ΗΠΑ Αμερική και Ευρωπαϊκές ηλεκτρονικές συσκευές

mikezante

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Torondo,Canada
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Καλησπέρα.
Δεν βρήκα αντίστοιχο τοπικ στο φόρουμ κι έφτιαξα αυτό.

Σε δυο εβδομάδες πετάω για Αμερική (Καναδά, ΗΠΑ) και έχω μερικές απορίες γιατί σκοπεύω να κατσω καιρό, κι έτσι θα κουβαλήσω ένα κάρο gadgets (Laptop, PSP, κινητό, φωτογραφική):

  • Τι κάνουμε για να φορτίσουμε τις ηλ.συσκευές μας των 220V;;
  • Τι 'παίζει' απο (τσάμπα) ασύρματο δίκτυο (WiFi) στα 2 κράτη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

P.S. Αν παίζει ρόλο, περισσοτερο θα μένω Τορόντο
 

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Οι φορτιστές για τις περισσότερες συσκευές είναι 110-220 Volt, οπότε δουλεύουν και με την εκεί τάση χωρίς πρόβλημα. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένας μετατροπέας για την πρίζα, ώστε να ταιριάζει η Ευρωπαϊκή με την Αμερικάνικη. Εγώ είχα αγοράσει έναν πάμφθηνα από το ebay αλλά έχει και στ' αεροδρόμια. Η μόνη συσκευή που μπορεί να χρειαστείς και δε λειτουργεί είναι το πιστολάκι, αλλά στα περισσότερα ξενοδοχεία έχει.

Για τα δίκτυα, όπως παντού υπάρχουν και free και με πληρωμή στα περισσότερα ξενοδοχεία. Η αλήθεια είναι πως περίμενα να υπάρχουν πιο πολλά free, όπως σε πάρκα κλπ, αλλά δυστυχώς δεν είναι και τόσα, τουλάχιστον στις ΗΠΑμερικάνικες πόλεις που επισκέφτηκα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Για τις συσκευές και τους φορτιστές τους είναι όπως τα λέει ο Pulsar. Απλά βεβαιώσου πως πάνω ο φορτιστής γράφει 110~220V μην πέσεις σε περίπτωση και κάψεις κανένα φορτιστή/συσκευή. Ανταπτοράκι μπορείς να βρεις πολύ εύκολα. Καλό κολπάκι είναι να έχεις ένα πολυμπριζάκι ή ένα Τ (ταυ) ελληνικό για να μπορείς να συνδέεις περισσότερες από μια συσκευές συγχρόνως και ένα μόνο ανταπτοράκι. Καλύτερα από το να αγοράσεις 2-3 ανταπτοράκια και να ψάχνεις πρίζες στο δωμάτιο.

Για wifi internet τα πράγματα είναι αρκετά εύκολα.
Όλα τα motels και τα ξενοδοχεία έχουν wifi. Σε όσα motel έχω μείνει ήταν δωρεάν (ξεκλείδωτο), στο ξενοδοχείο που έμενα στο San Francisco το χρέωναν $5 την ημέρα. Επειδή η περιοχή που έμενα ήταν γεμάτη ξενοδοχεία έπιανα τουλάχιστον 10-15 διαφορετικά σήματα από ξενοδοχεία, όλα κλειδωμένα. Φαντάζομαι εξαρτάται από το που είσαι. Όσο πιο ακριβό το ξενοδοχείο τόσο πιο ακριβά χρεώνουν και το wifi.

Επίσης, τουλάχιστον εδώ στο Portland, το 99% των cafe έχουν δωρεάν wifi για τους πελάτες. Πάρε ένα καφέ με $2 και κάτσε όση ώρα θες. Σε κάποια cafe (συγκεκριμένα τα Starbucks) πρέπει να το ζητήσεις και το χρεώνουν. Πάντως τα περισσότερα έχουν, είτε δωρεάν είτε όχι.

Κάποιες πόλεις έχουν/είχαν και metropolitan δίκτυο είτε σε όλο το κέντρο είτε σε συγκεκριμμένα σημεία (όπως έχουν στο Σύνταγμα). Δεν ξέρω όμως σε ποιες πόλεις υπάρχει και πόσο καλό είναι. Καλύτερα κάνε μια αναζήτηση στο google με τις πόλεις που σε ενδιαφέρουν.
 

mikezante

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Torondo,Canada
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :)
Όντως όλες οι συσκευές μου έχουν γραμμένο στο μετασχηματιστή 100 - 220 V.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ακριβώς το ίδιο θέμα απασχολεί και εμένα, ο φορτιστής του λαπ τοπ μου ειναι 100-240v υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?Και επίσης θέλω να φορτίζω ψηφιακή και κινητό!Αντάπτορες για μετατροπή να αγοράσω απο εκεί?Ας μου δώσει τα φώτα του όποιος γνωρίζει!;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ακριβώς το ίδιο θέμα απασχολεί και εμένα, ο φορτιστής του λαπ τοπ μου ειναι 100-240v υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?Και επίσης θέλω να φορτίζω ψηφιακή και κινητό!Αντάπτορες για μετατροπή να αγοράσω απο εκεί?Ας μου δώσει τα φώτα του όποιος γνωρίζει!;)
Ναι, αντάπτορες μπορείς να βρείς εκεί, ίσως μέσα στο ξενοδοχείο, αλλιώς σε μαγαζί (σε αυτά τα φαρμακεία που τα βρίσκεις όλα). Γιατί να έχει πρόβλημα ο μετασχηματιστής του λαπτοπ? Ούτε οι υπόλοιπες συσκευές έχουν πρόβλημα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Οι μετασχηματιστές των συνήθων συσκευών (λάπτοπ, φωτογραφικές κτλ) δουλεύουν και στα δύο επίπεδα τάσης και συχνότητας. Το αναγράφουν άλλωστε και πάνω τους σε αυτοκόλλητο.
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας , σε ενα μηνα και μισο πεταω για Οχαιο και θελω να ξερω για τις ηλεκτρικες συσκυες (κινιτο τηλεφωνο, netbook )
για το κινητο τηλεφωνο ο φορτιστης αναγραφει : input 100-240V
για το netbook ο φορτιστης αναγραφει : input 100-240V
που μπορω να βρω εναν μετασχηματιστη ωστε να μην εχω κανενα προβλημα , τα καψουμε ολα και τρεχουμε
Θα μεινω σε μια θεια μου στο Οχαιο......
Υπαρχει ενδεχωμενο να αγορασω ηλεκτρικη συσκευη απο Αμερικη ,λογικα κανενα κινητο κ.λ.π
θα μπορεσω να βρω μετασχηματιστη απο Αμερικανικη μπριζα σε Ευρωπαικη , και αντιστωφα??
θα μπορεσω να βρω αυτον το μετασχηματιστη που να κανει αυτες τις δυο δουλεις μαζι η θα αναγκαστω να αγορασω 2 μετασχηματιστες???
Που ακριβως θα μπορεσω να αγορασω τον μετασχηματιστη???????
Σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι καιγωμαι ,
Ευχαριστω πολυ!!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
1) H τάση στις ΗΠΑ είναι 110V / 50hz οπότε ΔΕ χρειάζεσαι μετασχηματιστή αλλά ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ (υπάρχουν πολλοί και διάφοροι ακόμα και τη μέρα που πετας μπορείς να βρεις στο αεροδρόμιο)

2) Αν αγοράσεις κινητό στις ΗΠΑ υπάρχει περίπτωση να μη λειτουργεί στην Ελλάδα (κλασικό παράδειγμα το iPhone, το οποίο πρέπει να "σπάσεις" με κίνδυνο να μη δουλέψει ποτέ)
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
1) H τάση στις ΗΠΑ είναι 110V / 50hz οπότε ΔΕ χρειάζεσαι μετασχηματιστή αλλά ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ (υπάρχουν πολλοί και διάφοροι ακόμα και τη μέρα που πετας μπορείς να βρεις στο αεροδρόμιο)

2) Αν αγοράσεις κινητό στις ΗΠΑ υπάρχει περίπτωση να μη λειτουργεί στην Ελλάδα (κλασικό παράδειγμα το iPhone, το οποίο πρέπει να "σπάσεις" με κίνδυνο να μη δουλέψει ποτέ)
Το iphone 5 λειτουργεί χωρίς να χρειάζεται κανένα σπάσιμο..εκτός αν το πάρεις μέσω συμβολαίου..
αν το πάρεις απλά σαν συσκευή είσαι οκ..το μόνο που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι να πάρει το μοντέλο που βγαίνει για την Verizon..το κουτί τις συσκευής έχει έναν κωδικό πάνω που είναι Α1429. αν δεν έχει αυτόν τον κωδικό και έχει Α1428 σημαίνει ότι προοριζόταν για κάποια άλλη εταιρία πχ AT&T και το μοναδικό πρόβλημα που θα έχει στην Ελλάδα..είναι ότι όταν με το καλό υπάρχει κάλυψη LTE δεν θα το υποστηρίζει η συσκευή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom