Αμοργός Κουφονήσια Σχοινούσα Αμοργός και Μικρές Κυκλάδες πληροφορίες

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Γεια σε όλους!
Νέο μέλος στην ομάδα, αν και διαβάζω χρόνια το forum και με έχει βοηθήσει άπειρες φορές. Αυτή τη φορά όμως έχω μπερδευτεί λιγάκι και θέλω τη βοήθεια σας!
Σκεφτόμαστε για φέτος το καλοκαίρι με τον άντρα μου να πάμε το πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτέμβρη στην Αμοργό και τις Μικρές Κυκλάδες. Μετά από έρευνα, κοιτάζοντας λιγάκι τα δρομολόγια των πλοίων και μιας και θα έχουμε αρκετούτσικες μέρες στη διάθεση μας κατέληξα στο εξής πρόγραμμα: Αμοργός 6-7 μέρες, Κουφονήσι 3-4 μέρες και τέλος 3 μέρες στην Σχοινούσα. Θα ήθελα να βάλω και τη Δοννούσα μέσα αλλά μου φαίνεται ότι θα ταλαιπωρηθούμε πολύ στο πήγαινε έλα.
Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι το μεταφορικό μέσο. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο σίγουρα για την Αμοργό που είναι απαραίτητο. Στο Κουφονήσι απ'ότι καταλαβαίνω δε χρειάζεται αμάξι αλλά στη Σχοινούσα είναι επίσης απαραίτητο. Διαβάζω όμως ότι δεν υπάρχει κάποια εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων εκεί. Ισχύει;
Σκεφτόμουν μήπως κρατήσουμε το αμάξι που θα νοικιάσουμε από Αμοργό αλλά δε βολεύει στην επιστροφή. Η άλλη επιλογή θα ήταν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Αθήνα αλλά εκτός του ότι ξεφεύγουν τα έξοδα με τα πλοία, θα έχω και το φόβο μη μου χαλάσει στο νησί και δεν ξέρω τι να το κάνω!
Αν τελικά δεν έχουμε αμάξι στη Σχοινούσα, ξέρει κανείς αν το mini bus που διάβασα ότι έχει και τα καικάκια κάνουν κανονικά δρομολόγια μέσα Σεπτέμβρη;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια! Καλώς ήρθες.
Στο Κουφονήσι απ'ότι καταλαβαίνω δε χρειάζεται αμάξι αλλά στη Σχοινούσα είναι επίσης απαραίτητο.
Εγώ πάντως, εδώ μέσα, έχω διαβάσει και γενικά έχω ακούσει ότι δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο για Σχοινούσα. Φαντάζομαι ότι σε κάποιες παραλίες δεν θα μπορείς να φτάσεις, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βολευτείς και χωρίς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια χαρά κι απο εμένα.
Αρχικά να πω ότι οι 3-4 μέρες σε Κουφονήσια και Σχοινούσα είναι πολλές.
Κρίμα να είσαι 1 ώρα απόσταση με το Σκοπελίτη απο Αμοργό και να μη δείς και τη Δονούσα. Επίσης κρίμα να είσαι 5 λεπτά (κυριολεκτώ) με το πλοίο απο Σχοινούσα σε Ηρακλειά, και να μη πας ούτε εκεί. Μέρες υπάρχουν, καλύτερη κατανομή θέλει.
Πάμε τώρα στα του αυτοκινήτου.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ούτε στην Αμοργό το χρειάζεστε όλες τις μέρες.
Τα βασικά τα βλέπεις εύκολα και με το παραπάνω, με τα δρομολόγια των εκεί λεωφορείων. Εγώ θα έλεγα 2 άντε 3 ημέρες αμάξι και είσαι σουπερ.
Στα Κουφονήσια σίγουρα δε χρειάζεται, άσε που δεν υπάρχουν καν δρόμοι.
Στη Σχοινούσα επίσης δε μπορώ να καταλάβω που βρήκες τη πληροφόρηση ότι είναι απαραίτητο. Προσωπικά δε νομίζω καθόλου κάτι τέτοιο. Εκτός αν θεωρείς τα 2-3 χλμ μεγάλη απόσταση. Έχει και ένα τοπικό λεωφοριάκι σε κάθε περίπτωση.
Σε παραπέμπω στο ποστ μου απο τη περυσινή μου επίσκεψη, για να παρεις μια γεύση για τις μικρές Κυκλάδες:
https://www.travelstories.gr/commun...α-Σχοινούσα-Ηρακλειά.52480/page-2#post-631573
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα σας! Ξέρετε αν χρειάζεται για ημερήσιες από Αμοργό σε Κουφονήσια και από Αμοργό σε Δονούσα να κλείσουμε από τώρα ακτοπλοϊκά; Ή το αφήνουμε για εκεί και βγάζουμε εισιτήρια κατευθείαν από το λιμάνι;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Καλησπέρα σας! Ξέρετε αν χρειάζεται για ημερήσιες από Αμοργό σε Κουφονήσια και από Αμοργό σε Δονούσα να κλείσουμε από τώρα ακτοπλοϊκά; Ή το αφήνουμε για εκεί και βγάζουμε εισιτήρια κατευθείαν από το λιμάνι;
Εμείς πάντως είχαμε κλείσει επιτόπου και για Κουφονήσια και για Δονούσα χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα στη Δονούσα είχαμε πάρει και αυτοκίνητο. Με Σκοπελίτη είχαμε πάει.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα από αυτό το φόρουμ έχω πάρει βοήθεια για μακρινά ταξίδια (Κούβα, Μπάλι, Μαρόκο κτλ) αλλά ήρθε η ώρα να μου δώσετε τα φώτα σας και για κάποιο ταξίδι στο Αιγαίο. Είμαστε ένα ζευγάρι και θέλουμε να συνδυάσουμε την Αμοργό με κάποιο/α άλλο νησί προς το τέλος Αυγούστου.

Στη διάθεσή μας έχουμε 6,7 διανυκτερεύσεις (ακόμα το συζητάμε) και προσανατολιζόμαστε στο να φάμε τις 4 στην Αμοργό και τις υπόλοιπες κάπου αλλού. Αμοργό σκεφτόμαστε να μείνουμε στην Αιγιάλη γιατί δεν βρίσκουμε δωμάτιο στην χώρα. Για 2ο νησί σκεφτόμαστε Κουφονήσι αλλά φοβόμαστε ότι τέλος Αυγούστου θα γίνεται χαμός και ότι δεν θα βρούμε εύκολα. Αυτοκίνητο λέμε να νοικιάσουμε 2 μέρες στην Αμοργό και τις υπόλοιπες χωρίς εκτός και αν είναι απαραίτητο.

Ακόμα δεν έχουμε κλείσει τίποτα και θέλουμε μέσα στην εβδομάδα να κλείσουμε ότι μπορούμε. Οι ερωτήσεις μας είναι οι κάτωθι:

a) Nα επιλέξουμε κουφονήσι ή κάποιο άλλο νησί εκεί κοντά? Θα μας ενδιέφερε και η Αστυπάλαια αλλά νομίζουμε δεν θα το ευχαριστηθούμε για τόσες λίγες μέρες

b) Να αφήσουμε το book των πλοίων για τελευταία στιγμή ή είναι καλό να τα κλείσουμε όλα από τώρα?

c) Ποια θα ήταν μια καλή κατανομή των ημερών?

d) Χρειάζομαι αυτοκίνητο στα άλλα νησιά των μικρών κυκλάδων? Έχει σημασία που θα κλείσουμε δωμάτιο ή όπου και να κλείσουμε σε Δονούσα, Σχοινούσα Κουφονήσι είναι το ίδιο γιατί όλα γίνονται με τα πόδια?

e) Παραλίες οργανωμένες με ξαπλώστρες υπάρχουν σε αυτά τα νησιά ή πρέπει να έχω παντού μαζί μου ομπρέλα?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)
 
Last edited:

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Αμοργός και μικρές Κυκλάδες ειναι τα αγαπημενα μου νησιά στο πλανήτη για καλοκαιρινές διακοπές. Παμε σε καποιο σχεδον καθε χρονο.

καλά θα κανετε να νοικιάσετε αμαξι στην Αμοργό, ειναι μεγαλο νησι και εχει αποστασεις.

α) παρόλο που το Κουφονησι εχει αλλαξει δραματικα απο την πρωτη φορα που πηγα χρονια πριν, εμενα μαρεσει πολυ. Για ενα 2ημερακι ειναι οτι πρεπει. Σιγουρα το κουφονησι θα εχει περισοτερο κοσμο απο τα αλλα νησακια, οποτε εξαρτατε σε τι φαση είστε.

β) Σε μια κανονικη χρονια θα σου ελεγα να κλείσεις σίγουρα το πλοιο. Μου εχει τύχει να θελω να γυρισω Αθήνα και να μη βρίσκω εισητηριο με τπτ. Φετος δεν ξερω τι πληρωτητα θα έχει αλλα αμα ξέρεις τις μερες σου τα εισητηρια απο/προς Πειραιά καλυτερα να τα κλεισεις. Τα εσωτερικά ειναι πιο ευκολα.

γ) 4 και 2 μερες καλα ακούγετε αν θελετε να δειτε δυο μέρη. Απλα αμα μένετε Αιγιαλη κοίταξε το πλοιο σου για το επομενο νησί να φεύγει από εκει και οχι από Καταπολα

d) το κουφονησι σιγουρα δεν θελει αμαξι (κατι καγκουρες ειχαν φερει την καγιεν τους στο νησι πρόπερσι, που εχει μονο ενα δρομο) .Στα αλλα νησια το αμαξι βοηθαει να πας στις παραλιες ευκολα. Άμα δεν εχεις απλα ακολουθείς τα δρομολογια στο λεωφορείακι που βάζουν

e) συνήθως υπαρχει καποια καντίνα/μπαρακι με τραπεζακια διπλα στην παραλια αλλα ξαπλωστρες πανω στην αμμο σε λιγοτερα μέρη (που ειναι και ο λογος που μας αρέσουν)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.
Αφού σου πω αρχικά ότι οι 6-7 διανυκτερεύσεις είναι ιδανικές για την Αμοργό, εφόσον θα μείνεις Αιγιάλη και όχι χώρα, είναι αποδεκτό και το τετραήμερο, με τυ προϋπόθεση ότι θα νοικιάσεις και αυτοκίνητο για λίγο όπως λες.
Στις ερωτήσεις τώρα:

α) Η Αστυπάλαια είναι ο ιδανικός συνδυασμός, αλλά όπως λες στις 2 μέρες παίρνεις απλά γεύση, οπότε συμφωνώ για Κουφονήσι ή Δονούσα.

β) Τελευταίες μέρες καθώς συνεχώς αλλάζουν. Μόνο αυτό που θα πάτε Αμοργό είναι πιο ασφαλές να κλείσετε νωρίτερα.

γ) Πέντε στην Αμοργό και δύο σε καποιο από τις μικρές Κυκλάδες. Εναλλακτικά και με τρέξιμο, τέσσερις και κάτι στην Αμοργό και τις υπόλοιπες Αστυπάλαια.

δ) Όχι δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο κατά την άποψη μου. Είναι υπερβολικά κοντά όλα στις μικρές Κυκλάδες. Θα μείνεις εντός των οικισμών και θα προσαρμοστείς με τις συγκοινωνίες.

ε) Οργανωμένες παραλίες ευτυχώς δεν υπάρχουν στα νησιά αυτά ακόμα, ίσως κάποιες λίγες στην Αμοργό σε συγκεκριμένα σημεία.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Φοβάμαι λίγο με τον ιό σχετικά με το αν θα έχει λεωφορεία στα νησιά και πως θα είναι τα πράγματα όπως και με το μην ακυρωθεί κανένα πλοίο και μείνουμε στο νησί. Δύσκολη χρονιά η φετινή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Φοβάμαι λίγο με τον ιό σχετικά με το αν θα έχει λεωφορεία στα νησιά και πως θα είναι τα πράγματα όπως και με το μην ακυρωθεί κανένα πλοίο και μείνουμε στο νησί. Δύσκολη χρονιά η φετινή.
Αυτό με τα λεωφορεία είναι ένα θέμα φέτος απ' ότι φαίνεται. Αλλάζουν συνεχώς τα δεδομένα.
Τώρα όσο για τα πλοία εντάξει, αναποδιές, ακυρώσεις και καθυστερήσεις μπορούν να συμβούν (και συμβαίνουν) κάθε καλοκαίρι ανεξαρτήτως κατάστασης, οπότε να ξεμείνεις δύσκολα, ίσως να χρειαστεί να αναπροσαρμόσεις το πρόγραμμα σου αν είσαι άτυχος.
Καλές διακοπές!
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Αυτό με τα λεωφορεία είναι ένα θέμα φέτος απ' ότι φαίνεται. Αλλάζουν συνεχώς τα δεδομένα.
Τώρα όσο για τα πλοία εντάξει, αναποδιές, ακυρώσεις και καθυστερήσεις μπορούν να συμβούν (και συμβαίνουν) κάθε καλοκαίρι ανεξαρτήτως κατάστασης, οπότε να ξεμείνεις δύσκολα, ίσως να χρειαστεί να αναπροσαρμόσεις το πρόγραμμα σου αν είσαι άτυχος.
Καλές διακοπές!
Ψηλέ ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μπήκε στο παιχνίδι κ το Σαντορίνη Ανάφη (2 μέρες Ανάφη) γιατί είναι πιο εύκολο να οργανωθεί διότι εαν ακυρωθεί το αεροπορικό λόγω ιού σου επιστρέφουν τα λεφτά (κάτι που δεν θα χω με το πλοίο για Αμοργό). Επιπλέον σκεφτήκαμε πως αν υπάρχει μια χρονιά που θα δούμε σαντορίνη χωρίς χίλιους κινέζους τότε σίγουρα είναι αυτή η χρονιά. Τέλος, με την απαγόρευση των πανηγυριών μάλλον θα χάσει αρκετά η Αμοργός. Πολύ παράξενο το φετινό καλοκαίρι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τέλος, με την απαγόρευση των πανηγυριών μάλλον θα χάσει αρκετά η Αμοργός.
Δε συγκλονίστηκα και πολύ με τα πανηγύρια που πέτυχα στην Αμοργό...
Δεν είναι Ικαρία. Καμία σχέση.
Μαζί σου και για Ανάφη, είναι πολύ αξιόλογο νησάκι εννοείται.
Εφόσον βολεύει το αεροπορικό για τους λόγους που αναφέρεις, πας και Σαντορίνη.
Σίγουρα θα ναι πολύ διαφορετικά φέτος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom