Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Thin ice - Ertflix

IMG_9271.jpeg


Για τους λάτρεις των βόρειων,είναι σίγουρα αχαστη!Εξαιρετικη φωτογραφια απο μια σειρα που εκτυλισσεται στην Γροιλανδια,ωραία πλοκη που παρακολουθειται ευχάριστα και παντού πάγοι.

Η υποθεση γυριζει γυρω απ την Σουηδη υπουργο εξωτερικων,που πηγαινει ως την Γροιλανδια να πεισει τους ομοτιμους της των δυτικων κρατων,να υπογραψουν μια συνθηκη που θα φερει τελος στην εξορυξη πετρελαιου και το λιωσιμο των παγων.Ξεκινα μια σειρα συμπτωσεων που τεινουν να αναβαλλουν την συμφωνια,ομως η Σουηδη θεωρει πως εχει χρεος να το κλεισει την στιγμη που εχει ολους τους εταιρους μαζεμενους επιτοπου.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
MV5BYTZhZjZkMjYtNzU4OC00NmQ5LWJlYjEtYWFhM2Y3YzI0ZmYyXkEyXkFqcGdeQXVyMTEzMTI1Mjk3._V1_QL75_UX19...jpg


Mask Girl

Ξεκίνησα την κορεάτικη σειρά Mask Girl περιμένοντας, όπως έλεγε η περιγραφή, πως θα είναι μια ελαφριά μαύρη κωμωδία.
Τίποτα δεν μπορούσε να με προετοιμάσει για αυτό που ακολούθησε.
Έντονα neo noir Park Chan-wook vibes, ένα μίγμα από Lady Vengeance και The Handmaiden, με έναν τρόπο αφήγησης POV μέσα σε POV μέσα σε POV που δεν έχω ξανασυναντήσει. Η ιστορία εκτυλίσσεται από το 2009 έως το 2023, με τη σκηνοθεσία και τη σκηνογραφία να δίνει ρέστα στον τρόπο που αντανακλάται η πάροδος του χρόνου και η αλλαγή που επιφέρει στους χαρακτήρες.
Με κεντρικό θέμα αυτό της σύγχρονης εμμονής με την online παρουσία και την απήχησή της, μια ανάγκη που συχνά φτάνει συμπεριφορές στα άκρα, αλλά και την σύγχρονη εμμονή της ανώνυμης διαδικτυακής επικριτικής στάσης απέναντι στα πάντα, η σειρά σύντομα μπλέκει στην αφήγηση ζητήματα μισογυνισμού, αποξένωσης, τεχνολογίας, αποδοχής, γονεϊκής παραμέλησης, συλλογικού τραύματος γενεών και, φυσικά, εκδίκησης.
Παρότι το σενάριο γίνεται σε κάποια σημεία υπερβολικό ενώ θα μπορούσε εύκολα να είναι πιο ρεαλιστικό, αυτό δεν αφαιρεί καθόλου μα καθόλου από το ισχυρό αντίκτυπο που αφήνει συνολικά στον θεατή.
Η χρωματική παλέτα των πλάνων δεν είναι καθόλου τυχαία και τα κοντινά στα πρόσωπα των ηθοποιών είναι από τα καλύτερα που έχω δει τα τελευταία χρόνια.
Το πρόσωπο της ηθοποιού Nana κόβει ανάσες και ειδικά στα ασπρόμαυρα πλάνα και αργότερα στα νυχτερινά, δίνει ρέστα. Όπως και όλοι οι άλλοι ηθοποιοί.
10/10
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έντονα neo noir Park Chan-wook vibes, ένα μίγμα από Lady Vengeance και The Handmaiden, με έναν τρόπο αφήγησης POV μέσα σε POV μέσα σε POV που δεν έχω ξανασυναντήσει.
Πολλές άγνωστες λέξεις!
Ούτε το google translate δεν δύναται να μεταφράσει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Πολλές άγνωστες λέξεις!
Ούτε το google translate δεν δύναται να μεταφράσει.
Η σειρά έχει ύφος neo noir που σημαίνει ότι ενώ εκτυλίσσεται στη σύγχρονη εποχή έχει στυλ που παραπέμπει στις ταινίες noir των 40s.
Θυμίζει το κινηματογραφικό ύφος του κορεάτη σκηνοθέτη Park Chan-wook, ο οποίος καταπιάνεται με θέματα εκδίκησης και σενάρια που παίζουν με απότομες μεταβολές μεταξύ παρόντος και παρελθόντος, τρελά plot twist, εξωφρενικά συμπλέγματα που αγγίζουν μυθολογικές διαστάσεις και κάποια πλάνα κάπως ακραία.
Η αφήγηση POV δηλαδή point of view, είναι απλώς από την πλευρά του αφηγητή αλλά σε αυτή τη σειρά γίνεται με τρόπο που μέσα στην αφήγηση του ενός ξεκινά η αφήγηση του επόμενου και μετά μέσα σε αυτή ξεκινά του επόμενου και συνεχίζει με αυτό τον τρόπο ως το τέλος. Είναι περίεργο αυτό δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω καλά.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Yellowstone, η καλύτερη σειρά που έχω δει τα τελευταία χρόνια, η σειρά που με έχει κάνει να θέλω να ταξιδέψω στη Μοντανα η οποια δεν ήξερα καν που έπεφτε πριν. Αχ αυτά τα τοπία.
Είδα κι εγώ τις 2 πρώτες σεζόν στο netflix και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.Πολυ καλή σειρά.Ελπίζω να ανεβάσουν σύντομα και τις υπόλοιπες...

Τώρα είμαι ανάμεσα να ξεκινήσω το Succession ή το The Bear ...έχω ακούσει τα καλύτερα και για τις δύο...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Yellowstone, η καλύτερη σειρά που έχω δει τα τελευταία χρόνια, η σειρά που με έχει κάνει να θέλω να ταξιδέψω στη Μοντανα η οποια δεν ήξερα καν που έπεφτε πριν. Αχ αυτά τα τοπία.
Έχω δει κι εγώ 3 επεισόδια. Πολύ καλή φαίνεται μέχρι στιγμής αν και είναι νωρίς
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδα κι εγώ τις 2 πρώτες σεζόν στο netflix και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.Πολυ καλή σειρά.Ελπίζω να ανεβάσουν σύντομα και τις υπόλοιπες...

Τώρα είμαι ανάμεσα να ξεκινήσω το Succession ή το The Bear ...έχω ακούσει τα καλύτερα και για τις δύο...
Δεν εχω δει succession ακομα.
The Bear ειναι πολυ δυνατη σειρα! Και οι 2 κυκλοι εξαιρετικοι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το μισό Ottoman και μου άρεσε πολύ. Βγήκε και ο λατρείας ο Roger Crowley. Πολύ καλή δουλειά βασισμένη σε ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ.

(νετφλιξ)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Cigarette Girl (Gadis Kretek, 2023, Ινδονησία, Netflix, 5 επεισόδια της μιας ώρας το κάθε ένα)

Τώρα εγώ τι να πρωτογράψω για αυτό το δημιούργημα που είχα την τύχη να ανακαλύψω και να δω.

Η ιστορία εκτυλίσσεται στην Ινδονησία της δεκαετίας του 60 και στο 2001.

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι, μιλάμε για κινηματογραφία πολύ υψηλού επιπέδου, με ασυνήθιστες γωνίες λήψης, φωτογραφία που κάθε πλάνο είναι σαν πίνακας, χρώμα ατμοσφαιρικό σε σκούρες αποχρώσεις του μπλε και του καφέ, ό,τι και να πω είναι λίγο. Μουσική υπόκρουση; Μοντάζ; Σκηνογραφία; Δηλαδή έχω μείνει άναυδη.

Το σενάριο υπέροχο, το χρονικό πλαίσιο είναι η περίοδος των εκκαθαρίσεων πληθυσμού που έγινε προς τα μέσα της δεκαετίας του 60 και μέσα από αυτό εκτυλίσσεται μία ιστορία γενεών, με κυρίως θέματα την ινδονησιακή βιομηχανία καπνού, την κουλτούρα της ινδονησιακής κοινωνίας, των κοινωνικών τάξεων, των πολιτικών αλλαγών αλλά πέρα από όλα αυτά, στη βάση της είναι μια βαθιά φεμινιστική σειρά και κατά δεύτερη βάση μια σειρά που μιλάει για το τι σημαίνει προσωπική επιλογή και τι επιπτώσεις μπορεί αυτή να φέρει.

Η μετάφραση δεν είναι πολύ καλή, οι διάλογοι καμιά φορά φαίνονται περίεργοι, κάποιες στιγμές είναι λίγο αμήχανες υποκριτικά αλλά όλα αυτά είναι πταίσματα μπροστά στο σύνολο κ οποίος είναι εξοικειωμένος με ασιατικό κινηματογράφο, θα του φανούν οικεία κ δεν θα τα παρατηρήσει καν.

Η πρωταγωνίστρια δίνει ρέστα, με ελάχιστο διάλογο μιλάει τόσο μα τόσο πολύ.

Όποιος είναι φαν ασιατικού σινεμά, να ψάξει αυτή τη σειρά οπωσδήποτε!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδα 2 κύκλους από το Yellostone. Εξαιρετικό. Θα συνεχίσω με τους υπόλοιπους αργότερα , για την ώρα ευχάριστο μπρέικ με το Machos Alpha.
Ισπανικό κ πρωτότυπο, μια παρέα αντρών προσπαθεί να αποβάλει την τοξική αρρενωπότητα ,ενώ δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στη νέα τάξη πραγμάτων στις σχέσεις των δύο φύλλων.
Εκπληκτικές ατάκες, γελάω μόνη μου σαν το χαζό κ ενδιαφέρον το θέμα που πραγματεύεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom