Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Καλησπέρα σας, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με 4 διανυκτερευσεις με τη κοπέλα μου για Ιανουάριο,σκεφτόμαστε Πράγα ή Βιέννη ή Κοπεγχάγη.Θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προτιμήσουμε ή αν έχετε να προτείνετε μία καλύτερη επιλογή για την εποχη..
Mαλτα, νοτια Ισπανια, νοτια Ιταλια να μη σκοτεινιαζει απο τις 3.30.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Καλησπέρα σας, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με 4 διανυκτερευσεις με τη κοπέλα μου για Ιανουάριο,σκεφτόμαστε Πράγα ή Βιέννη ή Κοπεγχάγη.Θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προτιμήσουμε ή αν έχετε να προτείνετε μία καλύτερη επιλογή για την εποχη..
Κοπεγχάγη δεν έχω πάει.

Μεταξύ Πράγας και Βιέννης θα διάλεγα ξεκάθαρα Πράγα! Η Βιέννη προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (πρέπει να είσαι fun των μουσείων, των παλατιών κλπ).

Από Πράγα μπορείτε να κάνετε και μονοήμερη εκδρομή στο Karlovy Vary που είναι εκπληκτικό!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα σας, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με 4 διανυκτερευσεις με τη κοπέλα μου για Ιανουάριο,σκεφτόμαστε Πράγα ή Βιέννη ή Κοπεγχάγη.Θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προτιμήσουμε ή αν έχετε να προτείνετε μία καλύτερη επιλογή για την εποχη..
Κοπεγχάγη νεκρα είναι Ιανουάριο, βλέπεις βέβαια μια άλλη όψη της πόλης... Πράγα και μετά Βιέννη θα έλεγα...
 

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
@Hayate όταν λες νέκρα τι εννοείς είναι τα πάντα κλειστά;ή απλα δεν έχει συνωστισμό απο κόσμο και τουρίστες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με 4 διανυκτερευσεις με τη κοπέλα μου για Ιανουάριο,σκεφτόμαστε Πράγα ή Βιέννη ή Κοπεγχάγη.Θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προτιμήσουμε ή αν έχετε να προτείνετε μία καλύτερη επιλογή για την εποχη..
Από αυτές που λες θα απέρριπτα την Κοπεγχάγη, μόνιμη βροχή (πολύ περισσότερη από τις άλλες δύο, διπλάσια από την Πράγα) και που μάλιστα δεν είναι σχεδόν ποτέ χιόνι. Επιπλέον είναι νέκρα και κάποια από τα (λίγα) αξιοθέατά της δεν λένε το χειμώνα (πχ οι Δανέζες καλυμμένες).

Ανάμεσα σε Πράγα και Βιέννη είναι σκληρό το ντέρμπι κι είναι θέμα γούστου. Προτιμώ τη Βιέννη, περισσότερη ιστορία, πολύ πιο ωραία μουσεία, είναι εντυπωσιακή η ποιότητα ζωής, μικρότερο το βάρος του υπερτουρισμού (αν και μετά τις 10/1 είναι λιγότερο ανυπόφορη η κατάσταση ακόμη και στην Πράγα). Η Πράγα είναι πιο κουκλίστικη χωρίς αμφιβολία, αλλά είναι λίγο εκνευριστικούληδες οι Τσέχοι.

Και οι δυο πόλεις έχουν ημερήσιες που μπορείτε να κάνετε, αλλά για μένα η Βιέννη τις θέλει φουλ τις 4 μέρες που έχετε.

Άλλες υποψήφιες για μένα είναι το Άμστερνταμ, το Βερολίνο (όχι κουκλίστικό αλλά φοβερή πόλη, τόνοι ιστορίας, ατελείωτα πράγματα να δεις, να κάνεις, να φας, να ακούσεις) και πάντα δίνω πόντους σε Κρακοβία και πέριξ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι με 4 διανυκτερευσεις με τη κοπέλα μου για Ιανουάριο,σκεφτόμαστε Πράγα ή Βιέννη ή Κοπεγχάγη.Θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προτιμήσουμε ή αν έχετε να προτείνετε μία καλύτερη επιλογή για την εποχη..
Ενδιαφέροντα; Προτεραιότητες; Μπάτζετ; Είναι πολύ σχετικά όλα, γεγονός όμως είναι πως μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων όλα είναι αρκετά πιο προσιτά, ξεκινώντας απ' τη διαμονή που είναι το πρώτο ζητούμενο που οφείλετε να κοιτάξετε.
Κοπεγχάγη δεν έχω πάει ακόμη, στις άλλες δύο όμως συμφωνώ κι εγώ πως θα ναι καλό να μπεί και κάτι ακόμα σαν ημερήσια έστω, μιας και τέσσερις διανυκτερεύσεις είναι αρκετές.
 

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
@Yorgos Όταν λες εκνευριστικοι οι Τσέχοι τι εννοείς;Την Κρακοβία την είχα στα υπόψιν όπως και τη Βουδαπέστη επίσης

@psilos3 Ναι το σκέφτομαι και για ημερήσια, απο Πράγα ποια είναι η καλύτερη ημερήσια που προτείνετε;Απο Βιέννη διάβασα Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλάβα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Ναι το σκέφτομαι και για ημερήσια, απο Πράγα ποια είναι η καλύτερη ημερήσια που προτείνετε;Απο Βιέννη διάβασα Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλάβα
Είχα κάνει το αντίθετο, πηγαίνοντας Βιέννη την πρώτη φορά από Μπρατισλάβα.
Πράγα έμεινα στο σύνολο δυόμισι μέρες οπότε δεν υπήρχε περιθώριο, ήταν και Χριστούγεννα, ωστόσο αν επέλεγα κάτι αυτό θα ήταν σίγουρα το Český Krumlov, το οποίο προτείνουν όλοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos Όταν λες εκνευριστικοι οι Τσέχοι τι εννοείς;Την Κρακοβία την είχα στα υπόψιν όπως και τη Βουδαπέστη επίσης
Είναι μουντρούχηδες, έως αγενείς, κάποιος ξένος τους σκότωσε τη μάνα μάλλον.

Και οι 2 που λες είναι πολύ αξιόλογες, δίνω πόντο στην Κρακοβία γιατί είναι τόσο όμορφη όσο η Βουδαπέστη αλλά και ο αλάτινος καθεδρικός στα ορυχεία και το Αόυσβιτς είναι φοβερά +. Βασικά όλες οι επιλογές που έχετε καλές είναι, επειδή σε κάποια φάση μάλλον θα πάτε σε όλες, βάλε τα έξοδα κάτω και δες ποια έχει καλύτερες προσφορές.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προτιμήσουμε ή αν έχετε να προτείνετε μία καλύτερη επιλογή για την εποχη..
Όσλο. Και αν βαρεθείς παίρνεις το μετρό και πας για σκι.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Δεν έχω πάει σε κάποιον από τους τρεις προορισμούς, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω, θα επέλεγα Βιέννη καθότι έχει μεγαλύτερη πληθώρα indoor επιλογών αν παρασφίξουν τα κρύα. Αφού όμως φαίνεται να μην έχετε θερμοκρασιακά ταμπού, γιατί όχι και και χειμώνας κάπου στη Βαλτική; Έχει γραφτεί και σχετική ιστορία εδώ μέσα αρκετά πρόσφατη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.082
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom