Ανέβασμα φωτογραφιών & βίντεο σε ιστορίες

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε,τελικά τα ίδια λέμε ρε συ Def.

Ότι πρέπει να πέσει πολύ η ποιότητα της φωτογραφίας για να ανέβει εδώ με τον περιορισμό των 250kb.Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι θάβεται μια φωτό έτσι,και φαντάζομαι όσοι αγαπάνε λιγάκι το σπόρ ότι θα ασπάζονται αυτό που λέω ασχέτως αν κάνουν παραχωρήσεις.

Εν τέλει δεν θα είχα πρόβλημα να ανέβουν εδώ με χαμηλή ανάλυση αρκεί να μη χρειαζόταν να κάνω εγώ όλη τη "βρωμοδουλειά" αλλά με κάποιο τρόπο να γινόταν auto-resize.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Το πρόβλημα σου είναι πως βαριέσαι να μικραινεις τις φωτογραφίες μια μια, μέσω του resize στο Photoshop ?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όταν θέλω να ανεβάσω καμιά 200αριά φωτό,ναι.

Κι επίσης ότι με προβληματίζει να πέφτει τόσο η ποιότητα της φωτογραφίας.Το έχω πει ήδη τρεις φορές νομίζω.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μην το πεις και τέταρτη, κάνε μόνο λίγη υπομονή να σου ανεβάσω έναν οδηγό.


Αν μικρύνουμε τη φωτογραφία (στα 800 pixels) η ποιότητα δεν πέφτει καθόλου !
Αν όμως προσπαθούμε να συμπιέσουμε μια μεγάλη (σε πιξελ) φωτογραφία έτσι ώστε να τη ρίξουμε στα 200k, τότε ασφαλώς και πέφτει η ποιότητα.



Άλλο το resize, και άλλο η συμπίεση μέσω του αλγορίθμου Jpeg.
Δηλαδή, αν η φωτογραφία μικρύνει στα 800px, τότε είναι ήδη μικρή σε Kb, και δεν έχει ανάγκη περαιτέρω συμπίεσης με συνέπεια την απώλεια ποιότητας.


Ακολουθει οδηγός για μαζικό resize μέσω Photoshop.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατά τη γνώμη μου τα 250κβ είναι αρκετά για μια φωτογραφία 1024χ768. Άντε να το κάναμε 300 ή 350.

Όσο για το μαζικό resize, δε καταλαβαίνω γιατί δεν διαβάζεις αυτά που σου γράφω, κατέβασε το picasa που κάνει πανεύκολα μαζικό resize και με επιλογή ποιότητας και τα πάντα!

edit: με πρόλαβε ο Μάνος :)
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
– Μαζικό resize και μαζική μετατροπή εικόνων -​
.



Ένα πολύ βολικό εργαλείο του Photoshop συναντάμε στο μενού File/Scripts/Image Processor.

Μέσω αυτού μπορούμε να κάνουμε μαζικό resize σε έναν ολόκληρο φάκελο με φωτογραφίες και να ορίσουμε τη μέγιστη διάσταση που θα έχουν οι εικόνες μας.


awww.manoslykakis.com_various_various_image088.jpg


• Στο πρώτο τμήμα (1) επιλέγουμε τον φάκελο που περιέχει τις φωτογραφίες. Σημειώστε πως μπορούμε να επιλέξουμε το «Open Images», εφόσον έχουμε ανοιγμένες φωτογραφίες στο Photoshop.
Μπορούμε επίσης να επιλέξουμε μερικές φωτογραφίες στο Bridge και μέσα από το Bridge και το μενού Tools/Photoshop/Image Processor να μικρύνουμε μόνο τις φωτογραφίες που έχουμε επιλέξει στο Bridge.


• Στο επόμενο τμήμα (2) επιλέγουμε το φάκελο που θα σωθούν οι φωτογραφίες. Η επιλογή “Save in same location” είναι πολύ βολική αφού από μόνη της δημιουργεί έναν καινούργιο φάκελο μέσα στον αρχικό, τον οποίο ονομάζει «Jpeg». Έτσι οι μικρές φωτογραφίες δεν μπερδεύονται και δεν χάνονται. Μπορούμε φυσικά να επιλέξουμε όποιον άλλο φάκελο θέλουμε, ή και να δημιουργήσουμε ένα νέο folder.


• Το επόμενο τμήμα (3) είναι το πιο σημαντικό γιατι μέσα από αυτό καθορίζουμε τις διαστάσεις (σε pixel) που θα έχουν οι φωτογραφίες μας και τον τύπο αρχείου που θέλουμε να σώσουμε τις φωτογραφίες. Το πιθανότερο είναι να επιλέξουμε το κουτακι “Save as Jpeg” δίνοντας μια τιμή στο Quality γύρω στο 8 (με μέγιστο το 12) και μια διάσταση γύρω στα 800 pixel.


Με δεδομένο πως οι φωτογραφίες αυτές προορίζονται για χρήση στο internet, mail κλπ, αφήστε τσεκαρισμένο το κουτακι που ορίζει το sRGB ως το προφίλ που θα έχουν οι φωτογραφίες. Το sRGB είναι ο μόνος χρωματικός χώρος που καταλαβαίνει σωστά το internet και οι συγγενείς εφαρμογές.


• Στο τελευταίο τμήμα (4) θα μπορούσαμε να ορίσουμε να «τρέξει» και κάποιο Action. (να βάλει μια κορνίζα για παράδειγμα)

• Τέλος, πατάμε το κουμπί Run και το Photoshop … δουλεύει για μας. :) και η εργασία ολοκληρώνεται μετά από λίγο.


:xmas_biggrin:
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κατά τη γνώμη μου τα 250κβ είναι αρκετά για μια φωτογραφία 1024χ768. Άντε να το κάναμε 300 ή 350.

Όσο για το μαζικό resize, δε καταλαβαίνω γιατί δεν διαβάζεις αυτά που σου γράφω, κατέβασε το picasa που κάνει πανεύκολα μαζικό resize και με επιλογή ποιότητας και τα πάντα!

edit: με πρόλαβε ο Μάνος :)
250Kb δεν είναι αρκετά για 1024... Για να κατεβάσω μια φωτογραφία αυτής της ανάλυσης να είναι κάτω από 250Kb, πρέπει να ρίξω το jpg quality στο 50% περίπου.

Κατ΄αρχή μπορείτε να κάνετε τους κανόνες για gallery και για attachments να είναι ίδιοι. Εγώ π.χ. φτιάχνω τις φωτογραφίες για travelstories 2 φορές: Μια σε ανάλυση & μέγεθος αποδεκτό για το gallery, και μία σε μέγεθος αποδεκτό σε attachments... (Καλύτερα βάλτε τους κανόνες των attachment στο gallery κι όχι το ανάποδο...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορουμε να επανελθουμε στα 6 συνημμενα ανα μηνυμα, τουλαχιστον οσον αφορα στις ιστοριες;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει per-forum. Για λόγους ευκολίας το επανέφερα, και θα προσπαθήσω να βρω μια άλλη λύση στην πορεία.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Defkalion τα φώτα σου και τη βοηθειά σου:

Μέχρι τώρα για να βάζω φωτογραφίες μέσα σε ταξιδιωτική ιστορία του τραβελστορις τις ανέβαζα πρώτα στο σάιτ www.zyrinis.gr κι από κει έκανα λινκ και τις τοποθετούσα εμβόλιμα μέσα στο κείμενο μου στο κατάλληλο σημείο. (Έτσι τουλάχιστον έκανα στο κείμενο για τα πρώην σοβιετικά σταν και το σύστημα δούλεψε κανονικά.)

Σήμερα επιχείρησα να κάνω κάτι ανάλογο εδώ
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%DF%E1/35361-mongolia-live-3.html#post365731
για να ανεβάσω κάποιον χαρτη και συμβαίνει το εξής: Ενώ εγώ βλέπω κανονικά τον χάρτη στην οθόνη μου, κανείς άλλος δεν τον βλέπει (άμα διαβάσεις τον σχετικό διάλογο θα καταλάβεις).
Και κάτι ακόμα: έχουν επίσης εξαφανιστεί οι φωτογραφίες από το κείμενό μου για τα σταν. Blank! Για την ακρίβεια στη πρώην θέση των φωτογραφιών βλέπω μόνο κάτι κουτάκια που αν πατήσω πάνω τους με πάνε στο www.zyrinis.gr και τις βλέπω από κει (δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο!). Όσο για τους υπόλοιπους συμφορουμίτες δεν ξέρω καν αν βλέπουν έστω και τα κουτάκια...
Τι να κάνω με αυτό το μπάχαλο?
Υπόψη ότι ηλεκτρονικά είμαι περίπου του δημοτικού.:xmas_mrgreen:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς το πρόβλημα αφορά το άλλο site και όχι το travelstories. Παράδειγμα, όταν σε εκείνη την ιστορία πάω να δω μια φωτογραφία από πού προέρχεται, το site που αναφέρεις λέει ότι απαγορεύει την πρόσβαση (κάνε κλικ εδώ για να το δεις http://www.zyrinis.gr/sites/default/files/images/khiva37.preview.JPG ), άρα είναι θέμα εκείνου του site και όχι δικό μας. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να τις ανεβάζεις είτε εδώ στη γκαλερυ του travelstories είτε σε κάποιο imagebank τύπου imageshack, κλπ.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
θέλω να βάλω φωτο σε κάποια ιστορία μου κάνω insert image βάζω το link απο τις φωτο μου που βρίσκονται στο album μελών αλλά δεν εμφανίζεται κάποια φώτο. θα μπορούσα παρακαλώ πολυ να έχω λίγη βοήθεια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom