ΗΠΑ Αναζήτηση εισιτηρίων για Η.Π.Α.

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.730
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Για Ιούλιο-Αύγουστο πολύ δύσκολο. Έπεσε το μάτι μου για Μάη-Ιούνιο, αλλά μέχρι 30/6. Η μόνη πιθανότητα για καλοκαίρι είναι το Νοέμβρη black friday. Για Χριστουγεννα δεν έχω άποψη.
Για Ιούνιο που είδες, τι; Ενδιαφέρομαι για Βαλένθια. Στη χειρότερη Μαδρίτη ή Μπάρτσα και μετά βρίσκω άκρη
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ερώτηση .... όχι για την Πυθία αλλά για κάποιον με γνώση ή στατιστικά στην συγκεκριμένη αγορά εισιτηρίων, υπάρχει περίπτωση προσφορών για το καλοκαίρι από εδώ και πέρα ? Βγάζουν συνήθως για καλοκαίρι ? για Χριστούγεννα ξέρω ότι γύρω στον Σεπτέμβρη βγαίνουν κάτι φωτοβολίδες. Ευχαριστώ τυχόν γνώστες , μάντηδες , στατιστικολόγους κλπ κλπ για τα φώτα τους.
Πες αν θες τιμές που βλέπεις τώρα και για ποια πόλη, να σου πούμε αν κινούνται σε φτηνά/κανονικά/ακριβά επίπεδα. Όπως προαναφέρθηκε πάντως, λίγο δύσκολο για σούπερ προσφορές το καλοκαίρι.

Για Ιούνιο που είδες, τι; Ενδιαφέρομαι για Βαλένθια. Στη χειρότερη Μαδρίτη ή Μπάρτσα και μετά βρίσκω άκρη
Για ΗΠΑ μιλάμε εδώ :lol:
 

grtravel

Member
Μηνύματα
56
Likes
42
“…Με 3 απευθείας πτήσεις για Νέα Υορκη και τόσες επιλογές για τα connections…”

4 απευθείας πτήσεις είναι για Νέα Υόρκη,όχι 3.
1.Emirates
2.Delta
3.United
4.American
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.272
Likes
7.905
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
+ το κόστος για να φτάσεις εκεί ? Και αν στραβώσει η πρώτη πτήση ? Επικίνδυνα πράγματα αυτά.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
+ το κόστος για να φτάσεις εκεί ? Και αν στραβώσει η πρώτη πτήση ? Επικίνδυνα πράγματα αυτά.
Μια νυκτα Βαρκελωνη ή Μαδριτη με ενα οικονομικο εισιτηριο εως εκει μια χαρα μου φαινεται.
Για Δυτικά ΗΠΑ τα 700 ευρω για ενιαια πτηση ειναι το λιγοτερο που βρισκω. Το σύνηθες φθανει πλέον στα 1000 ευρω .
αν δωσεις 200 συν στο περιπου 150-200 για Ισπανια γλυτωνεις 300 -600 ευρω .
Με τοση διαφορά , προσωπικα περναω και ενα βραδυ αεροδρομιο στην Ισπανια σε συνδυασμο με μια βολτα στη πόλη η υπνο σε ενα οικονομικο καταλυμα .

Για Νεα Υορκη δεν θα το εκανα , χειμωνα βρισκεις πλέον φθηνες πτησεις απο Αθήνα .
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
+ το κόστος για να φτάσεις εκεί ? Και αν στραβώσει η πρώτη πτήση ? Επικίνδυνα πράγματα αυτά.
Για west coast τα εισιτήρια δε τα βρίσκεις κάτω από 700 ευρώ, όπως λέει και η Κική, είναι κοντά στα 1000. Δε συγκρίνεται το 300-350 με το 700-1000..

Την πρώτη πτήση δεν την βάζεις κολλητά. 1 ή και 2 διανυκτερεύσεις για να γίνει και ωραίος ο συνδυασμός. Και αφού μιλάμε για Μαδρίτη/Βαρκελώνη/Παρίσι και οι 3 πόλεις ενδείκνυνται για stopover με διανυκτέρευση, ειδικά άμα έχεις ξαναπάει και πας και βλέπεις κάποια αξιοθέατα που δεν είχες δει την προηγούμενη φορά ή φορές.

Το έχω κάνει 2 φορές μέχρι στιγμής, η πρώτη με 3μερο στη Μαδρίτη και στην επιστροφή 1 διανυκτέρευση (το βράδυ που η Ρεάλ νίκησε την Παρί 3-1 οπότε είχε και το bonus να δω το ματς σε μπαρ φουλ με Μαδριλένους, άσχετα που δε τους υποστηρίζω ήταν κι αυτό εμπειρία). Η δεύτερη φορά, με SAS με ενδιάμεσους Στοκχόλμη και Κοπεγχάγη για προορισμό Λος Άντζελες.

Η επιστροφή είναι πάντα πιο κουραστική, οπότε εκεί ίσως χρειάζονται λιγότερες ώρες/μέρες για να γυρίσεις πιο γρήγορα σπίτι. Αλλά σε κάθε περίπτωση, όσο οι συνδέσεις για Αμερική είναι σε τέτοια επίπεδα τιμών (με εξαίρεση τη Νέα Υόρκη), τέτοιες προσφορές είναι λουκούμι..
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Φίλοι μου μια ερώτηση σε εσάς που έχετε μια γνώση για υπερατλαντικα μήπως και με βοηθήσετε στην επιλογή μου.... Ετοιμάζομαι για το πρώτο μου υπερατλαντικα και συγκεκριμένα Νέα Υόρκη και Ουάσιγκτον. Τώρα θέλω μια βοήθεια στην επιλογή των πτήσεων. Βρίσκω από Θεσσαλονίκη (που με βολεύει και περισσότερο να πω γιατί μένω Λάρισα) με 650 πήγαινε έλα, με Lufthansa και A350 αεροπλάνο με ενδιάμεση στάση και αναμονή στο Μόναχο για 3.30 ώρες περίπου. Και με 770 από Αθήνα με απευθείας πτήσεις και UNITED 787 dreamliner... Τι θα συμβουλευατε να επιλέξω?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Με Lufthansa πέταξα την προηγούμενη βδομάδα από Σιγκαπούρη με 747 το σκέλος μέχρι Φρανκφούρτη. Έμεινα ευχαριστημένος, πρώτη φορά με την εταιρία. Μου έκαναν και αναβάθμιση θέσης, φαντάζομαι γιατί πρέπει να είχαν πάρει και κάποιους για Ζυρίχη που είχε ακυρωθεί η πτήση τους. Σέρβιραν 2 φορές, καλό το φαγητό και το πρωινό ακόμη καλύτερο. Από Φρανκφούρτη για Αθήνα μόνο νερό και σοκολάτακια. Από χειραποσκευες ελαστικοί, ο πίσω μου από Φρανκφούρτη κουβαλούσε κοτζάμ ασπίδα Captain America...

Με 350 πέταξα από Αυστραλία - Σιγκαπούρη, ενώ με το 787 έκανα όλο το πήγαινε Αυστραλία και 2 φορές ΗΠΑ. Και τα 2 καινούρια είναι, νομίζω το 787 είχε μεγαλύτερα παράθυρα.

Με United δεν έχω πετάξει.

Κανονικά θα κοίταζα μάλλον πρώτα να έχω την σύντομη πτήση στην αρχή για να αραζα μετα. Για εσένα μικρή διαφορά εδώ. Επίσης με βοηθά να φτάνω απόγευμα, ώστε να πέφτω για ύπνο μετά από μια σύντομη αναγνωριστικό βολτα και την επόμενη το πρωί να είναι κομπλέ για εξερεύνηση... Αλλά αν είναι να φας το κατέβα Αθήνα, (και μετά από ένα 12ωρο ταξιδι να πρέπει να ξανανέβεις Λάρισα) εγώ μάλλον θα πήγαινα με τη Lufthansa.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Αυτό το πήγαινε έλα Αθήνα σκέφτομαι αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι στη Lufthansa θα έχω και πτήση με 2 σκέλη.... Μπέρδεμα μεγάλο στο μυαλό μου και αγχώνομαι αρκετά. Επίσης η επιλογή United - Lufthansa
...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αυτό το πήγαινε έλα Αθήνα σκέφτομαι αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι στη Lufthansa θα έχω και πτήση με 2 σκέλη.... Μπέρδεμα μεγάλο στο μυαλό μου και αγχώνομαι αρκετά. Επίσης η επιλογή United - Lufthansa
...
Το τι είναι πιο βολικό μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης εσυ το ξέρεις. Μεταξύ των δυο αεροπορικών μικρή η διαφορά ειδικά αν μιλάμε για οικονομική θέση. Συγκρίνοντας τους ναύλους κοίταξε αν οι αποσκευές κάτω περιλαμβάνονται στην τιμή (αν σου χρειάζεται), η αν δικαιούσαι μόνο χειραποσκευή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom