Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Έκλεισα για 3 μερούλες Άμστερνταμ αρχές Απρίλη. Το δίλημμα είναι το εξής: α) διαμονή κέντρο πόλης σε χόστελ με πιθανούς συγκάτοικους έφηβους που έχουν έρθει για ντρόγκια, ξύδια και πάρτυ δίχως έλεος ή β) διαμονή σε ιδιωτικό δωμάτιο (έστω και με κοινόχρηστο μπάνιο) σε περιοχή πέριξ ή εκτός του Άμστερνταμ με "παλέψιμη" απόσταση από κέντρο/αξιοθέατα (30-45 λεπτά με συγκοινωνία) ; 🤔

Εδώ να πω ότι θα είμαι solo traveller στην πόλη, δεν έχω θέμα να γνωρίσω άλλο κόσμο/ταξιδιώτες, να ζήσω τη νυχτερινή ζωή αλλά θέλω να πάω και σε μουσεία και γενικά αξιοθέατα, πολιτισμικά κτλ. Και σίγουρα δεν θέλω να ξυπνάω στην μέση της νύχτας από μεθυσμένους ή "φτιαγμένους" έφηβους σε έναν κοιτώνα 😀 Δεν το κατακρίνω και γω μπορεί στα 20 μου να ήθελα αυτή την φάση αλλά πλέον είμαι 37 οπότε too old for this shit που λένε και στο χωριό μου 😋

ΥΓ. 80 ευρώ το βράδυ για διαμονή σε μεικτό κοιτώνα έχω κλείσει 😶 Σε κατάλυμα με πολύ καλές κριτικές μεν, δεν παύει να είναι ένα χόστελ στο Άμστερνταμ δε... Έχω βάλει ευέλικτη ακύρωση μπας και βρω τίποτα άλλο μέχρι τελευταία στιγμή...
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έκλεισα για 3 μερούλες Άμστερνταμ αρχές Απρίλη. Το δίλημμα είναι το εξής: α) διαμονή κέντρο πόλης σε χόστελ με πιθανούς συγκάτοικους έφηβους που έχουν έρθει για ντρόγκια, ξύδια και πάρτυ δίχως έλεος ή β) διαμονή σε περιοχή πέριξ ή εκτός του Άμστερνταμ με "παλέψιμη" απόσταση από κέντρο/αξιοθέατα (30-45 λεπτά με συγκοινωνία) ; 🤔

Εδώ να πω ότι θα είμαι solo traveller στην πόλη, δεν έχω θέμα να γνωρίσω άλλο κόσμο/ταξιδιώτες, να ζήσω τη νυχτερινή ζωή αλλά θέλω να πάω και σε μουσεία και γενικά αξιοθέατα, πολιτισμικά κτλ. Και σίγουρα δεν θέλω να ξυπνάω στην μέση της νύχτας από μεθυσμένους ή "φτιαγμένους" έφηβους σε έναν κοιτώνα 😀 Δεν το κατακρίνω και γω μπορεί στα 20 μου να ήθελα αυτή την φάση αλλά πλέον είμαι 37 οπότε too old for this shit που λένε και στο χωριό μου 😋

ΥΓ. 80 ευρώ το βράδυ για διαμονή σε μεικτό κοιτώνα έχω κλείσει 😶 Σε κατάλυμα με πολύ καλές κριτικές μεν, δεν παύει να είναι ένα χόστελ στο Άμστερνταμ δε... Έχω βάλει ευέλικτη ακύρωση μπας και βρω τίποτα άλλο μέχρι τελευταία στιγμή...
Το διλλημα σου ειναι εντελως υποκειμενικο οπως καταλαβαινεις. Κατι ασχετο. Εχεις υποψιν σου οτι θα πας στην περιοδο των τουλιπων; Δεν πρεπει να παραλειψεις τους κηπους Keukenhof και τις φαρμες. Μιλαμε για μοναδικο θεαμα.
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Το διλλημα σου ειναι εντελως υποκειμενικο οπως καταλαβαινεις. Κατι ασχετο. Εχεις υποψιν σου οτι θα πας στην περιοδο των τουλιπων; Δεν πρεπει να παραλειψεις τους κηπους Keukenhof και τις φαρμες. Μιλαμε για μοναδικο θεαμα.
Όντως είναι υποκειμενικό, απλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου 😀 Δεν είχα ιδέα για τις τουλίπες, ευχαριστώ 😉 Δυστυχώς λόγω δουλειάς και περιορισμένου χρόνου με εξαίρεση πτήσεις και διαμονή έχω κοιτάξει ελάχιστα από πράγματα και λοιπές δραστηριότητες
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Όντως είναι υποκειμενικό, απλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου 😀 Δεν είχα ιδέα για τις τουλίπες, ευχαριστώ 😉 Δυστυχώς λόγω δουλειάς και περιορισμένου χρόνου με εξαίρεση πτήσεις και διαμονή έχω κοιτάξει ελάχιστα από πράγματα και λοιπές δραστηριότητες
Για να παρεις μια ιδεα...
FB_IMG_1679852927710.jpg

IMG_20190401_122116_936.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όντως είναι υποκειμενικό, απλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου 😀 Δεν είχα ιδέα για τις τουλίπες, ευχαριστώ 😉 Δυστυχώς λόγω δουλειάς και περιορισμένου χρόνου με εξαίρεση πτήσεις και διαμονή έχω κοιτάξει ελάχιστα από πράγματα και λοιπές δραστηριότητες
Όπως κι εσύ καταλαβαίνεις είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις μόνος. Το σίγουρο είναι πως στο χόστελ τα φώτα το βράδι δύσκολα θα κλείνουν. Από την άλλη το να μένεις στο κέντρο είναι αξία ανεκτίμητη. Αν η ησυχία για σένα είναι απόλυτη προτεραιότητα νομίζω πως θα πρέπει να αποφύγεις τα κεντρικά χόστελ (και όχι μόνο). Αν μια μάσκα και ωτοασπίδες μπορούν να κάνουν δουλειά τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για τους νέους. Σε κάθε περίπτωση πιασ' τους κουβέντα από νωρίς, κάν' τους να αισθανθούν οικεία μαζί σου και μια θερμή παράκληση για ησυχία το βράδι. Οι έφηβοι είναι εύκολα διαχειρίσιμοι όταν σε νιώσουν κοντά τους και θα κανονίσουν το πρόγραμμα τους για να ενοχλήσουν όσο γίνεται λιγότερο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.060
Και γιατι να μεινεις ολες τις μερες Αμστερνταμ οταν με ενα βραδυ, δηλαδη 2 μερες βγαζεις τα αξιοθεατα? Τα επομενα δυο βραδια μενεις Λαιντεν η Χαγη η και Ροτερνταμ και bonus βλεπεις αλλη μια πολη με πιο φτηνη διαμονη. Αποσταση μια ωρα το πολυ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όντως είναι υποκειμενικό, απλά ήθελα να πω κάπου τον πόνο μου 😀 Δεν είχα ιδέα για τις τουλίπες, ευχαριστώ 😉 Δυστυχώς λόγω δουλειάς και περιορισμένου χρόνου με εξαίρεση πτήσεις και διαμονή έχω κοιτάξει ελάχιστα από πράγματα και λοιπές δραστηριότητες
Κλείσε ένα συγκριτικά ακριβό hostel (= 4-6 άτομα στο δωματιο) εκτός κέντρου (και επιπλέον μακριά από τη Leidseplein) και θα είσαι ΟΚ. Οι Ευρωπαίοι έφηβοι δεν τα πολυπροτιμούν αυτά, μόνο με Αμερικανάκια μπορεί να έχεις πρόβλημα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια μικρή βοήθεια από τους αγαπημένους συμφορουμιτες

1. Hampton by Hilton Amsterdam airport Schiphol
Hampton by Hilton Amsterdam Airport Schiphol · Neptunusstraat 1, 2132 JA Hoofddorp, Pays-Bas
Στα 292 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

2. XO hotels infinity
XO Hotels Infinity · Slotermeerlaan 133, 1063 JN Amsterdam, Pays-Bas
Στα 393 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

3. B&B Hotels Zaandam
B&B HOTEL Amsterdam-Zaandam · Pieter Lieftinckweg 10, 1505 HX Zaandam, Pays-Bas
Στα 320 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

4. Hayatt Place Amsterdam airport
Hyatt Place Amsterdam Airport · Rijnlanderweg 800, 2132 NN Hoofddorp, Pays-Bas
Στα 288 με πρωινό και δωρεάν ακύρωση.

5. Meininger city west
MEININGER Hotel Amsterdam City West · Orlyplein 1 - 67, 1043 DR Amsterdam, Pays-Bas
Στα 340 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

Τι να επιλέξω; Κάποια άλλη πρόταση μέχρι τα 400;
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Μια μικρή βοήθεια από τους αγαπημένους συμφορουμιτες

1. Hampton by Hilton Amsterdam airport Schiphol
Hampton by Hilton Amsterdam Airport Schiphol · Neptunusstraat 1, 2132 JA Hoofddorp, Pays-Bas
Στα 292 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

2. XO hotels infinity
XO Hotels Infinity · Slotermeerlaan 133, 1063 JN Amsterdam, Pays-Bas
Στα 393 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

3. B&B Hotels Zaandam
B&B HOTEL Amsterdam-Zaandam · Pieter Lieftinckweg 10, 1505 HX Zaandam, Pays-Bas
Στα 320 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

4. Hayatt Place Amsterdam airport
Hyatt Place Amsterdam Airport · Rijnlanderweg 800, 2132 NN Hoofddorp, Pays-Bas
Στα 288 με πρωινό και δωρεάν ακύρωση.

5. Meininger city west
MEININGER Hotel Amsterdam City West · Orlyplein 1 - 67, 1043 DR Amsterdam, Pays-Bas
Στα 340 με δωρεάν ακύρωση και πρωινό

Τι να επιλέξω; Κάποια άλλη πρόταση μέχρι τα 400;
2 ή 5
Τ αλλα μου φαινονται οτι θα ειναι μακρια απο το κεντρο..στην αλυσιδα xo hotels ειχαμε μεινει εμεις στο xo blue square καλα ηταν
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
2 ή 5
Τ αλλα μου φαινονται οτι θα ειναι μακρια απο το κεντρο..στην αλυσιδα xo hotels ειχαμε μεινει εμεις στο xo blue square καλα ηταν
Το 4 πάντως έχει και δωρεάν shuttle bus για το αεροδρόμιο και από εκεί είναι 10/15 λεπτά για το κέντρο
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Το 4 πάντως έχει και δωρεάν shuttle bus για το αεροδρόμιο και από εκεί είναι 10/15 λεπτά για το κέντρο
Εχω μείνει και εγώ στο 5 και στο Hotel Mercure Amsterdam Sloterdijk Station καθώς και σε κάποια άλλα της αλυσίδας ΧΟ.

Η περιοχή κοντά στο Sloterdijk Station αν ενδιαφέρεσαι για να πηγαίνεις κυρίως στο κέντρο της πόλης είναι καλύτερη επιλογή πιστεύω.
Και η ίδια η περιοχή ειναι σχετικά μια χαρά και με ποδήλατο είσαι στο κέντρο σε 10-15 λεπτά. Εμένα που μου αρέσει το περπάτημα, γυρνούσα και με τα πόδια ( είναι ωραία διαδρομή).
Ο Sloterdijk Station ο ίδιος είναι μεγάλος κόμβος ΜΜΜ με, τρένα, προαστιακό, λεοφορεία και τράμ σχεδόν για παντού.

Τα ΧΟ είναι εξαιρετικά, σε όσα εχω δεί τουλάχιστο, όπως και το Hampton by Hilton υποθέτω.

Είχα μείνει πέρυσι στο XO Hotels Couture (δες το αν είναι σε καλή τιμή ίσως σε βολεψει).

Εγώ θα διάλεγα κυρίως με βάση το ποιές περιοχές θές να κινηθείς, καθώς και το αεροδρόμιο είναι βολίκη τοποθεσία από αρκετές απόψεις.

Στο Ζαντααμ δεν έχω πάει, ίσως έχει εδνιαφέρον, αλλίως δέ βρισκω λόγο να δώσεις παραπάνω αν δε σε ενδιαφέρει η γύρω περιοχή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχω μείνει και εγώ στο 5 και στο Hotel Mercure Amsterdam Sloterdijk Station καθώς και σε κάποια άλλα της αλυσίδας ΧΟ.

Η περιοχή κοντά στο Sloterdijk Station αν ενδιαφέρεσαι για να πηγαίνεις κυρίως στο κέντρο της πόλης είναι καλύτερη επιλογή πιστεύω.
Και η ίδια η περιοχή ειναι σχετικά μια χαρά και με ποδήλατο είσαι στο κέντρο σε 10-15 λεπτά. Εμένα που μου αρέσει το περπάτημα, γυρνούσα και με τα πόδια ( είναι ωραία διαδρομή).
Ο Sloterdijk Station ο ίδιος είναι μεγάλος κόμβος ΜΜΜ με, τρένα, προαστιακό, λεοφορεία και τράμ σχεδόν για παντού.

Τα ΧΟ είναι εξαιρετικά, σε όσα εχω δεί τουλάχιστο, όπως και το Hampton by Hilton υποθέτω.

Είχα μείνει πέρυσι στο XO Hotels Couture (δες το αν είναι σε καλή τιμή ίσως σε βολεψει).

Εγώ θα διάλεγα κυρίως με βάση το ποιές περιοχές θές να κινηθείς, καθώς και το αεροδρόμιο είναι βολίκη τοποθεσία από αρκετές απόψεις.

Στο Ζαντααμ δεν έχω πάει, ίσως έχει εδνιαφέρον, αλλίως δέ βρισκω λόγο να δώσεις παραπάνω αν δε σε ενδιαφέρει η γύρω περιοχή.
Το XO couture βγαίνει παραπάνω γύρω στα 430.

Βασικά είμαι ανάμεσα στο 5-4-1 με αυτή τη σειρά.

Δεν ξέρω αν αξίζει ενώ έχει λιγότερα λεφτά να μείνω σε κάποιο εκ των 4-1, από θέμα χρόνου και χρημάτων για τα εισιτήρια για μετάβαση στο κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom