Αυστρία Αναζήτηση ξενοδοχείου Βιέννη

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Αν πεις σε ενα ταξιτζη να σε παει σε ενα οικονομικο,αξιοπρεπες ξενοδοχειο,σε κεντρικο σημειο.....ειναι εφικτο κατι τετοιο?
Οπως είπε και ο Taver (που επέστρεψε - απο πού?), φυσικά και είναι ακατάλληλος τρόπος να ζητήσης απο ταξιτζή να σου βρεί ξενοδοχείο. Τις περισσότερες φορές θα σε κάνει βόλτα σε ξενοδοχεία που θα σου λένε "full".

Στα περισσότερα αεροδρόμια υπάρχουν γραφεία τουρισμού που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Αλλά ο καλύτερος τρόπος είναι να έχεις καιρό και να ψάξεις στο internet. Βέβαια πολύ καλύτερα αν έχεις 2-3 μήνες προθεσμία. Ετσι θα βρείς το καλύτερο και φθηνότερο. Πάντως υπάρχουν site που εξειδικεύονται να βρούν καλές τιμές και για την επόμενη, η την ίδια μέρα.

Σίγουρα όμως δεν θα μείνεις στο δρόμο, σε εποχή που δεν είναι γιορτές η εκθέσεις η άλλο γεγονός για την πόλη. Απλώς, ετοιμάσου να ταλαιπωρηθείς.
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Καλημέρα σε όλους και παλι ευχαριστω για την ανταπόκριση. Οσα περισσότερα ξενοδοχεία τοσες περισσότερες επιλογές.

Κανείς δεν έχει επισκεφθεί το Savoy; στο tripadvisor έχει πολύ καλές κριτικές, έχω πετύχει μία κάλή τιμή (80 € με προσφορά τη μία διανυκτέρευση στις 5 δωρεάν) αλλά θα ήθελα και κάποια κριτική/εμπειρία απο το forum.

Οσον αφορά τη ερώτηση του xenos, οι απαντήσεις τςν δύο προηγούμενων μελών καλύπτρουν και εμένα , αλλά και όλο το forum νομίζω, και πρόσθετα αυτό το έχω σταματήσει ακόμα και στην Ελλάδα.... φαντάσου στην άγνωστη Βιέννη. Internet, έρευνα...... και τώρα τελευταία ....travelstories.gr
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Kαθοτι ασχετος με Ευρωπη,και Ευρωπαικες πρωτευουσες,
εχω μια απορια.
Πριν φυγεις απο Ελλαδα,πρεπει οπωσδηποτε να εχεις κλεισει ξενοδοχειο??

Ειναι δυσκολο πχ.να βρεις ξενοδοχειο στην Βιεννη οταν εισαι εκει?

Αν πεις σε ενα ταξιτζη να σε παει σε ενα οικονομικο,αξιοπρεπες ξενοδοχειο,σε κεντρικο σημειο.....ειναι εφικτο κατι τετοιο?
Δεν μιλαω για περιοδο γιορτων που υπαρχει πληροτητα αλλα σε νορμαλ εποχη.
οχι βρέ παιδιά...να πείς σε ταξιτζή να σε πάει σε ξενοδοχείο?σήμερα, που υπάρχει το διαδύκτιο και μπορεις να δείς και να κανεις τα πάντα μέσω αυτού!!!! όχι,πρός θεού!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλημέρα σε όλους και παλι ευχαριστω για την ανταπόκριση. Οσα περισσότερα ξενοδοχεία τοσες περισσότερες επιλογές.

Κανείς δεν έχει επισκεφθεί το Savoy; στο tripadvisor έχει πολύ καλές κριτικές, έχω πετύχει μία κάλή τιμή (80 € με προσφορά τη μία διανυκτέρευση στις 5 δωρεάν) αλλά θα ήθελα και κάποια κριτική/εμπειρία απο το forum.

Οσον αφορά τη ερώτηση του xenos, οι απαντήσεις τςν δύο προηγούμενων μελών καλύπτρουν και εμένα , αλλά και όλο το forum νομίζω, και πρόσθετα αυτό το έχω σταματήσει ακόμα και στην Ελλάδα.... φαντάσου στην άγνωστη Βιέννη. Internet, έρευνα...... και τώρα τελευταία ....travelstories.gr
νομίζω οτι το φιλοσοφείς πολύ το θέμα....κλείσε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο που ανταποκρίνεται στις οικονομικές σου δυνατότητες,να είναι κοντά στο κέντρο και να έχει στάση μετρό η τράμ δίπλα του.όλη την μέρα συνήθως εμαστε εξω..και το savoy αλλά και όλες οι γνωστές αλυσίδες ξενοδοχείων 4 αστέρων ειναι πολύ καλές...μην κουραζεσαι.
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Καλημέρα, καλή και καλοταξιδη χρονιά σε όλους,

Όπως κατάλαβα υπήρξε μαζική εορταστική μετανάστευση στη Βιέννη. Όποιος/α μπορεί να διαφωτήσει με φρέσκα νέα για ξενοδοχεία θα του/της είμαι ευγνώμων

... έτσι ειμαι δυστυχώς Ιωάννα.. του βασανίσματος...χαχαχα.. αλλά λειτουργεί στο τέλος (παρεπιπτώντως αν δεν είναι το Ιωαννα απλά ένα nick..... χιλιόχρονη)

Αναμένωντας νέα...........
 

viaje

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους! Είμαι επίσης μια απ΄τους χριστουγεννιάτικους ταξιδιώτες στη Βιέννη και παρόλο που το ξενοδοχείο που μείναμε (Hotel Bellevue) δεν είναι στο ring (είναι λίγο πιο βόρεια αλλά κοντά σε μετρό και τραμ), ήταν πολύ αξιοπρεπές, καθαρό και περιποιημένο. Αρχικά είχα διαβάσει σε άλλο site όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια αλλά τελικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από τα άνετα δωμάτια, την ησυχία και τις καλές τιμές (80Ε/βραδιά,πρωινό 14Ε/άτομο-δεν δοκίμασα!).Ελπίζω να βρεις κάτι ικανοποιητικό και να αξίζει το ψάξιμο!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σου όλους σας!Παρολο που παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το forum μολίς τώρα αποφάσισα να γραφτώ.Οι πληροφορίες που μπορεί να βρει κανείς εδώ ειναι απίστευτες!Και θα ήθελα και γω με την σειρά μου να ρωτήσω κάτι σχετικά με φθηνά ξενοδοχεία,hostels,διαμερίσματα κτλ στην Βιεννη.
Έχω βρει ένα hostel με όνομα Palace Hostel.Με ενδιαφέρει λόγω τοποθεσίας καθως είναι δίπλα στη φύση και με υπέροχη θέα την πόλη της Βιέννης.Αυτο που θελω να μάθω είναι το πόσο μακρία βρίσκεται(σε λεπτά) από το κέντρο της πολης,καθως το μονο πράγμα που εχω βρει είναι το ποσο μακρυα βρίσκεται σε χιλιόμετρα.Κάτι που δεν μου λέει τίποτα από μόνο του.Δηλαδη αν χαλάω όλο το χρόνο μου στις μετακινησεις από εκεί στο κέντρο δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνω άλλο.
Ακόμα θέλω να ξέρω αν ειναι καθαρό.Δεν ζητάω πολυτέλειες.Απλως ένα καθαρό δωμάτιο να έχω να κοιμάμαι.Αν κάποιος έχει προσωπική πείρα θα το εκτιμούσα αφάνταστα!Επίσης έχει κανείς να προτέινει κάποιο διαμέρισμα στο οποίο να είχε διαμείνει και να έμεινε ευχαριστημένος?Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
επειδη και γω ενδιαφερομαι για ξενοδοχειο οπως και οι υπολοιποι ,βεβαια εγω θα παω τελη μαιου,ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καταλληλη περιοχη για να ψαξω για ξενοδοχειο?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
και μένα με ενδιαφέρει το θέμα της διανυκτέρευσης κ της (α)καταλληλότερης περιοχής μιας κ εκτος απρόοπτου τέλη απριλίου θα μεινω ενα τριήμερο στην αυστριακή πρωτεύουσα!:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Φαίνεται ότι είμαι η άτυχη της παρέας για τη Βιέννη καθώς την περίοδο που έκλεισα (3-6 Ιουνίου) εκτός του ότι οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι υψηλές εξαφανίζονται σιγά σιγά και τα δωμάτια!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Ίσως δεν είμαι ο καταλληλότερος για να μιλήσω για την Βιέννη, λόγω της μικρής εμπειρίας μου, αλλά μία τοποθεσία στο κέντρο ή δίπλα σε μετρό δεν θα ήταν άσχημα. Το γεγονός ότι έμεινα στο κέντρο - και δίπλα σε μετρό- με γλίτωσε από πολύ κόπο και χρόνο. Πάντως το περπάτημα εντός του ring είναι πολύ ευχάριστο αλλά και περισσότερο από ότι φαίνεται στους χάρτες.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Για την σκιουρίνα, έχω μια πρόταση σε πολύ κεντρικό μέρος και οκονομικό.
Booking.com: Pension Gross, Wien, Αυστρία. ΞšΞ¬Ξ½Ο„Ξ΅ κράτηση σΡ ξΡνοδοχΡίο Ο„ΟŽΟΞ±!
Δεν έχω μείνει αλλά απ οτι διαβάζω τα σχολια είναι μέτρια εως καλά, ζήτησε δωμάτια στο πισω μέρος γιατί πρόκειται για δρόμο με κυκλοφορία.

Η τοποθεσία του Herberge Hostel Vienna (Palace hostel), είναι αρκετά έξω απο τη Βιέννη, και το λεωφορείο θα κάνει αρκετή ώρα. Αν όμως κανείς σκοπεύει να μείνει για πολλές μέρες, πάνω απο εβδομάδα, τότε το χάσιμο χρόνου δεν θα είναι τόσο σημαντικός παράγων. Πάντως θα είναι πολύ δύσκολα για 2 φορές τη μέρα μετακίνηση.

Σχετικά με το Hotel Bellevue, που ανέφερε ο viaje, έχω τα καλύτερα λόγια, όπως και όλοι με όσους έμεινα εκεί, φίλοι, συγγενείς. Το πρωινό είναι πολυτελέστατο και καλά θα είναι να περιλαμβάνεται στην τιμή, είναι πολλά τα ?30 την ημέρα για 2 άτομα μόνο το πρωινό. Καλύτερα να δώσεις ?20 περισσότερα για δωμάτιο deluxe γύρω στα 35 m2. Πάντως η τοποθεσία είναι εξαιρετικά βολική. Απέναντι απο το ξενοδοχείο είναι το supermarket Billa που έχει τα πάντα (υλικά για πρωινό ίσως, και τα φθηνότερα σοκολατάκια Mirabell Mozartkugeln). Βέβαια, απέναντι απο το Bellevue είναι και το Hotel Mozart,
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
φθηνότερο και με αρκετά λιγότερο άνεση. Το πρωινό όμως είναι μάλλον αποδεκτό και η βολική τοποθεσία υποκαθιστούν τα λιγότερα αστέρια.

Η τοποθεσία είναι αρκετά καλή, και κοντά σε στάση, πολύ κοντά στο κέντρο:
Belvedere Apartments Serviced Apartment Vienna - serviced apartment deals and reviews - venere.com
Αν υπάρχει ειδικό event για την ημερομηνία, η κατάσταση (διαθεσιμότητα-τιμές) δεν θα αλλάξει αργότερα, ίσως χειροτερέψει. Φυσικά πάντα υπάρχει το ρίσκο του last-minute.

Επαναλαμβάνω κάποιες προτάσεις:
όλα είναι σχετικά με την εποχή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.285
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom