ΗΠΑ Αμερικα

Sofia81

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Βόρεια αμερικη
Χαιρεται και καλώς σας βρήκα.
Λοιπόν ως καινουρια θα ήθελα λίγο τα φώτα σας
Εχω κλείσει για αμερικη απο 04/06 εώς 21/06.
Το ταξιδι το χω οργανώσει ως εξής:04/06-09/06 νεα υορκη,
09/06-12/06 λας βεγκας , 12/06-14/06 λος αντζελες , 14/06-17/06 τριήμερη κρουαζιέρα απο Μαιαμι σε νασσαου και κοκοκατι και τέλος 17/06-21/06 στο μιάμι.
Η κρουαζιέρα δεν ήταν στο προγραμμα. Ξεκλεψα όμως μερικές μέρες απο το λος αντζελες.
Θα ήθελα την ταπεινή σας άποψη!!!!!
Ευχαριστώ

**
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Μια χαρά σε βρίσκω...
Σου προτείνω αντί για Los Angeles να πας San Francisco και από εκεί να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να κατεβείτε οδικώς στο LA από Big Sur. Το San Francisco είναι φοβερή πόλη και η Big Sur θεωρείται (και είναι) μια από τις πιο γραφικές διαδρομές του πλανήτη... Από την άλλη το LA είναι χαοτικό, και κατά την προσωπική μου άποψη τουριστικά αφιλόξενο και άσχημο. Τα 5 πράγματα που θες να δεις (το walk of Fame, Hollywood Sign, Universal Studios, Beverly Hills, Santa Monica) τα βλέπεις και σε μια δυο μέρες με λίγο τρέξιμο, από κει και πέρα για να ανακαλύψεις το LA πρέπει να κάτσεις κανά δυο μήνες.... Μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο από San Fran και να το αφήσεις LA. Εγώ είχα κλείσει με την easycar.com. Θα χρειαστείς όμως international δίπλωμα οδήγησης το οποίο βγαίνει στην ΕΛΠΑ (απλά πας στην ΕΛΠΑ οποιασδήποτε πόλης με το δίπλωμά σου, μια φωτογραφία και κάπου 50 ευρώ και στο δίνουν επιτόπου, ειναι τελείως διαδικαστικό δεν έχει εξετάσεις αναμονές κλπ...) Επίσης μετά την κρουαζιέρα, αφού θα το έχεις δει το Miami, χώσε και μια Νεα Ορλεάνη. Η πόλη απλά δεν υπάρχει. Μη τη χάσεις, για εμένα ήταν η καλύτερη και πιο ιδιαίτερη πόλη του ταξιδιού. Αφαίρεσε μια μέρα από Las Vegas για να τα χωρέσεις τα παραπάνω...
Καλό Ταξίδι...

 
Last edited by a moderator:

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
οι μέρες που διαθέτεις για τη Ν.Υ είναι ελάχιστες...σκέψου οτι 04/06 που θα φτάσεις θα είσαι κουρασμένη από το υπερατλαντικό ταξίδι και δε θα έχεις όρεξη και για πολλά! ακόμη θα φτάσεις και απόγευμα οπότε είναι μιση αυτή η μέρα! επίσης ούτε 09/06 θα μπορέσεις να κάνεις σχεδόν τίποτα γιατί πετάς για Λ.Α. Άρα σου μένουν καθαρές 4 μέρες που νομίζω ότι είναι λίγες!

ακόμη γράφεις οτι πετάς στις 14/06 από Λ.Α. προς ΜΙΑΜΙ και την ίδια κιόλας μέρα επιβιβάζεσαι στο κρουαζιερόπλοιο. νομίζεις οτι προλαβαίνεις?

γενικά εμένα μου φαίνεται υπερφορτωμένο όλο αυτό! αν είναι κάνε το εξής: μείνε από 04-12/06 στη Ν.Υ! 12/06 πετάς για ΜΙΑΜΙ μένεις εκεί μέχρι 14/06 οπότε και επιβιβάζεσαι για την κρουαζιέρα σου! μετά γυρίζεις ξανά ΜΙΑΜΙ (όπως αναφέρεις) και σου μένουν 5 μέρες ακόμη. ή βάλε Νέα Ορλεάνη όπως σου πρότειναν ή βάλε λίγες μέρες Λ.Α για να σου φύγει ο καημός! και μετά πάλι πίσω στη Ν.Υ για να πάρεις την πτήση επιστροφής ή αν είναι πέτα απευθείας από Λ.Α για κάποια ευρωπαική πόλη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βόρεια αμερικη
Χαιρεται και καλώς σας βρήκα.
Λοιπόν ως καινουρια θα ήθελα λίγο τα φώτα σας
Εχω κλείσει για αμερικη απο 04/06 εώς 21/06.
Το ταξιδι το χω οργανώσει ως εξής:04/06-09/06 νεα υορκη,
09/06-12/06 λας βεγκας , 12/06-14/06 λος αντζελες , 14/06-17/06 τριήμερη κρουαζιέρα απο Μαιαμι σε νασσαου και κοκοκατι και τέλος 17/06-21/06 στο μιάμι.
Η κρουαζιέρα δεν ήταν στο προγραμμα. Ξεκλεψα όμως μερικές μέρες απο το λος αντζελες.
Θα ήθελα την ταπεινή σας άποψη!!!!!
Ευχαριστώ

**
Δε μπορείς να δεις μια χώρα μεγέθους Ευρώπης σε 17 ημέρες. Όσο και να το στριμώξεις δε βγαίνει, και μιλάει κάποιος που ταξιδεύει με πολύ στριμωγμένα προγράμματα. Πάρτο απόφαση. Και διάλεξε μια πλευρά της, να τη δείς καλά.
4 μέρες ΝΥ δε φτάνουν ούτε για ζήτω, 3 μέρες Βέγκας είναι καλά (αλλά όχι αν βάλεις και εκδρομές τριγύρω, Grand Canyon, Death Valley κλπ), 4 μέρες LA είναι μάλλον πολλές (συγκριτικά).
Θα σου έλεγα κράτα είτε μόνο τα ανατολικά, είτε μόνο τα δυτικά (βάζοντας μέσα και San Francisco κλπ - δες το δικό μου πρόγραμμα: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
taver said:
Δε μπορείς να δεις μια χώρα μεγέθους Ευρώπης σε 17 ημέρες. Όσο και να το στριμώξεις δε βγαίνει, και μιλάει κάποιος που ταξιδεύει με πολύ στριμωγμένα προγράμματα. Πάρτο απόφαση. Και διάλεξε μια πλευρά της, να τη δείς καλά.
4 μέρες ΝΥ δε φτάνουν ούτε για ζήτω, 3 μέρες Βέγκας είναι καλά (αλλά όχι αν βάλεις και εκδρομές τριγύρω, Grand Canyon, Death Valley κλπ), 4 μέρες LA είναι μάλλον πολλές (συγκριτικά).
Θα σου έλεγα κράτα είτε μόνο τα ανατολικά, είτε μόνο τα δυτικά (βάζοντας μέσα και San Francisco κλπ - δες το δικό μου πρόγραμμα: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E2%FC%F1%E5%E9%E1-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html)
Μόλις κατάφερα να διαβάσω ένα μόνο μέρος απο το ταξίδι σου και μπορω να πω πως σε θαυμάζω και σε ζηλεύω για την οργάνωση και την περιγραφή!!!!φανταστικο!!!
Είχα παει κι εγω πριν 12χρονια ένα ταξίδι 10 ημερών Σαν Φραντσισκο και Παλμ Σπρινκς με μια μονομερή στο Σαν Ντιεγκο αλλα καμμια σχέση με το δικό σας!!! Είδα λιγότερα πράγματα παντως είχα παει στο Sequoia Park και ήταν εντυπωσιακό!!ημασταν ομως παρά πολλα άτομα γιατι συνόδευαν τον πατέρα μου σε επαγγελματικό συνέδριο-ταξίδι οπότε δεν το ευχαριστηθηκα όπως εσείς!!!

Μακάρι να είχα την παρέα σας!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Sofia81

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Δυστυχώς είμαι άνθρωπος .........ρηχος και ενθουσιαζομΑι απο το περίβλημα.!!! Το ίδιο και η παρέα μου! Οπότε δεν θα επισκεφτούμε μουσεία! Ότι έχει είσοδο και ουρά απλά δεν θα μπούμε! Υποθέτω ότι μπορώ να δώσω την ν.υ. Πίνοντας το ποτό μου σε κάποιον ουρανοξυστη που δεν χρειάζεται να είναι το ροκφελερ το οποίο έχει μια άλφα κίνηση.
Όπως και να έχει είναι όντως πολυ στριμωγμένα γι αυτό εξάλλου ήθελα και την γνώμη σας.
Το κακό είναι όμως ότι πριν την πάρω εχω κάτι κρατήσεις επι πληρωμή στα εξής:πλήρωσα την διαμονή μου στην ν.υ. Την διαμονή μου στο λας βεγκας και τα αεροπορικά απο μιάμι για ν.υ.
Παρεπιπτοντως ρε παιδιά με ενημέρωσαν ότι εδώ και μερικούς μήνες όλες οι αμερικανικες αερογραμμες δεν χρεώνουν κατα την ημέρα της κράτησης αποσκευές αλλά τις χρεώνουν την ημέρα του ταξιδιού! Ισχύει? γιατι το εισιτήριο που αγόρασα δεν περιλαμβάνει αποσκευές και δεν είναι low cost.
 

stelstef

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
σου ευχομαι καταρχην καλο ταξιδι πριν ενα χρονο ποθ ταξιδεψα αμερικη ειχα βγαλει απο δυο γνωστα σαιτ τα αεροπορικα για νεα υορκη και απο αλλο απο νεα υορκη για λας βεγκας,οταν φυγαμε απο νεα υορκη για λας βεγκας πηραμε μονο μια βαλιτσα γιατι θα ψωνιζαμε και απο κει οποτε θα παιρναμε απο κει βαλιτσα, στο αερδρομιο μας χρεωσανε τη μια βαλιτσα και μετα απο κει και τις δυο εξτρα λοιπον οταν γυρισα πηρα το σαιτ και τους το ειπα αν θυμαμαι ηταν γυρω στα 90 δολ τοτε μου ειπαν που ειναι οι αποδειξεις ομως δεν τις ειχαμε τους ειπα δε οτι στις εσωτερικες πτησεις αμερικης χρεωνονται εξτρα οι βαλιτσες αλλα δεν το δεχτηκαν παρενθεση οτι οταν εβγαλα τα εισητηρια υπηρχε ενα λινκ μεσα που ελεγε οτι δεν υπαρχουν βαλιτσες και τους πηρα και μου ειπαν οχι ειναι μεσα οι βαλιτσες κατι που τελικα δεν ισχυε και δυστυχως δεν μπορεσα να το αποδειξω γιατι δεν κρατησε τα αποδειχτικα οποτε υπευθυνως σου λεω οτι για ολες σου τις μετακινησεις θα χρεωθεις εξτρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Αν μπορείς,λέω αν,βάλε καμία τελεία(.) κανένα κόμμα(,) για να βγάλουμε ευκολότερα νόημα από αυτά που γράφεις.

Έχεις γράψει ένα κείμενο πρόταση!
 

Sofia81

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Έκλεισα τελικά 3 μέρη κρουαζιέρα απο μιάμι μπαχαμες με το carnival imagination.
Έχει ταξιδέψει κανείς με το συγκεκριμένο κρουαζιερόπλοιο για καμια εμπειρία? και αν. Ναι πέρα της esta απαιτειται κάτι επιπλέον δεδομένου ότι οι Bahamas είναι άλλο κράτος?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Sofia81 said:
Έκλεισα τελικά 3 μέρη κρουαζιέρα απο μιάμι μπαχαμες με το carnival imagination.
Έχει ταξιδέψει κανείς με το συγκεκριμένο κρουαζιερόπλοιο για καμια εμπειρία? και αν. Ναι πέρα της esta απαιτειται κάτι επιπλέον δεδομένου ότι οι Bahamas είναι άλλο κράτος?
Εχω κάνει κρουαζιέρα με άλλο πλοίο της εταιρίας Carnival το Jubilee στην Αλασκα και ήταν πολυ ωραιο! Γενικά τα πλοία της εταιρίας ειναι περιποιημένα,έχουν πάντα πολλα προγράμματα και δραστηριότητες και πολυ ωραίο φαγητο σχεδόν όλες τις ώρες!!οι καμπίνες ειναι πολυ άνετες και νομίζω όλες πρέπει να έχουν παράθυρα ή και μπαλκόνια!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom