ΗΠΑ Αναζήτηση εισιτηρίων για Η.Π.Α.

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εχω βρει εισιτηρια με SWISS και Lufthansa και εχει μονο 1.5 ωρα αναμονη στη Ζυριχη. Υπαρχει περιπτωση να προλαβεινει καποιος τετοια ανταποκριση; Το θεμα ειναι οτι το εισιτηριο το βρισκω απο το site της αεροπορικης.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Εχω βρει εισιτηρια με SWISS και Lufthansa και εχει 1.5 ωρα αναμονη μονο στη Ζυριχη. Υπαρχει περιπτωση να προλαβεινει καποιος τετοια ανταποκριση; Το θεμα ειναι οτι το εισιτηριο το βρισκω απο το site της αεροπορικης.
ο χρόνος είναι υπεραρκετός αρκεί να μην έχει καθυστέρηση το αεροπλάνο από Αθήνα. για να το δίνουν πάει να πει ότι μπορούν.
και να μην το προλάβεις η αεροπορική θα σε βάλει στην επόμενη πτήση και θα είσαι μια χαρά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εχω βρει εισιτηρια με SWISS και Lufthansa και εχει μονο 1.5 ωρα αναμονη στη Ζυριχη. Υπαρχει περιπτωση να προλαβεινει καποιος τετοια ανταποκριση; Το θεμα ειναι οτι το εισιτηριο το βρισκω απο το site της αεροπορικης.
Είναι σχετικά μικρό το αεροδρόμιο, έχω προλάβει ανταπόκριστη στο μισό χρόνο εφόσον όλα πάνε καλά προλαβαίνεις άνετα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχω βρει εισιτηρια με SWISS και Lufthansa και εχει μονο 1.5 ωρα αναμονη στη Ζυριχη. Υπαρχει περιπτωση να προλαβεινει καποιος τετοια ανταποκριση; Το θεμα ειναι οτι το εισιτηριο το βρισκω απο το site της αεροπορικης.
Προλαβαίνεις στη Ζυρίχη άνετα ακόμα και 50 λεπτά πριν να φτάσεις, έχω αντίστοιχη εμπειρία.

Από τη στιγμή κιόλας που είναι μέσα από το site της swiss/lufthansa τότε δεν έχεις κανένα άγχος και σε περίπτωση που χαθεί η ανταπόκριση.

Άσχετο, funny story: διαδρομή Στοκχόλμη-Κοπεγχάγη-Λος Άντζελες πέρυσι με SAS, με 1ώρα αναμονής στη Κοπεγχάγη. Λέω στην αεροσυνοδό εάν μπορούσα να μεταφερθώ πιο μπροστά στο αεροπλάνο για να μπορέσω να βγω γρήγορα στο gate και μου λέει "μην αγχώνεστε, ο πιλότος που θα σας πάει Λος Άντζελες κάθεται στο μπροστινό κάθισμα από εσάς".
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Άσχετο, funny story: διαδρομή Στοκχόλμη-Κοπεγχάγη-Λος Άντζελες πέρυσι με SAS, με 1ώρα αναμονής στη Κοπεγχάγη. Λέω στην αεροσυνοδό εάν μπορούσα να μεταφερθώ πιο μπροστά στο αεροπλάνο για να μπορέσω να βγω γρήγορα στο gate και μου λέει "μην αγχώνεστε, ο πιλότος που θα σας πάει Λος Άντζελες κάθεται στο μπροστινό κάθισμα από εσάς".
Επικό!!! :haha:
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλή χρονιά με υγειία και πολλά ταξίδια σε όλους εύχομαι:icon_biggrin:!!! Χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατί βλέπω πολλά τζιμάνια εδώ μέσα ;) Εχω κλείσει για το Πάσχα (4 άτομα, 700 ευρώ το καθένα) με British Αθηνα Τορόντο και ΝΥ Αθήνα. Κατήργησε η British την πτήση Λονδίνο Αθήνα και με παραπέμπει σε άλλη που δεν την προλαβαίνω. Το αναγνωρίζει και μου λεει να διαλεξω όποια άλλη θέλω ή μπορώ να κάνω refund όλο το εισιτήριο. Και μιας που τελευταία μου μπήκε η ιδέα να κυνηγήσω μίλια για να γίνω silver ψάχνω άλλη λύση.
Βασικά θέλω να πάμε Τορόντο από εκεί να πάμε Κλήβελαντ για κάποιους συγγενείς και να πάμε Νέα Υόρκη και επιστροφή από εκεί Αθήνα.
Το ερώτημα είναι το εξής επειδή μου ήρθε μία έμπνευση: Εχει μια πτήση η United από Αθήνα Cleveland μέσω Τορόντο. Πώς μπορώ να κάνω stopover 3 ημερών και να συνεχίσω μετά Κληβελάντ και να κλείσω Νεα Υορκη Αθήνα πάλι με United θα είναι ενιαίο εισιτήριο?) ή δεν γίνεται? Με συμφέρει άραγε ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? Θα βάλω στο κουμπαρά μου μίλια?
ΥΓ. Το εισιτήριο της British δεν το έχω ακυρώσει ακόμα..
Σας ευχαριστώ πολύ, please ασ με βοηθήσεις κάποιος... τα παίζετε κάποιοι στα δάκυτλα:p
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το να κλείσεις ενιαίο εισιτήριο για ταξίδι του στυλ πόλη Α (Αθήνα) -> πόλη Β (Τορόντο) και πόλη Β (Τορόντο) -> πόλη Γ (Κλίβελαντ) και πόλη Δ (Νέα Υόρκη) -> πόλη Α (Αθήνα) δεν είναι tricky, απλά επιλέγεις ταξίδι πολλαπλών προορισμών (δεν το υποστηρίζουν όλες οι μηχανές αναζήτησης) αντί του κλασικού round-trip (που σου δίνει επιλογή για αφετηρία - προορισμό και σου βγάζει αυτόματα την επιστροφή με "αντίθετα" τις πόλεις).

Το stopover 3 ημερών ίσως να περιόριζες (αντίστροφα από ότι οι περισσότεροι) τον χρόνο του ταξιδιού σε πολλές ώρες, πάντως οι 72 ώρες είναι πολλές και ίσως η ίδια μηχανή αναζήτησης να σου κόβει τέτοιες αντι-δημοφιλείς (να το πω έτσι) επιλογές. Για παράδειγμα, στο skyscanner μπορείς να "κόψεις" πολύωρες μεταβάσεις αλλά όχι τις σύντομες :haha:
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Το να κλείσεις ενιαίο εισιτήριο για ταξίδι του στυλ πόλη Α (Αθήνα) -> πόλη Β (Τορόντο) και πόλη Β (Τορόντο) -> πόλη Γ (Κλίβελαντ) και πόλη Δ (Νέα Υόρκη) -> πόλη Α (Αθήνα) δεν είναι tricky, απλά επιλέγεις ταξίδι πολλαπλών προορισμών (δεν το υποστηρίζουν όλες οι μηχανές αναζήτησης) αντί του κλασικού round-trip (που σου δίνει επιλογή για αφετηρία - προορισμό και σου βγάζει αυτόματα την επιστροφή με "αντίθετα" τις πόλεις).

Το stopover 3 ημερών ίσως να περιόριζες (αντίστροφα από ότι οι περισσότεροι) τον χρόνο του ταξιδιού σε πολλές ώρες, πάντως οι 72 ώρες είναι πολλές και ίσως η ίδια μηχανή αναζήτησης να σου κόβει τέτοιες αντι-δημοφιλείς (να το πω έτσι) επιλογές. Για παράδειγμα, στο skyscanner μπορείς να "κόψεις" πολύωρες μεταβάσεις αλλά όχι τις σύντομες :haha:
Ευχαριστώ που μου απάντησες αν και δεν είμαι σίγουρη ότι το πιάνω... εννοείς ότι πρέπει να το κάνω εγώ manually βάζοντας πολλά σκέλη? H United στο site της μου δίνει την επιλογή να βάλω 5 σκέλη ας πούμε αλλά δεν συμφέρει (βγαίνει 2.000 $ το εισιτήριο). Εγώ αναρωτιόμουν αν μπορούσε να το κάνει η ίδια ώς stopover.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Το να κλείσεις ενιαίο εισιτήριο για ταξίδι του στυλ πόλη Α (Αθήνα) -> πόλη Β (Τορόντο) και πόλη Β (Τορόντο) -> πόλη Γ (Κλίβελαντ) και πόλη Δ (Νέα Υόρκη) -> πόλη Α (Αθήνα) δεν είναι tricky, απλά επιλέγεις ταξίδι πολλαπλών προορισμών (δεν το υποστηρίζουν όλες οι μηχανές αναζήτησης) αντί του κλασικού round-trip (που σου δίνει επιλογή για αφετηρία - προορισμό και σου βγάζει αυτόματα την επιστροφή με "αντίθετα" τις πόλεις).

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αυτό που θέλω και αυτό που περιγράφεις παραπάνω είναι το Open Jaw?? Ακούω open jaw και δεν αντιλαμβάνομαι τί ακριβώς είναι:rolleyes:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εννοώ μια τέτοιου στυλ αναζήτηση:

1672839881693.png


Αν βάλεις μόνο Αθήνα -> Κλίβελαντ και Νέα Υόρκη -> Αθήνα, τότε βασίζεσαι στα αποτελέσματα που θα σου δώσει μόνο του το ψαχτήρι, μπορεί να βρεις στάση στο Τορόντο μπορεί και όχι (και το κόβω δύσκολο να σου βγάλει 72ωρη ανταπόκριση). Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις έτσι αν τα εισιτήρια σου βγαίνουν διχίλιαρο όπως λες.

Open jaw είναι αυτό που θέλεις και άσχετα με το τι κάνεις στο Τορόντο. Το να πας σε μια πόλη και να επιστρέψεις από άλλη (π.χ. πήγαινε Αθήνα -> Παρίσι και επιστροφή Λονδίνο -> Αθήνα) ή να επιστρέψεις σε διαφορετική "αρχική αφετηρία" (π.χ. πήγαινε Αθήνα -> Παρίσι και επιστροφή Παρίσι -> Θεσσαλονίκη). Απλά ένας "πιασάρικος" όρος :haha:
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Screenshot_2023-01-07-20-40-53-137-edit_com.android.chrome.jpg
Έχει κανείς άποψη για αυτό; Μου το βγάζει σε διάφορες ημερομηνίες τον Αύγουστο.. 600-650 με Emirates που περιλαμβάνει και βαλίτσες.. Η σελίδα της αεροπορικής καθώς και πολλές άλλες το δίνουν 900+, ενώ η trip και η last-minute (καθώς και η gotogate σε άλλες ημερομηνιες) το δίνουν γύρω στα 600 κατι.. Το προχώρησα να δω αν λέει "η τιμή άλλαξε" και προχωράει κανονικά ως την πληρωμή.. Είναι αξιόπιστα site αυτά; Πώς έχουν τόση διαφορά σε σχέση με την σελίδα της Emirates;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
η trip και η last-minute (καθώς και η gotogate σε άλλες ημερομηνιες) το δίνουν γύρω στα 600 κατι.. Το προχώρησα να δω αν λέει "η τιμή άλλαξε" και προχωράει κανονικά ως την πληρωμή.. Είναι αξιόπιστα site αυτά;
Από το gotogate έχω κλείσει μια φορά, Ρώμη - Νίκαια το '16. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα, βέβαια η πτήση έγινε κανονικά.

Και από το mytrip (αυτό νομίζω εννοείς) έκλεισα μια μόνο φορά, για πτήση τέλη Οκτώβρη Σίδνεϊ - Μουρίτσντορ (θεώρησε Μπρισμπέιν). Το μόνο "πρόβλημα" που είχα, ήταν ότι η πτήση άλλαξε ώρα και ενώ ήρθε email για την αλλαγή, στο app της mytrip φαινόταν η παλιά ώρα (θυμήθηκα την αλλαγή τυχαία το προηγούμενο βράδυ).

Αν τα θεωρώ αξιόπιστα, ναι. Βέβαια τα έχω χρησιμοποιήσει από 1 φορά και χωρίς κάποιο ευτράπελο, όπου θα έτρεχα να βγάλω άκρη με την εξυπηρέτηση πελατών τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom