Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εσας ποια σας άρεσε περισσοτερο?
Με σειρά προτίμησης; Βερολόνο, Βαρσοβία, Πράγα, Βουκουρέστι. Νυχτερινή ζωή θα βρεις σε όλες, το ζήτημα είναι τι θα βρεις σε νορμαλ τιμή τώρα που μιλάμε, εγώ από κει θα ξεκινούσα το ψάξιμο.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Με σειρά προτίμησης; Βερολόνο, Βαρσοβία, Πράγα, Βουκουρέστι. Νυχτερινή ζωή θα βρεις σε όλες, το ζήτημα είναι τι θα βρεις σε νορμαλ τιμή τώρα που μιλάμε, εγώ από κει θα ξεκινούσα το ψάξιμο.
Έχεις δίκιο και έγω για Βερολίνο ψηνόμουν περισσότερο αυτή τη περίοδο για κάποιο λόγο αλλά επειδη δεν ταξιδεύω μονος καταλαβαίνεις.... Παντως σε αυτο το νορμαλ τιμες είναι το πιο βασικό. Βουκουρέστι ειναι το πιο φθηνο, δε τρελαινομαι αλλα επειδη δεν το εχω επισκεφθει οκ δεν με χαλαει κ απο την αλλη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έχεις δίκιο και έγω για Βερολίνο ψηνόμουν περισσότερο αυτή τη περίοδο για κάποιο λόγο αλλά επειδη δεν ταξιδεύω μονος καταλαβαίνεις.... Παντως σε αυτο το νορμαλ τιμες είναι το πιο βασικό. Βουκουρέστι ειναι το πιο φθηνο, δε τρελαινομαι αλλα επειδη δεν το εχω επισκεφθει οκ δεν με χαλαει κ απο την αλλη.
Όλα είναι σχετικά, αλλά η λογική λέει ότι δεν ξεκινάς τις ευρωπσικές πόλεις με επίσκεψη στο Βουκουρέστι που ϊσως είναι το λιγότερο όμορφο από τις πόλεις που ενδιαφέρθηκες.
Η Πράγα είναι ωραία το χειμώνα αλλά να είναι Δεκέμβριος για να είναι και στολισμένη. Για ζωή δεν το συζητώ... Δεν έχει τίποτα...Μετά τις 2 μέρες φεύγεις για Κάρλοβυβάρυ..
Εφόσον αντέχεις το κρύο πήγαινε στο Βερολίνο που έχει αξιοθέατα και μουσεία να δεις για πάνω από 3 μέρες. Χτύπα και μια ημερήσια Δρέσδη ή καλύτερα βάλε και μια διανυκτέρευση εκεί.
Το Βερολίνο πάντως ψηφίστηκε πρόσφατα ως η καλύτερη πόλη για νυχτερινή ζωή σε όλη την Ευρώπη.
Η Βαρκελώνη είναι με διαφορά η πιο ενδιαφέρουσα πόλη από όσες ανέφερες και η πιο ακριβή γιατί όλα τα αξιοθέατα της έχουν εξωφρενικα υψηλό εισιτήριο!
 

Dakenas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Βερολίνο,Βαρκελώνη, Βαρσοβία,Πράγα ή Βουκουρέστι για Φεβρουάριο;

Καλησπέρα! Έχω ένα δίλημμα με τον φίλο μου για το που θα πάμε διακοπές λογικά τον Φεβρουάριο και κατά δεύτερον τον Μάρτη.Ειμαστε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που βλέπετε στον τίτλο.Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει σε κάποιους από αυτούς τους προορισμούς;
Πέρσυ τέτοιο καιρό ήμουν ακρίβως στο ίδιο σημείο. Ανάμεσα σε Βαρκελώνη και Βαρσοβία.
Τελικά , λόγω κόστους, επιλέξαμε την Βαρσοβία. Εν τέλει, αποφασίσαμε να σπάσουμε τις μέρες και σε άλλες πόλεις της Πολωνίας και να την γυρίσουμε με αυτοκίνητο.
Συνήθως δεν προτιμώ να επιστρέφω σε μέρη που ήδη επισκέφθηκα , αλλά η Κρακοβία ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ. Ζωντανή πόλη και όχι τόσο βιομηχανική σαν την Βαρσοβία. Αρκετά καλή νυχτερινή ζωή και φαγητό και σε τελείως νορμάλ οικονομικά πλαίσια!
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
5-6 μερες λεμε απο budget προς το παρον δεν εχουμε καποιο τρελο περιοσμο...οχι ομως και να δώσουμε οπως είπε ενα μελος παραπανω 200€ τη βραδια για Βαρκελωνη..με τιποτα
Βουκουρέστι είναι μια χαρά και πιο οικονομικά. Διαλέξτε ένα κεντρικό ξενοδοχείο να βολτάρετε κέντρο. καλύτερα το Μάρτιο εάν έχετε την δυνατότητα. Επειδή ψάχνετε και τελευταία στιγμή και δεν ξέρω τι θα βρείτε από διαθεσιμότητα και τιμές, εναλλακτικά έχει και κάτι 4ήμερες εκδρομές πρακτορείων πολύ οικονομικές σε κεντρικά ξενοδοχεία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο μεταφορές και ξενοδοχείο.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Όλα είναι σχετικά, αλλά η λογική λέει ότι δεν ξεκινάς τις ευρωπσικές πόλεις με επίσκεψη στο Βουκουρέστι που ϊσως είναι το λιγότερο όμορφο από τις πόλεις που ενδιαφέρθηκες.
Η Πράγα είναι ωραία το χειμώνα αλλά να είναι Δεκέμβριος για να είναι και στολισμένη. Για ζωή δεν το συζητώ... Δεν έχει τίποτα...Μετά τις 2 μέρες φεύγεις για Κάρλοβυβάρυ..
Εφόσον αντέχεις το κρύο πήγαινε στο Βερολίνο που έχει αξιοθέατα και μουσεία να δεις για πάνω από 3 μέρες. Χτύπα και μια ημερήσια Δρέσδη ή καλύτερα βάλε και μια διανυκτέρευση εκεί.
Το Βερολίνο πάντως ψηφίστηκε πρόσφατα ως η καλύτερη πόλη για νυχτερινή ζωή σε όλη την Ευρώπη.
Η Βαρκελώνη είναι με διαφορά η πιο ενδιαφέρουσα πόλη από όσες ανέφερες και η πιο ακριβή γιατί όλα τα αξιοθέατα της έχουν εξωφρενικα υψηλό εισιτήριο!
170€ για Βερολινο θεωρούνται ακριβα εισιτήρια?
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
170€ για Βερολινο θεωρούνται ακριβα εισιτήρια?
Παλιά ίσως έβρισκες και πιο φτηνά αλλά με τις τωρινές συνθήκες και, δεδομένου ότι από ό,τι κατάλαβα το ταξίδι θα είναι σε 1-2 μήνες, εγώ τα βρίσκω μια χαρά. Αν υπάρχει δυνατότητα ψάξου και για πτήσεις μεσοβδόμαδα αντί για σκ που ανεβαίνουν οι τιμές.
Και ρίξτε και μια ματιά στη διαμονή πριν κλείσετε για να έχετε όλα τα δεδομένα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
170€ για Βερολινο θεωρούνται ακριβα εισιτήρια?
Απο ποιο αεροδρόμιο είναι η αναχώρηση και για ποια περίοδο; Τα 170 € είναι τιμή με μία χειραποσκευή και προσωπικό αντικείμενο; Πρόσεχε γιατί στις 31/3/24 είναι το Πάσχα των καθολικών και οι τιμές ανεβαίνουν κατακόρυφα εκείνες τις μέρες.
Εγώ από Θεσσαλονίκη που ψάχνω βρίσκω πολύ πιο φθηνές τιμές για Βερολίνο με χειραποσκευή. Πετάει η raynair, eazyjet και Aegean απευθείας.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Παλιά ίσως έβρισκες και πιο φτηνά αλλά με τις τωρινές συνθήκες και, δεδομένου ότι από ό,τι κατάλαβα το ταξίδι θα είναι σε 1-2 μήνες, εγώ τα βρίσκω μια χαρά. Αν υπάρχει δυνατότητα ψάξου και για πτήσεις μεσοβδόμαδα αντί για σκ που ανεβαίνουν οι τιμές.
Και ρίξτε και μια ματιά στη διαμονή πριν κλείσετε για να έχετε όλα τα δεδομένα.
Φιλος μου λεει κ το Μόναχο αλλα εμενα νομιζω θα μαρεσε περισσοτερο το Βερολινο..Δε ξερω ποια ειναι η γνωμη σου.. Η βλακεια ειναι οτι θελουμε και οι δυο να ειμαστε ευχαριστημενοι και με τις δουλειες και τα τρεξιματα το καθυστερουμε..

Απο ποιο αεροδρόμιο είναι η αναχώρηση και για ποια περίοδο; Τα 170 € είναι τιμή με μία χειραποσκευή και προσωπικό αντικείμενο; Πρόσεχε γιατί στις 31/3/24 είναι το Πάσχα των καθολικών και οι τιμές ανεβαίνουν κατακόρυφα εκείνες τις μέρες.
Εγώ από Θεσσαλονίκη που ψάχνω βρίσκω πολύ πιο φθηνές τιμές για Βερολίνο με χειραποσκευή. Πετάει η raynair, eazyjet και Aegean απευθείας.
Από Ελευθεριος Βενιζελος με μια εταιρεια scout με χειραποσκευη από οτι ειδα στην τιμη
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από Ελευθεριος Βενιζελος με μια εταιρεια scout με χειραποσκευη από οτι ειδα στην τιμη
Για Μάρτιο μάλλος άργησες γιατί φαίνεται ότι εκεί κυμαίνονται οι τιμές στα 200 €.
Για Απρίλιο πάντως είναι πιο χαμηλές οι τιμές για Βερολίνο από ότι είδα. Πετάει και η ryanair και 4-7/4 πας με 122 ευρώ και ένα σακίδιο στην πλάτη με ωραίες πτήσεις.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Ακόμη είμαστε υπο σκέψην με τις ημερομηνίες το πιο πιθανό είναι Φλεβάρη γιατί από την εργασία μου τοτε μου ειπαν αλλα και Μαρτιο δε μου το απαγορεψαν απλά μου προτειναν Φεβρουάριο. Τοσο ακριβη η Βαρκελώνη ε? Κ δεν της το χα. Πραγα Βαρσοβια εχω ακούσει παιζουν δυνατά για χειμώνα. Βουκουρέστι και Βερολινο Φλεβαρη δεν αξιζουν τοσο λετε?
Η Βαρκελώνη κατά τη γνώμη μου είναι η πιο ακριβή από αυτές που ανέφερες τόσο σε αεροπορικά όσο και σε διαμονή, είσοδοι σε αξιοθέατα, μετακινήσεις , φαγητό κλπ . Θέλει επιπλέον καλύτερη προετοιμασία γι αυτό και προτείνω να ετοιμαστείτε λίγο καλύτερα και είναι προτιμότερο να πάτε άνοιξη ή φθινόπωρο που οι συνθήκες θα είναι ιδανικές.
Μπορείς να επισκεφτείς τώρα τον Φεβρουάριο την Βαρσοβία με μία διανυκτέρευση Κρακοβία ή Γντανσκ ή Πόζναν ή Βρότσλαβ . Και αν έχετε διάθεση και δεν έχετε περιορισμούς χρημάτων, χρόνου , προγραμματισμού μπορείτε να πάτε ένα ΣΚ του Μαρτίου στο Βουκουρέστι που είναι αρκετά οικονομικός προορισμός γενικά και βγαίνει σε ένα ΣΚ.
Τα 170 ευρώ για αεροπορικά που βρήκες για Βερολίνο είναι μια χαρά για πτήση τον επόμενο μήνα. Για διαμονή υπολόγισε 85-140 για ένα δίκλινο. Επίσης αν αποφασίσεις να επισκεφτείς το Βερολίνο μπορείς να κάνεις μια εξόρμηση στη Δρέσδη όπως ανέφεραν και τα παιδιά ή στο Ποτσνταμ που βρίσκεται πολύ κοντά.
Για όλους τους προορισμούς θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες στο φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.138
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom