Ντουμπάι Αναμονή στο αεροδρόμιο του Dubai

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν φτάνεις εποχή που δεν κάνει πολύ ζέστη πάρε το μετρό και τραμ για Dubai Marina (εκπληκτική η υπέργεια διαδρομή κατά μήκος της λεωφόρου Sheikh Zayed) και περπάτημα εκεί και στο Walk με θέα τον Περσικό. Στην επιστροφή με το μετρό στάση στο Dubai Mall, έχει λίγο περπάτημα απ' το σταθμό στο mall μέσω της υπερυψωμένης πεζογέφυρας. Πρέπει να αφήσεις τα μπαγκάζια στο αεροδρόμιο.
 
Last edited:

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Στην επιστροφή με το μετρό στάση στο Dubai Mall, έχει λίγο περπάτημα απ' το σταθμό στο mall μέσω της υπερυψωμένης πεζογέφυρας. Πρέπει να αφήσεις τα μπαγκάζια στο αεροδρόμιο.
Mε το μετρο μπορει να παει στο Mall of Emirates που ειναι και πιο μεγαλο...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
To Dubai Mall είναι το μεγαλύτερο mall των ΗΑΕ νομίζω και του κόσμου. Έτσι κι αλλιώς όμως το Dubai Μall το βρίσκω πιο ενδιαφέρον επειδή θα δεις τον Burj Khalifa, τα συντριβάνια, τα κανάλια με τα "παραδοσιακά" αραβικά σπίτια, το aquarium κτλ, δηλ. μπορείς να πας για βόλτα, καφέ, φαγητό και να μη νιώθεις ότι είσαι σε ένα κλειστό mall. Ενώ στο Mall of the Emirates υποχρεωτικά θα βρίσκεσαι εντός ενός κτιρίου σα να έχεις πάει αποκλειστικά για ψώνια.
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ορμώμενη από το άκρως ενδιαφέρον θέμα που βρήκα ανοικτό, θέλω να ρωτήσω ιδέες για το τι μπορεί να κάνει κάποιος που δεν έχει πατήσει το ποδαράκι του στο Ντουμπάι, φτάνει πρωί με την αυγούλα (5 πμ) και κουβαλάει μπαγκάζια, παιδιά κλπ και έχει 11 ώρες αναμονή. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω πέρα από το να αποφύγω...o_O?
Μπορώ να βγω εκτός αεροδρομίου ψυχρά ? Αν ναι, που θα πρέπει να πάω?

Η άλλη μου επιλογή είναι ανταπόκριση από Σιγκαπούρη που το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χάσω την βαλίτσα αν πεις ότι τρέξω σαν τον Κεντέρη και προλάβω το αεροπλάνο που και αυτό το βλέπω χλωμό ως αδύνατο...
Τις ίδιες ώρες αναμονή είχα κι εγώ, μερικά χρόνια πριν βέβαια, αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες αν θέλεις εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάμε-Ντουμπάι.13065/
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
To Dubai Mall είναι το μεγαλύτερο mall των ΗΑΕ νομίζω και του κόσμου. Έτσι κι αλλιώς όμως το Dubai Μall το βρίσκω πιο ενδιαφέρον επειδή θα δεις τον Burj Khalifa, τα συντριβάνια, τα κανάλια με τα "παραδοσιακά" αραβικά σπίτια, το aquarium κτλ, δηλ. μπορείς να πας για βόλτα, καφέ, φαγητό και να μη νιώθεις ότι είσαι σε ένα κλειστό mall. Ενώ στο Mall of the Emirates υποχρεωτικά θα βρίσκεσαι εντός ενός κτιρίου σα να έχεις πάει αποκλειστικά για ψώνια.
Συμφωνώ απολύτος.
Αν και τα πήγα και στα δύο ,μου άρεσε πολύ περισσότερο το Dubai Mall .Θα πελεγα ότι το μόνο διαφορετικό που εχει το Emirates Mall ειναι το χιονοδρομικό κεντρο.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Τι άλλο κάνουμε? Εδώ είναι το "ζουμί": Η Emirates, για τις πτήσεις που έχουν stopover μεγαλύτερο των 4 ωρών παρέχει τη δυνατότητα ενός δωρεάν γεύματος από μπουφέ σε ειδικό lounge-restaurant το οποίο βρίσκεται ακριβώς επάνω από το Burger King.
Ξέρει κάποιος αν ισχύει ακόμα το δωρεάν γεύμα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλά λες, το ξέχασα! :) Λοιπόν, για την Emirates ισχύει, για την flydubai δεν ισχύει. Πας στο information desk, ρωτάς και σε καθοδηγούν (δεν ξέρω αν το εστιατόριο είναι στον ίδιο χώρο που ήταν παλιά ή κάπου αλλού - θα σου πουν). Πρέπει να δείξεις και το απόκομμα από το boarding pass της πτήσης σου (που μόλις έφτασες εκεί) μαζί με το boarding pass της επόμενης.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, φτάνω στο Ντουμπάι 5 π.μ. Και έχω stopover για 7 ώρες. Στο ταξιδιωτικο(έχω ατομικό ταξίδι) με συμβούλευσε να κλείσω επιτόπου ένα ταξί για μια δίωρη βόλτα μέσα στη πόλη και πως δεν έχουν κάποιο συνεργαζομενο εκεί αυτοκίνητο . Μου είπαν επίσης πως το κόστος κυμαίνεται στα 100€.Επειδη μου φάνηκε ελαφρώς τσιμπημένη η τιμή, έχετε κάποια άλλη πρόταση για ένα μίνι τουρ στη πόλη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom