Γενικά Αναζητήση προορισμού στην Ασία

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Διάβασε την δική μου ιστορία crazy Greeks in Asia..πάρε κάποιες ιδέες κ νομίζω γράφω κ το κόστος κ ολα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για την Ινδία ανέφερα την ασφάλεια. Μέχρι στιγμής αυτά που διάβασα για την Ινδονησία με ενθουσίασαν περισσότερο. Αν μπορείς να μου πεις και τι να διαβάσω για Μαλαισία θα βοηθούσε πολύ, γιατί διάβασα μια αλλά δεν ήταν καθόλου το στυλ ταξιδιού που μας αρέσει
Μαλαισία δεν είναι μόνον η χερσόνησος της Malacca. Είναι και το Sarawak, είναι και το Sabah. Ψάξε λίγο το Google και θα δεις. Στην Kota Kinabalu, στη νυχτερινή ψαραγορά, μου πιάσανε κουβέντα 3 (μουσουλμάνες) γυναίκες που είχαν ταξιδέψει μόνες τους για Σ/Κ από Kuala Lumpur. Καταλήξαμε να τρώμε μαζί και ν'ανταλλάσσουμε συνταγές μαγειρικής για τοπικά πιάτα! :)
Και στο Bario με τους ντόπιους έφαγα το νοστιμότερο ρύζι και τους νοστιμότερους ανανάδες της ζωής μου (είναι γνωστά αυτά, googlαρε τα).
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Μαλαισία δεν είναι μόνον η χερσόνησος της Malacca. Είναι και το Sarawak, είναι και το Sabah. Ψάξε λίγο το Google και θα δεις. Στην Kota Kinabalu, στη νυχτερινή ψαραγορά, μου πιάσανε κουβέντα 3 (μουσουλμάνες) γυναίκες που είχαν ταξιδέψει μόνες τους για Σ/Κ από Kuala Lumpur. Καταλήξαμε να τρώμε μαζί και ν'ανταλλάσσουμε συνταγές μαγειρικής για τοπικά πιάτα! :)
Και στο Bario με τους ντόπιους έφαγα το νοστιμότερο ρύζι και τους νοστιμότερους ανανάδες της ζωής μου (είναι γνωστά αυτά, googlαρε τα).
Γκουγκλαρω τόσες μέρες για τόσα μέρη που έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι. Αν ξέρει κάποιος και κάποιο σάιτ για φθηνά αεροπορικά θα βοηθούσε πολύ, γιατί μέχρι στιγμής τα εισιτήρια που βρίσκω προς Ασία γενικά είναι γύρω στα 700€+. Και δεν θέλω τα μισά λεφτά να πάνε στο πήγαινε-ελα Αθήνα, γιατί σκέφτομαι και για εσωτερικές πτήσεις. Προς το παρόν αυτό που κάνω είναι να ψάχνω Skyscanner να βλέπω ποιες αεροπορικές πάνε εκεί και μετά να κοιτάω αν τα κλείσω από την εταιρεία κατευθείαν είναι πιο φθηνά. Συμβουλές πάσης φύσεως ευπρόσδεκτες
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα παιδιά από Μάρτιο μέχρι Ιούνιο ποιες χώρες προτείνετε για Ασία βάσει καιρού με νοιάζει κυρίως να μην πέσουμε σε βροχές όχι τόσο η ζέστη . Σκεφτόμουνα για Σιγκαπούρη , Ινδία , Νεπάλ αλλά είμαι ανοιχτός κ σε άλλες προτάσεις.
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
γιαπωνια
ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για το ταξιδι αυτο..η ινδια απο οτι ακουω δεν ειναι κ ασφαλες να κυκλοφορουν κοπελες μονες..
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Γκουγκλαρω τόσες μέρες για τόσα μέρη που έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι. Αν ξέρει κάποιος και κάποιο σάιτ για φθηνά αεροπορικά θα βοηθούσε πολύ, γιατί μέχρι στιγμής τα εισιτήρια που βρίσκω προς Ασία γενικά είναι γύρω στα 700€+. Και δεν θέλω τα μισά λεφτά να πάνε στο πήγαινε-ελα Αθήνα, γιατί σκέφτομαι και για εσωτερικές πτήσεις. Προς το παρόν αυτό που κάνω είναι να ψάχνω Skyscanner να βλέπω ποιες αεροπορικές πάνε εκεί και μετά να κοιτάω αν τα κλείσω από την εταιρεία κατευθείαν είναι πιο φθηνά. Συμβουλές πάσης φύσεως ευπρόσδεκτες
H Scoot βγάζει προσφορές ανά διαστήματα (κι εμείς με 300€ κλείσαμε για Βιετνάμ).
Είναι low cost εταιρεία που πετάει από Αθήνα-Σιγκαπούρη κι από εκεί σε διάφορους προορισμούς στην Ασία.
Απλά επειδή αν την επιλέξετε θα πάτε στην ουσία μέχρι τη ΝΑ Ασία, ίσως είναι λίγο έξτρα ταλαιπωρία αν καταλήξετε στην Ινδία
(με την έννοια ότι θα πάτε ως εκεί και θα γυρίσετε προς τα πίσω πίσω, αλλά οκ δεν είναι και κάτι τρομερό).
 
Μηνύματα
13
Likes
2
H Scoot βγάζει προσφορές ανά διαστήματα (κι εμείς με 300€ κλείσαμε για Βιετνάμ).
Είναι low cost εταιρεία που πετάει από Αθήνα-Σιγκαπούρη κι από εκεί σε διάφορους προορισμούς στην Ασία.
Απλά επειδή αν την επιλέξετε θα πάτε στην ουσία μέχρι τη ΝΑ Ασία, ίσως είναι λίγο έξτρα ταλαιπωρία αν καταλήξετε στην Ινδία
(με την έννοια ότι θα πάτε ως εκεί και θα γυρίσετε προς τα πίσω πίσω, αλλά οκ δεν είναι και κάτι τρομερό).
η Ινδία δεν είναι στις επιλογές μας προς το παρόν. Και με την σκουτ δεν βρίσκω πολύ φθηνά. Για κάποια μέρη βρήκα πιο φθηνά με Κατάρ. Τώρα ψάχνω για Ινδονησία αλλά και πάλι είναι γύρω στα 600+ οπότε δεν αφήνει πολλές επιλογές για εσωτερικές πτήσεις (λόγω μπάτζετ)
 
Last edited by a moderator:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Αν πας Μπαλί να μείνεις Ubud....περίμενε να βγάλει προσφορά η σκουτ..κάνει κάθε τόσο..τώρα νομίζω Τελ ..οπότε μπαίνει κ βλέπε..
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Βγάζει ανά διαστήματα προσφορές η Scoot, με εκπτώσεις από 10% ως και 40%, που έβγαλε πέρυσι στο τέλος του καλοκαιριού (για ταξίδια μετά το καλοκαίρι).
Απλά η αλήθεια είναι ότι επειδή εσείς θέλετε για καλοκαίρι που είναι εποχή με τουριστική κίνηση, είναι αρκετά πιθανό να μη βγάλει τίποτα.
Απ'ότι βλέπω ας πούμε, μια μικροέκπτωση 10% που τρέχει τώρα ισχύει για ταξίδια μέχρι τέλη Μαϊου...

Πάντως επειδή έψαχνα κι εγώ προορισμό για ΝΑ Ασία, η Ινδονησία μου είχε φανεί πάρα πολύ ενδιαφέρουσα (από τις πληροφορίες και τις ιστορίες που διάβασα εδώ), και προσωπικά αν ήμουν στη θέση σας θα συνέχιζα να το ψάχνω για εκεί -ή για Μαλαισία- και δε θα το ρίσκαρα με τον καιρό.
(όχι ότι αποκλείεται να πετύχετε καλό καιρό σε κακή εποχή για τα άλλα που ψάχνετε, απλά οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ σας και είναι κρίμα να μην απολάυσετε όπως θα θέλατε ένα τέτοιο ταξίδι).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βλέπω πολλοί πίνετε νερό στο όνομα της Scoot. Εύχομαι να μην σας κάνει το χουνέρι που έκανε σε μας και σύντομα θ'ανοίξω σχετικό thread. Η συμβουλή μου: Προσέξτε πολύ με την Scoot - ειδικά αν δεν έχετε ταξιδέψει ακόμη. Να έχετε εναλλακτικές λύσεις γιατί μπορεί να σας τινάξει το ταξίδι στον αέρα με αλλαγές ή ακυρώσεις πτήσεων που συμβαίνουν πάρα πολύ συχνά. Και μη νομίζετε ότι είναι τόσο φτηνή όσο δείχνει και πολλές "προσφορές" είναι "πέτσινες". Είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom