Αμοργός Αμοργός

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Στα Θολάρια φάγαμε στο Πανόραμα... Πολύ καλό φαγητό, ζημωτό δικό τους ψωμάκι απ'οτι κατάλαβα, τιμές κανονικές και πολύ γέλιο με τον απίστευτο παππού και το τραγούδι του κ τα ανέκδοτά του...
Άντε, ζει ακόμα αυτός ο παππούς; Πολύ χαίρομαι που το ακούω!:p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μάλιστα. Είμαστε κιτς αν θα μείνουμε στα Καταπολα επειδή νοικιάζει δωμάτια η Σούλα και η Τούλα, ενώ αν η Κούλα το έχει βαφτίσει Emprostiada, είμαστε κουλτουριάδηδες κολωνακιώτες :haha:.
Δεν ξέρω αν σε πληγώνω αλλά ειλικρινά δεν δίνω δραχμή για την πάρτη σου... ούτε το που θα μείνεις με κόφτει, ούτε που θα φας, ούτε που θα κάνεις μπάνιο... επίσης καρφάκι δεν μου καίγεται αν είσαι κιτσάτος ή μπαλαλάικα... τι έχουνε δηλαδή οι λαϊκογκόμενες και τα γκαραζότεκνα... μια χαρά είσαι, μην έχεις κόμπλεξ...

Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για διαφορά κουλτούρας, αισθητικής και βιωμάτων... δεν αξίζει λοιπόν να το κάνεις θέμα... Κατάπολα, Κατάπολα... χαλάω εγώ χατήρια...
 

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Δεν ξέρω αν σε πληγώνω αλλά ειλικρινά δεν δίνω δραχμή για την πάρτη σου... ούτε το που θα μείνεις με κόφτει, ούτε που θα φας, ούτε που θα κάνεις μπάνιο... επίσης καρφάκι δεν μου καίγεται αν είσαι κιτσάτος ή μπαλαλάικα... τι έχουνε δηλαδή οι λαϊκογκόμενες και τα γκαραζότεκνα... μια χαρά είσαι, μην έχεις κόμπλεξ...

Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για διαφορά κουλτούρας, αισθητικής και βιωμάτων... δεν αξίζει λοιπόν να το κάνεις θέμα... Κατάπολα, Κατάπολα... χαλάω εγώ χατήρια...
Ότι με πληγώνεις, με πληγώνεις....:(...και δεν θα φάω το μεσημέρι ! :bleh:
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Δυό λόγια για την Καλλιστώ και τα γλυκά της... χαμένο μέσα στα στενάκια της χώρας βρίσκεται το γλυκοπωλείο Καλλιστώ... το location ονειρικό τα γλυκά μετριώτατα... γίνεται ο κακός χαμός αλλά να με συμπαθάτε δεν κατάλαβα καθόλου γιατί όλοι έχουν ξετρελαθεί... υπερεκτιμημένο του κερατά...
Ίσως γιατί έχει την καλύτερη σοκολατόπιτα στο νησί ? :rolleyes: (μαζί με μια μπάλα παγωτό βέβαια). Και η πορτοκαλόπιτα εξίσου ωραία, αν και είμαι περισσότερο λάτρης της σοκολάτας :clap:

Δοκίμασα σοκολατόπιτα σε αρκετά μέρη του νησιού, πουθενά σαν της Καλλιστώ! Να πάτε οπωσδήποτε και θα με θυμηθείτε ;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΩ?
Λοιπόν σήμερα μόλις ανακάλυψα το ποστ σου αν και το έψαχνα προ ημερών και διαπίστωσα ότι κάποιες από τις επιλογές σου τις είχα ήδη δοκιμάσει:

ΚΑΤΑΠΟΛΑ... Βιτσέντζος...
Έφαγα τη πρώτη μέρα που πάτησα το πόδι μου στο νησί. Ψάρι δεν είχε ούτε λέπι (ήταν και 15αύγουστος). Επειδή έχω ένα κόλλημα με πατάτες θα έλεγα ότι ήταν μετριώτατες. Η φάβα του βούλιαζε στο λάδι αλλά ήταν καλή γευστικά, τα κεφτεδάκια χάλια. Αυτό που ήταν τα λεφτά όλα (πλην της θέσης του) ήταν το ζυμωτό ψωμί παραγωγής τους

ΧΩΡΑ... The best bet is Λιοτρίβι...

Έφαγα ένα βραδάκι, δεν με ενθουσίασε. Θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία γιατί όλοι εδώ μου μιλάνε με τα καλύτερα λόγια. Λογω κρύου και αέρα δεν μπορέσαμε να κάτσουμε στη ταράτσα. Οι πατάτες του χάλια.... (είμαι πατατάς). Αργό σέρβις εντός του καταστήματος. Πάντως και άλλοι 2-3 επισκέπτες που το συζητήσαμε δεν μείνανε ευχαριστημένοι.

Οι κατοικούντες εν Αμοργώ μου πρότειναν για ψάρι το Μουράγιο ακριβώς απέναντι από κει που αραζει το καράβι στα Κατάπολα. Χάλια θέση αλλά λένε ότι έχει πάντα καλό ψάρι.
Προσωπικά τρώω μαγειρευτά στο Corner (αρχή λιμανιου Καταπόλων) που το έχει μια γνωστή και με ενημερώνει για το τι καλό έχει μαγειρεμένο. Εξαιρετικές Ναξιώτικες τηγανητές πατάτες ομολογώ... Θα μπορούσα να ζω μ'αυτές και μια σαλάτα....

Για τα της Αιγιάλης θα αξιωθώ τις επόμενες μέρες να τα δοκιμάσω. Κρατώ τις προτάσεις σου υπόψιν και θα τις ακολουθήσω
 

travelogatos

Member
Μηνύματα
56
Likes
335
Επόμενο Ταξίδι
Πορταριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
........ μια ψαρουκλα παρακαλω
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΠΕΡΙ ΦΑΓΗΤΟΥ
Οφείλω αρχικά μια συγνώμη στον traveller γιατί μπέρδεψα τα μαγαζιά. Δεν ήταν ο Βιντσέντζος που είχα πάει πρώτη μέρα αλλά το Αρμυρίκι. Τελικά βρέθηκα στον αυθεντικό Βιτσέντσο 2 φορές. Μου έκανε εντύπωση γενικά ότι δεν δίνεται έμφαση στα ψαρικά (αυτό ισχύει γενικά στην Αμοργό). Ομολογώ ότι η κουζίνα του είναι καλή αν και για τις τηγανητές πατάτες εξακολουθώ να έχω ένσταση!
Δοκιμάσαμε το Λουδάρο στη Λαγκάδα ο οποίος ήταν η απόλυτη απογήτευση. Δεν έιχε κρέατα δικά του. Παράγγειλα σουβλάκι και μου έφερε 4 καλαμάκια (!!). Μόνο η σπιτική κολοκυθόπιτα μου είπε κάτι.
Αντίθετα αυτό που αποδείχθηκε εξαιρετικό για τους κρεατολάτρεις ήταν η ταβέρνα στη Βρούτση (Γεωργαλίνης). Όλα ήταν εξαιρετικά: το ζυμωτό ψωμί ελαφρά υπόξινο, η ντομάτα όλο γεύση, η ξινομυζήθρα εξαιρετική, πατάτες τέλειες και τα παϊδάκια (έχουν δικά τους κρέατα) απλά θεϊκά. Έλιωνε ηδονικά το λιπάκι στο στόμα. Θα επιχειρήσω να δοκιμάσω και μοσχάρι μιας κι η περιοχή έχει και γελάδες. Αν βρεθείτε στη περιοχή αναζητείστε παραγωγό με μποστάνι (οι ενδιαφερόμενοι ας μου στείλουν πμ). Εξαιρετική ντομάτα, αγγουράκι, μελιτζάνα, αμπελοφάσουλα.... ααααχχχχχχχχχχχχ
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα προτείνω για φαγητό και κάτι στο χωριό Λαγκάδα (κοντά στην Αιγιάλη).
Ταβέρνα "Νίκος", λίγο τσιμπημένος απ’ όσο θυμάμαι αλλά καλό φαγητό.
Ξενοδοχείο Pagali Παραδοσιακά Δωμάτια & Στούντιο, Λαγκάδα, Αμοργός | Η Ταβέρνα του Νίκου
Το είδαμε αλλά δεν κάτσαμε. Μου έκανε δε εντύπωση ότι σ'εκείνο το όμορφο μπαλκονάκι είχε μαζεμένα τα τραπέζια....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Το είδαμε αλλά δεν κάτσαμε. Μου έκανε δε εντύπωση ότι σ'εκείνο το όμορφο μπαλκονάκι είχε μαζεμένα τα τραπέζια....
+1 και απο μενα για το νικο!να πας!!

επισης, δοκιμασε στα καταπολα στην πιτσαρια που εχει πανω στο λιμανι την τυχη σου για γλυκο!η γυναικα που το εχει ειναι ιταλιδα και φτιαχνει φοβερο τιραμισου..
η πιτσα δεν λεει και πολλα!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ερωτηση για τα κουφονησια και μονοημερη εκδρομη σε αυτα απο την αμοργο που θα παω τον αυγουστο....
Θελω λοιπον να παω μονοημερη γιατι δε βολευει να τα συνδυασω με την Αμοργο και να παω περισσοτερες μερες...
- Ξερετε ποσες ωρες ειναι Αμοργος-Κουφονησια με το αργο πλοιο κι αν εχει δρομολογια απο κουφονησια για αμοργο αργα το απογευμα?
- Θα προλαβω να δω αρκετες παραλιες σε μια μερα? Απο φωτογραφιες που εχω δει θελω οπωσδηποτε να παω στις παραλιες Γαλα, Πισινα, στις σπηλιες του Ξυλομπατη και στη σπηλια "το ματι του διαβολου".
- Ειναι εφικτο αυτο αν κυκλοφορω με τα ποδια? Η' καλυτερα να νοικιασω ενα ποδηλατο ή ενα μηχανακι?

Για οσους ενδιαφερονται να δουν που βρισκονται αυτες οι παραλιες μπορουν να μπουν σε αυτη τη σελιδα Κουφονήσια - μικρές κυκλάδες - νησί να πατησουν στην εικονα που βρισκεται αριστερα και λεει "εξευρευνηστε το νησι μας" και μετα στο χαρτη που θα εμφανιστει να πατησουν "Τοποθεσιες", ετσι θα σας βγαλει ολες τις παραλιες...
Manelaki περίμενα να δω μήπως και σου απαντήσει κάποιος γτ κι εγώ φέτος ήθελα να κάνω το ίδιο ακριβώς!! Να κανονήσω μία μονοήμερη Δονούσα και μία Κουφονήσια από Αμοργό που θα είναι η βάση. Βολεύουν οι ώρες με το Σκοπελίτη να προλάβεις να δεις λίγο από τα νησάκια αυτά;; Γράψε λίγο την εμπειρία σου. Ευχαριστώ!!!:D :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom