Γενικά Τανζανία Ανάβαση Κιλιμάντζαρο

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Ευχαριστούμε πολύ παιδιά για τη βοήθεια! Θα μελετηθούν και τα δύο.


Κοπελιά μου δεν θα βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα. Χρειάζεται πολύ μελέτη το πράγμα, γιατί αυτό που έχει πάνω απ όλα σημασία για μένα είναι να πετύχω το στόχο μου, οπότε θα πρέπει να δω τα προγράμματα τους με προσοχή, να ζυγίσω τις δυνατότητες μου και να αποφασίσω τι ταιριάζει καλύτερα σε εμένα. Σε μια δεύτερη φάση μεγάλο ρόλο παίζει και ο βαθμός επικοινωνίας με τα πρακτορεία. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει πρώτα να έχω μελετήσει και να ξέρω τι θέλω, τι μπορώ να κάνω και τι θα ζητήσω, για να έρθω μετά σε επαφή μαζί τους.

Όταν ανέφερα τις 6 μέρες δεν θυμόμουν τι αφορούσαν και το ξανα κοίταξα τώρα. Είναι οι ελάχιστες μέρες για να ανέβεις και να κατέβεις στη κορυφή..... Επίσης υπάρχουν επτά κύριες πεζοπορικές διαδρομές τις οποίες δεν τις έχω μελετήσει ακόμα, απλά τις βρήκα (Marangu, Machame, Umbwe, Rongai, Shira Plateau, Lemosho & Northern Circuit). Πρέπει πρώτα να δω ποιες είναι οι διαφορές τους. Μέχρι τώρα έχω δει μόνο κάποια βιντεάκια απο πεζοπορίες στο βουνό για να πάρω μια πρώτη εικόνα της μορφολογίας του βουνού. Έχω δρόμο ακόμα....

Μέσα στο φθινόπωρο θα ξεκινήσω τη μελέτη για την οργάνωση δύο ταξιδιών που θέλω να κάνω εκτός Ευρώπης και το ένα θα είναι η Τανζανία και η ανάβαση στο Κιλιμάντζαρο, που είναι και το πιο πιθανό οτι θα γίνει μέσα στο 2023, αν όλα φυσικά πάνε καλά. Έχω όμως χρόνο μπροστά μου ακόμα. Αν επιτρέπεται, εσύ για πότε το υπολογίζεις;
Μολις νιωσω σωματικα οκ για να νιωθω οτι μπορω με ασφαλεια. Τωρα δεν ειμαι. Οι ωρες πορειας δεν ειναι πολλες αλλα αυτη τη στιγμη νομιζω σε μεγαλο υψομετρο απλως θα υπεφερα. Αν ημουν καλα θα το κανα ακομα κ αυτο το Δεκεμβρη, θα ειχα κ παρεα γιατι θα παει ενας φιλος μου, μαλλον κομπο με Ζανζιβαρη.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
ετοιμαζουμε αναβαση για ιανουαριο μετα της 20 με φεβρουαριο....ειμαστε flexible σε ημερομηνιες πανω κατω ενα μηνα απο 20 γεναρη
θα κανουμε το Lemosho route... 7 ή 8 μερες... για πιο πολλες μερες στο βουνο και καλυτερο acclimatization
περσι καναμε το chola pass και everest base camp Και ηθελε καλο acclimatization για να φτασεις τους στοχους σου και να περασεις και καλα ταυτοχρονα

μιλαμε με 2-3 τοπικα trek companies
και τιμες για αεροπορικα παιζουν απο 650-750 αναλογα τις ωρες αναμονης

τιμες για trek ειναι απο 1650 δολαρια μεχρι 2500 αναλογα το εχουν μεσα στο πακετο...

αμα ειναι να μεγαλωσει το γκρουπ και παρουμε καμια καλυτερη τιμη, το κοιταμε
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
θα κανουμε το Lemosho route... 7 ή 8 μερες... για πιο πολλες μερες στο βουνο και καλυτερο acclimatization
περσι καναμε το chola pass και everest base camp Και ηθελε καλο acclimatization για να φτασεις τους στοχους σου και να περασεις και καλα ταυτοχρονα
Εγώ ακόμα περιμένω ραπόρτο απο το Νεπάλ να ξέρεις.......ντροπήηηηηηη :innocent: :lol:
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
τιμες για trek ειναι απο 1650 δολαρια μεχρι 2500 αναλογα το εχουν μεσα στο πακετο...
Ω Θεοί και δαίμονες... Ήξερα ότι κοστίζει κάμποσο, αλλά αν μιλάμε για 2000 το άτομο, μπα.. Δεν το έχουμε για τώρα.. :(
Θα θαυμάζω φωτογραφίες άλλων, όμως!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Mε 100€ πας στα 5971m σε μια μερα στο SAIRECABUR VOLCANO :p
Το σημείωσα στον χάρτη κι αυτό, να είμαστε έτοιμοι όταν έρθει εκείνη η μέρα. ;)
Δεν είναι το υψόμετρο το θέμα, μπορώ να περπατάω επί μέρες σε οροσειρές μέχρι τα 3000 μέτρα, δεν με νοιάζει.
Απλά δεν παίζει να δώσουμε τόσα χρήματα μόνο γι' αυτό, τουλάχιστον στη φάση που είμαστε αυτή την περίοδο. Θα ήθελα πολύ να το ανέβω, το έχω πει κιόλας, ιδανικά παρέα με τον μικρούλη μου, αλλά μπα..
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Αρχές Δεκέμβρη θα επανέλθω με review για το Habari καθώς έκλεισαν να πάνε δύο φίλοι μου.
δε κανεις το καλο, να ρωτησεις τι εχουν κανει με εμβολια γιατι ακρη δεν εχω βγαλει ακομα... τι χρειαζεται τι δε χρειαζεται, τι θα κανουν και τι οχι? ευχαριστω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δε κανεις το καλο, να ρωτησεις τι εχουν κανει με εμβολια γιατι ακρη δεν εχω βγαλει ακομα... τι χρειαζεται τι δε χρειαζεται, τι θα κανουν και τι οχι? ευχαριστω
Έχεις ρωτήσει στο Τμήμα Δημόσιας Υγείας της περιφέρειας σου;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
δε κανεις το καλο, να ρωτησεις τι εχουν κανει με εμβολια γιατι ακρη δεν εχω βγαλει ακομα... τι χρειαζεται τι δε χρειαζεται, τι θα κανουν και τι οχι? ευχαριστω
Μολις μου πουν θα σου απαντησω
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
δε κανεις το καλο, να ρωτησεις τι εχουν κανει με εμβολια γιατι ακρη δεν εχω βγαλει ακομα... τι χρειαζεται τι δε χρειαζεται, τι θα κανουν και τι οχι? ευχαριστω
Ζητανε πιστοποιητικο εμβολιασμου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom