Γενικά Αναζητήση προορισμού στην Ασία

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επίσης αυτή τη στιγμή επικρατεί η ιδέα του Νεπάλ, με την οποία έχω ενθουσιαστεί, από μικρή ήθελα να πάω στα Ιμαλάια
Απο μικρός ήθελα και εγώ να παω στα Ιμαλάια. Η πρώτη φορά που πήγα στο Νεπάλ ήταν το 1998 και δεν ηξερα και πολλά για τα ταξίδια. Ουτε το πρακτορείο που έκλεισα μου είπε τίποτα οπότε πήγα Αυγουστο στο Νεπάλ. Ουτε καν να τα δεις απο μακρια δεν μπορούσες απο τα σύννεφα και τις βροχές. Ωραίος προορισμός αλλα τέτοια εποχή θα δώσετε τζάμπα λεφτά και στο τέλος θα φύγεις στεναχωρημένη. Τουλάχιστον έτσι έφυγα εγώ.
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Ευχαριστώ για το λινκ, δεν γνώριζα το σάιτ. Το ήξερα ότι ο Αύγουστος δεν είναι ιδανικός μήνας για καμία από τις χώρες που θέλουμε, και απ'ότι διάβασα θα είναι όντως δύσκολα τα πράγματα αν πάμε. Από την άλλη όμως η πιθανότητα να καταφέρουμε να πάμε στην ιδανική εποχή μέσα στην επόμενη 10ετια είναι σχεδόν μηδενική,και λόγω άδειας και λόγω οικονομικών. Είμαστε στην φάση ότι ή θα πάμε τώρα και θα φάμε πολυυυ νερό ή δεν θα πάμε ποτέ. Το θέμα είναι να μη μετανιώσουμε την επιλογή μας λόγω καιρού. Άλλο να τρώμε κάνα δύο μικρές μπόρες τη μέρα και μετά ήλιος, και άλλο να τη βγάλουμε στο δωμάτιο και να κοιτάμε από το παράθυρο

Απο μικρός ήθελα και εγώ να παω στα Ιμαλάια. Η πρώτη φορά που πήγα στο Νεπάλ ήταν το 1998 και δεν ηξερα και πολλά για τα ταξίδια. Ουτε το πρακτορείο που έκλεισα μου είπε τίποτα οπότε πήγα Αυγουστο στο Νεπάλ. Ουτε καν να τα δεις απο μακρια δεν μπορούσες απο τα σύννεφα και τις βροχές. Ωραίος προορισμός αλλα τέτοια εποχή θα δώσετε τζάμπα λεφτά και στο τέλος θα φύγεις στεναχωρημένη. Τουλάχιστον έτσι έφυγα εγώ.
Αυτό φοβάμαι, ότι θα φύγω απογοητευμένη από έναν τέτοιο προορισμό, που είναι στο τοπ 3 μου
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Θα αρχίσω να ψάχνω πληροφορίες και για εκεί, όπως και Ινδονησία. Δεν ήταν ποτέ στις τοπ επιλογές μου αλλά δεν ξέρω και πολλά για αυτά τα μέρη, μπορεί να είναι τέλεια και να μην το έχω ανακαλύψει ακόμα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Θα αρχίσω να ψάχνω πληροφορίες και για εκεί, όπως και Ινδονησία. Δεν ήταν ποτέ στις τοπ επιλογές μου αλλά δεν ξέρω και πολλά για αυτά τα μέρη, μπορεί να είναι τέλεια και να μην το έχω ανακαλύψει ακόμα
Ο Αύγουστος είναι ιδανική εποχή για Μαλαισία ή Ινδονησία. Τα έχω κάνει και τα δύο. Και οι δύο χώρες προσφέρουν άπειρες επιλογές (τοποθεσίες, καταλύματα, αξιοθέατα, κλπ.) που μπορούν να χωρέσουν μέσα στο μπάτζετ σας. Αν επιλέξετε Bali μπορείτε να το συνδυάσετε είτε με Lombok και Flores, Komodo (θα δείτε επί τόπου τι μπορείτε αναλόγως του κόστους), είτε με Java (που για μένα είναι "παραγνωρισμένη" αλλά εξόχως ενδιαφέρουσα και πολιτιστικά και φυσιολατρικά).

Να αναφέρω, πάντως, ότι στο θέμα του καιρού, τίποτα δεν είναι δεδομένο. Εμείς πήγαμε Μυανμάρ Ιούλιο-Αύγουστο (περίοδος βροχών) και στις 3 βδομάδες μας εκεί έβρεξε μόνο 3 μέρες. Ο @taver πήγε Νοέμβριο στο Βιετνάμ (μετά την περίοδο των βροχών) και ήθελε βάρκα για να πάει στο ξενοδοχείο του.

Και για να κάνω και την πρότασή μου: Εννοείται Ινδία! (έκπληξη, ε; :p για όσους με ξέρουν! ) Πηγαίνετε όσες μέρες θέλετε σε όποιους από τους δεκάδες τοπ (για τα πρακτορεία) προορισμούς και κολλήστε και μια βδομάδα (τουλάχιστον) στο Λαντάκ για ν'αγαλιάσει η ψυχούλα σας και να ευφρανθούν οι οφθαλμοί σας.
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Ο Αύγουστος είναι ιδανική εποχή για Μαλαισία ή Ινδονησία. Τα έχω κάνει και τα δύο. Και οι δύο χώρες προσφέρουν άπειρες επιλογές (τοποθεσίες, καταλύματα, αξιοθέατα, κλπ.) που μπορούν να χωρέσουν μέσα στο μπάτζετ σας. Αν επιλέξετε Bali μπορείτε να το συνδυάσετε είτε με Lombok και Flores, Komodo (θα δείτε επί τόπου τι μπορείτε αναλόγως του κόστους), είτε με Java (που για μένα είναι "παραγνωρισμένη" αλλά εξόχως ενδιαφέρουσα και πολιτιστικά και φυσιολατρικά).

Να αναφέρω, πάντως, ότι στο θέμα του καιρού, τίποτα δεν είναι δεδομένο. Εμείς πήγαμε Μυανμάρ Ιούλιο-Αύγουστο (περίοδος βροχών) και στις 3 βδομάδες μας εκεί έβρεξε μόνο 3 μέρες. Ο @taver πήγε Νοέμβριο στο Βιετνάμ (μετά την περίοδο των βροχών) και ήθελε βάρκα για να πάει στο ξενοδοχείο του.

Και για να κάνω και την πρότασή μου: Εννοείται Ινδία! (έκπληξη, ε; :p για όσους με ξέρουν! ) Πηγαίνετε όσες μέρες θέλετε σε όποιους από τους δεκάδες τοπ (για τα πρακτορεία) προορισμούς και κολλήστε και μια βδομάδα (τουλάχιστον) στο Λαντάκ για ν'αγαλιάσει η ψυχούλα σας και να ευφρανθούν οι οφθαλμοί σας.
Ωχ. Πολλές πληροφορίες (όχι ότι με χαλάει, αυτό ήθελα άλλωστε) αντε ξανά από την αρχή ψάξιμο! Η Μαλαισία απ'όσο πρόλαβα να δω δεν είναι ιδιαίτερα στα γούστα μου. Για Ινδονησία το κόβω πιο ενδιαφέρον.. εμείς ψάχνουμε ταξίδι- περιπέτεια, δεν θέλουμε να πάμε σε μια παραλία να αραξουμε. Τώρα για Ινδία δεν το σκεφτήκαμε λόγω θεμάτων ασφαλείας
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
για Ινδία δεν το σκεφτήκαμε λόγω θεμάτων ασφαλείας
Τι θέματα ασφαλείας; Τέτοια θέματα ίσως υπάρχουν στο Κασμίρ αλλά εκεί δεν πρόκειται να πάτε. Ανάλογα θέματα ίσως υπάρχουν και στον βορρά ή στα δυτικά της Μυανμάρ.

Αν εννοείτε θέματα υγείας, τα ίδια θέματα υπάρχουν και στις άλλες επιλογές (ίσως σε μικρότερο βαθμό, αλλά πάντως όχι ανύπαρκτα).
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Τι θέματα ασφαλείας; Τέτοια θέματα ίσως υπάρχουν στο Κασμίρ αλλά εκεί δεν πρόκειται να πάτε. Ανάλογα θέματα ίσως υπάρχουν και στον βορρά ή στα δυτικά της Μυανμάρ.

Αν εννοείτε θέματα υγείας, τα ίδια θέματα υπάρχουν και στις άλλες επιλογές (ίσως σε μικρότερο βαθμό, αλλά πάντως όχι ανύπαρκτα).
Εννοώ το ποσό ασφαλές είναι να ταξιδέψουν 3 κοπέλες μόνες. Γιατί εμείς έχουμε σκοπό να κινούμαστε με λεωφορεία κλπ. Θα είναι και για τις 3 μας το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και είπαμε να πάμε κάπου που δεν θα αγχωνόμαστε για την ασφάλεια μας. Και από γνωστούς μου που έχουν πάει, και έναν γνωστό Ινδό έχω ακούσει πως δεν είναι από τις πιο ασφαλείς στην Ασία. Δεν ξέρω αν ισχύουν σίγουρα, αλλά εγώ αγχώνομαι λίγο
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Η Μαλαισία έχει απίστευτες εκδρομές..την αδικείς..εμείς ήμασταν δύο κοπέλες μόνες..διάβασε ανάλογες ιστορίες κ θα πειστεις
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Η Μαλαισία έχει απίστευτες εκδρομές..την αδικείς..εμείς ήμασταν δύο κοπέλες μόνες..διάβασε ανάλογες ιστορίες κ θα πειστεις
Για την Ινδία ανέφερα την ασφάλεια. Μέχρι στιγμής αυτά που διάβασα για την Ινδονησία με ενθουσίασαν περισσότερο. Αν μπορείς να μου πεις και τι να διαβάσω για Μαλαισία θα βοηθούσε πολύ, γιατί διάβασα μια αλλά δεν ήταν καθόλου το στυλ ταξιδιού που μας αρέσει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom