να ήμουνα από τους τελευταίους που είδε το Homeland και έπαθα "χομλαντίαση" κυριολεκτικά. Κοιμόμουν-ξυπνούσα μ΄έναν πόθο στην καρδιά να δω τα επόμενα επεισόδια - μια μέρα πρέπει να είδα σερί 8! Το κακό είναι ότι ύστερα από αυτή τη σειρά, δεν μου αρέσει καμιά άλλη, φτου! Θα κρατήσει πολύ αυτό γιατρέ μου? ;)
Υ.Γ. Μου άρεσαν πολύ επίσης οι γαλλικές σειρές Αρσέν Λουπέν και Call my agent, Το γκαμπί της βασίλισσας, η ελληνική Σιωπηλός Δρόμος, η ισραηλινή Το χάος και μια σουηδική εποχής για ένα θησαυρό στην ΄Ερτφλιξ που δε θυμάμαι τον τίτλο.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ξεκίνησα το squid game και πραγματικά δεν έχω λόγια. Τι έπος είναι αυτό! Είδα χτες δύο επεισόδια κι αν είχα χρόνο μπορεί και να τα βλεπα όλα σερί. Έχει αυτήν την ασιατική τρέλα που σε μια ήδη πολύ καλή κεντρική ιδέα βάζουν κι απο πάνω πινελιές που το κάνουν ακόμα καλύτερο.

Η υπόθεση είναι ότι βάζουν κάτι υπερχρεωμένους τύπους σε ένα διαγωνισμό με παιδικά παιχνίδια που ο νικητής μπορεί να γίνει δισεκατομμυριούχος. Απλά αν χάσεις πεθαίνεις!

Είναι Κορεάτικο και υπάρχει στο νετφλιξ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ξεκίνησα το squid game και πραγματικά δεν έχω λόγια. Τι έπος είναι αυτό! Είδα χτες δύο επεισόδια κι αν είχα χρόνο μπορεί και να τα βλεπα όλα σερί. Έχει αυτήν την ασιατική τρέλα που σε μια ήδη πολύ καλή κεντρική ιδέα βάζουν κι απο πάνω πινελιές που το κάνουν ακόμα καλύτερο.

Η υπόθεση είναι ότι βάζουν κάτι υπερχρεωμένους τύπους σε ένα διαγωνισμό με παιδικά παιχνίδια που ο νικητής μπορεί να γίνει δισεκατομμυριούχος. Απλά αν χάσεις πεθαίνεις!

Είναι Κορεάτικο και υπάρχει στο νετφλιξ.
Κατι μεταξυ Hunger Games και Battle Royale δηλαδη ;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Και όσο προχωράνε τα επεισόδια γίνεται καλύτερο!

Είχα ξεχάσει ότι υπάρχει ξεχωριστό θέμα, νόμιζα ότι τα γράφαμε όλα στην κινηματογραφικη κουβέντα και απορησα που δεν είχε γραφτεί κάτι. Τώρα είδα ότι το έχεις αποθεωσει!

Κατι μεταξυ Hunger Games και Battle Royale δηλαδη ;
Για μένα το battle royale πέρα απ'το ότι είναι σίγουρα μέσα στις 5 αγαπημένες μου ταινίες είναι σε άλλο στυλ. Ουσιαστικά δεν έχει ιστορία είναι απλά ενωμενες σκηνές δράσης σε ένα ακραίο σενάριο επιβίωσης. Όλες οι σκηνές μια και μια φυσικά. Δεν έχει κάποιο κοινωνικό σχόλιο κλπ. Το squid game είναι πιο χαλαρό, εξελίσσεται πιο αργά, έχει και γύρω γύρω πράγματα, κοινωνικό σχολιασμό, δεν πάνε απλά από παιχνίδι σε παιχνίδι. Μοιάζουν στο πως παρουσιάζεται η βία. Ειδικά μια σκηνή είναι κοπι παστε. Όταν αντιδρά μία από τους παίκτες όπως είχε αντιδράσει και μια μαθήτρια. Αν σου άρεσε το battle royale λογικά θα σου αρέσει και αυτό. Το hunger games είναι σαν να μην υπάρχει για μένα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τελείωσα το παιχνίδι του καλαμαριού και εννοείται το λάτρεψα! Συνεχίζω με το Alice in Bordeland , πάλι Νοτιοκορεάτικο στο ίδιο κόνσεπτ...Τελικά οι Νοτιοκορεάτες τα σπάνε, τι πρωτότυπο σενάριο, τι ανατροπές τι αποκαθήλωση....δεν θες να τελειώσει το επισόδειο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τελείωσα το squid game. Πολύ δυνατή σειρά, ειδικά τα δραματικά σημεία ήταν το κάτι άλλο. Η τριάδα 6ο-7ο-8ο επεισόδιο ήταν φωτιά. Το τελευταίο με χάλασε λίγο, είχε πολλά καμμένα σκηνικά για το γούστο μου (αν και με τη σκηνή στο κομμωτήριο γέλασα αρκετά). Ελπίζω σε 2η σεζόν ή έστω σε μια ταινία με το αντίστοιχο μακελειό που πρέπει να ακολουθήσει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τελείωσα το squid game. Πολύ δυνατή σειρά, ειδικά τα δραματικά σημεία ήταν το κάτι άλλο. Η τριάδα 6ο-7ο-8ο επεισόδιο ήταν φωτιά. Το τελευταίο με χάλασε λίγο, είχε πολλά καμμένα σκηνικά για το γούστο μου (αν και με τη σκηνή στο κομμωτήριο γέλασα αρκετά). Ελπίζω σε 2η σεζόν ή έστω σε μια ταινία με το αντίστοιχο μακελειό που πρέπει να ακολουθήσει.
Mε ιντριγκάρατε και το ξεκινάω, τουλάχιστον είναι λίγα επεισόδια
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Τελείωσα το squid game. Πολύ δυνατή σειρά, ειδικά τα δραματικά σημεία ήταν το κάτι άλλο. Η τριάδα 6ο-7ο-8ο επεισόδιο ήταν φωτιά. Το τελευταίο με χάλασε λίγο, είχε πολλά καμμένα σκηνικά για το γούστο μου (αν και με τη σκηνή στο κομμωτήριο γέλασα αρκετά). Ελπίζω σε 2η σεζόν ή έστω σε μια ταινία με το αντίστοιχο μακελειό που πρέπει να ακολουθήσει.
Εχουν πει ηδη για 2η σεζόν.. Δε νομιζω να ειναι fake news..
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Το τέλειωσα κι εγω σε δυο μερούλες το Squid Game. Αν και παρόμοια σενάρια με καποιες παραλλαγές εχουν γυριστεί αρκετά, ήταν όντως ιδιαιτερο! Συμφωνώ με τον @Señor_Nada για την κορυφωση στα επεισόδια και για το τελευταίο στο οποιο θα περιμενα κατι πιο εξτραβαγκάντζα να το πω, ωραιοτατο παντως!
Οσο για δευτερη σεζον,διάβασα πως το νετφλιξ το θελει, αλλά ο δημιουργός λεει ότι δεν εχει μέχρι στιγμής κάτι στο μυαλό του για συνέχεια!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ελπίζω σίγουρα σε μια 2η σεζόν Squid Game, γιατί αν το τέλος της ιστορίας είναι αυτό, σίγουρα δεν είναι αντάξιο των προσδοκιών που δημιούργησε η σειρά μέχρι και το 8ο επεισόδιο... Μπορώ να πω ότι με εκνεύρισε κιόλας κάπως... Πάλι καλά ας πούμε που του έκοψε να κάνει κάποια από τα αυτονόητα στο τέλος...

Να, τα σκέφτηκα και πάλι εκνευρίστηκα τώρα...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γενικα οι Νοτιοκορεατικες σειρες τα σπανε και χαιρομαι που μεσα απο το Squid game τραβηξαν λιγο την προσοχη. Εχω προτεινει στις προηγουμενες σελιδες αρκετες απο τις Νοτιοκορεατικες σειρες που εχω δει. Θα τις ξανακανω μια ολοκληρωμενη λιστα τις επομενες μερες.

Σε αλλα νεα:
-Tedd Lasso με μοναδικό Jason Sudeikis και εκπληκτικο cast.
-Maid, η ιστορια μιας νεαρης μητερας που προσπαθει να φυγει με την 3χρονη κορη της απο τον αλκοολικο σύζυγό της και να σταθει στα ποδια της.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom