Ανανέωση Διαβατηρίου

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά το διαβατήριό μου λήγει το 2012. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω για την ανανέωση του διαβατηρίου μου; Να σημειώσω πως έχω multiple visa για την Ιαπωνία που λήγει το 2013. Δυστυχώς στην ιστοσελίδα της αστυνομίας μιλάει για έκδοση νέου διαβατηρίου. Ελπίζω πως για την ανανέωση δεν χρειάζεται να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία με την έκδοση νέου διαβατηρίου.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χρειάζεται να κάνεις ακριβώς την ίδια διαδικασία σαν να έβγαζες πρώτη φορά διαβατηρίο (και δυστυχώς να πληρώσεις και τα ίδια...) αλλά τουλάχιστον δεν χάνεις τη βίζα σου. Διατηρείς και το παλιό διαβατήριο και όταν είναι να ταξιδέψεις Ιαπωνία θα δείξεις και τα δύο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά το διαβατήριό μου λήγει το 2012. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω για την ανανέωση του διαβατηρίου μου; Να σημειώσω πως έχω multiple visa για την Ιαπωνία που λήγει το 2013. Δυστυχώς στην ιστοσελίδα της αστυνομίας μιλάει για έκδοση νέου διαβατηρίου. Ελπίζω πως για την ανανέωση δεν χρειάζεται να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία με την έκδοση νέου διαβατηρίου.
Η διαδικασία είναι ακριβώς ή ίδα (με τη διαφορά ότι πρέπει να προσκομίσεις επιπλέον και το ισχύον διαβατήριο).

Multiple Visa για Ιαπωνία γιατί? Οι Έλληνες μπαινοβγαίνουμε στην Ιαπωνία χωρίς να χρειαζόμαστε βίζα. Αν την έχεις για κάποιο ειδικό λόγο (φοιτητική ή άλλη), ισως να πρέπει να τσεκάρεις με την Ιαπωνική πρεσβεία τι ισχύει για την περίπτωσή σου.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η διαδικασία είναι ακριβώς ή ίδα (με τη διαφορά ότι πρέπει να προσκομίσεις επιπλέον και το ισχύον διαβατήριο).

Multiple Visa για Ιαπωνία γιατί? Οι Έλληνες μπαινοβγαίνουμε στην Ιαπωνία χωρίς να χρειαζόμαστε βίζα. Αν την έχεις για κάποιο ειδικό λόγο (φοιτητική ή άλλη), ισως να πρέπει να τσεκάρεις με την Ιαπωνική πρεσβεία τι ισχύει για την περίπτωσή σου.
Είμαι φοιτητής στην Ιαπωνία γι' αυτό έχω φοιτητική VISA και multiple reentry permission.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Την περασμενη βδομαδα που εκανα ανανεωση διαβατηριου μου ζητησαν εκτος τα δικαιολογητικα που αναφερονται και αριθμο δημοτολογιου.
(βγαινει σε ΚΕΠ).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
1- φωτοτυπία ταυτότητας -και την ίδια την ταυτότητα.
2- παράβολα δημοσιου και χαρτοσήμου-85 ευρώ περίπου.
3 -αριθμός δημοτολογίου(ΚΕΠ)
4 -το παλιο διαβατήριο.
5- πρόσφατες φωτογραφίες για διαβατήριο-ξέρουν στα φωτογραφεία.
οταν συμπληρωθούν τα παραβολα σε στέλνουν να τα φωτοτυπίσεις και αυτά.
αν θέλεις τα συμπληρώνεις και τους πας μαζί και τις φωτοτυπίες τους αλλα πρόσεξε να ειναι συμπληρωμένα με οτι γράφουν πάνω.
καταθέτεις αυτά και σε μια βδομάδα το παραλαμβάνεις.
παρε τηλ στο αρμόδιο γραφείο πρώτα να σου πουν ακριβώς ποια πρέπει να ειναι τα ποσα των παραβολων.
αυτα και καλα ταξίδια!!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Την περασμενη βδομαδα που εκανα ανανεωση διαβατηριου μου ζητησαν εκτος τα δικαιολογητικα που αναφερονται και αριθμο δημοτολογιου.
(βγαινει σε ΚΕΠ).
Kαι μεις καναμε ανανεωση τη περασμενη εβδομαδα αλλα δεν μας ζητησαν αριθμο δημοτολογιου. Τα παραβολα ειναι ενα του δημοσιου 58Ε και ενα χαρτοσημου 22Ε
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει μία αναννέωση πάνω στο ίδιο το παλιό διαβατήριο? Παλιά μου το είχαν κάνει για μία φορά.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πάνε αυτά, μας τελείωσαν. Πληρώστε τώρα 80 ευρώ, για 5 ετές διαβατήριο
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Μήπως ξέρετε αν η διάρκεια του νέου διαβατηρίου έχει σχέση με το ποτέ έληξε το παλιό? Δλδ αν δεν πάω να το ανανεώσω άμεσα υπάρχει περίπτωση να αναγκαστώ να πληρώσω και για το ενδιάμεσο μεταξύ λήξης κ ανανέωσης διάστημα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom