Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Να πω κατι και γω για το 24h οτι όταν το πηρα πρεφα κάπου το 2007 νομιζω, ήταν και η πρωτη σειρα που ηθελα να βλέπω 24/7 δηλαδη 24 ωρες κάθε μέρα .... ακριβως όπως το ειπε και ο @psilos3 κυριολεκτικά ναρκωτικό .. απο τότε και μετά μπήκα στο τρυπάκι των σειρων και αφου είχα και θειο στην Αμερική να μην το εκμεταλλευτω και γω.. τα πρωτα σήζον τα ειδα σε dvd και ενταξει δεν μπορω να πω οτι ηταν ιδιαιτερα ακριβά αλλά κάθε λίγο και λιγάκι στο dvdαδικο κουραστηκα..

Το κακό σε αυτή τη σειρά αλλά και σε κάποιες άλλες ειναι ότι δεν επικεντώνονται σε ενα στρωτό σενάριο αλλά μπαίνουν οι παράγοντες φαντάζομαι της ακροαματικότητας και αρχίζουν και παιζουν με το μυαλό μας και κάνουν συνεχεις ανατροπές με αποτέλεμα μερικές φορές να ξεφευγει το σενάριο και να πέφτουν σε ατοπήματα και απο κει που ειναι ηρωας ο πρωταγωνιστής φαινεται προδότης και το αντίστροφο και τανάπαλιν.. ετσι λοιπον καπου στην 5η ή 6η σήζον παρεδωσα... Κατι τέτοιο εγινε και τωρα με τον Σασμό ( να πιάσουμε και κανενα ελληνικό) οπου πριν απο ενα μηνα σταματησα να παρακολουθω..
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κάποιοι ανέφεραν προ καιρού με ενθουσιασμό το 24, είπα να το δοκιμάσω κι έφτασα αισίως στον 5ο κύκλο!!
Εντάξει, καταιγιστικός ρυθμός, συνεχείς ανατροπές, καταπληκτικός ο Κήφερ Σάδερλαντ αλλά με κούρασε πια η ανελέητη αμερικανιά, ο πάντα ηθικός Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών και αυτή η CTU wtf...αντιτρομοκρατική υπηρεσία είναι ή παιδική χαρά με τόσο κόσμο που καταφέρνει να σπάσει τα πρωτόκολλά της; :haha:
Μα είναι η σειρά που μας έμαθε να βλέπουμε σειρές! Όταν έπαιζε το 24, οι υπόλοιποι παραγωγοί/ σκηνοθέτες/ ηθοποιοί και λοιποί τυχάρπαστοι των υπολοίπων, ακόμα παίζανε με τα κουβαδάκια τους!

Όταν περίμενα με αγωνία να βγει ο 3ος κύκλος, είχα λαδώσει την υπάλληλο του (προσοχή ακολουθούν πιθανώς άγνωστες λέξεις για τους νεότερους) βίντεοκλαμπ, ώστε να κρατήσει τα dvd, τα οποία ήταν όοολα μαζί σε μία κασετίνα, και να μην τα δώσει σε ΚΑΝΕΝΑΝ, πριν τα δω πρώτος εγώ! Η κοπέλα μάλιστα κράταγε από Σάμο (μα παντού είμαστε πια?).
Δε χρειάζεται να αναφέρω ότι είδα 10 (ολογράφως δέκα) επεισόδια μα ζε με να.

Φυσικά ο Τζακ ο Μπάουερ, ουσιαστικά μέντορας του 007 τι να λέμε τώρα, μπορεί να κάνει τα πάντα. Να πυροβολήσει, να δείρει, να πετάξει αεροπλάνα, να γράψει κώδικα σε χαλασμένο λάπτοπ κάτω από καταιγισμό πυροβολισμών, να ανακατευθύνει δορυφόρους, να παίρνει τηλέφωνο τον πρόεδρο των ΗΠΑ και να του το κλείνει άμα λάχει, και τέλοσπάντων δεν θα σας δώσει αναφορά και τι κάνει "god dammit" (για τους γνώστες).

Ηθικός πάντα ο πρόεδρος? Δε νομίζω Τάκη....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μα είναι η σειρά που μας έμαθε να βλέπουμε σειρές!
Ακριβώς αυτό, δε μπορούσα να το θέσω καλύτερα.
Μάλιστα ακόμα και σήμερα τόσα χρόνια μετά, η σειρά βλέπεται με τον ίδιο ζήλο!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ηθικός πάντα ο πρόεδρος? Δε νομίζω Τάκη....
οκ τώρα που έφτασα στον 5ο κύκλο άλλαξε η ρότα...

Εγώ ποτέ δεν έβλεπα σειρές...είχα πάθει μια ζημιά με το Breaking Bad...είχα άδεια από τη δουλειά τότε και κλείστηκα σπίτι να βλέπω επισόδια back to back χάνοντας ακόμη και τον ύπνο μου, οπότε και είπα τέρμα.
Αλλά με την πανδημία μπήκα στο τριπάκι ξανά και έκτοτε έχω δει ότι έχασα.
Πάντως το 24 θα μπει στην τριάδα-ούτε συζήτηση.
για μένα 24 - Breaking Bad - Narcos
αφού έμαθα όλες τις συνταγές μαγειρέματος μεταμφεταμίνης :haha: τώρα εντρυφώ στην ανακατεύθυνση δορυφόρων και πως διάολο έστελναν όλες αυτές τις πληροφορίες σε κινητό με κουμπάκια πολύ πριν τα σμαρτφον :rolleyes:
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
πρέπει να έχει σπάσει κάθε ρεκόρ με το 24...μια σεζόν 24 επεισοδίων σε 2 μέρες...
κλασσική ατάκα που είχαμε και την λέμε ακόμη και τώρα σε αντίστοιχες σκηνές: "άρχισε τις μπαουριές"
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Breaking bad, Wire, 24, Narcos, Lost (μας διέλυσε στο τέλος όμως) και το επικό GoT πολύ καλογυρισμενο (εμενα μου αρεσε και το τελος) και οχι τόσο για τους δράκους όσο για τις φοβερες ατακες "Τζον Σνόου δεν ξέρεις τίποτα", "οταν μεσα στην προταση βάζεις το "αλλά" ότι ειπες πριν είναι π@π@ριές", "Η αγάπη σκοτώνει το καθήκον", "Οι (γαμ@@ένοι) Λάνιστερ πληρώνουν πάντα τα χρεη τους" και το αποκορύφωμα "The North Remembers" ...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω παλι δεν τα καταφερα με σειρες
ειδα το the horror, μετα το man in the high castle, αλλα σε ολα ψιλοβαρεθηικα.
η μονη σειρα που βλεπω και ξαναβλεπω ειναι το bing bang theory....
το παραλογο ειναι οτι κατεβαζω κανα δυο επεισοδια και τα βλεπω οταν ξαπλωσω στο κρεβατι
αβυσσος η ψυχη του αντηρωπου

PS αυτος ο μετατροπεας greeklish σε ελληνικα καποιες φορες μου σπαευ θα νευρα με το "θ"
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μα είναι η σειρά που μας έμαθε να βλέπουμε σειρές!
Να μη ξεχάσω επειδή το σκεφτόμουν νωρίτερα και τα X-Files, στα πλαίσια της «εκμάθησης» σειρών.
Ήταν η πρώτη που έβλεπα με τηλεοπτική συνέπεια και τη ξαναείδα χρόνια μετά από την αρχή ως το τέλος.
Πως να μην αμφισβητείς τα πάντα μετά, όταν είσαι φανατικός X-Files & 24; :haha:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
έχει μια από τις καλύτερες βαθμολογίες που έχω δει 9,3 στο imdb ! Λες να συνεχίσω με αυτό όταν τελειώσει ο Μπάουερ για να μην πάθω κατάθλιψη;
I am going dark now, just me and my Jack :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom