Ανάβαση στον Όλυμπο για αρχάριους (;)

ΤάνιαΧ

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους,
Σχεδιάζω να ανέβω το Σάββατο (εάν μας το επιτρέψει ο καιρός) με φίλους στον Όλυμπο. Η ίδια δεν έχω ξανανέβει, στην παρέα ενδεχομένως να υπάρχουν 2 άτομα που το έχουν ξανακάνει, χωρίς να είναι σίγουρο αυτό ακόμα. Σε περίπτωση που πάμε ως εντελώς αρχάριοι, μπορούμε να κάνουμε τη διαδρομή Πριόνια - Καταφύγιο Α μόνοι μας, χωρίς οδηγό και χωρίς εξοπλισμό ( μπατόν ή ο,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται); Και αν δεν συστήνετε αυτή τη διαδρομή, τι μπορείτε να μας προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους,
Σχεδιάζω να ανέβω το Σάββατο (εάν μας το επιτρέψει ο καιρός) με φίλους στον Όλυμπο. Η ίδια δεν έχω ξανανέβει, στην παρέα ενδεχομένως να υπάρχουν 2 άτομα που το έχουν ξανακάνει, χωρίς να είναι σίγουρο αυτό ακόμα. Σε περίπτωση που πάμε ως εντελώς αρχάριοι, μπορούμε να κάνουμε τη διαδρομή Πριόνια - Καταφύγιο Α μόνοι μας, χωρίς οδηγό και χωρίς εξοπλισμό ( μπατόν ή ο,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται); Και αν δεν συστήνετε αυτή τη διαδρομή, τι μπορείτε να μας προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Διάβασε αυτά τα θέματα μέχρι να σου απαντήσουν οι γνώστες
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ανάβαση-στον-Ολυμπο.58711/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Όλυμπος-βάθρες.61720/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάμε-στο-βουνό-των-θεών.55173/https://www.travelstories.gr/community/threads/Όλυμπος-στα-2100μ.22711/https://www.travelstories.gr/community/threads/Όλυμπος-περπατώντας-στα-σύννεφα.22882/https://www.travelstories.gr/community/threads/Ορειβασια-σε-ελληνικά-και-όχι-μόνο-βουνά.33205
https://www.travelstories.gr/community/threads/Επικη-αποστολη-στον-Ολυμπο.24065/
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλησπέρα σε όλους,
Σχεδιάζω να ανέβω το Σάββατο (εάν μας το επιτρέψει ο καιρός) με φίλους στον Όλυμπο. Η ίδια δεν έχω ξανανέβει, στην παρέα ενδεχομένως να υπάρχουν 2 άτομα που το έχουν ξανακάνει, χωρίς να είναι σίγουρο αυτό ακόμα. Σε περίπτωση που πάμε ως εντελώς αρχάριοι, μπορούμε να κάνουμε τη διαδρομή Πριόνια - Καταφύγιο Α μόνοι μας, χωρίς οδηγό και χωρίς εξοπλισμό ( μπατόν ή ο,τι άλλο μπορεί να χρειάζεται); Και αν δεν συστήνετε αυτή τη διαδρομή, τι μπορείτε να μας προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Η ανάβαση απο τα Πριόνια μέχρι το καταφύγιο του Ζολώτα δεν θα έλεγα πως είναι απο τις πιο εύκολες ορειβατικές διαδρομές για έναν αρχάριο ορειβάτη χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως είναι ανέφικτη. Να λάβεις υπόψη σου ότι η διάρκεια της διαδρομής που αναγράφεται στα πριόνια είναι για έμπειρους και σε καλή κατάσταση ορειβάτες οπότε υπολόγισε τουλάχιστον μια με μιάμισυ ώρα παραπάνω με τις απαραίτητες στάσεις για ξεκούραση.
Θυμάμαι την πρώτη μου ανάβαση 25 χρόνια πριν μαζί με την έμπειρη ορειβάτισσα μητέρα μου σαν μια ανεπανάληπτη για μένα εμπειρία. Τότε είχαμε ξεκινήσει μόνες μας αλλά στο μονοπάτι δεν μείναμε σχεδόν ποτέ μόνες γιατί ακολουθούσαν αρκετοί ακόμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις ανασφάλεια σε αυτόν τον τομέα.

Δεν μπορώ να γνωρίζω την φυσική σου κατάσταση και τις αντοχές σου αλλά πιστεύω πως με τον κατάλληλο εξοπλισμό που σίγουρα περιλαμβάνει
1)Ένα πολύ καλό και αντιολισθητικό ζευγάρι παπούτσια πεζοπορίας ήδη στρωμένα (το ιδανικό ένα με δύο νούμερα μεγαλύτερο γιατί τα πόδια πρίζονται ) μαζί με τις αντίστοιχες ορειβατικές σου κάλτσες.
2)Ισοθερμικά και διαπνέονται ρούχα (γιατί τέτοια εποχή και θα ιδρώνεις και θα αρχίσεις να βγάζεις όσο ανεβαίνεις αλλά και θα κρυώνεις σε κάθε στάση και θα αρχίσεις να βάζεις),γάντια και σκούφο ή καλύτερα λαιμό.
3)Ένα ελαφρύ σακίδιο πλάτης με τα απολύτως απαραίτητα στα οποία εκτός από ρούχα σίγουρα περιλαμβάνεται αρκετό νερό κάποια ενεργειακά σνακ και ένα μίνι φαρμακείο, (αχρείαστο να είναι αλλά απαραίτητο),φακό,κινητό,και power bank.
4) Ένα ζευγάρι πτυσσόμενα μπατόν, που μπορεί να μην σου φαίνεται απολύτως απαραίτητο αλλά θα σε βοηθήσει πολύ όχι μόνο στην ανάβαση που σε αρκετά σημεία έχει μεγάλη κλίση αλλά και πάνω στις διαδρομές σου.

Εύχομαι ο καιρός να σας επιτρέψει να κάνετε το όνειρό σας πραγματικότητα αν κι εγώ δεν θα επέλεγα να ανέβω τέτοια εποχή βλέποντας και τα προγνωστικά του καιρού που αλλάζει. Θα προτιμούσα κυρίως καλοκαίρι Αύγουστο και Σεπτέμβριο αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλοί που ανεβαίνουν ακόμα και τώρα. Καλή ανάβαση και περιμένουμε πολλές και ωραίες φωτογραφίες απο την κορυφή !
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ούτε που το είχα δει πως υπάρχουν τόσα θέματα σχετικά με τον Όλυμπο! :oops:
Έγραφα και δεν είδα τις παραπομπές εγκαίρως πριν ποστάρω.
Αγαπητή katskats ανέλαβε την μεταφορά του ποστ μου αν και όπου το κρίνεις εσύ απαραίτητο. Ευχαριστώ.:)
 

ΤάνιαΧ

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Η ανάβαση απο τα Πριόνια μέχρι το καταφύγιο του Ζολώτα δεν θα έλεγα πως είναι απο τις πιο εύκολες ορειβατικές διαδρομές για έναν αρχάριο ορειβάτη χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως είναι ανέφικτη. Να λάβεις υπόψη σου ότι η διάρκεια της διαδρομής που αναγράφεται στα πριόνια είναι για έμπειρους και σε καλή κατάσταση ορειβάτες οπότε υπολόγισε τουλάχιστον μια με μιάμισυ ώρα παραπάνω με τις απαραίτητες στάσεις για ξεκούραση.
Θυμάμαι την πρώτη μου ανάβαση 25 χρόνια πριν μαζί με την έμπειρη ορειβάτισσα μητέρα μου σαν μια ανεπανάληπτη για μένα εμπειρία. Τότε είχαμε ξεκινήσει μόνες μας αλλά στο μονοπάτι δεν μείναμε σχεδόν ποτέ μόνες γιατί ακολουθούσαν αρκετοί ακόμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις ανασφάλεια σε αυτόν τον τομέα.

Δεν μπορώ να γνωρίζω την φυσική σου κατάσταση και τις αντοχές σου αλλά πιστεύω πως με τον κατάλληλο εξοπλισμό που σίγουρα περιλαμβάνει
1)Ένα πολύ καλό και αντιολισθητικό ζευγάρι παπούτσια πεζοπορίας ήδη στρωμένα (το ιδανικό ένα με δύο νούμερα μεγαλύτερο γιατί τα πόδια πρίζονται ) μαζί με τις αντίστοιχες ορειβατικές σου κάλτσες.
2)Ισοθερμικά και διαπνέονται ρούχα (γιατί τέτοια εποχή και θα ιδρώνεις και θα αρχίσεις να βγάζεις όσο ανεβαίνεις αλλά και θα κρυώνεις σε κάθε στάση και θα αρχίσεις να βάζεις),γάντια και σκούφο ή καλύτερα λαιμό.
3)Ένα ελαφρύ σακίδιο πλάτης με τα απολύτως απαραίτητα στα οποία εκτός από ρούχα σίγουρα περιλαμβάνεται αρκετό νερό κάποια ενεργειακά σνακ και ένα μίνι φαρμακείο, (αχρείαστο να είναι αλλά απαραίτητο),φακό,κινητό,και power bank.
4) Ένα ζευγάρι πτυσσόμενα μπατόν, που μπορεί να μην σου φαίνεται απολύτως απαραίτητο αλλά θα σε βοηθήσει πολύ όχι μόνο στην ανάβαση που σε αρκετά σημεία έχει μεγάλη κλίση αλλά και πάνω στις διαδρομές σου.

Εύχομαι ο καιρός να σας επιτρέψει να κάνετε το όνειρό σας πραγματικότητα αν κι εγώ δεν θα επέλεγα να ανέβω τέτοια εποχή βλέποντας και τα προγνωστικά του καιρού που αλλάζει. Θα προτιμούσα κυρίως καλοκαίρι Αύγουστο και Σεπτέμβριο αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλοί που ανεβαίνουν ακόμα και τώρα. Καλή ανάβαση και περιμένουμε πολλές και ωραίες φωτογραφίες απο την κορυφή !
Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις πληροφορίες και για τις συμβουλές! Το φαράγγι του Ενιπέα, που αν έχω καταλάβει καλά εκτείνεται και σε σχετικά χαμηλό υψόμετρο, θεωρείται εύκολη διαδρομή για αρχάριους;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις πληροφορίες και για τις συμβουλές! Το φαράγγι του Ενιπέα, που αν έχω καταλάβει καλά εκτείνεται και σε σχετικά χαμηλό υψόμετρο, θεωρείται εύκολη διαδρομή για αρχάριους;
Πιστεύω πως το φαράγγι του Ενιπέα είναι πιο εύκολη διαδρομή για έναν αρχάριο, αναλόγως βέβαια τι εννοείς με τον όρο αρχάριος.Κάποιος που δεν έχει περπατήσει ποτέ σε βουνό παραπάνω από μια ώρα σίγουρα θα δυσκολευτεί χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα τα καταφέρει.
Το φαράγγι του Ενιπέα μπορείς να το διασχίσεις με δύο τρόπους. Έχοντας ως αφετηρία το Λιτόχωρο από τη θέση Μύλοι που είναι σε υψόμετρο περίπου 400μ και ανεβαίνοντας προς Πριόνια στα 1100μ όπου μετά απο 5-6 ώρες και έχοντας διανύσει μια απόσταση 9km φτάνεις στο προορισμό σου αλλά και αντίθετα έχοντας ως αφετηρία τα Πριόνια και κατεβαίνοντας προς Μύλους που είναι ελαφρώς ευκολότερο.Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις φυσικά και τον τρόπο θα επιστρέψεις στην αφετηρία σου σε περίπτωση που έχετε έρθει με αυτοκίνητο.
Ρίξε μια ματιά και σε ένα σχετικό άρθρο που βρήκα και περιγράφει την κατάβαση.
https://faretra.info/2015/08/23/farangi-enipea-olimpos-monopatia-theon/
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Η διαδρομή απο τα Πριόνια προς το Καταφύγιο Α, ειναι απο τις πιο διαδεδομένες διαδρομές, αν οχι η πιο διαδεδομένη στην Ελλάδα, έχει περίπου ~5χλμ μήκος και ~1000μ υψομετρική διαφορά. Το μονοπάτι είναι πολύ βατό και ο χρόνος διαδρομής στο πήγαινε, ειναι 03:00-03:30 ώρες για άτομο με τυπική φυσική κατάσταση και περίπου 02:30 ώρες στο γύρνα. Αν έχετε σκοπό την διανυκτέρευση, αξίζει να πας, ασχέτως φυσικής κατάστασης. Το μονοπάτι ειναι πολύ καλά διατηρημένο, δεν υπάρχει περίπτωση να χαθείς. Αυτήν την περίοδο όμως και με δεδομένο τις καιρικές συνθήκες, θα πρέπει να γίνει σωστή προετοιμασία για τον εξοπλισμό (ρούχα, αδιάβροχα, κτλ). Μπατόν δεν ειναι απαραίτητα, αλλά αν υπάρχουν, βοηθάνε αρκετά. Καλό θα είναι να υπάρχουν άτομα που να το έχουν ξανακάνει το μονοπάτι, αν και θα υπάρχει αρκετός κόσμος που θα ανεβοκατεβαίνει.

Θα πάτε αυθημερόν; Ή με διανυκτέρευση;
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Παντως πρεπει να εισαι ετοιμη για ολους τους καιρους, ημουν προηγουμενη εβδομαδα πανω, 3 μερες
Οροπεδιο Μουσων, Μυτηκα, Γολγοθα , Ζωναρια, Σκολιο....
Θερμοκρασιες απο -5 μεχρι 20
Ηλιο και συννεφα πετυχα εγω
Χθες 13/10/ 2020, ειχει στο οροπεδιο χιονοθυελλα

το βουνο θελει σεβασμο
 

ΤάνιαΧ

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Πιστεύω πως το φαράγγι του Ενιπέα είναι πιο εύκολη διαδρομή για έναν αρχάριο, αναλόγως βέβαια τι εννοείς με τον όρο αρχάριος.Κάποιος που δεν έχει περπατήσει ποτέ σε βουνό παραπάνω από μια ώρα σίγουρα θα δυσκολευτεί χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα τα καταφέρει.
Το φαράγγι του Ενιπέα μπορείς να το διασχίσεις με δύο τρόπους. Έχοντας ως αφετηρία το Λιτόχωρο από τη θέση Μύλοι που είναι σε υψόμετρο περίπου 400μ και ανεβαίνοντας προς Πριόνια στα 1100μ όπου μετά απο 5-6 ώρες και έχοντας διανύσει μια απόσταση 9km φτάνεις στο προορισμό σου αλλά και αντίθετα έχοντας ως αφετηρία τα Πριόνια και κατεβαίνοντας προς Μύλους που είναι ελαφρώς ευκολότερο.Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχεις φυσικά και τον τρόπο θα επιστρέψεις στην αφετηρία σου σε περίπτωση που έχετε έρθει με αυτοκίνητο.
Ρίξε μια ματιά και σε ένα σχετικό άρθρο που βρήκα και περιγράφει την κατάβαση.
https://faretra.info/2015/08/23/farangi-enipea-olimpos-monopatia-theon/
Προσωπικά έχω κάνει μόνο σχετικά μικρές διαδρομές ( γύρω στη μια ώρα) στην Αλμωπία και στους πρόποδες του Μπέλλες, αλλά θα έχω μαζί μου και άτομα που δεν έχουν κάνει τίποτα σχετικό, και που δεν αθλούνται, οπότε με νοιάζει να επιλέξουμε μια διαδρομή που θα είναι σχετικά βατή για όλους...Σκέφτηκα το φαράγγι του Ενιπέα γιατί θεώρησα πως ακόμη και αν κουραστούμε πολύ σε κάποιο σημείο πριν φτάσουμε στα Πριόνια, θα είναι ωραίο το μέρος για να σταματήσουμε τη διαδρομή μας εκεί ούτως ή αλλως, κάνω λάθος;
 

ΤάνιαΧ

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Παντως πρεπει να εισαι ετοιμη για ολους τους καιρους, ημουν προηγουμενη εβδομαδα πανω, 3 μερες
Οροπεδιο Μουσων, Μυτηκα, Γολγοθα , Ζωναρια, Σκολιο....
Θερμοκρασιες απο -5 μεχρι 20
Ηλιο και συννεφα πετυχα εγω
Χθες 13/10/ 2020, ειχει στο οροπεδιο χιονοθυελλα

το βουνο θελει σεβασμο
Θα το έχω υπόψιν και θα προσπαθήσω να προετοιμαστούμε κατάλληλα, ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom