Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Παιδια δε βρισκω κατι αξιοπιστο. Τα περισσοτερα μεχρι τις τιμες που ανεφερα θα ειναι ειτε αρκετα χιλιομετρα μακρια απ το κεντρο της πολης ειτε θα εχουν πολυ κακες κριτικες. Για ξενοδοχεια μιλαω ετσι... Καλα τα χοστελ ειναι αλλη ιστορια αν δεν εχεις μεγαλη παρεα παντα ακριβοτερα βγαινουν.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Γιατί να μείνεις τόσες μέρες Φλωρεντία; Μπορείς να το σπάσεις λίγες μέρες Φλωρεντία, Ρώμη.
Πχ. Θεσσαλονίκη - Πίζα
Ρώμη - Θεσσαλονίκη
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν εξαιρέσεις αυτή την περίοδο που ζω σαν Πάμπλο Εσκομπάρ είμαι ακριβώς στα ίδια (φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη με μέσο μπάτζετ ταξιδιού μάξιμουμ 300 ευρώ) μονο που δεν έχω κοπέλα:bleh: Εγώ θα σου πρότεινα

1.το Βερολίνο (οι πτήσεις από Θεσσαλονίκη ξεκινούν από 60 ευρώ τον Οκτώβρη) + γύρω στα 35(αν θυμάμαι καλά) η κάρτα μετακινήσεων που έχει εκπτώσεις σε μουσεία(έτσι κι αλλιώς με το φοιτητικό πάσο έχετε έκπτωση ) + Airbnb δωμάτιο γύρω στα 60-70 το άτομο για 3 διανυκτερεύσεις. Το φαγητό και το ποτό είναι υπερβολικά φτηνό και τα σούπερμάρκετ επίσης. Μπορείτε να εφοδιαστείτε καλά από το σούπερμάρκετ για τα πρωινά σας και να τρώτε έξω στη συνέχεια. Το ποτό επίσης είναι αρκετά φθηνό.

2.τη Γεωργία( δεν έχω πάει αλλά το έχω καημό)
η wizzair έχει πτήσεις από θεσσαλονίκη για Kutaisi από 35 ευρώ και η ζωή εκεί είναι αρκετά φθηνή

Από κει και πέρα ό,τι ειπώθηκε στο φόρουμ δηλαδή Ιταλία, Ουγγαρία και Πολωνία. Μπολόνια πήγαν πρόπερσι 4 φίλοι μου(2 ζευγάρια) και ήταν ενθουσιασμένοι και δε νομίζω να ξόδεψαν παραπάνω από 250 ο καθένας-τρώγοντας κατα βάση βέβαια σαντουιτσάκια από το σούπερμάρκετ αλλά είναι νοστιμότατα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Παιδια δε βρισκω κατι αξιοπιστο. Τα περισσοτερα μεχρι τις τιμες που ανεφερα θα ειναι ειτε αρκετα χιλιομετρα μακρια απ το κεντρο της πολης ειτε θα εχουν πολυ κακες κριτικες. Για ξενοδοχεια μιλαω ετσι... Καλα τα χοστελ ειναι αλλη ιστορια αν δεν εχεις μεγαλη παρεα παντα ακριβοτερα βγαινουν.
Τωρα συγγνωμη, αλλα που κοιτας;
Για αρχες Νοεμβρη που θες:
https://www.hotels.com/hotel/detail...13&q-room-0-adults=2&YGF=14&MGT=1&ZSX=0&SYE=3 , βαθμολογια 4,2/5 και στο Ντουομο, 46 ευρω με δικό του μπανιο. Με εκπτωτικο κωδικο που σου στελνουν αν γραφτεις στο σαιτ αυτη την περιοδο ως τις 14 Αυγουστου εχεις εκπτωση 8% αρα καπου 40 ευρω. Ενδεικτικα ειναι αυτο, εχει ποσα ακομη...Αν μεινεις προς Fortezza do Basso ακομη καλυτερες τιμες και περπατιεται σε 15 λεπτα.
 
Last edited:

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Κοιταξα μονο τελη οκτωβρη και αυτο γιατι απο Νοεμβρη και μετα δεν υπαρχουν πτησεις απο Θεσσαλονικη για Μπολονια που ειναι το πιο κοντινο στη Φλωρεντια. Τελοσπαντων για 21-24 Oκτωβρη το Lorena ειναι στα 240 ευρω οι δυο διανυκτερευσεις. Γενικα αν ριξεις μια ματια τα αποδεκτα βαση βαθμολογιας και τιμης ειναι 3-4 χλμ μακρια απ το κεντρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Γενικα αν ριξεις μια ματια τα αποδεκτα βαση βαθμολογιας και τιμης ειναι 3-4 χλμ μακρια απ το κεντρο.
Μιση διαδρομη μεταξυ κεντρου Θεσσαλονικης και Καλαμαριας δηλαδη (7 χιλιομετρα). Αμα θες, γινεται. Στο τελος θα ξανακλεισω εγω λεγε λεγε.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κοιταξα μονο τελη οκτωβρη και αυτο γιατι απο Νοεμβρη και μετα δεν υπαρχουν πτησεις απο Θεσσαλονικη για Μπολονια που ειναι το πιο κοντινο στη Φλωρεντια. Τελοσπαντων για 21-24 Oκτωβρη το Lorena ειναι στα 240 ευρω οι δυο διανυκτερευσεις. Γενικα αν ριξεις μια ματια τα αποδεκτα βαση βαθμολογιας και τιμης ειναι 3-4 χλμ μακρια απ το κεντρο.
Αν θέλετε φθηνό χωρίς καλές κριτικές βέβαια αλλά σε καλή τοποθεσία
https://el.hotels.com/hotel/details...3&WOE=1&WOD=5&ZSX=0&SYE=3&q-room-0-children=0

Πιο μακριά (αλλά όχι 3-4χλμ) αλλά με καλύτερες κριτικές
https://el.hotels.com/hotel/details...3&WOE=1&WOD=5&ZSX=0&SYE=3&q-room-0-children=0

Λογικά και στα 2 θα ισχύει και το κουπονάκι για 8% έκπτωση που σας είπε η @paefstra
 
Last edited:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπερα σε ολους! Επειδη δεν εχουμε καμια αλλη δυνατοτητα εγω και ο συντροφος μου παρα μονο για ενα 4ημερο ταξιδακι το πασχα ειπαμε να ζητησω την γνωμη σας ωστε να το οργανωσω σιγα σιγα. Μαλλον για καποια Ευρωπαικη πολη που να μπορουμε να γυρισουμε σε 4 μερες. Που προτεινετε; και ποτε ειναι καλυτερα να κλεισω αεροπορικα εισητηρια;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Τώρα είναι καλή εποχή γιατί πλέον όλες οι αεροπορικές έχουν βγάλει το θερινό προγράμμα. Μάλιστα η Aegean έχει κ προσφορές. Δεν ξερω αν ισχύουν το Πάσχα αλλά μπορείς να το ψάξεις.
Τώρα για το που μάλλον θα πρέπει να γράψεις τι σας αρέσει κ τι ψάχνετε σε ένα ταξίδι για να σου γράψουν ιδέες.
Πέρυσι το Πάσχα πήγαμε στη λίμνη Κόμο και ήταν θαυμάσια εποχή.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Τώρα είναι καλή εποχή γιατί πλέον όλες οι αεροπορικές έχουν βγάλει το θερινό προγράμμα. Μάλιστα η Aegean έχει κ προσφορές. Δεν ξερω αν ισχύουν το Πάσχα αλλά μπορείς να το ψάξεις.
Τώρα για το που μάλλον θα πρέπει να γράψεις τι σας αρέσει κ τι ψάχνετε σε ένα ταξίδι για να σου γράψουν ιδέες.
Πέρυσι το Πάσχα πήγαμε στη λίμνη Κόμο και ήταν θαυμάσια εποχή.
Σε ευχαριστω για την ανταποκριση. Πρεπει να ηταν πολυ ομορφα στην λιμνη κομο αλλα σκεφτομουν κατι εκτος Ιταλιας γιατι καναμε το καλοκαιρι ενα καταπληκτικο.ιταλικο road trip. Μαλλον Βουδαπεστη , Πραγα η Μπρατισλαβα. Η οτιδηποτε ομορφο και ευκολο να δεις και να περασεις καλα σε λιγες μερες.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Επίσης ωραια επιλογή είναι η Λισαβώνα. Πολύ ωραια φαγητό κ ωραίες βόλτες στη παλιά πολύ. Οπωσδήποτε αν πάτε να ακούσετε fado.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom