Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
641
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει απο το καλοκαιρι εισιτηρια για παρισι μετ επιστροφης 13 με 17 Δεκεμβριου και σκεφτομουν με το που φτασουμε με την κοπελα μου στο αεροδρομιο να παιρναμε το τρενο για στρασβουργο, να μεναμε εκει 2 μερες μπας και το συνδυαζαμε με κολμαρ και μετα 15 να επιστρεφαμε παρισι ετσι ωστε να φυγουμε στις 17. Αυτο που μας προβληματιζει ειναι το προβλημα των κοριων καθως και το αγχος μας για ενδεχομενες τρομοκρατικες επιθεσεις λογω των διεθνων γεγονοτων καθως το παρισι ειναι παντα κινδυνος λογω του μεγαλου ποσοστου μουσουλμανων. Επισης θεωρειται οτι αξιζει το συγκεκριμενο προγραμμα; Βγαίνει ή μηπως να τα ακυρωνα και να εβαζα προορισμο καμμια κοπεγχαγη ή στοκχολμη; Να αναφερω οτι μας αρεσει το χριστουγεννιατικο κλιμα και εχουμε επισκεφτει γ αυτο βιεννη πραγα λονδινο κτλπ. Σας ευχαριστω εκ των προτερων καλα ταξιδια να εχετε ολοι σας καλα να περνατε!
Επί της ουσίας έχετε 4 διανυκτερεύσεις στη Γαλλία, σωστά;

Με 4 διανυκτερεύσεις οριακά προλαβαίνετε να δείτε και το Παρίσι μόνο του. Θέλει τουλάχιστον 4-5 γεμάτες μέρες για να πεις οτι το είδες και είδες και 2-3 βασικά μουσεία/μνημεία/πάρκα.

Θα πρότεινα να περιοριστείτε στο Παρίσι και να μην βάλετε και άλλα μέσα. Είναι και από μόνο του πολύ όμορφο για Χριστούγεννα!
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επί της ουσίας έχετε 4 διανυκτερεύσεις στη Γαλλία, σωστά;

Με 4 διανυκτερεύσεις οριακά προλαβαίνετε να δείτε και το Παρίσι μόνο του. Θέλει τουλάχιστον 4-5 γεμάτες μέρες για να πεις οτι το είδες και είδες και 2-3 βασικά μουσεία/μνημεία/πάρκα.

Θα πρότεινα να περιοριστείτε στο Παρίσι και να μην βάλετε και άλλα μέσα. Είναι και από μόνο του πολύ όμορφο για Χριστούγεννα!
πολυ σωστα. απλα να σημειωσω οτι δεν ειμαστε πολυ των μουσειων κτλπ εκτος αν εξαιρεσουμε του λουβρου που ειναι μαστ κατ εμας. θα προτιμουσες παρισι ή καποιον αλλο προορισμο ομορφο στολισμενο χριστουγεννιατικα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.309
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει απο το καλοκαιρι εισιτηρια για παρισι μετ επιστροφης 13 με 17 Δεκεμβριου και σκεφτομουν με το που φτασουμε με την κοπελα μου στο αεροδρομιο να παιρναμε το τρενο για στρασβουργο, να μεναμε εκει 2 μερες μπας και το συνδυαζαμε με κολμαρ και μετα 15 να επιστρεφαμε παρισι ετσι ωστε να φυγουμε στις 17. Αυτο που μας προβληματιζει ειναι το προβλημα των κοριων καθως και το αγχος μας για ενδεχομενες τρομοκρατικες επιθεσεις λογω των διεθνων γεγονοτων καθως το παρισι ειναι παντα κινδυνος λογω του μεγαλου ποσοστου μουσουλμανων. Επισης θεωρειται οτι αξιζει το συγκεκριμενο προγραμμα; Βγαίνει ή μηπως να τα ακυρωνα και να εβαζα προορισμο καμμια κοπεγχαγη ή στοκχολμη; Να αναφερω οτι μας αρεσει το χριστουγεννιατικο κλιμα και εχουμε επισκεφτει γ αυτο βιεννη πραγα λονδινο κτλπ. Σας ευχαριστω εκ των προτερων καλα ταξιδια να εχετε ολοι σας καλα να περνατε!
΄Εχετε ξαναπάει στο Παρίσι;3-4 φορές τουλάχιστον;Αν όχι δεν το συζητάμε καν να περιορίσετε το Παρίσι σε 2 μέρες....
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
΄Εχετε ξαναπάει στο Παρίσι;3-4 φορές τουλάχιστον;Αν όχι δεν το συζητάμε καν να περιορίσετε το Παρίσι σε 2 μέρες....
οχι δεν εχουμε ξαναπαει :( η επομενη ερωτηση λογω των συνθηκων που περιεγραψα , θεωρειται οτι αξιζει να παρουμε το ρισκο; ; ή πχ να προσανατολιστω σε ενα ταξιδι κοπεγχαγη, ταλιν; είχα σκεφτει επισης το να παμε βασιλεια και απο κει να νοικιασω αυτοκινητο για να γυρισουμε την αλσατια! ποια θεωρειτε καλυτερη λυση για χριστουγεννα; ή θα το αφηνατε ως εχει με μονο παρισι επιλογη! ξερω πολλες ερωτησεις σας μπερδεψα και σας
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.309
οχι δεν εχουμε ξαναπαει :( η επομενη ερωτηση λογω των συνθηκων που περιεγραψα , θεωρειται οτι αξιζει να παρουμε το ρισκο; ; ή πχ να προσανατολιστω σε ενα ταξιδι κοπεγχαγη, ταλιν; είχα σκεφτει επισης το να παμε βασιλεια και απο κει να νοικιασω αυτοκινητο για να γυρισουμε την αλσατια! ποια θεωρειτε καλυτερη λυση για χριστουγεννα; ή θα το αφηνατε ως εχει με μονο παρισι επιλογη! ξερω πολλες ερωτησεις σας μπερδεψα και σας
Για το ρίσκο κανείς δεν ξέρει...προσωπικά το θεωρώ μικρό...Αν δεν είστε των μουσείων κάντε κάποιο από τα άλλα προγράμματα..εξαρτάται βέβαια και απο το μπάτζετ...
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
29
Likes
57
οχι δεν εχουμε ξαναπαει :( η επομενη ερωτηση λογω των συνθηκων που περιεγραψα , θεωρειται οτι αξιζει να παρουμε το ρισκο; ; ή πχ να προσανατολιστω σε ενα ταξιδι κοπεγχαγη, ταλιν; είχα σκεφτει επισης το να παμε βασιλεια και απο κει να νοικιασω αυτοκινητο για να γυρισουμε την αλσατια! ποια θεωρειτε καλυτερη λυση για χριστουγεννα; ή θα το αφηνατε ως εχει με μονο παρισι επιλογη! ξερω πολλες ερωτησεις σας μπερδεψα και σας
Εγώ θα επέλεγα το Παρίσι, αν δεν είχα ξαναπάει. Δεν χρειάζεται να πάτε στα μουσεία, υπάρχουν τόσα μέρη να δείτε και να περπατήσετε, που σίγουρα αξίζουν οι τέσσερις ημέρες. Το Ταλίν και η Κοπεγχάγη είναι άλλου τύπου πρωτεύουσες, πολύ ωραίες κι αυτές αλλά κατά τη γνώμη μου όχι της εμβέλειας του Παρισιού.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Όπως ίσως έχεις δει και στην "ιστορία μου που είναι σε εξέλιξη" μόλις γύρισα από Παρίσι.
1. Κοριούς δεν είδα πουθενά. Οι δε θέσεις στο μετρό πεντακάθαρες. Δεν τις έχω ξαναδεί τόσο καθαρές.
2. Δεν θεωρώ ότι κινδύνεψα ούτε μία στιγμή, αν και ήμουν σ' όλα τα κύρια αξιοθέατα του Παρισιού.
Γενικά, μην πιστεύετε αυτά που μεγεθύνουν οι τηλεοράσεις κλπ.
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Όπως ίσως έχεις δει και στην "ιστορία μου που είναι σε εξέλιξη" μόλις γύρισα από Παρίσι.
1. Κοριούς δεν είδα πουθενά. Οι δε θέσεις στο μετρό πεντακάθαρες. Δεν τις έχω ξαναδεί τόσο καθαρές.
2. Δεν θεωρώ ότι κινδύνεψα ούτε μία στιγμή, αν και ήμουν σ' όλα τα κύρια αξιοθέατα του Παρισιού.
Γενικά, μην πιστεύετε αυτά που μεγεθύνουν οι τηλεοράσεις κλπ.
Το διάβασα και ήταν και πολύ περιεκτικό ! Εννοείται ότι τρομοκρατούν τον κόσμο ! Άποψη για βασιλεία και οδικώς σε στρασβουργο, χωρια Αλσατίας ;; Σας Ευχαριστώ όλους όσους απαντάτε με βοηθάτε ο καθένας με
Την άποψη του
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιατι δεν πετατε απ ευθειας Βασιλεια με easyjet χωρις Παρισι?
@pitpap13 Αυτό θα έλεγα κι εγώ, αν δεν εχουν κλειστεί τα εισιτήρια και δε θέλετε να δείτε οπωσδήποτε το Παρίσι, Στρασβούργο και Κολμάρ είναι εξαιρετικές επιλογές, με τη δεύτερη πόλη να θεωρείται και πολύ Χριστουγεννιάτικη εκτός των άλλων.
 

mariza97

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Καλησπέραα

Γενικά δεν ταξιδεύω αλλά φέτος πριν κλείσει η χρονιά θέλω να το κάνω! Σκέφτομαι για Ηράκλειο Κρήτης, και μετά από εκεί θα μου άρεσε κάπου στο εξωτερικό.. βέβαια τελευταία στιγμή θα ναι όλα πανάκριβα αλλά ποιος ξέρει.

Που θα μου προτείνατε να πηγαινα; λογικά μόνη θα πάω το πιο πιθανό. Από που να ξεκίναγα;

@kofidenia που θα ήθελες να πας; :airplane:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.681
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom