Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Το Lost ήταν η πρώτη σειρά που "κάηκα", έχασα ώρες ύπνου, μέρες απο την ζωή μου, ψυχικά αποθέματα που δεν ξαναπήρα ποτέ πίσω :oops: , θυμάμαι φοιτήτρια, με κλεμμενο ιντερνετ να κατεβάζω τα επεισόδια με μTorrent βασανιστικά οι μπλε γραμμουλες να γινουν πράσινες για να το βάλω να παίζει...Πέτρινα χρόνια :haha:
Βεβαια ακολούθησαν πολλές και καλές σειρες, αλλά κορυφαίες "δασκάλες" των σημερινών , κατά την γνώμη μου, σε πλοκή, σκηνοθεσία κλπ είναι οι παρακάτω 2 :
The Prisoner(1967)
Twin Peaks(1990)
The prisoner καλό? είχα ξεκινήσει να το βλέπω και είχε όντως πολύ μυστήριο αλλά για κάποιο λόγο που δε θυμάμα το σταμάτησα
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Entrevías (TV Series 2021– ) - IMDb

Wrong side of the tracks ή αλλιώς Entrevias.. Σειρά που διαδραματιζεται στη Μαδριτη. Βλέποντας τη βαθμολογία που δεν ειναι υψηλη αλλα ουτε και χαμηλή αλλά και τα reviews μπήκα σε σκέψεις αν πρέπει να ξοδέψω η όχι το χρόνο μου. Λιγο η κακοκαιρια Genesis, πως τη λενε, λίγο ενα πιασιμο απο τα kettlebells που με άφησε εκτός προπονήσεων με '' αναγκασανε'' να της δώσω λίγο χρόνο. Δε ξέρω αν είναι καλή η κακή, σίγουρα το θεμα ειναι πιασαρικο όπως λέμε και βλεπεται νε-ρα-κι... Περιμένω τη δεύτερη σεζόν τωρα που έχει παιχτεί ήδη Ισπανία..
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ο παλιός ειναι αλλιώς :haha:


@osfialgia για μένα είναι κορυφαίο. Ισως να το σταματησες εαν δεν έχεις συνηθίσει και σου ξενίζουν τα "πρωτόγονα" εφέ (είσαι ας πουμε απο αυτούς που βλέπουν Star Wars με σειρά 4-5-6-1-2-3 λόγω ακολουθίας της εξέλιξης των εφέ :haha: )
Παντως έχει ξαναγυριστεί και σαν μίνι σειρά The Prisoner(2009) με Jim Caviezel, Ian Mckellen, άλλα δεν το έχω δει ακόμα για να κάνω την σύγκριση.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Wrong side of the tracks ή αλλιώς Entrevias.. Σειρά που διαδραματιζεται στη Μαδριτη. Βλέποντας τη βαθμολογία που δεν ειναι υψηλη αλλα ουτε και χαμηλή αλλά και τα reviews μπήκα σε σκέψεις αν πρέπει να ξοδέψω η όχι το χρόνο μου. Λιγο η κακοκαιρια Genesis, πως τη λενε, λίγο ενα πιασιμο απο τα kettlebells που με άφησε εκτός προπονήσεων με '' αναγκασανε'' να της δώσω λίγο χρόνο. Δε ξέρω αν είναι καλή η κακή, σίγουρα το θεμα ειναι πιασαρικο όπως λέμε και βλεπεται νε-ρα-κι... Περιμένω τη δεύτερη σεζόν τωρα που έχει παιχτεί ήδη Ισπανία.
Τη σειρά την είδα και μου άρεσε γιατί έχει στοιχεία από το Gran Torino.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Είδα πριν λίγες ημέρες Το The rookie. Αρκετά καλή σειρά (αστυνομική) με ελαφριά δόση χιούμορ.
Την βλέπεις άνετα.
Επίσης μου είχαν προτείνει το TEHRAN . Υπέροχη σειρά. Πίστευα ότι θα έχει γυριστεί έστω και
λίγο στην Τεχεράνη, αλλά τζίφος. Η σειρά είναι γυρισμένη στην Αθήνα!!!!
Πολύ καλά γυρισμένη, χωρίς λάθη σκηνοθετικά Ισραηλινής παραγωγής. Γλώσσα αγγλικά, Εβραϊκά και
Φαρσί. Ανατροπές, απρόβλεπτα, σε αναγκάζει να ξενυχτήσεις. :haha:
2 σεζόν . Apple tv. ;Η από κανένα φίλο.
Fauda. Ίδια παραγωγή με το προηγούμενο. Καταπληκτική σειρά. Τελείωσα την πρώτη σεζόν με
ξενύχτι. (Αράβικα, Εβραικά και Αγγλικά).
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το Tehran που το είδες; Όσο για το fauda είναι ωραία σειρα, πιασάρικη αλλά πρέπει να έχουμε υπόψιν πόσο υποκειμενική είναι.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου στις προηγούμενες 179 σελίδες αλλά είδα πρόσφατα το Defending Jacob. Αστυνομικο-δικαστική μίνι σειρά 8 επεισοδίων,πολύ καλή με συνεχείς ανατροπές στην πορεία της.Επειδή μισώ τα spoiler δεν θα αναφέρω ούτε την υπόθεση της, γιατί διαβάζοντας την δημιουργεί και αυτή ένα spoiler.Κατά τη γνώμη μου αξίζει να την δείτε.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Έψαχνα για μια ωραία κωμωδία και ενθουσιάστηκα με το "Derry girls".
Αρχές της δεκαετίας του 90 στο Derry της Βόρειας Ιρλανδίας, μέσα στις ταραχές, η ιστορία μιας 16χρονης, της καθολικής οικογένειάς της και της παρέας της. Οι καταστάσεις βγάζουν πολύ γέλιο. Σατιρίζει πολιτική, θρησκεία, οικογένεια, σχολείο με έξυπνο χιούμορ. Το βρίσκετε στο Netflix.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου στις προηγούμενες 179 σελίδες αλλά είδα πρόσφατα το Defending Jacob. Αστυνομικο-δικαστική μίνι σειρά 8 επεισοδίων,πολύ καλή με συνεχείς ανατροπές στην πορεία της.Επειδή μισώ τα spoiler δεν θα αναφέρω ούτε την υπόθεση της, γιατί διαβάζοντας την δημιουργεί και αυτή ένα spoiler.Κατά τη γνώμη μου αξίζει να την δείτε.
Βγήκε και σειρά ε, τώρα το είδα. Και το βιβλίο πολύ ωραίο παρεμπιπτόντως. Η υπόθεση είναι ότι πρεπει για μινι σειρά 8 επισοδίων.


Eπίσης μόλις τελείωσα το the offer και ήταν πολύ πετυχημένο, οι περισσότεροι ρόλοι ήταν τρομεροί. Φαντάζομαι με αρκετή δόση υπερβολής στους χαρακτήρες, αλλά ίσως και όχι. Υπάρχει προς το παρόν στο cosmote TV.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom