Ανέβασμα φωτογραφιών & βίντεο σε ιστορίες

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν μας δίνεται η δυνατότητα (όπως στην φωτογραφική γκαλερί) να αναρτήσουμε μια φωτογραφία στο κείμενο των ιστοριών μας κατευθέιαν από τον υπολογιστή και θα πρέπει να κάνουμε λινκ σε εξωτερική ιστοσελίδα όπου τις έχουμε δημοσιεύσει;
Αυτό θα μας γλυτώσει από περιττό διπλό κόπο. Μπορούν και εκεί να ισχύουν οι περιορισμοί μεγέθους.

Επίσης το ίδιο ερώτημα και για τα βίντεο. Γιατί να κάνω διπλό κόπο να το έχω μεταφορτώσει στο youtube; Mπορεί κι εδώ να τεθούν περιορισμοί μεγέθους αρχείου ή διάρκειας όπως στο youtube (αλλά χωρίς εκπτώσεις στην ανάλυση παρακαλώ τώρα που είμαστε σε εποχή HD)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάποιο λάθος κάνεις. Ασφαλώς και δε χρειάζεται λινκ σε εξωτερική σελίδα για τις φωτογραφίες σου. Μπορείς να τις ανεβάσεις εδώ στη γκάλερυ του travelstories και εν συνεχεία να τις ενσωματώνεις σε όσα μηνύματα και ιστορίες σου θέλεις.

Για τα βίντεο δεν υφίσταται καμία περίπτωση να μπορείς να ανεβάσεις video στον server του travelstories, λόγω μεγέθους και traffic. Θα προκαλούσε αφόρητα μεγάλο κόστος στη φιλοξενία του σάιτ, χώρια που δεν έχει και κανένα απολύτως νόημα, μιας και οι σελίδες youtube, vimeo κλπ γι'αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν. Δε νομίζω ότι είναι διπλός κόπος, έτσι κι'αλλιώς κάπου θα το ανέβαζες, είτε λέγεται youtube είτε travelstories. Εδώ για να το προσθέσεις, απλά το λινκ του βίντεο βάζεις. Μήπως δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά στο θέμα της προσθήκης βίντεο;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κατανοητά και τα δύο σκέλη, απλώς για τα βίντεο ήθελα να αποφύγω τη μεταφόρτωση στο youtube αλλά κατανοώ τις δυσκολίες. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ρωτήσω κάτι παρεμφερές;

Άλλος τρόπος εκτός απ'το να κάνω resize τις φωτογραφίες μου για να πιάσω τους -πολύ χαμηλούς,κατά τη γνώμη μου- περιορισμούς μεγέθους,υπάρχει;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σύμφωνοι, απλά ακόμα και αν ξεχνάγαμε το youtube και δίναμε αυτή τη δυνατότητα εδώ, πάλι θα πέρναγες τη διαδικασία της μεταφόρτωσης, απλά αντί για το youtube θα γινόταν στο travelstories :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να ρωτήσω κάτι παρεμφερές;

Άλλος τρόπος εκτός απ'το να κάνω resize τις φωτογραφίες μου για να πιάσω τους -πολύ χαμηλούς,κατά τη γνώμη μου- περιορισμούς μεγέθους,υπάρχει;
Δεν κατάλαβα τι ρωτάς. Όταν λες πολύ χαμηλούς , εννοείς σε διαστάσεις ή σε όγκο αρχείου;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν εννοει σε ογκο αρχειου, και εγω παιδευομαι μεχρι να πετυχω τον προαπαιτουμενο. Δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει κανενα utility που να μειωνει τον ογκο της φωτογραφιας στις προδιαγραφες του site.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είμαι άραγε ο μόνος που η λέξη "μεταφόρτωση" του ηχεί άσχημα? Που χάθηκε το παλιό καλό και απλό "ανέβασμα"? (ως μετάφραση του upload)...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ χρησιμοποιώ αναγκαστικά photoshop και δυστυχώς πρέπει να ρίξω πολύ χαμηλά την ποιότητα της εικόνας για να πετύχω 250kb από αρχεία που ξεπερνάνε τα 5mb.

Γι'αυτό και μόνο επιλέγω εξωτερικούς συνδέσμους γιατί δεν μου αρέσει να "θάβονται" έτσι οι φωτογραφίες μου.Αντιλαμβάνομαι τους περιορισμούς του server αλλά...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ρε συ δε μπορεί κάτι δεν καταλαβαίνεις σωστά. Τα αρχικά 5μβ που λες τι ρόλο βαράνε στην εξίσωση; οι αρχικές σου φωτογραφίες έχουν γιγαντιαίες διαστάσεις όπως βγαίνουν από τη μηχανή σου (πχ μια κάμερα 6megapixels δίνει φωτο 3000x2000 ας πούμε - μέγεθος που έτσι κκι'αλλιώς είναι απαγορευτικό για τυπική χρήση στο ίντερνετ). Αν μικρύνεις τις διαστάσεις τους, σε κάτι πιο γήινο πχ 1024χ768 ή κάτι παρόμοιο, προφανώς και τα 5μβ έχουν πάει περίπατο, και τα 250 κβ είναι ένα καλό μέγεθος.

ε;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν τα λες πολύ σωστά.

Ακόμα κι αν μικρύνω σε "γήινες",όπως λες,διαστάσεις την φωτογραφία παραμένει πολύ μεγαλύτερη από 250kb.

Μπορεί να κάνω τόσο λάθος;Αν ναι παρακαλώ δείξτε μου το σωστό δρόμο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εξαρτάται πώς την σώζεις μετά, με τι συμπίεση jpeg, κλπ. Αν τη σώζεις σε maximum ποιότητα σίγουρα θάναι μεγαλύτερη. Αλλά για χρήση στο ίντερνετ δε χρειάζεται γενικά.

Κατέβασε το google picasa να κάνεις μια δοκιμή είναι αρκετά εύκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom