Μολδαβία Αμφισβητούμενα Εδάφη Μέρος 'Α: Υπερδνειστερία

Ahura_Nissan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Έχει πολύ τακτικά, κάθε μία ώρα σίγουρα, ίσως και συχνότερα. Αν διαβάσεις στο δεύτερο κεφάλαιο της ιστορίας γράφω αναλυτικά πώς πήγα. Είναι πολύ απλό.

ναι, ειδα το πήγαινε, αλλά για το έλα (το δρομολογιο Τιρασπόλ Κισινάου εννοώ, που ειναι πιο κρισιμο) δεν διέκρινα κατι! Αλλά οκ, φανταζομαι οτι θα υπαρχει καποιος καταλογος στο κισιναου με τα δρομολογια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ναι, ειδα το πήγαινε, αλλά για το έλα (το δρομολογιο Τιρασπόλ Κισινάου εννοώ, που ειναι πιο κρισιμο) δεν διέκρινα κατι! Αλλά οκ, φανταζομαι οτι θα υπαρχει καποιος καταλογος στο κισιναου με τα δρομολογια.
Στο γυρισμό (το γράφω προς το τέλος της ιστορίας) είδα τη μαρσρουτκα στο δρόμο και μπηκα, δε χρειάστηκε να πάω πάλι μέχρι τον σταθμό λεωφορείων του Τιρασπόλ. Πάντως γενικά αυτά τα λεωφορεία συνήθως ξεκινούν μόλις μαζέψουν αρκετό κόσμο και δεν έχουν πολύ αυστηρά ωράρια. Οπότε συνήθως απλά πηγαίνεις και περιμένεις να ξεκινήσει. :)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
αν κατάλαβα καλά, στο κάστρο του Μπέντερ, δεν σταμάτησες, ε;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
αν κατάλαβα καλά, στο κάστρο του Μπέντερ, δεν σταμάτησες, ε;
Όχι, μόνο Τιρασπόλ πήγα! Ελπίζω να επιστρέψω κάποια στιγμή να δω περισσότερα, αν και νομίζω ότι από αμφισβητούμενα εδάφη η επόμενη στάση θα είναι στην Αμπχαζία. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αν κατάλαβα καλά, στο κάστρο του Μπέντερ, δεν σταμάτησες, ε;
Εγώ σταμάτησα (2012) και με ένα μαγικό τρόπο ο αρχαιολογικός (?) χώρος άνοιξε ειδικά για μας. Ενδιαφέρον είναι (ως ιστορία περισσότερο, καθώς χρειαζόταν αναστήλωση τότε), αλλά δεν είναι και τίποτα άχαστο.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Όχι, μόνο Τιρασπόλ πήγα! Ελπίζω να επιστρέψω κάποια στιγμή να δω περισσότερα, αν και νομίζω ότι από αμφισβητούμενα εδάφη η επόμενη στάση θα είναι στην Αμπχαζία. :)
ε ναι, παραείναι τού μάτς άν μού επιτρέπεις, επίσκεψις εκεί, ειδικώς για το κάστρο, όταν υπάρχουν τόσα άλλα. Είναι πάντως, πολύ σημαντικό, νομίζω. Άν όχι, το πιό βόρειο, αλλά από τις πιό βόρειες "επισκέψεις" τού Σουλεϊμάν.

Εγώ σταμάτησα (2012) και με ένα μαγικό τρόπο ο αρχαιολογικός (?) χώρος άνοιξε ειδικά για μας.
Μαγικος τροπος; Απλά, είχε μεταφερθεί στούς αρμόδιοι, ότι επίκειται επίσκεψις τού τιτάνος ταξιδευτού καί εκινήθησαν αστραπηδόν για να έχουν ετοιμον τον χώρον γι'αυτόν. Οπως στα χρόνια του 60 όταν ειχε επισκεφθει καποιος βασιλευς/πριγκηψ της Σαουδ. Αραβιας και ελλειψει τεμενους, είχε ανοιχθεί ειδικώς το τζαμι Τζισταρακη για να προσευχηθει. Η συγκρισις ολιγον χαζη· τι να κλάσει ενας βασιλευς/πρίγκηψ (φαντάσου, καίτοι βασιλόφρων λεγω ταύτα) ενωπιον του υπεργαλαξιακώς υπερτάτου ταξιδευτου τάβερ !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έλα ρε συ, δεν ήσουν άτυχος! Είναι άλλη εμπειρία οι μαρσρούτκες! Προσωπικά το ευχαριστιέμαι πολύ να ταξιδεύω μαζί τους.
Ομολογώ βέβαια ότι αν ήμουν μόνιμη κάτοικος σε εκείνες τις χώρες και έπρεπε να τις τιμώ συχνά, σίγουρα θα χαιρόμουν με την αναβάθμιση της γραμμής Κισινάου-Τιρασπόλ! :D
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Έλα ρε συ, δεν ήσουν άτυχος! Είναι άλλη εμπειρία οι μαρσρούτκες! Προσωπικά το ευχαριστιέμαι πολύ να ταξιδεύω μαζί τους.
Ὸντως, ὲχεις ὲνα δὶκιο, εὶναι μὲρος του ταξειδὶου και της εν γενει ταξιδοφάσεως, αλλὰ ὸταν ὲχεις κὰνει με στὰγιερ την διαδρομὴ Κομοτηνὴ Μεταξάδες, ΟΚ, μετὰ τη πρώτηνα ματρουσκικιὰν φοράν, φθάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom