Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν θα πρωτοτυπησω ντοκιμαντερ θα προτεινω και εδω. The devil next door λεγεται, ειναι 5 επεισοδια πενηνταλεπτα περιπου και θα το βρειτε στο Νετφλιξ.

Μεσα στα δεκα μπορει και πεντε καλυτερα ντοκιμαντερ που εχω δει στη ζωη μου. Εχει να κανει με τη δικη ενος τυπου στο Κλιβελαντ ονοματι Τζο Ντεμανιουκ ο οποιος κατηγορειται οτι ειναι ο Ιβαν ο Τρομερος ενας φονικος σαδιστης φυλακας σε στρατοπεδο εξοντωσης Εβραιων. Η δικη γινεται στο Ισραηλ και καλυπτεται τηλεοπτικα. Οπως καταλαβαινετε ολο το Ισραηλ την παρακολουθουσε απο τηλεορασεως. Κανονικο δημοσιο σοου. Τρομεροι πρωταγωνιστες, ειδικα ο Εβραιος δικηγορος του φερομενου ως Ναζι βασανιστη τρομερος προβοκατορας. Απο την μια αγωνια για το αν ειναι αυτος πραγματικα ο Ιβαν μιας και περι αυτου προκειται και απο την αλλη ενας ολοκληρος λαος να βλεπει μια δικη στην ουσια ολοκληρου του Ολοκαυτωματος που περιεχει σπαραξικαρδιες εξομολογησεις των επιζωντων αυτου. Ιντριγκες, πουστιες εκατερωθεν, χιουμορ, τρομερες ανατροπες που ουτε σε ταινιες δεν γινονται μα πανω απ' ολα πολλη συγκινηση. Σε αρκετες στιγμες δακρυσα. Τολμω να το χαρακτηρισω αριστουργηματικο. Δεν ειπα κατι σποιλερ ολα αυτα διαφαινονται απο την αρχη. Δεν το προτεινω απλα, θεωρω τρομερη μαλακια να μην το δειτε. Σχεδον το αποκλειω να μην σας συνεπαρει!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βγήκαμε από τα lock downs και ατόνησε το νήμα ; Τελειώσαμε σήμερα τη σειρά Maid, την ιστορία της Άλεξ και της κόρης της Μαντι. Η Αλεξ φεύγει κυριολεκτικά νύχτα από τον αλκοολικό σύντροφο της παίρνοντας την κόρη της και ζητώντας στέγη σε ξενώνες για άστεγους. Το σημαντικό και πρωτοποριακό με την εν λόγω σειρά είναι ότι η Αλεξ υφίσταται κακοποίηση, λεκτική και ψυχολογική, όχι όμως σωματική. Δίνεται ίσως για πρώτη φορά βάση στο ποσο οδυνηρή μπορεί να είναι αυτού του είδους η κακοποίηση, την οποία συχνά δεν αντιλαμβανόμαστε, όταν τη βλέπουμε γύρω μας ή όταν μας την ασκούν.
προκειται για μια εξαιρετική σειρά με πολύ καλές ερμηνείες που έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει για ένα θέμα που εξακολουθεί να είναι ταμπού ενω εξακολουθούν να υπάρχουν άπειροι γραφικοί «άνθρωποι» με πλήρη ελλειψη ενσυναίσθησης που προσάπτουν στα θύματα ευθύνες.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Αφου δεν βρηκα το νορβηγικο Valkyrien , ειδα την αγγλικη εκδοση του Temple.
Ενας πετυχημενος χειρουργος κανει τα παντα για κρατησει στη ζωη την καταδικασμενη γυναικα του ακροβατώντας αναμεσα στο ηθικο -νομιμο και στο ανηθικο-παρανομο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Βγήκαμε από τα lock downs και ατόνησε το νήμα ; Τελειώσαμε σήμερα τη σειρά Maid, την ιστορία της Άλεξ και της κόρης της Μαντι. Η Αλεξ φεύγει κυριολεκτικά νύχτα από τον αλκοολικό σύντροφο της παίρνοντας την κόρη της και ζητώντας στέγη σε ξενώνες για άστεγους. Το σημαντικό και πρωτοποριακό με την εν λόγω σειρά είναι ότι η Αλεξ υφίσταται κακοποίηση, λεκτική και ψυχολογική, όχι όμως σωματική. Δίνεται ίσως για πρώτη φορά βάση στο ποσο οδυνηρή μπορεί να είναι αυτού του είδους η κακοποίηση, την οποία συχνά δεν αντιλαμβανόμαστε, όταν τη βλέπουμε γύρω μας ή όταν μας την ασκούν.
προκειται για μια εξαιρετική σειρά με πολύ καλές ερμηνείες που έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει για ένα θέμα που εξακολουθεί να είναι ταμπού ενω εξακολουθούν να υπάρχουν άπειροι γραφικοί «άνθρωποι» με πλήρη ελλειψη ενσυναίσθησης που προσάπτουν στα θύματα ευθύνες.
εξαιρετική σειρά!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Από τις καλύτερες ελληνικές σειρές που είδα ποτέ (βρετανικής παραγωγής για να μην είμαι εντελώς οφ τόπικ). Αν είναι ακόμη ανεβασμένη στο web της ερτ μη διστάσετε στιγμή, το κακό είναι ότι άρχισαν να εμφανίζονται θετικά άρθρα μόνο αφού τελείωσε. Έξτρα μπόνους οι καταπληκτικές λήψεις του Λονδίνου και οι ονειρικές σχεδόν της ανατολικής Κρήτης.
»Καρτ ποστάλ»
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Ααα και εμενα μου φανηκε εξαιρετική και μου εκανε εντυπωση που δεν την είχα ακούσει απο κανέναν. Το μόνο που λίγο με ξένισε ήταν το τελευταίο επεισοδιο. Ο Κωνσταντίνου είναι έρωτας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
εξαιρετική σειρά!
Μόλις την τελείωσα κ εγώ και προσυπογράφω ότι είναι από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί κανείς να δει στο Netflix αυτή τη στιγμή. Η κόρη της Αντυ ΜακΝταουελ που έχει τον πρωταγωνιστικο ρόλο, μοιάζει πολύ με τη μάνα της🙂
 
D

Delmem38110

Guest
Σε όποιον άρεσε το Sex and the city, τώρα μπορεί να δει το And just like that.
στην ίδια φιλοσοφία δροσερό και χαρούμενο. λείπει προς το παρόν η Σαμάνθα.
εμένα μου θύμισε τις παλιές καλές μέρες του σίριαλ. HBO max
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Είδα το πρώτο επεισόδιο του Voiceless στην ερτ και είμαι έτοιμη να γράψω σε κάθε φόρουμ στο οποίο είμαι μέλος πόσο μου άρεσε. Εσείς είστε το δεύτερο. Έχω αλλά 7 επεισόδια βέβαια, αλλά πόσο να χαλάει σε 7 επεισόδια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom