Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Για χειμώνα λογικά προς Γενάρη. 6-7 μέρες και σκέφτομαι να τις μοιραστώ δηλαδή αν πάω Κρακοβία αντίστοιχα θα επισκεφτώ και την Βαρσοβία και πάει λέγοντας. Γενικά από όλα φύση, τέχνη, μουσεία, φαγητά.
Για τεχνη στην Πολωνια εκτος απο την ωραιοτατη πινακοθηκη του Γκντανσκ, δεν ξερω τι θα δεις.
Το φαι τρωγεται αλλα μιλαμε για ρουστικ κουζινα, βαρια και χοντροκομμενες γευσεις. Για φυση πρεπει να ψαξεις βουνα, εχω διασχισει τη χωρα απο κεντρο προς βορρα και προς ανατολη και ειναι εντελως επιπεδη.
Μουσεια εχει παρα πολυ καλα ολη η χωρα και πολυ καλοστημενα, ειναι το πιο δυνατο της χαρτι απο τα 4 που εβαλες. Και ωραιο παρκο η Βαρσοβια, που ομως οταν πηγα χειμωνα ηταν αδυνατο να το χαρεις με τετοιο ψοφο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για χειμώνα, πανεύκολα Μάλτα. Θα έχει ελάχιστο κόσμο, συνήθως ευχάριστο καιρό, καλές τιμές και έχει πάρα πολλά να κάνεις. Για το Hypogeum κράτηση εκ των προτέρων.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Για χειμώνα λογικά προς Γενάρη. 6-7 μέρες και σκέφτομαι να τις μοιραστώ δηλαδή αν πάω Κρακοβία αντίστοιχα θα επισκεφτώ και την Βαρσοβία και πάει λέγοντας. Γενικά από όλα φύση, τέχνη, μουσεία, φαγητά.
Για χειμώνα δεν μου φαίνεται καμία από τις δύο καλή επιλογή.

Πολωνία πάρα πολύ κρύο (εδώ τώρα που θα πάμε εμείς έχει 17) και μικρή μέρα! Θα ταλαιπωρηθείτε.

Μάλτα λίγο κρίμα να μην δείτε τις παραλίες της και τα νησάκια της.

Αν έπρεπε να διαλέξω κάτι ενδεχομένως να διάλεγα Μάλτα (ξεκάθαρα λόγω καιρού) αλλά 6-7 μέρες χωρίς παραλίες και νησιά δεν έχει να κάνετε και κάτι! Πολωνία πανέμορφα σίγουρα αλλά τον φοβάμαι πολύ τον καιρό (εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα να περπατάτε για ώρες μες το χιόνι).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Μάλτα υπέροχη Χειμώνα.

Κλίμα καλό,επισκέπτες υπαρκτοί αλλά όχι υπεράριθμοι,βλέπεις αξιοθέατα με λίγους ακόμα,επιλέγεις επιτόπου ΙΧ για ενοικίαση,γυρίζεις κ Γκόζο με ΙΧ.

Έχει πολλά να δεις από μεγαλιθικά μνημεία κ ιστορικές πόλεις, καθεδρικούς εντυπωσιακούς,άνετα γεμίζεις 6 μέρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλτα υπέροχη Χειμώνα.

Κλίμα καλό,επισκέπτες υπαρκτοί αλλά όχι υπεράριθμοι,βλέπεις αξιοθέατα με λίγους ακόμα,επιλέγεις επιτόπου ΙΧ για ενοικίαση,γυρίζεις κ Γκόζο με ΙΧ.

Έχει πολλά να δεις από μεγαλιθικά μνημεία κ ιστορικές πόλεις, καθεδρικούς εντυπωσιακούς,άνετα γεμίζεις 6 μέρες.
Συμφωνώ. Όχι μόνο γεμίζεις, δε σου φτάνουν κιόλας.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Συμφωνώ. Όχι μόνο γεμίζεις, δε σου φτάνουν κιόλας.
Εμείς σε 5 μέρες τα είχαμε δει όλα πάντως (και νησιά). Αλλά καλοκαίρι με μεγάλη μέρα. Οπότε ενδεχομένως όντως 6 μέρες να είναι οκ για Μάλτα χειμώνα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα συμφωνήσω κ εγώ για Μάλτα γενικά σε σχέση με Πολωνία, με μια μόνο μικρή επισήμανση: τους χειμερινούς μήνες μπορεί να "παίξουν" και super καταιγίδες. Βέβαια και πάλι συνήθως ακόμα κι αν μια μέρα ρίξει καρεκλοποδαρα, την επόμενη θα έχει καλύτερο καιρό
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εμένα πάντως η Μάλτα δεν μου άρεσε, σαν πόλη η Βαλέτα ήταν οκ, τίποτα που δεν έχω ξαναδεί και τίποτα να μείνω με το στόμα ανοιχτό. Η Μντίνα πανέμορφη ήταν δεν λέω, αλλά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να πάει στη Μάλτα για την Μντίνα. Η Κρακοβία αντιθέτως μου άρεσε πάρα πολύ και ας έκατσα μόλις 2 μέρες και χωρίς να βάλω στο πρόγραμμα το Άουσβιτς (αν πήγαινα τώρα θα το έβαζα). Το μόνο που θα με εμπόδιζε βέβαια και δεν θα πήγαινα μάλλον τελικά Κρακοβία αλλά Μάλτα είναι ο καιρός. Το Δεκέμβρη του 2022 που πήγα ήμουν με το κοντομάνικο. Στην Κρακοβία πιστεύω θα σας δυσκολέψει αρκετά ο καιρός συγκριτικά πάντα με την Μάλτα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Συμφωνώ. Όχι μόνο γεμίζεις, δε σου φτάνουν κιόλας.
Ισχύει.Ειδικά Γκοζο πολλοί βλέπουν μόνο Βικτώρια,ενώ έχει ενά σωρό να δεις.Χωριά,τα μεγαλιθικά Ggantija Temples ,το μουσείο,τη Nadur με την υπέροχη θέα κ τον καθεδρικό του 18ου αιώνα...
 

johnnak

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Καλησπέρα στη παρέα.. Έπεσε πρόταση να πάμε οικογενειακά ένα ταξιδάκι την άνοιξη και είμαστε ανάμεσα σε κάποιους προορισμούς..Αν κάποιος έχει κάποια πληροφορία ή έχει πάει σε κάποιο μέρος θα μας βοηθούσε η άποψη του.
Τα μέρη ειναι:
Σεβίλλη, Δουβλίνο, Λισαβόνα και Πράγα.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Δια του αποκλεισμου: Αν εχεις χαμηλο budget, ξεχνας το Δουβλινο. Παρα πολυ ακριβο στη διαμονη πλεον, εκτος αν μεινετε σε κοιτωνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom