ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εμεις πληρωναμε τα παντα με πιστωτικη καρτα, ακομα και το ταξι, ακομα και ενα χαμπουργκερ, ακομα και τα εισιτήρια στο μετρο (στη νεα υορκη). Οσο μικρο ποσο και να ειναι δεχονται και ειναι πολυ φυσιολογικο για αυτους! Ετσι σε συμφερει και η ισοτιμια, γιατι γλυτωνεις την προμήθεια της τραπεζας. Οποτε λογικα χρησιμοποιείς τη χρεωστικη σου φανταζομαι σαν πιστωτικη με το πιν σου. Να εχεις ομως οποσδηποτε πολλα χρηματα στο λογαριασμο σου γιατι οσο και να λες δεν θα ψωνισω πολλα τελικα μπορει να ψωνισεις πολυ περισσοτερα απο οσα φανταζεσαι!
Εμεις με δελτα πηγαμε και ολα ηταν μια χαρα. Απλα εχει λιγο μεγαλουτσικες αεροσυνοδούς, ετοιμες για συνταξη! Για κιλα δεν στο site τους!
Επειδη λες οτι εχεις συγγενεις να προσεξεις τι θα τους πας δωρο απο Ελλαδα γιατι απαγορευονται τα υγρα (φανταζομαι το ξερεις) (οπως μελι - ποτα κλπ). Ο μπροστινος μας ειχε γλυκα κουταλιου μαζι του , μελια κλπ και εννοειται του τα πεταξαν ολα!
Να φανταστω οτι θα μεινεις και μερικες μερες Ν. Υορκη....
Ενα ειναι σιγουρο, θα περασεις τελεια!
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Πάντως απο την στιγμή που η χρεωστική είναι visa δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην την δέχονται.Έχω μια visa electron και μια debit, θα έχω και στης 2 λεφτά σε περίπτωση που κάπου δεν δεχθούν την μια.Επίσης υπάρχει και η ανάληψη απο ατμ η τράπεζα μου που επικοινώνησα μαζί τους μου είπε οτι στην κάθε φορά χρεώνει απο 0 εως 3 ευρώ νορμάλ θα έλεγα και απο ατμ να βγάζω δεν θα βγάζω κάθε μέρα.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Με Electron στην Αμερική μπορείς να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ αλλά κάποια μαγαζιά μπορεί να μην την δέχονται (ακόμα και στην Ευρώπη κάποια μαγαζιά δεν την δέχονται - VUE cinemas στην Αγγλία πχ).

Στην Αμερική δεν υπάρχει συγκεκριμένη μεγάλη τράπεζα πλέον που να μην χρεώνει την ανάληψη από τα ΑΤΜ (κάποτε η WaMu δεν είχε χρέωση). Ακόμα και στα ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας μπορεί να υπάρχει διαφορά από το ένα μέρος στο άλλο. Αυτό που είχα παρατηρήσει όμως ήταν ότι τις μικρότερες χρεώσεις σε γενικότερες γραμμές τις είχαν τα delicatassen και τα φαστφουντάδικα (1$ ή λιγότερο) ενώ τα ΑΤΜ σε clubs και bars είχαν πάντα τις μεγαλύτερες (5-7$).

Επίσης ένας καλός τρόπος ανάληψης χρημάτων με debit στην Αμερική είναι σε super market. Αφού αγοράσεις ότι θέλεις (έστω και 1$) πας στο ταμείο και τους λες ότι θέλεις να πληρώσεις με debit και σε ρωτάνε ή τους λες εσύ ότι θέλεις cashback και σου δίνει η ταμίας τα μετρητά που χρειάζεσαι.
 

giannenara

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
παναγιώτη δεν έχει μισό μήνα που επέστρεψα από αμερική ! ! ! Πρωτον θα περάσεις τέλεια και θα συναντήσεις εναν εντελως διαφορετικο πολιτισμο απο τον δικο μας σε ολα τα πραγματα ! ! ! ! για τα λεφτα θα σε προτεινα να εχεισ την ελληνικη την καρτα σου και να αγοραζεις μέσω αυτης γιατι οι χρεωσεις ειναι μικροτερες αν πληρωνεις μεσω καρτας σε σχεση αν πληρωνεις μετρητα που υπαρχει ποσοστο ! ! Εγω ειχα visa πειραιως που για καθε 500 δολλαρια με επαιρνε περιπου 5 ευρω.Για τις χρεωσεις ρωτα στην ταμιευτηριου θα σε πουνε ακριβως τι παιζει ! ! ! για την esta με τον αριθμο της καρτας εισαι οκ ! για τις βαλιτσες σε εσωτερικο που ταξιδεψα με delta χρεωνεται η πρωτη βαλιτσα 25$ και η δευτερη αλλα 35$ για εξω πηγα με lufhansa και δεν ειχα δευτερη βαλιτσα αλλα νομιζω πως ειναι 50 ευρω .Αυτα τα ολιγα αν χρειαστεις οτιδηποτε μην διστασεις . .. :clap::D
πληρωνεις καποιο ποσοστο παραπανω αμα πληρωσεις με μετρητα?:roll:
 

Tifki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
interrail-eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Παράδεισος
πληρωνεις καποιο ποσοστο παραπανω αμα πληρωσεις με μετρητα?:roll:
οχι εσυ το επιλεγεις αυτο. συνηθως στα ταξιδια εσωτερικου υπαρχουν ειδικα μηχανηματα που μπορεις να παρεις τα εισητηρια και να δηλωσεις ποσες βαλιτσες θα παρεις αν εχεις καρτα τοτε πληρωνεις στιο μηχανημα αλλιως στο 'ταμειο' και τα λεφτα ειναι ιδια ! ! !
 

stelstef

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
2η φορα αμερικη esta?

Παιδια δεν ξερω εαν εχει απαντηθει, αλλα τι γινεται με το esta τη δευτερη φορα οταν το χαρτι που εχω απο περσυ λεει τις περσινες πληροφοριες οπως ημερομηνια ταξιδιου,ξεν. κτλ?Βεβαια λεει οτι ισχυει μεχρι 10/2013 αλλα τι γινεται? Παιρνω μαζι το ιδιο χαρτι?
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
stelstef said:
Παιδια δεν ξερω εαν εχει απαντηθει, αλλα τι γινεται με το esta τη δευτερη φορα οταν το χαρτι που εχω απο περσυ λεει τις περσινες πληροφοριες οπως ημερομηνια ταξιδιου,ξεν. κτλ?Βεβαια λεει οτι ισχυει μεχρι 10/2013 αλλα τι γινεται? Παιρνω μαζι το ιδιο χαρτι?
Μέχρι να λήξει η esta ισχύει κανονικά δλδ για δύο χρόνια δεν χρειάζεται καινούριο χαρτί!!
 

stelstef

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Tι δειχνω στο αεροδρομιο το ιδιο χαρτι με τα περσινα στοιχεια η δεν τοπαιρνω καθολου μαζι?
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
stelstef said:
Tι δειχνω στο αεροδρομιο το ιδιο χαρτι με τα περσινα στοιχεια η δεν τοπαιρνω καθολου μαζι?
Εγώ το είχα μαζί μου αλλά δεν μου το ζητησαν!!απλά με ρώτησε πού πάω ξανά γτ ξαναήρθα κ τέτοια!!!
 

dim.fra

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και καλως σας βρήκα !!
Το καλοκαιρι σκεφτομαι να κανω ενα ταξιδι προς την Αμερικη και ποιο συγκεκριμενα στο Κλιβελαντ του Οχαϊο μαζι με τον παππου (80 ετων) μου με σκοπο να ξαναδει απο κοντα τον αδελφο του και την αδελφη που κατοικουν εκει. Αρχικα θα ηθελα να με βοηθησεται λιγο με την επιλογη αεροπορικης εταιριας και με οτι αλλο πιθανον να χρειαστει για ενα τετοιο ταξιδι ....
Πιστευω παντως αν και ειμαι λιγο -16 χρονων- μικρος να βοηθησω τον παππου να ξαναδει το αδελφια μετα απο περιπου 10 χρονια.
Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμεμη ειδικα απο καποιον που εχει παει στο Κλιβελάντ
***το budget ειναι περιπου 2.300€ για τα εξοδα ταξιδιου χωρις ξενοδοχειο αφου θα κοιμηθουμε στα σογια .
Χρονος ταξιδιου περιπου ενας μηνας.
Εκ των πρωτερων ευχαριστω για τον χρονο σας!!!!!!!
 

Agathaki

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Πρωτη φορα μονη σε αεροπλανο,αποριες!

Καταρχην καλησπερα σας! Αυτο το Σαβωατο κανω το παρθενικο μου ταξιδι στην Αμερικη για να δω το αγορι μου. Εχω βγαλει εστα και θα μεινω 26 μερες. Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να μην με αφησουν να μπω και τι χαρτια πρεπει να εχω επανω μου Π.χ διευθυνση που θα μεινω?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom