Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

johnnak

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Οκ τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε το πολύ για 2 πόλεις και όχι αμάξι. Λισσαβώνα κι εγώ νομίζω ότι θα σας κουράσουν τα πάνω-κάτω για το μπαμπά, έχει πολλά σκαλιά, λόφους.

Απευθείας πτήση έχει για Σεβίλλη, η πόλη είναι φλατ, χαίρεσαι να την περπατάς, η άνοιξη υπέροχη, η Κόρδοβα είναι λιγότερο από 80 λεπτά μακριά με τη συγκοινωνία. Αν και αν πήγαινα μέχρι εκεί, εγώ ως πλεονέκτης δε θα άφηνα απέξω τη Γρανάδα. Τρομερό φαγητό, σούπερ αξιοθέατα, ε, ένα περπατηματάκια θα το ρίξει ο μπαμπάς στην Αλάμπρα, αλλά χαλάλι του. Μπορείτε να επιστρέψετε από Μάλαγα (επίσης απευθείας πτήσεις).

Η επιλογή τoυ Βελγίου μου άρεσε, προσγειώνεστε Βρυξέλλες και μετά είναι αστείες οι αποστάσεις και για τη Γάνδη και για τη Μπρυζ. Φαγητό πολύ καλό, περπάτημα εύκολο, εποχή καλή, αεροπορικά σούπερ. Αν γουστάρετε και μπύρες, εδώ είστε.

Στην Τουρκία μπορείτε να κάνετε πολύ εύκολα Κωνσταντινούπολη και Καππαδοκία μαζί. Από φαγητό εντάξει κορυφή, οι 2 προορισμοί έχουν εντελώς διαφορετικά αξιοθέατα, το κόστος λογικό και το λές και έξω από τα τεριμμένα σε σχέση με αυτά που έχετε δει δε θα είστε καθεδρικός-πινακοθήκη-πλατεία όπως οπουδήποτε στην Ευρώπη.

Μαδρίτη για 5 μέρες δε θα πήγαινα με τίποτε, ειδικά αν δεν είστε της ζωγραφικής την κάτσατε και το Τολέδο το θέλει το περπατηματάκι του, έως πολύ, αλλά κι αυτό για μια μέρα είναι, θα πρέπει να βάλετε κι άλλες πόλεις στην εξίσωση, που υπάρχουν, αλλά κατάλαβα ότι δεν είστε για πολλές μετακινήσεις.

Tην Ιορδανία την απορρίπτω, έχει μετακινήσεις, αρκετή ζέστη, μπόλικο περπάτημα.

Μου αρέσει όμως το ΙΣραήλ. Προσγειώνεστε Τελ Αβίβ και μένετε Ιεροσόλημα. Φοβερή πόλη, μπόλικα να δείτε, καλό φαγητό, ειδικά στη Δυτική Όχθη που θα πάτε, γιατί όχι και με εκδρομούλα. Και είναι εντελώς διαφορετικό από ό,τι έχετε δει.

ΘΑ έριχνα και μια Στοκχόλμη με ολίγον από Ουψάλα που είναι σούπερ εποχή, τα αεροπορικά είναι αστεία, από μουσεία κλπ εύκολα γεμίζεις 4 μερες, αλλά είναι ακριβά και από φαγητό να ναι καλά οι Πακιστανοί και οι Αιθίοπες.
Για Βρυξέλες πχ να μείνουμε όλες τις μέρες εκεί και να πάμε μόνο ημέρες Γάνδη μπρυζ;
Το ίδιο και για Σεβίλλη κορδοβα Γρανάδα;.. Μάλλον όχι ε;
Για Κρακοβία έχεις άποψη;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Βρυξέλες πχ να μείνουμε όλες τις μέρες εκεί και να πάμε μόνο ημέρες Γάνδη μπρυζ;
Το ίδιο και για Σεβίλλη κορδοβα Γρανάδα;.. Μάλλον όχι ε;
Για Κρακοβία έχεις άποψη;
Πολύ όμορφη η Κρακοβία, ενδιαφέροντα και τα ορυχεία και το Άουσβιτς.

Τουλάχιστον Γρανάδα θα πρέπει να μείνετε.

Για Βέλγιο όχι, να μείνετε και Γάνδη και Μπρυζ είναι πολύ όμορφες το βράδυ.
 

johnnak

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Πολύ όμορφη η Κρακοβία, ενδιαφέροντα και τα ορυχεία και το Άουσβιτς.

Τουλάχιστον Γρανάδα θα πρέπει να μείνετε.

Για Βέλγιο όχι, να μείνετε και Γάνδη και Μπρυζ είναι πολύ όμορφες το βράδυ.
Ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ βοηθητικος φίλε μου
 

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Οκ τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε το πολύ για 2 πόλεις και όχι αμάξι. Λισσαβώνα κι εγώ νομίζω ότι θα σας κουράσουν τα πάνω-κάτω για το μπαμπά, έχει πολλά σκαλιά, λόφους.

Απευθείας πτήση έχει για Σεβίλλη, η πόλη είναι φλατ, χαίρεσαι να την περπατάς, η άνοιξη υπέροχη, η Κόρδοβα είναι λιγότερο από 80 λεπτά μακριά με τη συγκοινωνία. Αν και αν πήγαινα μέχρι εκεί, εγώ ως πλεονέκτης δε θα άφηνα απέξω τη Γρανάδα. Τρομερό φαγητό, σούπερ αξιοθέατα, ε, ένα περπατηματάκια θα το ρίξει ο μπαμπάς στην Αλάμπρα, αλλά χαλάλι του. Μπορείτε να επιστρέψετε από Μάλαγα (επίσης απευθείας πτήσεις).

Η επιλογή τoυ Βελγίου μου άρεσε, προσγειώνεστε Βρυξέλλες και μετά είναι αστείες οι αποστάσεις και για τη Γάνδη και για τη Μπρυζ. Φαγητό πολύ καλό, περπάτημα εύκολο, εποχή καλή, αεροπορικά σούπερ. Αν γουστάρετε και μπύρες, εδώ είστε.

Στην Τουρκία μπορείτε να κάνετε πολύ εύκολα Κωνσταντινούπολη και Καππαδοκία μαζί. Από φαγητό εντάξει κορυφή, οι 2 προορισμοί έχουν εντελώς διαφορετικά αξιοθέατα, το κόστος λογικό και το λές και έξω από τα τεριμμένα σε σχέση με αυτά που έχετε δει δε θα είστε καθεδρικός-πινακοθήκη-πλατεία όπως οπουδήποτε στην Ευρώπη.

Μαδρίτη για 5 μέρες δε θα πήγαινα με τίποτε, ειδικά αν δεν είστε της ζωγραφικής την κάτσατε και το Τολέδο το θέλει το περπατηματάκι του, έως πολύ, αλλά κι αυτό για μια μέρα είναι, θα πρέπει να βάλετε κι άλλες πόλεις στην εξίσωση, που υπάρχουν, αλλά κατάλαβα ότι δεν είστε για πολλές μετακινήσεις.

Tην Ιορδανία την απορρίπτω, έχει μετακινήσεις, αρκετή ζέστη, μπόλικο περπάτημα.

Μου αρέσει όμως το ΙΣραήλ. Προσγειώνεστε Τελ Αβίβ και μένετε Ιεροσόλημα. Φοβερή πόλη, μπόλικα να δείτε, καλό φαγητό, ειδικά στη Δυτική Όχθη που θα πάτε, γιατί όχι και με εκδρομούλα. Και είναι εντελώς διαφορετικό από ό,τι έχετε δει.

ΘΑ έριχνα και μια Στοκχόλμη με ολίγον από Ουψάλα που είναι σούπερ εποχή, τα αεροπορικά είναι αστεία, από μουσεία κλπ εύκολα γεμίζεις 4 μερες, αλλά είναι ακριβά και από φαγητό να ναι καλά οι Πακιστανοί και οι Αιθίοπες.
Εδω εγω να προσθεσω και την αγαπημενη μου σ ολη την Ευρωπη. Κοπεγχαγη. Μια κατηγορια απο μονη της με ολα οσα ζητας. Γαστρονομικα δε αστο...θα παθεις πλακα!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Πολύ όμορφη η Κρακοβία, ενδιαφέροντα και τα ορυχεία και το Άουσβιτς.

Τουλάχιστον Γρανάδα θα πρέπει να μείνετε.

Για Βέλγιο όχι, να μείνετε και Γάνδη και Μπρυζ είναι πολύ όμορφες το βράδυ.
Και να μην πατε ΣΚ στην Brugge, πλακωνουν μιλουνια τουριστες (καποια ταινια γυριστηκε στην πολη και την εκανε αναρπαστη σε Αμερικανους...) και το τρενο Brussels-Brugge θυμιζει...ινδικο τρενο τα ΣΚ (ειδικα αν ειναι long weekend κολλητα). Χαλαει τη μιση εμπειρια να περπατησεις μια ομορφη μικρη πολη το να συνωστιζονται ορδες τουριστων γυρω και να μην μπορεις να περπατησεις χωρις να σκουντας καποιον.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Λόγω του φαγητού θα πω Σαν Σεμπάστιαν και Μπιλμπάο, Σαν Σεμπάστιαν γαστρονομικος παράδεισος, το Μπιλμπάο έχει κ μουσεία, η χώρα των Βασκων γενικά πολύ ιδιαίτερη. Λογικά έχει κ πτήση η Aegean το Μάιο για Μπιλμπάο. Όχι σούπερ τουριστικά, όχι σούπερ ακριβά, ο καιρός λογικά νορμάλ, σα βόρεια Ελλάδα (βροχερα οκ μπορεί να είναι αλλά δε νομίζω ότι αυτό αποκλείεται κάπου στην Ευρώπη).
+1 από μενα.. Νομιζω παρα πολύ καλη ιδεα αν όντως υπάρχει κάποια πτήση προς τα εκεί..
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Συμφωνώ κι επαυξάνω κι εγώ για Σαν Σεμπαστιάν, είναι πραγματικά μια πανέμορφη πόλη με ιδιαίτερο χρώμα και χαρακτήρα . Το Μάιο θα είναι και καλός ο καιρός λογικά-με κάποιες βροχές πολύ πιθανόν βέβαια, γενικά εκεί μια ομπρέλα χρειάζεται καλού κακού-και οι τουρίστες ίσως δεν είναι ακόμα τόσοι πολλοί.
Και μπορείς, ανάλογα με τις μέρες και τη διάθεση, να το συνδυάσεις και με την επίσης υπέροχη Παμπλόνα ή/και με το Μπιλμπάο.
Και η ιδέα προς Ανδαλουσία μεριά βέβαια μου ακούγεται ιδανική αν σε βολέψει. Μοναδικά μέρη και πριν σφίξουν και οι ζέστες.
 

Άννα×

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Αυστρία Βέλγιο Δανία Ελβετία Ισπανία Πορτογαλία Τσεχική Δημοκρατία

Γειά σας!Είμαι νέο μέλος....συγχωρέστε με αν κάνω κάποιο λάθος!!!πχ...που γράφω 😁
Ψάχνουμε με τον άντρα μου προορισμό στην Ευρώπη.Ίσως στις χώρες που ανέφερα!
Αυτό που μας προβληματίζει είναι ο καιρός!
Δεν μιλάω για βροχές....αυτό μπορεί να σου συμβεί και Ιούλιο σε νησί!
Μην πάμε κάπου και από το κρύο & το χιόνι δεν μπορούμε να κάνουμε τις βόλτες μας!
Γι'αυτο μπήκε στο "παιχνίδι" η Ισπανία και η Πορτογαλία!Αν και δεν έχω ιδέα αν αξίζουν κι αυτές αυτό τον μήνα!
Ποια είναι η γνώμη σας?
 
Last edited by a moderator:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Τσεχία, Αυστρία, Βέλγιο σίγουρα δεν θα έχει χιόνι αλλά θα έχει κρύο (μάξιμουμ 10 βαθμούς). Βέβαια, για εμένα είναι οι πιο ωραίοι προορισμοί για Νοέμβρη. Ειδικά αν είσαι τέλος Νοέμβρη, θα έχουν ήδη ανοίξει και οι χριστουγεννιάτικες αγορές και είναι μαγικά!

Ισπανία, Πορτογαλλία ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (το τονίζω γιατί σε άλλο θέμα έπεσαν να με φάνε) δεν θα πήγαινα Νοέμβρη. Θα ήθελα να πάω άνοιξη - καλοκαίρι ή αρχές φθινοπώρου γιατι πιστεύω ότι τους ταιριάζει ο καλός καιρός (και ας είναι πιο τουριστικές περιόδοι).

Βουδαπέστη είναι, επίσης, πολύ όμορφα, αν δεν έχετε πάει.
 

Άννα×

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Τσεχία, Αυστρία, Βέλγιο σίγουρα δεν θα έχει χιόνι αλλά θα έχει κρύο (μάξιμουμ 10 βαθμούς). Βέβαια, για εμένα είναι οι πιο ωραίοι προορισμοί για Νοέμβρη. Ειδικά αν είσαι τέλος Νοέμβρη, θα έχουν ήδη ανοίξει και οι χριστουγεννιάτικες αγορές και είναι μαγικά!

Ισπανία, Πορτογαλλία ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (το τονίζω γιατί σε άλλο θέμα έπεσαν να με φάνε) δεν θα πήγαινα Νοέμβρη. Θα ήθελα να πάω άνοιξη - καλοκαίρι ή αρχές φθινοπώρου γιατι πιστεύω ότι τους ταιριάζει ο καλός καιρός (και ας είναι πιο τουριστικές περιόδοι).

Βουδαπέστη είναι, επίσης, πολύ όμορφα, αν δεν έχετε πάει.
Ευχαριστώ παρα πολύ!!+
Μάξιμουμ 10 βαθμοί μια χαρά μου ακούγεται για χειμερινές διακοπές!
Από φόβο και μόνο στις υπόλοιπες χωρες έπεσε στο τραπέζι Ισπανία Πορτογαλία.

Βουδαπέστη είχαμε πάει και είναι μέχρι στιγμής το ωραιότερο ταξίδι μας.& η πόλη υψηλότερα από τις προσδοκίες μας,αλλά και πάλι όταν περνάς κάπου καλά σου μένει και η όμορφη πλευρά της πόλης στις αναμνήσεις σου!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Ευχαριστώ παρα πολύ!!+
Μάξιμουμ 10 βαθμοί μια χαρά μου ακούγεται για χειμερινές διακοπές!
Από φόβο και μόνο στις υπόλοιπες χωρες έπεσε στο τραπέζι Ισπανία Πορτογαλία.

Βουδαπέστη είχαμε πάει και είναι μέχρι στιγμής το ωραιότερο ταξίδι μας.& η πόλη υψηλότερα από τις προσδοκίες μας,αλλά και πάλι όταν περνάς κάπου καλά σου μένει και η όμορφη πλευρά της πόλης στις αναμνήσεις σου!
Ναι και για εμένα 5-10 βαθμοί είναι μια χαρά για χειμώνα με την ανάλογη ενδυμασία. Ποιες ημερομηνίες θα πάτε;

Αν πάτε τέλος του μήνα θα πρότεινα είτε Βέλγιο (σίγουρα με Μπριζ και Γάνδη) είτε Πράγα, καθώς το χριστουγεννιάτικο κλίμα που επικρατεί από 20 Νοέμβρη και μετά είναι υπέροχο.

Ενώ και εμένα Βουδαπέστη ήταν από τα αγαπημένα μου ταξίδια, η Αυστρία με έχει αφήσει παγερά αδιάφορη (η Βιέννη βασικά.... Μην αδικώ όλη την Αυστρία).

Βέβαια, είναι ανάλογα και το τι σας αρέσει! Αν σας αρέσουν τα μουσεία, πηγαίνετε Βιέννη! Αν σας αρέσουν τα πιο γραφικά μέρη για βόλτα, φαγητό, περπάτημα πηγαίνετε Βέλγιο ή Πράγα :D
 

Άννα×

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Ναι και για εμένα 5-10 βαθμοί είναι μια χαρά για χειμώνα με την ανάλογη ενδυμασία. Ποιες ημερομηνίες θα πάτε;

Αν πάτε τέλος του μήνα θα πρότεινα είτε Βέλγιο (σίγουρα με Μπριζ και Γάνδη) είτε Πράγα, καθώς το χριστουγεννιάτικο κλίμα που επικρατεί από 20 Νοέμβρη και μετά είναι υπέροχο.

Ενώ και εμένα Βουδαπέστη ήταν από τα αγαπημένα μου ταξίδια, η Αυστρία με έχει αφήσει παγερά αδιάφορη (η Βιέννη βασικά.... Μην αδικώ όλη την Αυστρία).

Βέβαια, είναι ανάλογα και το τι σας αρέσει! Αν σας αρέσουν τα μουσεία, πηγαίνετε Βιέννη! Αν σας αρέσουν τα πιο γραφικά μέρη για βόλτα, φαγητό, περπάτημα πηγαίνετε Βέλγιο ή Πράγα :D
Έτσι όπως το ακούω....η Βιέννη απορρίπτεται!
Έχουμε να επιλέξουμε για τον Νοέμβριο ανάλογα με τα αεροπορικά!
Αλλά έτσι όπως τα λες θα κυνηγήσω τα τέλη του μήνα 😄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom