Αναποδιές σε ταξίδι !!!

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλά το πας εσύ, συναγωνίζεσαι ελαφρώς τον @Yorgos στο παρόν θέμα.
Ναι, μου λείπουν βέβαια κάτι αγελάδες σε νοσοκομεία, ΕΟΤ και λοιπά "τρέλα" που ανέφερε :haha: , αλλά εντάξει όσο ζω ελπίζω και σε άλλες... αναποδιες. Εξάλλου νομίζω πως είναι ένα κομμάτι των ταξιδιών που όλοι θυμόμαστε είτε με θετικό είτε με αρνητικό πρόσημο
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Με αφορμή το επερχόμενο ταξίδι μου στην Βουδαπέστη και βλέποντας ότι η Γέφυρα της Μαργαρίτας είναι κλειστή για ανακαίνιση, σκέφτηκα ότι δεν μπορεί ή η μάνα μου με έχει γράψει ερήμην μου σε κάποιο δια βίου μάθησης πρόγραμμα ή ούσα πολυτεχνίτισσα με κυνηγάει η μοίρα του επαγγέλματος να βρίσκω σε κάθε προορισμό το βασικό αξιοθέατο με σκαλωσιά! Σκέφτηκα λοιπον, να ανοίξω ένα θέμα να δούμε ποιος έμεινε με απωθημένα μικρά ή μεγάλα μετά από ταξίδια του και δεν κατάφερε να απολαύσει κάποια αξιοθέατα, μουσεία κλπ λόγω bad timing καιρού, αργίας, απεργίας κλπ!
Τα δικά μου μέχρι στιγμής: Αρχικά το μεγάλο κεφάλαιο σκαλωσια!
Fontana Di trevi 2018
Trevi-Fountain-Renovation.jpg


Big Ben 2019 (κάπου χάθηκαν οι φώτο)

Φραγκοκάστελλο Χανίων 2020 - Κλειστό λόγω εργασιών αναστήλωσης, κάναμε ολόκληρη παράκαμψη μόνο και μόνο για αυτό οπότε μας άφησε ο εργοδηγός να ρίξουμε μια κλεφτή ματιά.

Πυργος Του Αιφελ 2021 με σκαλωσιά για να φρεσκαριστεί ενόψει της Ολυμπιάδας (αν και ο λόγος που ήταν κλειστος ηταν λόγω covid)
Η Παναγία των Παρισίων κλειστή μετά την γνωστή φωτιά
και στην Disneyland o πύργος της Ωραίας Κοιμωμένης κλειστός λόγω συντήρησης (εντάξει αυτό στοίχισε περισσότερο στην κόρη μου) ...αλλά το θέμα σκαλωσιά έχει γίνει το Internal joke στα ταξίδια μας
paris.jpg

Επισκοπη Σικίνου 2021
sikinos.jpg

και θα προστεθεί η Γεφυρα της Μαργαρίτας 2022

Ευτυχώς, τα έχω χαρεί και χωρίς κάποια στιγμή τα περισσότερα αλλά πάντα υπάρχει στην παρέα κάποιος που είναι η πρώτη του φορά και απογοητεύεται.
Κατα τα λοιπά, πετυχα κλειστό το Grand Bazaar στην Κων/νουπολη λόγω κάποιας θρησκευτικής γιορτής και στα cinque terre το μονοπατι Via dell'Amore λόγω κατολίσθησης, για το 2ο οκ το άντεξα...αλλά ακόμα θυμάμαι μια κύπρια να χτυπιέται στην κλειδωμένη καγκελόπόρτα λέγοντας στα κυπριακα ότι μόνο για αυτό πήγε ώς εκεί κ τον ταλαίπωρο τον σύντροφο να προσπαθεί να την συνεφέρει!

Τα δικά σας?

Edit: θυμηθηκα οτι το 2019 στο Λονδινο ηταν κλειστη και η trafalgar square λογω εκδηλωσεων της κινεζικης πρωτοχρονιας & η Καρυάτιδα στο εργαστηριο για συντήρηση! Οποτε μαζι μετα τα εργα σε αββαειο, big ben κλπ...πολυ πετυχημενο ταξιδι για τον πρωταρη της παρεας😅
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Λοιπόν σας παραθέτω ένα πλήρες ταξιδιωτικό fail και ένα ήμι - fail ... Το πρώτο μου ταξιδιωτικό fail ήταν όταν τον Αύγουστο του 2013 επισκέφτηκα το Βερολίνο και στη Πύλη του Βραδεμβούργου γινόντουσαν προετοιμασίες για μια συναυλία/εκδήλωση δεν ξέρω και έτσι δεν μπόρεσα να τη φωτογραφίσω με την ησυχία μου αλλά τη φωτογράφισα με βαριά καρδιά (μια φορά πήγα στη Γερμανία) ... Το άλλο ταξιδιωτικό αλλά αυτό θα θεωρηθεί ήμι-fail ήταν όταν φέτος στη Ρώμη πήγα για 2η φορά στη Φοντάνα ντι Τρέβι και είχαν σταματήσει τα νερά λόγω του ότι εκείνη την μέρα οι εργαζόμενοι του Δήμου μάζευαν τα νομίσματα από το συντριβάνι ...

Όπως και να έχει θα σας παραθέσω και τις δύο φωτογραφίες :

Βερολίνο , Πύλη του Βραδεμβούργου , 18/8/2013
DSCN0376.JPG


Ρώμη , Φοντάνα ντι Τρέβι , 27/9/2021
20210927_093101.jpg
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πριν από δύο χρόνια στο Changi της Σιγκαπούρης τους ήρθε να κάνουν συντήρηση στο Jewel, για όσους δεν ξέρουν είναι ο μεγαλύτερος καταρράκτης εσωτερικού χώρου στον κόσμο.
Στη φωτο που έβγαλα φαίνονται οι εργάτες στο κάτω μέρος και κάποιες σταγόνες που έπεφταν σκόρπιες..
jewel.png
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φεβρουάριο του 2015, Αγίου Βαλεντίνου, έχουμε αφήσει τα παιδιά και πάμε με ζευγάρια Ρώμη. Εγώ είχα ξαναπάει, ο σύζυγος πρώτη φορά. Γινόταν η μεγάλη συντήρηση της fontana di trevi και ήταν όλο σκαλωσιές και καλυμμένο γύρω γύρω με ψηλά σιδερένια φύλλα (σαν αυτά που βάζουν γύρω από εργοτάξια) που εμποδίζουν τη θέαση και δεν έβλεπες τίποτα από τον ανάγλυφο διάκοσμο, πραγματικά κρίμα γιατί είναι κάτι μοναδικό που δεν υπάρχει αλλού στον κόσμο. Δεύτερο fail, δεν μπορέσαμε να μπούμε στον Άγιο Πέτρο καθώς είχε όλο το ΣΚ μια μεγάλη γιορτή με απίστευτες ουρές από κόσμο και εμφάνιση του Πάπα. Κατα τα άλλα γενικά θεωρώ ότι έχω σταθεί τυχερή πάνω στο θέμα στα υπόλοιπα ταξίδια μου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμένα μου στοίχισε πολύ που πέτυχα αυτό τον υπέροχο ναό στο Αλμάτι όχι απλά κλειστό, όχι απλά με σκαλωσιές, αλλά και καλυμμένο με σακούλες. Τραγωδία.
7A3EBEEF-B9A9-485E-A4C9-D1DD37497ACD.jpeg

Επίσης ήμουν στην Κρακοβία και ήθελα να δω την Cecilia Gallerani του Da Vinci και όταν πήγα το μουσείο έκλεινε, ενώ στο Οσλο η Κραυγή του Μουνκ ήταν υπό συντήρηση. Μας είπαν όμως ότι υπάρχει αντίγραφο του ιδιου του Μουνκ σε άλλο μουσείο, όπου πήγαμε και ήταν κλειστό. Ήθελα να ουρλιάξω. Κάπως έτσι :
3B522A28-EEAF-4144-828A-F8CD6CB86B71.jpeg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δυστυχώς το έχω πάθει με πολλά μνημεία και σε κάποιες πόλεις θέλω να ξαναπάω για να μου φύγει ο καημός. Χειρότερο όλων που πέτυχα τον Duomo σε εργασίες αποκατάστασης και είχαν μπλοκάρει την είσοδο. Τουλάχιστον είχαν αφήσει ανοιχτή την πόρτα για να ρίχνεις μια κλεφτή ματιά. 3 μέρες στην πόλη και τις 3 η ίδια κατάσταση.

P1000987.JPG
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Δυστυχώς το έχω πάθει με πολλά μνημεία και σε κάποιες πόλεις θέλω να ξαναπάω για να μου φύγει ο καημός. Χειρότερο όλων που πέτυχα τον Duomo σε εργασίες αποκατάστασης και είχαν μπλοκάρει την είσοδο. Τουλάχιστον είχαν αφήσει ανοιχτή την πόρτα για να ρίχνεις μια κλεφτή ματιά. 3 μέρες στην πόλη και τις 3 η ίδια κατάσταση.

View attachment 385551
Να μη ξανατύχει σε κανένα αυτή η κατάσταση , αν είχα πάει Μιλάνο και είχα πετύχει τον Καθεδρικό Ναό του Ντουόμο υπό συνθήκες συντήρησης θα ήταν μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα για μένα (καθότι ιταλόφιλη) , εδώ μου κακοφάνηκε στη Πύλη του Βραδεμβούργου που τη πέτυχα σε προετοιμασίες για εκδήλωση ... Γιατί εξωτερικό δεν πας κάθε μέρα ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δυστυχώς το έχω πάθει με πολλά μνημεία και σε κάποιες πόλεις θέλω να ξαναπάω για να μου φύγει ο καημός. Χειρότερο όλων που πέτυχα τον Duomo σε εργασίες αποκατάστασης και είχαν μπλοκάρει την είσοδο. Τουλάχιστον είχαν αφήσει ανοιχτή την πόρτα για να ρίχνεις μια κλεφτή ματιά. 3 μέρες στην πόλη και τις 3 η ίδια κατάσταση.

View attachment 385551
Την μοναδική φορά που πήγα Μιλάνο, ήταν καλυμμένος όλος με σκαλωσιές και με τεράστιο πανό από μπροστά. Μην τυχόν και καταφέρω να πάρω μια ιδέα. Το μέγεθος του πάντως το νιώσα. Έτσι κι αλλιώς, σκεφτόμουν, θα ξανάρθω.:p
Επίσης θυμάμαι καλυμμένο τον καθεδρικό της Βαρκελώνης, αλλά δεν με πείραξε πολύ, είχα συνηθίσει τις σκαλωσιές από την Sagrada :bleh: . Και μου έχουν τύχει κι άλλες σκαλωσιές και σίγουρα πίνακες που έλειπαν, όπως λέει η @fenia42.

Αυτό που με πείραξε περισσότερο όμως ήταν οι εργασίες αποκατάστασης στην Basilica di Santa Croce στο Lecce. Ο ναός με ίσως την καλύτερη μπαρόκ πρόσοψη σε όλη την Ιταλία ήταν καλυμμένος με προστατευτικά σανίδια που απεικόνιζαν την εν λόγω πρόσοψη. Έτσι για να σου υπενθυμίζουν τι χάνεις. Και ούτε μέσα έμπαινες. Ο ναός έκανε να φτιαχτεί 200 χρόνια και οι εργασίες αποκατάστασης πήραν 2 χρόνια. Τώρα είναι ελεύθερος κι ωραίος για να τον .... χαρείτε.

 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εγώ την μοναδική φορά που πήγα Μιλάνο, ήταν καλυμμένος όλος με σκαλωσιές και με τεράστιο πανό από μπροστά. Μην τυχόν και καταφέρω να πάρω μια ιδέα. Το μέγεθος του πάντως το νιώσα. Έτσι κι αλλιώς, σκεφτόμουν, θα ξανάρθω.:p
Επίσης θυμάμαι καλυμμένο τον καθεδρικό της Βαρκελώνης, αλλά δεν με πείραξε πολύ, είχα συνηθίσει τις σκαλωσιές από την Sagrada :bleh: . Και μου έχουν τύχει κι άλλες σκαλωσιές και σίγουρα πίνακες που έλειπαν, όπως λέει η @fenia42.

Αυτό που με πείραξε περισσότερο όμως ήταν οι εργασίες αποκατάστασης στην Basilica di Santa Croce στο Lecce. Ο ναός με ίσως την καλύτερη μπαρόκ πρόσοψη σε όλη την Ιταλία ήταν καλυμμένος με προστατευτικά σανίδια που απεικόνιζαν την εν λόγω πρόσοψη. Έτσι για να σου υπενθυμίζουν τι χάνεις. Και ούτε μέσα έμπαινες. Ο ναός έκανε να φτιαχτεί 200 χρόνια και οι εργασίες αποκατάστασης πήραν 2 χρόνια. Τώρα είναι ελεύθερος κι ωραίος για να τον .... χαρείτε.


Ω ναι μια Basilica di Santa Croce με σκαλωσιές και για μένα. Είχα πάει το 2016. Το πάνω μέρος μόνο είχε σκαλωσιές, μπορούσες να μπεις στην εκκλησία αλλά απ'την είσοδο και πάνω (το καλύτερο κομμάτι δηλαδή) δεν φαινόταν καλά. Τουλάχιστον είναι πολύ ωραία η αρχιτεκτονική στην παλιά πόλη και δεν με πείραξε τόσο. Μου άρεσε πάρα πολύ το Λέτσε, το νοσταλγώ συχνά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom