Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Σκεφτειτε τον προυπολογισμο σας οχι μονο για τωρα αλλα και για το απωτερο μέλλον. Η Βαρσοβια και η Βουδαπεστη σε συγκριση με αλλους προορισμους ειναι σιγουρα πιο οικονομικα αλλα μην φανταστεις (οπως εγω φανταζομουν, τρελη διαφορα..ειναι νορμαλ) μπορεις να τις επισκεφτεις και στο μελλον οπως και την Μπολόνια που καλως εχοντων των πραγματων θα παραμεινουν πανω κατω στα ιδια πλαισια. Εχει να δειτε αρκετα αξιοθεατα που αρκετα απο αυτα εχουν ελευθερη εισοδο.
Αντιθετα με την Ρωμη που ειναι ενας προορισμος που σιγουρα καποια στιγμη θα θελετε να επισκεφτειτε και πραγματικα για να δειτε ολα αυτα θα σας κοστισει και παραπανω απο το καθημερινο φαγητο σας. Γιατι λοιπον δεν εκμεταλλευεστε το γεγονος οτι ειστε φοιτητες αρα και κατω των 25 υποθέτω. Δειχνοντας την ταυτοτητα σας μπαινετε με σχεδον μιση τιμη. Φτιαξτε και τις ημερονηνιες σας να πέφτει πρωτη Κυριακη (νομιζω...η μηπως τελευταια παντα το μπερδευα) του μηνα οπου τα περισσοτερα αξιοθεατα εχουν ελευθερη εισοδο. Ετσι γλιτωνετε χρηματα απο τα αξιοθέατα (πιστεψε με γλιτωνετε αρκετα) μπορειτε να βρειτε αρκετα οικονομικες πτησεις, αξιολογα ξενοδοχεια με καλο πρωινο σε φυσιολογικες τιμες και εχεις πετυχει τον στοχο σου. Πολλες διαφορετικες απαντησεις, πιστευω σε εχουμε μπερδεψει αλλα προσπαθουμε να σου δωσουμε τις καλυτερες επιλογες που μπορει να εχεις. Βαλε κατω ολες τις προτάσεις και δες ποια σε συμφερει περισσότερο.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αν θές να μην ξοδεψεις πολλά χρήματα πολύ καλός προορισμός οικονομικός και όμορφος είναι η Βαρσοβία.Ειναι πραγματικά οικονομικός προορισμός και έχει όμορφα πράγματα να δεις.Εγώ πήγα πριν ένα χρόνο και πραγματικά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο.Η Ρώμη νομίζω ότι θα σου βγει πολύ πιο ψηλα σε κόστος .
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες,
Ελπίζω το καλοκαίρι σας να χαρακτηριζεται απο ξεκούραστες διακοπές κυρίως.
Θα ήθελα τη γνώμη σας. Πέρσυ τον Οκτώβριο κάναμε το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό συγκεκριμένα στη Ρώμη με το σύντροφό μου και αμέσως γίναμε.λάτρεις των ταξιδιών. Έτσι συζητούσαμε να επισκεφθούμε το όμορφο και βροχερό Λονδίνο τον ερχόμενο Μάρτη. Όμως έχουμε βρεθεί να έχουμε.καποιους ενδιασμούς σχετικά με το αν πρέπει να βγούμε στο εξωτερικό με τα επεισόδια που γίνονται. Αν και το Λονδίνο για εμάς είναι ονειρεμένο ταξίδι, ψάχνουμε εναλλακτικές είτε πιο safe περιοχές στο εξωτερικό είτε σε κάποιο μέρος στην Ελλάδα μας.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι. :)
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Οι επιλογές είναι πάρα πολλές.Δώσε μας λίγα στοιχεία για το τι θέλετε .Ας πούμε απο Αυστρία η Βιέννη είναι πολύ όμορφη αλλά ακριβή, η Γερμανία (Μόναχο, Βερολίνο) και η Γαλλία (Παρίσι,Λύων κλπ) πανέμορφες αλλα φαντάζομαι ότι απορρίπτονται για τον ίδιο λόγο με το Λονδίνο.Καλή επιλογή είναι και η Ισπανία.Η Βαρκελώνη είναι μια πόλη που αξίζει να επισκεφτείς.Αν θες κάτι πιο "αρχοντικό" πας Μαδρίτη.Θες low budjet;Βαρσοβία-Κρακοβία.Αν έχετε ημέρες στη διάθεση σας θα σας πρότεινα με κλειστα μάτια Λισσαβώνα και περιξ (Σίντρα κλπ).Γραφική, ατμοσφαιρική, ωραίο φαγητό, τιμές σε καλό επίπεδο.Όλα είναι στο τραπέζι.Περιόρισε λίγο τα κριτήρια και σίγουρα θα βρεθεί κάτι και για εσάς!!!
 
Last edited by a moderator:

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις σας. Λοιπον... Βουδαπεστη εχω παει εγω προσωπικα με παρεα, μου αρεσε παρα πολυ κα την βρηκα παμφθηνη πραγματικα ειδικα οσον αφορα τις βραδινες εξοδους. Οποτε λεω να μην παω παλι στο κοντινο μελλον. Απ οτι ακουω και η Βαρσοβια ειναι πανω κατω στα ιδια επιπεδα σχετικα με τις τιμες, αρα ειναι μια οικονομικη λυση συν το γεγονος οτι μου χει καρφωθει απο περσι να παω. Ρωμη δε το πολυσκεφτομαι ακριβως για αυτο το λογο, θα χρειαστω πολυ χρονο να δω ολα οσα θελω και θα μου βγει και ακριβοτερο το ταξιδι. Bαρσοβια για παραδειγμα 13-17 οκτωβρη ειναι στα 50-60 ευρω. Απ τη στιγμη π μπαινει ο Νοεμβρης σταματανε και οι πτησεις (της ραιαν) απο Θεσσαλονικη για Βαρσοβια αρα μετα το ξεχναμε
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Υπάρχει πτήση για Πίζα ώστε να πάτε στην υπέροχη Φλωρεντία μήπως; Όσο να'ναι, θες κι έναν προορισμό να βγάζει μια ρομαντζάδα! :)
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Αν σου πω οτι το εχω ονειρο να παω στη Φλωρεντια? Ποσο μαλλον με τη κοπελα μου ετσι... Δε ξερω πως ακιβως ομως, κοιταξα λιγο και ειδα πως ειναι πολυ κοντα απο μπολονια για την οποια βρισκω πτησεις 60 ευρω πηγαινε ελα. Αλλα η διαμονη θα μου βγει και πιο ακριβα σιγουρα. Ισως αξιζει ομως...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Αξιζει λεει;
Ακομη κι αν χρειαστειτε να τρωτε πιτσα στο χερι για 3 μερες, ακόμη κι αν φερετε μαζι σας φαι απο το σπιτι, να πατε! Δες αν εχεις δωρεαν στο Ufizzi, ενα απο τα μεγαλυτερα μουσεια στου κοσμου, δες τι αλλο παιζει απο δωρεαν εισοδους για φοιτητες.
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Που θα προτεινατε να μεινουμε ομως? σε χοστελ θεωρω οτι ειναι πολυ ακριβα τα 60 ευρω το βραδυ για ενα πριβε δωματιο δυο ατομων για παραδειγμα. Κυριως κοιταω σε airbnb αλλα στο κεντρο της πολης ειναι αρκετα πιο ακριβα, οχι τρελα πραγματα ομως, ενα καλο διαμερισμα μπορει να κοστιζει 160-170 ευρω για ολες τις μερες. δε ξερω τι θα ηταν καλυτερο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Μπες hotels.com και επιλεξε δωματια ξενοδοχειου. Εχει και κατω απο 40 ευρω . Γενικα στην Ιταλια εκει βρισκω φτηνοτερη διαμονη και απο διαμερισματα. Και γενικα η Φλωρεντια εχει πολυ περισσοτερες επιλογες απο Μπολωνια
Δεν καταλαβαινω γιατι κοιτατε πρωτα διαμερισματα και χοστελ. Ποιος ειπε οτι ειναι παντα πιο φτηνα;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μπες hotels.com και επιλεξε δωματια ξενοδοχειου. Εχει και κατω απο 40 ευρω . Γενικα στην Ιταλια εκει βρισκω φτηνοτερη διαμονη και απο διαμερισματα. Και γενικα η Φλωρεντια εχει πολυ περισσοτερες επιλογες απο Μπολωνια
Δεν καταλαβαινω γιατι κοιτατε πρωτα διαμερισματα και χοστελ. Ποιος ειπε οτι ειναι παντα πιο φτηνα;
Συμφωνώ απόλυτα. Μείναμε Φλωρεντία σε αξιοπρεπέστατο 4στερο ξενοδοχείο με 70 ευρώ με πρωινό. Γενικά πέραν της υψηλής περιόδου, μπορεί κανείς να βρει αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία, αρκεί να κοιτάξει λίγο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Τα ίδια, 60 ευρώ σε3αστερο στο ιστορικό κέντρο με πρωινό τον Αυγουςτο. Την ίδια στιγμη η κάθε μουρλοκακομοιρα ζητούσε ότι ήθελε για το διαμέρισμα της
Μην τρομάζουν οι φοιτητές, είναι φτηνότερα την χειμώνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom