ΗΠΑ Αναζήτηση εισιτηρίων για Η.Π.Α.

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ευχαριστώ αυτό θα κάνω!Πως γίνεται τα ταξιδιωτικά γραφεία τύπου pamediakopes,edreams κτλ να έχουν πολύ φθηνότερη τιμή στο ίντερνετ από την ίδια την εταιρία;
Τελικά είναι καλύτερο να κλείνουμε απευθείας η μέσω μεσαζόντων;
Επειδή παίρνουν προμήθεια.
Εννοείται απευθείας με την αεροπορική, ειδικά όσο κρατάει ο covid. Θα σου βγει λίγο ακριβότερα, αλλά δε θα τρέχεις και δε θα ταλαιπωρηθείς, όπως πολλοί εξ ημών, σε περίπτωση ακύρωσης ή rescheduling
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Να ρωτήσω κάτι ακόμη,η πτήση μου είναι με ανταπόκριση μέσω Κωνσταντινούπολης και βλέπω ότι επειδή είναι 13 ώρες layover μου δίνει διαμονή.Για να ξαναμπώ στο αεροδρόμιο αρκεί το pcr που θα έχω ήδη κάνει η θα μου ζητήσουν καινούργιο;
Και τις βαλίτσες φαντάζομαι τις παραλαμβάνω από το Los Angeles γιατί είναι ένα σκέλος εισητηριου σωστά; Μην χαθούν τόσα κιλά μέλι και ταχίνι που θα πάμε στους φίλους μας και ποιος τους ακούει μετά !!😁
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτό ισχύει γενικότερα ή με την Turkish μόνο;
Έχω κλείσει για Νέα Υόρκη με Swiss μέσω Ζυρίχης και η αγορά απλών θέσεων πήγαινέλα για 2 άτομα είναι συνολικά 160 ευρώ. Να περιμένω και να δεσμεύσω τις θέσεις δωρεάν με το που θα ανοίξει το checkin;
Γενικότερα. Να περιμένεις.

Εννοείται απευθείας με την αεροπορική, ειδικά όσο κρατάει ο covid. Θα σου βγει λίγο ακριβότερα, αλλά δε θα τρέχεις και δε θα ταλαιπωρηθείς, όπως πολλοί εξ ημών, σε περίπτωση ακύρωσης ή rescheduling
Προ covid είχε τύχει να κλείσω μέσω τρίτων, όταν ήταν κατά πολύ χαμηλότερη η τιμή από την επίσημη σελίδα της εταιρίας. Αν υπήρχε μικρή μόνο διαφορά, τότε έκλεινα από την επίσημη, για να έχω καλύτερη επικοινωνία/εξυπηρέτηση σε περίπτωση στραβής. Τώρα, εν μέσω Covid, κλείνω μόνο από τις επίσημες κι ας είναι αρκετά πιο πάνω. Δεν είναι να μπλέκεις με μεσάζοντες...

Να ρωτήσω κάτι ακόμη,η πτήση μου είναι με ανταπόκριση μέσω Κωνσταντινούπολης και βλέπω ότι επειδή είναι 13 ώρες layover μου δίνει διαμονή.Για να ξαναμπώ στο αεροδρόμιο αρκεί το pcr που θα έχω ήδη κάνει η θα μου ζητήσουν καινούργιο;
Και τις βαλίτσες φαντάζομαι τις παραλαμβάνω από το Los Angeles γιατί είναι ένα σκέλος εισητηριου σωστά; Μην χαθούν τόσα κιλά μέλι και ταχίνι που θα πάμε στους φίλους μας και ποιος τους ακούει μετά !!😁
Βαλίτσες κατευθείαν LA. Το τεστ λογικά σε καλύπτει, δε βλέπω γιατί όχι. Για διαμονή είσαι σίγουρη; Αν υπάρχει άλλη πιο σύντομη πτήση που δεν επέλεξες, τότε δεν τη δικαιούσαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ευχαριστώ αυτό θα κάνω!Πως γίνεται τα ταξιδιωτικά γραφεία τύπου pamediakopes,edreams κτλ να έχουν πολύ φθηνότερη τιμή στο ίντερνετ από την ίδια την εταιρία;
Τελικά είναι καλύτερο να κλείνουμε απευθείας η μέσω μεσαζόντων;
Δεν αγοραζω εισιτηρια που κοστιζουν πανω απο 25 ευρω απο μεσαζοντες. Δηλαδη λιγοτερο απο το 30ρι που ζητανε για διεκπεραιωση καθε αιτηματος, ωστε να μην ασχοληθω.
Προσεξε παρα πολυ.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Γενικότερα. Να περιμένεις.



Προ covid είχε τύχει να κλείσω μέσω τρίτων, όταν ήταν κατά πολύ χαμηλότερη η τιμή από την επίσημη σελίδα της εταιρίας. Αν υπήρχε μικρή μόνο διαφορά, τότε έκλεινα από την επίσημη, για να έχω καλύτερη επικοινωνία/εξυπηρέτηση σε περίπτωση στραβής. Τώρα, εν μέσω Covid, κλείνω μόνο από τις επίσημες κι ας είναι αρκετά πιο πάνω. Δεν είναι να μπλέκεις με μεσάζοντες...


Βαλίτσες κατευθείαν LA. Το τεστ λογικά σε καλύπτει, δε βλέπω γιατί όχι. Για διαμονή είσαι σίγουρη; Αν υπάρχει άλλη πιο σύντομη πτήση που δεν επέλεξες, τότε δεν τη δικαιούσαι.
Ειχε το σηματακι με το ξενοδοχειο διπλα απο την πτηση και ηταν η μοναδικη που μου εμφανιζε εκεινη την ημερα.Για να το τσεκαρω διαλεξα μια τυχαια ημερα που ειχε 2 πτησεις και το σηματακι δεν υπηρχε οποτε πιστευω θα εχουμε διαμονη
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για να ξαναμπώ στο αεροδρόμιο αρκεί το pcr που θα έχω ήδη κάνει η θα μου ζητήσουν καινούργιο;
Στο αεροδρόμιο θα μπεις, στην πτήση για ΗΠΑ δεν ξέρω αν θα μπεις. Θα πρέπει το pcr σου να έχει γίνει ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ την προηγούμενη της επιβίβασης της πτήσης σου για ΗΠΑ. Άρα θα πρέπει να το κάνεις τη μέρα που πετάς για Τουρκία. Αλλιώς θα πρέπει να κάνεις άλλο στην Τουρκία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο αεροδρόμιο θα μπεις, στην πτήση για ΗΠΑ δεν ξέρω αν θα μπεις. Θα πρέπει το pcr σου να έχει γίνει ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ την προηγούμενη της επιβίβασης της πτήσης σου για ΗΠΑ. Άρα θα πρέπει να το κάνεις τη μέρα που πετάς για Τουρκία. Αλλιώς θα πρέπει να κάνεις άλλο στην Τουρκία.
Την προηγούμενη ημέρα από το πρώτο σκέλος της πτήσης προς Αμερική πρέπει να γίνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το αμερικανικό προξενείο μου διευκρίνισε προ 4 ημερών πως αν βγεις από το αεροδρόμιο ή διανυκτερευσεις σε ενδιάμεσο σταθμό, θεωρούν ως πτήση προς τις ΗΠΑ την επόμενη κι όχι την αρχική πτήση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το αμερικανικό προξενείο μου διευκρίνισε προ 4 ημερών πως αν βγεις από το αεροδρόμιο ή διανυκτερευσεις σε ενδιάμεσο σταθμό, θεωρούν ως πτήση προς τις ΗΠΑ την επόμενη κι όχι την αρχική πτήση.
Να σου πω την αλήθεια δεν τα εμπιστεύομαι τα προξενεία για τέτοια θέματα, προτιμώ να ρωτάω την αεροπορική. Σε ερώτηση περί ισχύος διαβατηρίου μου έδωσε τελείως λάθος απάντηση ένα προξενείο πρόσφατα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχεις άδικο για τα προξενεία. Κι εγώ πάντως την αεροπορική ρώτησα, μου είπε θα πρέπει να κάνετε pcr στο Μεξικό αλλά ρωτήστε και ατό προξενειο, πήρα και το προξενείο και μου είπε τα ίδια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχεις άδικο για τα προξενεία. Κι εγώ πάντως την αεροπορική ρώτησα, μου είπε θα πρέπει να κάνετε pcr στο Μεξικό αλλά ρωτήστε και ατό προξενειο, πήρα και το προξενείο και μου είπε τα ίδια.
Ας κάνει η φίλη ένα rapid τότε στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης λίγη ώρα πριν, να είναι σίγουρη.

Επίσης δε θυμάμαι αν το έλεγα σε σένα πάλι @rev26 ή σε κάποια άλλη, αλλά μπορείς και με rapid για Αμερική, όχι pcr απαραίτητα.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
@Yorgos ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση ,Θα στείλω ένα email στην εταιρία να ρωτήσω για σίγουρα(εντωμεταξυ στην σελίδα τους δεν έχει πουθενά email,μόνο τηλεφ επικοινωνία )και θα πράξω αναλόγως.Το πολύ πολύ να κάνω και ένα pcr εκεί να ήμαστε σιγουροι.
@Earth Citizen ναι το είχα διαβάσει σε προηγούμενα post για rapid,ελπίζω να μην αλλάξει κάτι σε 3 εβδομάδες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.748
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom