Γενικά Αναζητήση προορισμού στην Ασία

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Ψάχνω να πάω κάπου στην Ασία το 2020 , ανατολικότερα από Ντουμπάι, αλλα έχω έως 7 διανυκτερεύσεις. Τι προτείνετε; Σκέφτομαι Ν.Κορεα.....
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
7 διανυκτερεύσεις φαντάζομαι εννοείς χωρίς τις ημέρες πτήσεων. Επιλογή για τόσες μέρες είναι Μπαλί μετά για να γυρίσεις ολόκληρη χώρα σε 7 μέρες είναι αδύνατο νομίζω. Μπορείς να εστιάσεις σε καμία Μπανγκοκ ή να πας Καμπτότζη (Σιεμ Ριπ και Πνομ Πεν ίσως).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψάχνω να πάω κάπου στην Ασία το 2020 , ανατολικότερα από Ντουμπάι, αλλα έχω έως 7 διανυκτερεύσεις. Τι προτείνετε; Σκέφτομαι Ν.Κορεα.....
Νομίζω υπάγεται στο "αναζήτηση προορισμού " αλλά για ποια εποχή λες;
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα ταξίδι που προσπαθούμε να οργανώσουμε με την παρέα. Λοιπόν, είμαστε 3 με 4 άτομα με άδειες από τις δουλειές τον Αύγουστο. Θα έχουμε 20 μέρες και μπάτζετ γύρω στα 1500€ το άτομο για τα πάντα (αεροπορικά, διαμονή, όλα τα έξοδα εκεί). Σκεφτόμαστε για Βιετνάμ, Καμπότζη, Μιανμάρ, Λάος, Σρι Λάνκα. Το θέμα είναι ότι κανένας από εμάς δεν έχει ταξιδέψει εκτός Ευρώπης και να πάμε σε αυτές τις χώρες είναι όνειρο ζωής. Το μπάτζετ είναι μικρό πιστεύω, αλλά δεν ξέρω αν θα έχουμε ξανά την ευκαιρία να πάμε όλοι μαζί. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, σε ποια χώρα θα προτείνατε για να μη μας τα χαλάσει πολύ ο καιρός, και αν βγαίνει το 20ημερο με αυτά τα λεφτά ή να μειώσουμε τις μέρες? Δεν θέλουμε πολυτέλειες, και αντέχουμε την ταλαιπωρία. Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Με 1500 μπορείς να κάνεις 3 μήνες backpacking ή ένα βράδυ σε σουίτα. Αυτό που δε βγαίνει είναι 20 μέρες σε 5 χώρες, οπότε διάλεξε ποια (άντε ποιες δύο) και μετά διάβασε τα θέματα εδώ για κάθε μία για να δεις πως θα περάσεις τις μέρες. Βιετνάμ-Καμπότζη και ιιισως λίγο από Λάος με 20 μέρες και πολύ τρέξιμο γίνεται αλλά θέλει πολύ καλή οργάνωση.
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Με 1500 μπορείς να κάνεις 3 μήνες backpacking ή ένα βράδυ σε σουίτα. Αυτό που δε βγαίνει είναι 20 μέρες σε 5 χώρες, οπότε διάλεξε ποια (άντε ποιες δύο) και μετά διάβασε τα θέματα εδώ για κάθε μία για να δεις πως θα περάσεις τις μέρες. Βιετνάμ-Καμπότζη και ιιισως λίγο από Λάος με 20 μέρες και πολύ τρέξιμο γίνεται αλλά θέλει πολύ καλή οργάνωση.
Κατ'αρχας ευχαριστώ για την απάντηση. Προφανώς δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα ότι είμαστε ανάμεσα σε αυτές τις χώρες, ίσως και το Νεπάλ, μια χώρα θα διαλέξουμε γιατί θέλουμε να γυρίσουμε, να πάμε σε λιγότερο τουριστικά μέρη. Η διαμονή θα είναι σε χοστελ και φθηνά ξενοδοχεία και οι μετακινήσεις με ΜΜΜ. Αυτό που με τρομάζει λίγο είναι ο καιρός. Σε όσες ιστορίες διάβασα είχαν πάει οκτωβρη-φλεβαρη. Καλά γενικά έχω πααααρα πολλές απορίες αλλά συνεχίζω το διάβασμα ιστοριών
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Εντάξει, κατανοητό, ελπίζω να μην ακούστηκα επιθετικός απλά ήταν τόσο open ended ερώτηση που δεν ξέρεις από που να την πιάσεις και αναγκαστικά δίνεις κάποιες πολύ γενικές κατευθύνσεις.

Κατά την άποψή μου, η Μυανμαρ για τον μέσο ταξιδιώτη χρειάζεται 7-10 μέρες, το Βιετνάμ 12-15, η Καμπότζη 3-4 αν δεις μόνο το Άνγκορ, το Λάος 3-5 αν πας την στάνταρ διαδρομή γύρω από Vietnane - Lua Prambang. Πολύ γενικά φυσικά τα λέω αυτά γιατί μπορεί να περάσεις και 20 μέρες σε ένα μόνο μέρος (όχι χώρα) και να μην έχεις δει "τα πάντα" όσο σπαταλάς χρόνο κάπου τόσο περισσότερο μαθαίνεις. Οι μέρες που υπολογίζω είναι αυτό που χοντρικά καλύπτουν οι ταξιδιωτικοί οδηγοί και που όταν γυρίσεις πίσω θα θες να πεις ότι είδες (έστω σε ξεπέτα) για να μη ξαναπάς.
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Το καταλαβαίνω ότι είναι πολύ γενική η ερώτηση, αλλά είναι πολύ γενική η σκέψη προς το παρόν. Αλλά επειδή είναι η πρώτη ευκαιρία που μας δίνεται σαν παρέα να κάνουμε ένα μακρινό ταξίδι δεν θέλουμε να πάει χαμένη, και ουσιαστικά αρχίζουμε να ψάχνουμε με μηδέν γνώσεις περί του θέματος. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ζήσουμε όσο γίνεται την χώρα που θα πάμε, να δούμε φύση ζώα ζούγκλες δάση. Και εννοείται αρχαία, ναούς, τον πολιτισμό της περιοχής και την καθημερινότητα των κατοίκων. Επίσης αυτή τη στιγμή επικρατεί η ιδέα του Νεπάλ, με την οποία έχω ενθουσιαστεί, από μικρή ήθελα να πάω στα Ιμαλάια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom