Αναζήτηση προορισμού για μονοήμερη εκδρομή!

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Μένω στην Αθήνα και θα ήθελα να μου προτεινετε κάποιο κοντινό προορισμό για την αργία της 28ης Οκτωβρίου.
Συνήθως πηγαίνουμε Ναύπλιο αλλά θα ηθελα κάτι για αλλαγή.

Δεν εχω παει ποτέ στα Τρίκαλα Κορινθίας, αξίζει ή θα γίνεται πανικός ή υπάρχει κανένα συμπαθητικό χωριό εκεί κοντά?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μια χαρά είναι στα Τρίκαλα Κορινθίας, ιδίως αν σας αρέσει η φύση. Χωρίζονται στα Κάτω, Μεσαία και Ανω Τρίκαλα. Η φύση είναι πανέμορφη, κόσμο βέβαια θα έχει, αλλά όχι σε στιλ Αραχωβας.
Δύο προτεινόμενες διαδρομές είναι από τα Άνω Τρίκαλα, να περάσετε από Γκούρα, Αρχαιο Φενεό και να καταλήξετε στην υπέροχη Λίμνη Δόξας.
Κόντα στη λίμνη είναι και το γνωστό κουτούκι του Σταικου, το οποίο έχει πεντανόστιμα κρέατα, αλλά είναι αρκετά ακριβό. Σε ώρα δε αιχμής θα πρέπει να έχεις κάνει κράτηση.
Μια άλλη προτεινόμενη (λιγότερο όμορφη) διαδρομή είναι Ανω Τρίκαλα, Καστανιά, Λίμνη Στυμφαλίας.
Γενικώς η περιοχή (Ζηρεία) σου δίνει πολλές δυνατότητες και είναι πολύ καλή επιλογή.
Να πάτε!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Θα πρότεινα και την Στενή στην Εύβοια.Ωραία η διαδρομή μετά την Στενή πρός Χειλιαδού,να αφήσετε το αυτοκίνητο και να κάνετε πεζοπορία στα δασικά μονοπάτια,είναι πολύ βατά.Πολλές επιλογές για φαγητό στην Στενή αλλά η ποιότητα/εξυπηρέτηση εξαρτάται απο τον κόσμο.Εχω αρκετό καιρό να πάω,ελπίζω το δάσος να υπάρχει ακόμη..
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Λίμνη Δόξα ασυζητητί,είναι πανέμορφα το φθινόπωρο και οι ταβέρνες τίγκα στα γουρουνόπουλα λόγω ημέρας!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
λιμνη δοξας λεω και εγω!!μονο να κανει καλο καιρο (δηλ να μην βρεχει)!
εμεις τηη συνδυασαμε με στυμφαλια..
τρικαλα κορινθιας προσωπικα δεν με ενθουσιασαν, αλλα για μια μερα μονο γιατι οχι?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για μενα η τοπ επιλογη ειναι η Λιμνη του Φενεου ,οπως ειπωθηκε και παραπανω.
Μην αφησεις τη λιμνη για να πας στα Τρικαλα -καμια σχεση.Εντωμεταξυ θα εχουν πεσει και τα φυλλα ,τα δεντρα θα εχουν ομορφα χρωματα..μην το χασεις!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
H επιλογή της ορεινής Κορινθίας τα συνδυάζει όλα! Φυσιολατρικό περίπατο γύρω από την πανέμορφη λίμνη Δόξας (και στη συνέχεια όμορφη θέα και γλυκό του κουταλιού στο μοναστήρι πάνω από τη λίμνη), κρεατοκατάσταση και χουχουλιάρικο καφεδάκι στα Μεσαία Τρίκαλα και αποχωρώντας οινικές δοκιμές και αγορές στη Νεμέα! Super! Καλά να περάσετε!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Βρεθηκα καποτε την ιδια μερα στο Γαλαξιδι για μονοημερο με τη παρεα μου....Ολη η Αθηνα ηταν εκει σε παραταξη.....ενας καταποντισμος γινοταν...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Βρεθηκα καποτε την ιδια μερα στο Γαλαξιδι για μονοημερο με τη παρεα μου....Ολη η Αθηνα ηταν εκει σε παραταξη.....ενας καταποντισμος γινοταν...

Το Γαλαξίδι ειαι υπέροχο μόνο όμως αν το συνδυάσεις με διανυκτέρευση ειδικά να έρχεσαι απο Αθήνα
Η Συνονόματη Λίμνη Δόξα ( εδω ελεγχεται αν εχει παρει το όνομα της απο πρόγονο μου ,αν και ειναι τεχνιτή και πρόσφατα φτιαγμένη ) ειναι ωραιότατη για αυθημερόν εκδρομή απο Αθήνα

ειδικά η mαrydim έχει γραψει πολλά και ενδιαφέροντα για την γυρω περιοχή
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/2268-%EC%E9%E1-%EA%F5%F1%E9%E1%EA%DE-%F3%F4%E7-%EB%DF%EC%ED%E7-%E4%FC%EE%E1%F2-%EA%E1%E9-%F3%F4%E1-%F7%F9%F1%E9%DC-%F4%EF%F5-%F6%E5%ED%E5%EF%FD-%EA%EF%F1%E9%ED%E8%DF%E1%F2.html
 

Alexis K

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Άν έχεις τετρακίνητο σου προτείνω να περάσεις από τη λίμνη Δόξας, στη Ζαρούχλα και στη λίμνη Τσιβλού, από το δασικό δρόμο. Το δάσος είναι "άπαιχτο".
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
πολύ ωραίο θέμα!!!!!!
τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν δουλεύουμε :clap::clap::clap::clap:
ας σκεφτούμε που θα πάμε στην Κρήτη :roll:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
πολύ ωραίο θέμα!!!!!!
τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν δουλεύουμε :clap::clap::clap::clap:
ας σκεφτούμε που θα πάμε στην Κρήτη :roll:
Για ενα καφε ολοι μαζι στα Χανια μηπως ?????;);)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.795
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom