Αμοργός Αμοργός

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μοναδική σου διέξοδος για ένα αξιορεπές ταξίδι ο αξεπέραστος ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ... πας στη Ναξο με ότι σε φωτίσει ο Θεός και από εκεί απολαμβάνεις ένα ασφαλέστατο άνετο ταξίδι με την μυθική ναυαρχίδα των SMALL CYCLADES LINES... μην χάσετε αυτή την cult εμπειρία....
επικροτώ με 1000 την άξια πρόταση..
τυχερός ήμουν που πρόλαβα το προηγούμενο.
αν και ο Σκοπελίτης μας άφησε χρόνους το '98 και μεγάλωσε, απέκτησε οπίσθια με μπουκαπόρτες κι ένα εξπρές στο όνομά του, ο θρύλος παραμένει άσβεστος και μεταφέρθηκε στο παρόν πλοίο..
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ πάλι συμφωνώ με 1000 για τη διαμονή σε Θολάρια ή Χώρα!!! Αν θες ρίξε μια ματιά και εδώ Αμοργός: διαμονή στην Αιγιάλη η στα Κατάπολα? (post #3)

Και θα καταλάβεις!

Αν έχετε επιπλέον μέρες στη διάθεσή σας, θα πρότεινα μετά την Αμοργό να πάτε Αστυπάλαια, έχει 3-4 δρομολόγια την εβδομάδα και είναι μόνο 1 1/2 ώρα από την Αμοργό. Είναι εξίσου όμορφη και γραφική και κατά κάποιο τρόπο δίπλα, αν σκεφτεί κανείς ότι από Πειραιά για να φτάσει στην Αστυπάλαια - στην καλύτερη των περιπτώσεων - θέλει 10 ώρες!! Χρειάζεται όμως παραπάνω από 1 ημέρα!

Όπως και να έχει, ό,τι κι αν κάνετε να περάσετε όμορφα!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΩ?

Το λέω από την αρχή... αν κάνετε σωστές κινήσεις το φαγητό στο νησί είναι απόλαυση...
Επιγραμματικά... παίξτε με ντόποια προιόντα... ξυνομυτζίθρα, φάβα, κατσικάκι, κουνέλι και ψάρια... ξεχάστε το μοσχάρι και το χοιρινό... πάμε λοιπόν...

ΚΑΤΑΠΟΛΑ... Κατάπολα για φαγητό ίσον Ξυλοκερατίδι και Βιτσέντζος... πάνω στην προκυμαία στο Ξυλοκερατίδι να ανγαντεύεις το αίσχος των Καταπόλων... έφαγα λαδερά και σαρδέλες... επικά...

ΧΩΡΑ... The best bet is Λιοτρίβι... προτιμήστε την ταράτσα και θα την κάνετε ταράτσα... δώσαμε πραγματικό ρεσιτάλ περιδρομιάσματος... συκωταριές, λεμονάτο, πατατάτο, κουνέλια, σαλάτες χαμός... όλα ήταν πάνω από τον μέσο όρο με κορυφαία την συκωταριά και το λεμονάτο...
Γιασεμί... all day cafe... το πρωινό σαρώνει... έχει τα πάντα όλα... χυμό, καφέ, αυγά, μαρμελάδες , γιαούρτι... απλά δεν χάνεται...
Τα υπόλοιπα, μεζεδοπολεία και εστιατόρια πλην του Καστάνη που με απογοήτευσε, δεν τα δοκίμασα... όταν έχεις την πανδεσία στο Λιοτρίβι θα κάνεις πειράματα???
Δυό λόγια για την Καλλιστώ και τα γλυκά της... χαμένο μέσα στα στενάκια της χώρας βρίσκεται το γλυκοπωλείο Καλλιστώ... το location ονειρικό τα γλυκά μετριώτατα... γίνεται ο κακός χαμός αλλά να με συμπαθάτε δεν κατάλαβα καθόλου γιατί όλοι έχουν ξετρελαθεί... υπερεκτιμημένο του κερατά...

ΘΟΛΑΡΙΑ... Όλοι μιλούν για το Ηλιοβασίλεμα αλλά εγώ δεν έχω άποψη... δεν έφαγα εκεί, προτίμησα τις inside πληροφορίες μου για την Καλή Καρδιά και εντυπωσιάστηκα... το λεμονάτο κατσικάκι είναι μυθικό... δυό βήματα ποιό πάνω είναι ένα εκπληκτικό ατμοσφαιρικό μπαράκι, η επίσκεψη είναι εκ των ουκ άνευ...

ΛΑΓΚΑΔΑ... Οι θυσίες με τα ντόπια κρέατα θα γίνουν στον Λουδάρο... μην το σκέφτεστε άλλο μιλάμε για κτηνωδία...

ΑΙΓΙΑΛΗ... Τίμησα στην περίφημη Κατίνα το ψάρι και δύο βράδια μάλιστα... ξετρελάθηκα... φρέσκοι Σαργοί, Σκορπίνες και Μαγιάτικο... τιμές ευχάριστα χαμηλές ψήσιμο εξαιρετικό... τουλάχιστον μία φορά πρέπει να πάτε...

ΑΡΚΕΣΙΝΗ... Στην Αρκεσίνη είναι η πολυδιαφημισμένη Μαρουσώ... να το πω το κρίμα μου δεν ξετρελλάθηκα... οκ έκανα λάθος και αντί για κουνέλι έφαγα μοσχάρι αλλά το αποτέλεσμα μετράει... το σκυλομετάνιωσα... α και ας καταλάβουν και κάτι απλό... οι μπύρες πίνονται παγωμένες και όχι κατρουλιό... κάντε κι εσείς μια επίσκεψη μπορεί να έπεσα στην περίπτωση...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.577
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... εμείς για την εμπειρία δοκιμάσαμε το μετριώτατο μπουφέ πρωινό τους ...
Έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν πήρατε είδηση τους φρέσκους λουκουμάδες που έβγαιναν κάθε 10 λεπτά και εξαφανιζόταν εν ριπή οφθαλμού. Πάντως πρόπερσι και μετά τις 26/8 η τιμή του δωματίου διαμορφωνόταν στα 120 €.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ?

Εδώ τα πράγματα είναι ψιλοπερίεργα... μπορεί η Αμοργός να έχει από τα καλύτερα νερά του Αιγαίου αλλά από παραλίες... μετριώτητες... ας κάνουμε όμως μια προσπάθεια...

ΑΙΓΙΑΛΗ... Τα πράγματα είναι στριμόκωλα... ο κόλπος της Αιγιάλης είναι μια κλασσική μέτρια λύση... όχι ότι τα νερά είναι βρώμικα, πεντακάθαρα είναι, αλλά ρε γαμώτο να είσαι στην Αμοργό και να κάνεις μπάνιο στην παραλία της Αιγιάλης μαζί με τον Γιωργάκη, τον Δημητράκη, την Αννούλα και τα κουβαδάκια τους δεν λέει... σαφώς καλύτερα λοιπόν είναι να την κάνεις για Λεβρωσό... όχι ότι τρελλάθηκα με την παραλία αλλά από αυτή της Αιγιάλης πια... θα πας ή με το αυτοκίνητό σου και θα το αφήσεις στην κορφή του γκρεμού και μετά θα κάνεις το κομάντο για να κατέβεις και να ανέβεις ή θα πας με την λάτζα από το λιμάνι της Αιγιάλης... έχει καφέ-ρεστοράν στα μισά της κατάβασης για να πιεις ένα μπουκάλι νερό και να κοπανίσεις καμιά μπύρα... το φαγητό μέτριο...

ΑΓ.ΠΑΥΛΟΣ... Είναι σχεδόν στα μισά της διαδρομής από την Αιγιάλη προς την Χώρα πιό κοντά προς την Αιγιάλη... εδώ τα πράγματα αρχίζουν και αποκτούν ενδιαφέρον... η παραλία είναι μικρή αλλά τα νερά υπέροχα... κι εδώ έχει ένα μπαράκι με πισίνα(!!) αλλά πραγματικά πρέπει να είσαι εντελώς καμμένος για να κάνεις μπάνιο στην πισίνα ενώ έχεις τέτοια νερά να κολυμπίσεις... το υπέρτατο tip όμως είναι η ΝΙΚΟΥΡΙΑ το νησάκι απέναντι από τον Αγ.Παύλο... κάθε μισάωρο φεύγει βαρκάκι για τις δύο μυστήριες παραλίες του νησιού... το θέμα στη ΝΙΚΟΥΡΙΑ είναι προχωρημένο... οι παραλίες σχεδόν καλές, τα νερά φοβερά και το μπαράκι γουστόζικο για μπύρες και μπάνιο μέχρι τις 7 που φεύγει για πίσω το τελευταίο καραβάκι...

ΑΓ.ΑΝΝΑ... Αν έχετε σα βάση την Χώρα η παραλία της Αγ.Άννας είναι η κοντινότερη καλύτερη λύση... Αν έχετε δει το Βig Βlue αμέσως θα αναγνωρίσετε το σπίτι του περίεργου που έπαιζε στην ταινία... το σκηνικό είναι καταπληκτικό, τα νερά εξωπραγματικά, το όλο τοπίο φαντασμαγορικό, αλλά... τι αλλά βρε γρουσούζη θα με ρωτήσετε... το κακό είναι ότι επειδή η παραλία είναι λιλιπούτια και έχει πρόσβαση σε αυτή το λεωφορείο τις μέρες αιχμής γίνεται ο κακός χαμός... είναι μεγάλο ζήτημα για το αν θα βρείτε μέρος να απλώσετε ακόμη και την πετσέτα σας... πρόσφατα άνοιξε μονοπάτι και για τις δύο διπλανές στην Αγ.Αννα παραλίες... και για αυτές ισχύουν τα ίδια... μικρές με φοβερό κόσμο...

ΜΟΥΡΟΥ... Μια από τις καλύτερες λύσεις για μπάνιο στο νησί... όχι ότι και αυτή είναι τεράστια αλλά από την κουτσουλιά της Αγ.Αννας πια... ένα μείον εδώ ίσως είναι η δύσκολη ανάβαση στη ντάλα του καλοκαιριού αλλά το μέρος αποζημιώνει και με το παραπάνω... είναι υπέροχα, μην διανοηθείτε να την χάσετε... εκεί που θα αφήσετε το αυτοκίνητο υπάρχει ταβέρνα και μάλιστα καλή... έφαγα ένα υπέροχο ιμάμ... αξίζει...

ΚΑΛΟΤΑΡΙΤΙΣΣΑ... Αλλη μια καλή λύση... έχει καντίνα και μπαράκια και τα νερά όπως παντού άλλωστε στο νησί είναι καταπληκτικά... αν φτάσετε ως εδώ, που πρέπει να φτάσετε, κάντε την υπέρβαση... κάθε μισάωρο περίπου φεύγει λάτζα για απέναντι, όπου απέναντι το νησάκι της Γραμβούσας... εδώ είναι με διαφορά το καλύτερο μέρος για μπάνιο στην Αμοργό το μόνο μαζί με του Μούρου ίσως που ξετρελλάθηκα... τα πάντα εδώ είναι στον υπερθετικό... παραλία, νερά, σκηνικό... σα να είστε ναυαγοί σε ερημονήσι και να το απολαμβάνετε...

ΚΑΤΑΠΟΛΑ... Υπάρχει μια παραλία(?) ανέκδοτο στον όρμο των Καταπόλων... αν είστε τόσο απογοητευμένοι από την ζωή δοκιμάστε την... αν οχι πάρτε το καραβάκι και γραμμή για Μαλτέζι... υποτίθεται η κοσμική παραλία του νησιού και μάλλον η μόνη που είδα ξαπλώστρες... έχει μπαράκι με μουσική και είναι καλούτσικα... προσωπικά δεν είναι του γούστου μου αλλά καταλαβαίνω ότι μπορεί να αρέσει σε κόσμο... σημειώστε ότι τις μέρες αιχμής μπορεί να έχει πολύ κόσμο... μια καλύτερη για μένα λύση, αν σας αρέσουν τα βραχάκια, είναι οι Πλάκες... πάει το ίδιο καραβάκι που πηγαίνει στο Μαλτέζι... ρίχνεις βουτίτσες από τα βραχάκια και απολαμβάνεις σπηλιές με υπέροχα γαλαζοπράσινα νερά...

EXTRA TIP... Tο καμάρι της Ελληνικής ναυσιπλοίας, το υπερσύγχρονο Express Skopelitis σχεδόν κάθε μέρα αναχωρεί για την Δονούσα... μιά ώρα και κάτι από την Αιγιάλη... φεύγει νωρίς το πρωί και γυρνάει αργά το απόγευμα... είναι μιας πρώτης τάξεως υπέροχη μονοήμερη εκδρομή σε ένα φανταστικό νησί με θάλασσες που πραγματικά δεν υπάρχουν... θα είστε κουτοί αν χάσετε την εμπειρία ενός μπάνιου στις παραλίες της Δονούσας... τίποτε άλλο...


ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ...
- Άπειρες βόλτες στην Χώρα της Αμοργού... στο top 3 μαζί με τις Χώρες της Αστυπάλαιας και της Φολεγάνδρου...
- Να χαθώ στα υπέροχα ορεινά χωριά... Θολάρια, Λαγκάδα, Ποταμός είναι χωριά κλάσης από τα ωραιότερα στη χώρα μας...
- Να πιώ ρακόμελα και ψημένη... παραδοσιακά υπέροχα ποτά της Αμοργού...
- Να βγάλω όσο περισσότερες φωτογραφίες μπορώ...
- Να απολαύσω το ηλιοβασίλεμα πάνω σε μια στροφή του δρόμου Αιγιάλη-Χώρας...
 

anja

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
διάστημα..!
συμφωνώ σε όλα!
extra tip για τολμηρους: παρτε τα απολυτως απαραιτητα-και το μαγιω θεωρειται optional ;) - και κατεβειτε στο αμμουδι!μονοπατι με σημαδια πορειας πυργακια απο πετρες.θα χρειαστειτε 1 ωρα κατεβασμα-θυμηθειτε οτι μετα ολο αυτο θα το ανεβειτε ,επισης, οποτε πηγαινετε προετοιμασμενοι-υπεεεεεεεεεεεροχη μικρη μυστικη παραλια:clap:!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Σορρυ, βρε Traveller, αλλά γιατί όλα αυτά δεν τα έγραφες σε μια ταξιδιωτική ιστορία; Νομίζω ότι όλες αυτές οι πληροφορίες που δίνεις θα άξιζαν να μπουν εκεί.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τον traveller.Το νησί είναι για αυτούς που ψάχνουν κάτι διαφορετικό στις Κυκλάδες. Είναι επίσης ένα ερωτικό νησί. Ένα μουσικό νησί, σχεδόν παντού παίζουν αυτοσχέδιοι μουσικοί, στήνεται με το τίποτα αυθόρμητο γλέντι.Ενώ είναι ένα τραχύ νησί, εν τούτοις, κατά την ταπεινή μου γνώμη, έχει μακράν τους πιό πράους και γλυκούς κατοίκους από όλες τις Κυκλάδες(ακολουθούν οι Σιφνιώτες).Απαιτείται καλή παρέα που να ξέρει που πηγαίνει.Διαμονή μόνο στη Χώρα. Αμοργός, Ελληνικό καλοκαίρι....
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Ένας άλλος οικισμός παρόμοιας λογικής με τα Θολάρια είναι η Λαγκάδα.
Ισαπέχουν σχεδόν από το λιμάνι της Αιγιάλης.
Φυσικά καλό θα ήταν να έχετε αυτοκίνητο...
Ένα καλό ξενοδοχείο (τιμή 65? το δίκλινο, αρχές Αυγούστου που επισκεφτήκαμε το νησί) είναι το Pagali Hotel. Στο site του θα βρείτε και προτάσεις εναλλακτικού τουρισμού.
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Μόλις γύρισα απο ένα δεκαπενθήμερο στην Αμοργό και ακόμη έχω εικόνες της μπροστά μου. Εκεί μπορείς να βρείς ακόμη και ορεινά χωριά που νομίζεις ότι ζεις σε προηγούμενους αιώνες.Τα καφενεία με τα τραπεζάκια κάτω από δένδρα και μαζί με τον καφέ σπιτικό (όταν το πετύχαινες) γλυκό του κουταλιού, ήταν τα κάτι άλλο, όπως και ορισμένες ταβέρνες με ζυμωτό ψωμί (το έφτιαχναν μόνοι τους)- δυστυχώς οι φούρνοι εκεί είχαν μόνο το συνηθισμένο άγευστο ψωμί. Ηθελα να σας πω ότι εκεί είδα τις πιο όμορφες θαλασσινές σπηλιές, τα σχήματα, χρώματα των πετρωμάτων και του νερού ήταν απίστευτα όμορφα και μπορούσες να δείς δίπλα σου ψάρια και ψαράκια ενώ κολυμπούσες. Οι παραλίες είναι αρκετές και ακομη και σε μέρες που έχει αέρα πάντα, μα πάντα υπάρχει κάποια απάνεμη , που διαφέρει κάθε φορά ανάλογα με τον αέρα. Η Αγία Αννα που αναφέρεται πιό πάνω ,είναι με μικρή αλλά πολύ ιδιαίτερη, εμείς τη βρήκαμε -προ εβδομάδος- σχεδόν άδεια, έτυχε υποθέτω. Οσον αφορά τα φαγητό ψάξτε. Για παράδειγμα ένα εστιατόριο στη χώρα που θεωρείται καλύτερο, εμείς το πετύχαμε σε άσχημη στιγμή , στο χειρότερο δε γίνεται δηλαδή. Αντίθετα βρήκαμε και ερημικές ψαροταβέρνες που μπορούσες να φας φρέκο ψάρι ή καταπληκτικό φαγητό με πολύ χαμηλότερες τιμές (2/3 ή 1/2) του παραπάνω εστιατορίου. _(όχι βέβαια ότι είναι κανόνας τα ερημικά είναι και καλύτερα κάθε άλλο , απλώς θέλει ψάξιμο). Και κυρίως ,όπως επισημάνθηκε παραπάνω ποτέ χωρίς μεταφορικό μέσο.με προσοχή τις στροφές - όταν σκοτεινιάζει υπάρχουν και μερικοί που δε χαμηλώνουν τα φώτα η κατάσταση γίνεται δύσκολη. Μήπως ξέρει κανείς που βρέθηκαν τόσα κουνελάκια (ίσως νάταν και λαγοί) στη Γραμβούσα:
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα κ από εμένα!
Χτες επέστρεψα από Αμοργό!
Συναισθήματα και εντυοπώσεις θετικα!
Μείναμε Αιγιάλη στο Big Blue... Η καλύτερη θέα της περιοχής και το υπογράφω... Το δωμάτιο μέσα όμως δισανάλογο της τιμής... Όμως η θέα σε αποζημείωνε...
Τα Κατάπολα δεν μου έκαναν κάποια ιδιαίτερη εντύπωση γι αυτό και δεν καθήσαμε πολύ... Φάγαμε ένα βράδυ μόνο αστακομακαρονάδα στο Μουράγιο (όλα φρέσκα εκτός από καλακαράκια και γαρίδες αν δν κάνω λάθος). Η τιμή Αθηναϊκη θα έλεγα...
Στην Αιγιάλη όπου και μέναμε πήγαμε για ποτάκι στο Άμμος... Ήρεμο και ήσυχο...¨Το κύμα που έσκαγε λίγα μέτρα μπροστά σου σε γαλίνευε...
Στα Θολάρια φάγαμε στο Πανόραμα... Πολύ καλό φαγητό, ζημωτό δικό τους ψωμάκι απ'οτι κατάλαβα, τιμές κανονικές και πολύ γέλιο με τον απίστευτο παππού και το τραγούδι του κ τα ανέκδοτά του... Μην πάτε όμως μόνο βράδυ... Πήγαινετε απόγευμα να δείτε και το χωριό κ να περπατήσετε μέχρι την κάτω άκρι του που έχει απίστευτη θέα στη θάλασσα....
Στη Λαγκάδα πεταχτήκαμε ένα μεσημεράκι... Πολύ έρημο μας φάνηκε αλλά ίσως ήταν η ώρα... Φάγαμε στο Λουδάρο. Δεν έιχε ιδιαίτερα πιάτα (φάγαμε μπριζόλα πατατες τζατζίκι σαλάτα και σουβλάκι κοτόπουλο) αλλά ήταν πολύ φτηνά και ένοιωθες πως έτρωγες σπίτι σου από τη μαμά σου! Πληρώσαμε 25 ευρώ.
Στην Αρκεσίνη μόνο περάσαμε... Δεν μας έκανε εντύπωση ιδιαίτερη...
Στη Χώρα περάσαμε όμως τις καλύτερες ώρες.. Τι βνα πρωτοπώ... ΟΙ λέξεις δεν καλύπτουν τη γραφικότητα και την ηρεμία της το πρωί που τρώγαμε το πρωινό μας... Πήγαμε για γλυκό στη Λόζα και στο Καλλιστώ... Προσωπική μας άποψη πως το Καλλιστώ έχει καλύτερα γλυκά από τη Λόζα! Επίσης ένα πρωί έφαγα και ομελέτα στο Καλλιστώ... Φοβερή! Ήπιαμε καφέ στη χόβολη στον Ήλιο στην πλατεία! Ανεβήκαμε στους μήλους...
Άμα έχετε την όρεξη να το κάνετε θα αποζημειωθείτε από τη θέα στο απέραντο γαλάζιο :rolleyes:!

Από παραλίες τώρα...
Όπως έχουν πει κ άλλοι στην Αμοργο δεν θα βρείτε αμμουδερές παραλίες.. Θα βρείτε όμως παραλίες με υπέροχα γαλαζοπράσινα νερά...
Να πάτε στην Γραμβούσα (έχει δύο παραλιες, εμείς πήγαμε στην πρώτη γιατί δεν γνωρίζαμε ότι υπάρχει και 2η), σας περνάει καραβάκι από την Καλοταρίτισσα (πολύ όμορφη παραλία επίσης)... Προσέχτε όμως γιατί ο καπετάνιος όταν δεν έχει πολύ κόσμο πηγαίνει ανά δίωρο και δεν τηρεί ακρίβώς τα δρομολόγια.. Δλδ όταν εμείς γυρίζαμε είχε πει πως θα΄ξεκινήσει 4 από Καλοταρίτισσα και εκείνος 4 παρά ήταν ήδη Γραμβούσα με αποτέλεσμα ένα ζευγάρι που περίμενε να έρθει εκείνη την ώρα στο νησάκι να χάσει το δρομολόγιο γιατί έφυγε νωρίτερα...
Να πάτε στη Νικουρια... Έχει επίσης 2 παραλίες... Προτιμήσαμε τη 2η... Πιο ήσυχη... Η πρώτη προσεξα πως έχει και μπαρ.. Προσωπικά δεν μου άρεσε η πρώτη παρόλο που ο περισσότερος κόσμος κατέβηκε εκεί... Για τη Νικουριά σας περνάει καραβάκι από τον Άγιο Παύλο... Έχει συχνά δρομολόγια!
Να πάτε στην Αγία Άννα η οποία ναι μεν είναι μια σταλιά αλλά ειναι πολύ όμορφη και ενδείκνυται για βουτιές από τα βράχια... Πήγαμε κατά τις 2 παρά αλλά παρόλα αυτά βρήκαμε το προσωπικό μας βρχάκι :D ! Μην ξεχνάμε όμως πήγαμε γύρω στις 25 Αυγούστου.
Τέλος η παραλία του Μούρου παρόμοια με αυτή της Αγ. Άννας βραχάκια βουτίτσες και γαλαζοπράσινα νερά!Η ανάβαση μετά το μπάνιο δεν θεωρώ πως ήταν τρομερή! Σε άλλες δεν πήγαμε γιατί αρρωστήσαμε :(!

Μια τελευταία σημείωση γιθ αυτούς που έχουν σκυλάκια και σκέφτονται αν κάνει το νησί για σκυλάκια... Η απάντηση είναι ΝΑΙ... Ξέρω σε πολλούς δεν θα αρέσει αυτό όμως εγώ μετάνοιωσα που δεν πήρα το σκυλάκι μου.... Το νησί ήταν γεμάτο τουρίστες που είχαν μαζί τα σκυλιά τους... Παντού... Σε ταβέρνες, καφετέριες θάλασσες, στη Χοζοβιώτισσα, σε πεζοπορίες... Μη διστάσετε λοιπόν... Και το ξενοδοχείο ακόμα που έμενα δεχόταν σκυλιά και η παρέα από κάτω μας είχε φέρει τα 2 σκυλιά που είχαν!

Αυτά από εμένα! :cool:
 

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Το να διαλέξεις σα βάση σου τα Κατάπολα ισοδυναμεί με παρακμιακό μαζογισμό ... απλά θλιβερά... ένα κλικ καλύτερα από την διαβόητη Χώρα της Τήνου, την μακράν χειρότερη Χώρα των Κυκλάδων... Αν παρόλα αυτά σας αρέσουν και θελήσετε να μείνετε στα Κατάπολα καλά να πάθετε, είσαστε κιτς και σας παρακαλώ μην συνεχίσετε να διαβάζετε πιο κάτω... θα ξετρελλαθείτε με την Villa Soula,Toula, Voula για διαμονή και θα ντερλικώσετε τα καλύτερα σουβλάκια της ζωής σας στα γκουρμέ ταχυφαγία των λιμανιού...

Φυσικά και η καλύτερη λύση διαμονής είναι η Χώρα ή τα Θολάρια... η Χώρα έχει καλή νυχτερινή ζωή, είναι σχετικά κοντά στις καλές παραλίες και τα καταλύματα είναι κατά κανόνα αξιοπρεπή... κορυφαία επιλογή είναι μάλλον τα Studio Emprostiada χτισμένα σε στρατηγικό location στο πάνω μέρος της χώρας... αν βρείτε δωμάτιο μην το σκέφτεστε...
Τα Θολάρια είναι ένα πραγματικό χωριό κλάσης ιδανική βάση για ατμοσφαιρικές και ήρεμες διακοπές... το Ηotel Vigla βρίσκετε στην είσοδό του με εξαιρετική θέα... πολύ καλή επιλογή...

Το συμπέρασμα είναι ότι ότι και να διαλέξετε από τα δύο, Χώρα ή Θολάρια θα μαγευτείτε...
Μάλιστα. Είμαστε κιτς αν θα μείνουμε στα Καταπολα επειδή νοικιάζει δωμάτια η Σούλα και η Τούλα, ενώ αν η Κούλα το έχει βαφτίσει Emprostiada, είμαστε κουλτουριάδηδες κολωνακιώτες :haha:.
Όπως είπες και συ φίλε μου πρόκειται για βάση και δεν σε υποχρεώνει κανένας να φας σουβλάκι αν μείνεις εκεί. Μπορείς να πάρεις το αυτοκινητάκι σου και να πας παντού. Καλοκαίρι σημαίνει πριν κοιμηθώ και όταν ξυπνάω να βλέπω θάλασσα. Από την Χώρα, μόνο κατσικογκόναρα και βράχια μπορείς να δεις. Από την άλλη να πάω να μείνω στην άλλη άκρη στα Θολάρια και να θέλω να κάνω ένα μπάνιο στην Καλοταρίτισσα και να πρέπει μισή μέρα να είμαι στο τιμόνι. Ούτε Θολάρια, ούτε Χώρα, θα μείνω στα Κατάπολα που είναι το κέντρο του νησιού και από κει θα γίνονται εξορμήσεις παντού με μοιρασμένες αποστάσεις. Και στα Θολάρια θα πάμε και άμα βρω το Σταμάτη με την λίρα, θα τρελαθούμε στα ρακόμελα και τις μαντηνάδες.
Άσε που θα έχω και το λιμανάκι στα πόδια μου να ρίχνω τα καλάμια μου για ΨΆΡΕΜΑ :fishing:......:bleh:.....ξέρω, ξέρω tres banal ....άντε να φύγουμε τελευταίοι μείναμε......:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom